partner serwisu

AnyDesk - pulpit zdalny niemal jak lokalny. Czy ta aplikacja zajmie miejsce TeamViewera?

AnyDesk - pulpit zdalny niemal jak lokalny. Czy ta aplikacja zajmie miejsce TeamViewera?
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 sierpnia 2014, 02:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
anydesk, logmein, pulpit zdalny, realvnc, remote desktop, teamviewer

Wielu z nas potrzebuje bardzo wydajnych komputerów. Niektórzy do pracy, inni do nauki, a jeszcze inni do zabawy. Jednak takie maszyny mają duży problem – gabaryty. Mobilność takich stacji roboczych jest praktycznie zerowa. W wypadkach, kiedy potrzebujemy wyjść z domu, pozbawiamy się wygodnego dostępu do mocy przerobowych oferowanych przez nasze ukochane "woły robocze". Rozwiązaniem tego problemu może być zakup wydajnego komputera przenośnego, jednak wiąże się to z poważnymi wydatkami. W czasach coraz łatwiejszego i szybszego dostępu do internetu, ciekawą alternatywą są aplikacje pozwalające na zdalny dostęp do komputerów. Niestety ich działanie nie zawsze jest szybkie i komfortowe. Do teraz. Klient zdalnego pulpitu AnyDesk, zdaniem twórców aplikacji, ma wnieść nową jakość w tym segmencie rynku. Czy te buńczuczne zapewnienia przekładają się na rzeczywistość? O tym przeczytacie w tym artykule.

Żyjemy w czasach, w których internet stał się nieodzownym aspektem naszego życia. Coraz rzadziej wykorzystujemy go wyłącznie do pobierania treści, a częściej je tworzymy – piszemy blogi, dzielimy się ze znajomymi zdjęciami, udostępniamy materiały audio oraz wideo za pośrednictwem portali do tego przeznaczonych, a także wykorzystujemy do przechowywania kopii zapasowych wielu terabajtów danych. Nawet najnowsze lodówki podłączone są do sieci i mogą na bieżąco informować o kończących się powoli jajkach lub robić podstawowe zakupy praktycznie bez ingerencji użytkownika.

Dzięki bardzo szybkim łączom światłowodowym oraz coraz powszechniejszej technologii LTE dostęp do informacji jest niemalże natychmiastowy. W bardzo krótkim czasie możemy pobrać ogromne ilości danych. Żyjemy w pięknych czasach, w których cały świat jest w zasięgu ręki, czasem na wyciągnięcie palca, a w niektórych przypadkach w zasięgu wzroku.

Do przetwarzania tak dużych ilości złożonych informacji potrzebujemy coraz mocniejszych urządzeń – nasze telefony komórkowe mocą obliczeniową dawno przewyższyły potencjał, który ludzkość zaprzęgła do wysłania człowieka w kosmos, a potem na księżyc, tablety z powodzeniem mogą być wykorzystywane w zastępstwie notebooków, komputery przenośne zapewniają w miarę komfortową pracę nawet w profesjonalnych zastosowaniach, a „blaszaki” są w stanie symulować małe, żyjące swoim życiem miasta.

Jedyne czego nam brakuje, to dostęp zawsze i wszędzie do całego potencjału oferowanego przez najwydajniejsze z naszych urządzeń. Z pomocą mogą nam przyjść takie rozwiązania jak standardowy pulpit zdalny wykorzystywany w systemach Windows lub programy TeamViewer, LogMeIn czy RealVNC. Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest doskonałe, a ich piętą achillesową jest jakość i szybkość przesyłanego obrazu, co sprawia, że zdalna praca do komfortowych nie należy.

Tą psującą frajdę z korzystania z najnowszych technologii sytuację ma zmienić nowe narzędzie – AnyDesk. Według twórców rozwiązania zastosowane w tym programie zostawiają konkurencję w tyle i pozwalają cieszyć się nieskrępowanym zdalnym dostępem nawet do kilku komputerów jednocześnie przy zachowaniu transmisji wysokiej jakości obrazu i niskim opóźnieniom.

O programie

PobierzAnyDesk FreeAnyDesk to aplikacja tworzona przez naszych sąsiadów zza odry – firmę AnyDesk Software GmbH, która za punkt honoru przyjęła stworzenie programu typu pulpit zdalny pozbawionego największej bolączki obecnych rozwiązań – wolnej transmisji obrazu w wysokiej jakości i rozdzielczości oraz konieczności przełączania się w tryb grafiki czasami o mocno obniżonym poziomie.

Rozwiązaniem tego problemu ma być DeskRT - autorski kodek wideo, który w lepszym stopniu wykorzystuje moce przerobowe komputerów do podniesienia jakości transmitowanej grafiki oraz zmniejszeniu występujących opóźnień. Według producenta takie rozwiązanie pozostawia konkurencyjne aplikacje w tyle i pozwala na wykorzystanie zdalnego pulpitu w zastosowaniach, o których wcześniej nie było mowy.

Główne okno programu AnyDesk (kliknij, żeby powiększyć)

Jak na razie AnyDesk działa wyłącznie pod kontrolą systemów Windows, jednak prace nad przeniesieniem programu do środowisk Linux i MacOS trwają. Daje to szansę na stworzenie aplikacji w wersji mobilnej dla platform Android, iOS i Windows Phone.

Program udostępniany jest wszystkim za darmo bez ograniczeń czasowych sesji czy ich jednocześnie działającej liczby. Po opublikowaniu AnyDesk w wersji stabilnej ta sytuacja zmieni się i poza darmowym wariantem Free sprzedawane (roczny abonament lub jednorazowa opłata) będą plany Lite, Professional i Enterprise. Wariant Free pozwala na bardzo tajemnicze „okazjonalne” korzystanie w celach prywatnych z jednej sesji przesyłającej dźwięk i obraz oraz aktualizację oprogramowania do nowszych wersji.

Dwie działające jednocześnie sesje AnyDesk (kliknij, żeby powiększyć)

Wykupienie jednego z planów poszerzy oferowane przez aplikację funkcje o prowadzenie od trzech (wersja Lite) do nieskończonej (Professional, Enterprise) liczby sesji jednocześnie, tworzenia aliasów nazw komputerów (nazwa_komputera@ad) oraz nazw „domen” (nazwa_komputera@nazwa_domeny, usługa dodatkowo płatna w wariancie Professional i darmowa w Enterprise), przeglądania protokołów za pomocą interfejsu REST, który może być integrowany z systemami EPD (Professional, Enterprise),  narzędzia administracyjne do zdalnego zarządzania (Professional, Enterprise). W najdroższym wariancie producent pozwoli także na odłączenie się od jego infrastruktury i zbudowanie własnej.

AnyDesk to przede wszystkim klient pulpitu zdalnego pozwalający na kontrolę nad komputerem bez fizycznego do niego dostępu. Jednak przeglądanie zawartości czy nawet zdalne uruchamianie aplikacji i praca na nich to nie jedyne zastosowania, które oferuje testowana przez nas aplikacja. Dzięki możliwości wyświetlania dwóch niezależnie działających wskaźników myszy program pozwala na pracę zespołową, a niczym nieograniczony dostęp do zdalnego komputera jest doskonałym narzędziem pracy dla działów IT czy helpdesk. 

nickr61
2017.12.21, 14:34
Tak, jest to dobra opcja, nawet LiteManager to także świetny program analogowy.