partner serwisu

Android TV na Sony KDL-43W755C - test systemu Google dla telewizorów

Android TV na Sony KDL-43W755C - test systemu Google dla telewizorów
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
28 lipca 2015, 20:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android tv, aplikacje, chromecast, google, kdl-43w755c, smart tv, sony, sony android tv, sony kdl-43w755c, system operacyjny, telewizor, wyszukiwarka

Dzięki firmie Google słowo "android" niemal całkowicie utraciło swoje pierwotne znaczenie. Dziś większość z nas - miłośników i pasjonatów technologii i wszelakich aplikacji - po usłyszeniu tego wyrazu zwykle ma na myśli mobilny system operacyjny wyszukiwarkowego potentata. Jak się okazuje, Android nie ogranicza się tylko do sprzętu mobilnego. To również Android TV - system opracowany specjalnie dla telewizorów Smart TV. Przyznacie że telewizor to sprzęt mało mobilny, czy zatem adaptacja Androida na potrzeby inteligentnych telewizorów okazała się udana? A może Android klasyczny i Android TV mają wspólną tylko nazwę? Przed Wami test systemu Android TV na telewizorze Sony KDL-43W755C

Próby przenoszenia systemu operacyjnego, doskonale (albo przynajmniej całkiem dobrze) przyjętego w określonej klasie urządzeń na inne rodzaje platform sprzętowych nie zawsze się udają. Najlepszym tego przykładem - część z Was zapewne go pamięta - był mobilny system Microsoftu, poprzednik Windows Phone, czyli Windows Mobile, który w znacznym stopniu był kalką Windowsa funkcjonującego na sprzęcie stacjonarnym (w tym sensie laptopy również uznajemy za stacjonarne, z pewnością wiecie o co chodzi), co powodowało różne problemy wynikłe z takiego przystosowania - kłopoty z użytecznością, dość wysokie wymagania, nie zawsze wynikające z faktycznych potrzeb i wiele więcej. Nic zatem dziwnego, że gdy 21 października 2008 roku Google zaprezentował pierwszy telefon ze swoim systemem operacyjnym - model HTC Dream - świat z żywym zainteresowaniem i przychylnością konsumentów powitał nowe rozwiązanie.

HTC Dream - pierwszy na świecie smartfon z systemem Android - po raz pierwszy pokazany w 2008 roku, był dostępny również w Polsce - w 2009 roku sprzedawano go w istniejącej wówczas sieci Era (obecnie przejętej przez T-Mobile).

Android od początku był projektowany pod kątem wykorzystania w sprzęcie mobilnym, nic zatem dziwnego, że dość szybko okazał się rozwiązaniem znacznie lepszym od Windows Mobile, co w krótkim czasie dało się zaobserwować po wynikach sprzedaży telefonów z systemem Google'a. Prymat Androida w mobilnym świecie trwa i dziś jest to najpopularniejszy system operacyjny na smartfony i tablety, ale czy przyjmie się też w swoim telewizyjnym wydaniu? Czas pokaże, jednak już dziś możemy zobaczyć jak prezentuje się najnowsza wersja telewizyjnej odmiany systemu operacyjnego Google'a.

Telewizor Sony - czyli platforma testowa

Interesuje nas przede wszystkim oprogramowanie, ale nie tylko to na komputerach, lecz na wszystkich urządzeniach, które bez opracowanego przez programistów kodu byłyby jedynie stosem wyrafinowanej elektroniki. Android TV działa - jak łatwo się domyślić - na telewizorach. W Polsce z tym systemem oferowane są modele Philipsa oraz Sony. Chcąc zatem sprawdzić działanie tego systemu w praktyce, postaraliśmy się o odpowiedni sprzęt, którym był telewizor Sony KDL-43W755C.

Model ten jest najmniejszym, 43-calowym (przekątna ekranu 108 cm) telewizorem z serii Sony Bravia W75C (oprócz tego w serii dostępne są modele z ekranami 50 i 55 cali). Jest to również najtańszy i najmniejszy telewizor z systemem Android TV w ofercie japońskiego potentata elektroniki użytkowej.

Najbardziej nas interesującą cechą tego telewizora z ekranem Full HD i systemem przetwarzania obrazu X-Reality Pro był oczywiście system, pod kontrolą którego użytkownik może sterować funkcjami urządzenia, czyli właśnie Android TV. Telewizor Sony KDL-43W755C jest już dostępny na polskim rynku, jego cena zaczyna się od około 2800 zł. Urządzenie umożliwiające nam wgląd w system Android TV dostarczył producent, firma Sony.

Android TV - jak działa

Zwracamy uwagę, że nie interesowały nas funkcje telewizora jako takiego, jego parametry, możliwości, jakość obrazu, wierność barw czy dźwięk. Celem był system operacyjny Google'a - Android TV. Jak się prezentuje to rozwiązanie?

Tak wygląda "pulpit" systemu Android TV w używanym przez nas telewizorze. Taki ekran wyświetlany jest użytkownikowi po wciśnięciu na pilocie przycisku Home. Na samej górze widoczne jest pole wyszukiwania z charakterystycznym dla Androida symbolem mikrofonu wyświetlanym po lewej stronie, co oznacza dostępność funkcji wyszukiwania głosowego. W posiadanym przez nas egzemplarzu nie mogliśmy użyć tej funkcji ze względu na brak pilota z mikrofonem w zestawie z telewizorem (dla używanego przez nas modelu specjalny pilot z touchpadem i mikrofonem jest dostępny tylko jako dodatkowo płatna opcja), ale mieliśmy okazję wcześniej korzystać z tego mechanizmu i działa on praktycznie identycznie jak analogiczny mechanizm rozpoznawania głosu w wyszukiwarce wbudowanej w mobilny system Android.

Wróćmy do ekranu głównego. Nieco niżej, pod polem wyszukiwania, widoczny jest tzw. pasek rekomendacji, który w używanym przez nas egzemplarzu prezentował zestaw miniatur klipów dostępnych w serwisie YouTube, ale w tym miejscu nie zawsze mogą się znajdować klipy z YouTube'a, lecz również inne elementy, takie jak np. skróty do najczęściej uruchamianych aplikacji czy narzędzia ułatwiające korzystanie z różnych funkcji dostępnych w telewizorze (np. zdalnego uruchamiania czy strumieniowego przesyłania obrazu na TV z innych urządzeń). Pasek rekomendacji jest elementem dynamicznym, jego zawartość co jakiś czas automatycznie ulega zmianie, w zależności od tego, jakiego typu treści preferujemy i z jakich aplikacji korzystamy.

Cała zawartość ekranu systemu Android TV w telewizorze Sony jest przewijalna w dół, a poszczególne grupy elementów można przewijać również na boki, jeżeli zawierają one większą liczbę elementów niż widoczne w danym momencie na ekranie. Znaleźliśmy tu jeszcze pasek Polecane aplikacje zawierający skróty do aplikacji polecanych przez producenta TV, nieco niżej jest dostępny pasek wejść wizyjnych obsługiwanych przez dany telewizor.

Dalsze przewijanie ekranu ujawniło jeszcze pasek Aplikacje zawierający kolejne aplikacje zainstalowane już w pamięci urządzenia. Głównie są to programy Google'a, takie jak sklep Google Play, Google Gry, Google Muzyka itp., ale również np. przeglądarka internetowa. Przy okazji ciekawostka - czy wiecie jaka przeglądarka jest standardowo dostępna w Android TV w telewizorze Sony? Nie, to nie Google Chrome, lecz Opera. 

Zestaw obiektów dostępnych na pulpicie, czy też ekranie domowym systemu Android TV uzupełnia jednoelementowy pasek Gry (zawiera on kafelek Hub prowadzący do ekranu z grami firmowanymi przez firmę Gameloft dość popularnego wydawcę gier na platformę Android), a na samym dole umieszczono pasek Ustawienia, do którego jeszcze dojdziemy.

Zaczęliśmy od sprawdzenia jaka jest oferta aplikacji w sklepie Google Play z poziomu platformy Android TV. Wymaga to oczywiście albo założenia konta Google, albo zalogowania się na już posiadane konto. Tutaj istotna uwaga - w smartfonowym sklepie Google Play liczba aplikacji na Androida już dawno przekroczyła milion. W przypadku telewizyjnej odmiany systemu jest inaczej. Sklep zawiera ich znacznie mniej, gdyż oferta jest ograniczona wyłącznie do programów przystosowanych do systemu Android TV, a nie napisanych ogólnie dla Androida. Ile jest tych aplikacji? Na odbywającej się kilka dni temu prezentacji Sony, na której pokazywano właśnie modele telewizorów z Android TV obecny na pokazie przedstawiciel polskiego oddziału Google'a poinformował, że ich liczba stale rośnie, ale obecny stan to około 600 programów. Warto jednak dodać, że możliwe jest również przesyłanie aplikacji, czy też raczej obrazu aplikacji działającej na smartfonie lub tablecie z systemem Android za pomocą obsługiwanej przez telewizor Android TV funkcji Google Cast.

Tak prezentuje się ekran sklepu Google Play w wersji dla systemu Android TV. Po lewej stronie dostępne kategorie tematyczne programów i funkcji, po prawej ikonki reprezentujące poszczególne aplikacje czy ustawienia.

Podobnie jak w przypadku ekranu głównego, również tutaj zawartość sklepu jest przewijalna w dół i na boki (w ramach wybranej kategorii obiektów).

Mimo iż do zalogowania się w telewizorze wykorzystaliśmy konto Google'a wcześniej używane w testach różnych aplikacji dla systemu Android działającego w smartfonie i tablecie, po wybraniu opcji Moje aplikacje w telewizorze nie zostały wyświetlone żadne programy. To nie jest jednak błąd - Android TV nie synchronizuje aplikacji dostosowanych do odmian systemu przeznaczonych na inne urządzenia. Programów dla telewizyjnej wersji Androida faktycznie wcześniej nie pobieraliśmy, stąd pustka na powyższym ekranie. Warto jednak zaznaczyć, że gdyby dane konto było powiązane wcześniej z systemem Android TV na innym urządzeniu i pobrane byłyby jakieś aplikacje, wtedy byłyby one tutaj dostępne. Nie ma potrzeby zakładania odrębnego konta do telewizora i innych urządzeń, na których korzystamy z usług Google. Ponadto używanie jednego konta Google na różnych urządzeniach to nie tylko aplikacje. Android TV standardowo synchronizuje również dane Google Fit, kalendarz Google, kontakty, czy muzykę Google Play. Ciekawostką był fakt, że w używanym przez nas telewizorze synchronizacja filmów Google Play była wyłączona, ale można to zmienić z poziomu ustawień Android TV w telewizorze.

Telewizor to sprzęt rodzinny, nie dziwi zatem wyeksponowana w ustawieniach sklepu opcja filtrowania treści.

Telewizyjna odmiana sklepu Google'a - podobnie jak wersje mobilne tego rozwiązania - umożliwia wybór sposobu autoryzacji zakupu aplikacji. Standardowo zaznaczona jest opcja najbardziej bezpieczna dla płacącego za aplikacje - każdorazowo zakup musi być uwierzytelniany poprzez podanie hasła do konta Google.

Tak prezentuje się przykładowy ekran opisu jednej z aplikacji dostępnych w sklepie. Wygląda to nieco inaczej niż w mobilnym wydaniu Androida, ale dostępne opcje są zasadniczo bardzo podobne. Oprócz oczywistych opcji jak instalacja danego programu czy wyświetlenie dokładniejszego opisu, dany program można dodać do tzw. listy życzeń. Jest jeszcze opcja umożliwiająca zgłoszenie danej aplikacji jako nieodpowiedniej treści - to typowe funkcje również mobilnego sklepu Google Play.

Proces instalacji wygląda inaczej, ale przebiega podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych z Androidem - przed pobraniem kodu aplikacji użytkownik musi zaakceptować uprawnienia wymagane przez instalowany program.

Po zainstalowaniu wyświetlana jest jeszcze ramka z poziomu której można od razu uruchomić dany program lub usunąć z telewizora.

Wybrana przez nas aplikacja Equalizer+ to prosty w obsłudze pełnoekranowy odtwarzacz audio (pliki z muzyką muszą się znajdować albo w pamięci telewizora, albo na nośniku USB podłączonym do telewizora) wyposażony dodatkowo w korektor brzmieniowy.

Podobnie jak w przypadku smartfonowych wersji Androida, również wydanie telewizyjne jest w jakimś stopniu personalizowane przez producenta danego telewizora. Powyżej przykład: firmowana przez Sony aplikacja PlayMemories Online jest standardowo zainstalowana w telewizorze Android TV japońskiego producenta. W tym przypadku jest to akurat program umożliwiający odtwarzanie zdjęć przechowywanych w chmurze Sony, do której dostęp może uzyskać każdy nabywca telewizora japońskiej marki.

Duży ekran telewizora to doskonała przestrzeń do prezentacji filmów. Natywnym narzędziem oferującym tego typu treści w systemie Android TV jest aplikacja pozwalająca korzystać z usługi Google'a Filmy Google Play. Oferta cyfrowej wypożyczalni Google'a jest w tym przypadku identyczna z tą, do której będziemy mieli dostęp za pomocą dowolnej innej platformy sprzętowej: komputera, smartfonu czy tabletu.

Wspomnieliśmy wcześniej o wyodrębnionym na ekranie głównym elemencie o nazwie Hub z grami wydawanymi przez Gameloft, po uruchomieniu tej aplikacji zobaczyliśmy ekran pokazany na powyższej ilustracji. Z poziomu tej aplikacji można zainstalować na telewizorze dwie gry, Asphalt 8 i GT Racing 2. Co prawda ikonek widać cztery, ale dwie z nich to jedynie oznaczone napisem Coming Soon (czyli "wkrótce dostępne") symbole jeszcze nie wydanych w wersji telewizyjnej gier.

Instalacja niektórych gier - jak choćby wspomnianych "ścigałek" Gameloftu - wymaga użycia gamepada podłączonego/sparowanego z telewizorem. Bez takiego akcesorium instalowanie tego typu gier nie ma sensu. Z drugiej jednak strony pamiętajmy o funkcji Google Cast - jeżeli tylko posiadamy możliwie wydajny smartfon lub tablet z systemem Android, można grę uruchomić na smartfonie, a obraz z niej wyświetlać również na telewizorze, wtedy smartfon służy jako gamepad. No chyba że mamy gamepada podłączonego do telewizora, a nie mamy smartfonu z obsługą Chrome Cast, wtedy instalacja gry bezpośrednio w telewizorze ma sens.

Android TV - ustawienia

System operacyjny to oprogramowanie, które ma umożliwić użytkownikowi możliwie pełne wykorzystanie sprzętu. Sprawdziliśmy zatem jakie możliwości konfiguracji oferuje Android TV. 

Dostęp do ustawień - zarówno samego systemu Android TV, jak i telewizora na którym opisywany przez nas system operacyjny działa - można uzyskać z poziomu ekranu głównego. W grupie Ustawienia oprócz ikony Ustawienia można wywołać ekran pozwalający zmienić ustawienia sieci (przewodowa, bezprzewodowa, wybór sieci WiFi itp.), mamy też dostęp do funkcji automatycznego włączania i wyłączania o zadanej przez użytkownika porze (ikonka Timery). 

Główny ekran Ustawienia działa bardzo podobnie jak pozostałe ekrany zbiorcze poszczególnych aplikacji i funkcji (w tym ekran główny Android TV), poszczególne ustawienia i funkcje konfiguracyjne systemu i urządzenia zostały podzielone na kategorie, nawigacja odbywa się analogicznie jak w przypadku ekranu głównego, sklepu Google Play czy ekranu z aplikacjami. Taka spójność obsługi interfejsu to duża zaleta - całość obsługuje się intuicyjnie.

Dostępne ustawienia są oczywiście dobrane pod kątem urządzenia, na którym system Android TV działa, czyli telewizora smart TV. Mamy tu m.in. ustawienia kanałów, ustawienia dostępnych wejść wizyjnych (przypisywanie nazw, itp.), ustawienia dźwięku, ekranu, aplikacji, przywrócenie ustawień fabrycznych telewizora czy możliwość ponownego włączenia konfiguracji początkowej telewizora.

Wszystkie ustawienia systemu Android TV mają, podobnie jak smartfonowe wydanie systemu Google'a, strukturę hierarchiczną, po wybraniu ikony jakiegoś ustawienia (np. na powyższej ilustracji ustawienia ekranu) prezentowane są dodatkowe opcje powiązane z wybranym obiektem. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż np. spotykane w niektórych telewizorach smart TV rozwiązania, w których poszczególne opcje ustawień wyświetlane są w postaci długiej listy.

Ustawień systemowych w Android TV jest naprawdę sporo, ale dzięki czytelnemu oznaczeniu i intuicyjnej kategoryzacji dotarcie do potrzebnych w danym momencie opcji jest łatwe.  

Warte podkreślenia jest również to, że Android TV oferuje użytkownikowi znacznie większą kontrolę nad działaniem aplikacji, niż w przypadku alternatywnych systemów smart TV. Po wywołaniu z ekranu ustawień ikony Aplikacje mamy możliwość sprawdzenia jakie programy w danej chwili działają, a także - w razie potrzeby - możemy wymusić zatrzymanie jakiejś aplikacji, która np. przestała reagować na polecenia. Tego typu funkcje dla posiadaczy sprzętu mobilnego z systemem Android, nie są oczywiście niczym nowym, ale w przypadku systemów telewizyjnych Android TV daje zauważalnie większą kontrolę nad działaniem aplikacji.

Podsumowanie

Rezygnacja z autorskiego systemu Smart TV w telewizorach Sony na rzecz platformy Android TV to naszym zdaniem dobry pomysł. Czytelnikom zainteresowanym tym, jak wyglądało i działało poprzednie oprogramowanie systemowe w telewizorach japońskiego producenta, proponujemy lekturę testu jednego z modeli Sony (Sony Bravia KDL-50W80B) w serwisie AGDLab.pl. Podpowiemy jeszcze, że nie jest możliwe przenoszenie aplikacji ze starszych modeli smart TV Sony do nowszych telewizorów japońskiego producenta pracujących już pod kontrolą Android TV - to dwa zupełnie różne rozwiązania.

Liczba aplikacji przystosowanych do Android TV jest znacząco mniejsza od aplikacji dla Androida mobilnego, ale pamiętajmy, że telewizor to nie smartfon i wiele mobilnych programów nie miałoby racji bytu w wydaniu telewizyjnym. Z drugiej strony w sklepie Google Play w systemie Android TV można znaleźć, oprócz sporej liczby gier, przede wszystkim aplikacje multimedialne, ułatwiające odtwarzanie różnego typu treści audiowizualnych czy dystrybucję i strumieniowy przesył multimediów w domowej sieci (np. Plex, Kodi, VLC Player, tak by interesujący użytkownika materiał, można było obejrzeć na dowolnie wybranym urządzeniu. Wreszcie nie zapominajmy o Google Cast, czyli funkcji, która w bardzo prosty sposób pozwala na przesył aplikacji (a dokładniej wyników jej działania) bezpośrednio na ekran telewizora z Android TV. Dzięki temu - niejako wirtualnie - zakres dostępnych aplikacji zauważalnie się zwiększa.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Android TV jest systemem dostępnym nie tylko w telewizorach Sony. Spośród producentów oferujących swoje modele na polskim rynku, system ten znajdziemy również w telewizorach Philipsa. Ponadto praktycznie każdy telewizor (nawet nie smart TV) wyposażony w złącze HDMI można łatwo przekształcić w urządzenie Android TV, wystarczy podłączyć do niego przystawkę Google Chromecast. 

Zwracamy jednak uwagę, że Android TV w Sony i Android TV w Philipsie trochę się różnią, głównie wizualnie - wynika to po prostu z dość szerokiego zakresu personalizacji producenckiej dopuszczanego przez Google. W końcu w smartfonach teoretycznie ten sam Android wygląda inaczej w urządzeniach Samsunga, LG, HTC czy Sony. Generalnie, uwzględniając wady i zalety Android TV oraz rysujące się perspektywy przyszłościowe przed tym systemem nie pozostaje nam nic innego jak uznać ten system dla urządzeń smart TV za udany produkt.

Zalety i wady

+ wyszukiwanie głosowe (wymaga pilota z mikrofonem)

+ intuicyjna obsługa systemu (zwłaszcza dla osób znających mobilnego Androida)

+ płynne działanie i responsywność systemu

+ duża jak na smart TV liczba aplikacji

- bardzo długi (ok. 30 minut) jak na sprzęt typu smart TV czas aktualizacji systemu (w czasie aktualizacji Android TV nie można korzystać z telewizora).

- niekiedy niewłaściwe zaklasyfikowanie poszczególnych aplikacji (np. gra w grupie Narzędzia, itp.)