partner serwisu
Android L - instalacja, testy, nasze wrażenia
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 lipca 2014, 18:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 4.4, android l, instalacja androida na smartfonie, jak zainstalować androida l, jak zrootować telefon, kitkat, nexus 5, nexus 7, poradnik, rootowanie telefonu, test, wydajność

Android L - poradnik instalacji krok po kroku

Instalacja nowej wersji systemu nie jest zbyt skomplikowana, chociaż oczywiście trudniejsza, niż wykonanie aktualizacji smartfona w trybie OTA. Przede wszystkim, poza urządzeniem, na którym Android L ma zostać zainstalowany, potrzebować będziemy także komputera, za pomocą którego przeprowadzać będziemy całą operację. Niezbędne będzie też pobranie i instalacja odpowiedniego oprogramowania. 

Środowisko deweloperskie

Tak, dokładnie tak. Nawet jeśli z programowaniem nie mamy nic wspólnego, na potrzeby procesu instalacji Androida L musimy zostać deweloperami. I chociaż dla wielu użytkowników może to brzmieć strasznie, to uspokajamy - nie bójcie się, programować nie będziemy. Android SDK (Software Development Kit) potrzebny nam będzie wyłącznie do przesłania na nasz smartfon i zainstalowania na nim nowego systemu. 

PobierzJava SE Runtime EnvironmentNajpierw pobieramy jednak Java Development Kit (JDK), który jest niezbędny do prawidłowego działania środowiska deweloperskiego Androida. Jego instalacja jest absolutnie bezproblemowa - wystarczy kilka razy nacisnąć przycisk "next" i wybrać folder docelowy.

Po zakończonej zasadniczej części instalacji możemy doinstalować różne pomocne dodatki - tutoriale, dokumentację itp. W tym przypadku nie będą nam one jednak potrzebne, więc kiedy ujrzymy poniższe okno, klikamy na nim na przycisk "close".

Android L - poradnik instalacji

PobierzAndroid SDK ToolsMożemy teraz już pobrać i zainstalować Android SDK. Tu również proces instalacji jest prosty i sprowadza się do wyboru folderu docelowego oraz decyzji, czy chcemy mieć skrót do programu w menu start. Od razu pewna uwaga, do której będziemy jeszcze kilka razy wracać - zapamiętajcie dokładnie ścieżkę katalogu docelowego, nieco później będzie ona bardzo potrzebna.

Android L - poradnik instalacji

Kiedy SDK zostanie zainstalowane, możemy uruchomić je od razu - ta opcja jest domyślnie zaznaczona w oknie końcowym instalatora - lub odłożyć to na później.

Android L - poradnik instalacji

My jednak nie należymy do zbyt cierpliwych osób, więc skoro nasze środowisko deweloperskie jest już gotowe, od razu przystępujemy do kolejnego etapu.

Konfiguracja SDK i Android Debug Bridge (ADB)

Zanim uruchomimy Android SDK, sprawdźmy, czy podczas jego instalacji system automatycznie skonfigurował odpowiednie zmienne systemowe, wskazujące nowozainstalowane katalogi. Jeśli nie - a zapewne tak właśnie będzie - musimy dodać je samodzielnie.

W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na "mój komputer" i z menu kontekstowego wybieramy "właściwości". W otwartym oknie wybieramy "zaawansowane właściwości systemu".

Android L - poradnik instalacji

Przechodzimy do zakładki "zaawansowane" i tam klikamy w "zmienne środowiskowe".

Android L - poradnik instalacji

W dolnym panelu, oznaczonym jako "zmienne systemowe" odszukujemy zmienną PATH i dodajemy do niej pełną ścieżkę do katalogu "platform-tools" z katalogu, w którym zainstalowane zostało środowisko deweloperskie Androida. W naszym przypadku jest to "Android-SDK/platform-tools;".

Android L - poradnik instalacji

Pamiętajcie jednak, żeby podać pełną, właściwą ścieżkę dostępu do tego katalogu, w przypadku pomyłki instalacja Androida L może się nie udać.

Teraz możemy już uruchomić SDK Manager - program znajdziemy w katalogu, który wskazaliśmy jako docelowy dla Android SDK. Okno programu powinno wyglądać następująco.

Android L - poradnik instalacji

Musimy teraz doinstalować do niego pewne niezbędne elementy. Ich listę przedstawiamy poniżej - jeśli przy którymkolwiek z nich w głównym oknie aplikacji SDK Manager nie będzie znacznika "installed", zaznaczmy go ptaszkiem w okienku wyboru przy jego nazwie.

 • Katalog "Tools
  - Android SDK Platform Toole, rev. 20
  - Android SDK Build Tools, rev. 20
 • Katalog "Extras" 
  - Android Support Library
  - Google USB Driver

Po zaznaczeniu wszystkich niezainstalowanych elementów klikamy przycisk "Install packages", w kolejnym oknie akceptujemy postanowienia licencyjne, naciskamy "Install" i czekamy, aż wszystkie wybrane dodatki zostaną zainstalowane.

Przygotowanie smartona

Kiedy środowisko deweloperskie mamy już w pełni gotowe do działania, musimy przygotować naszego Nexusa, a dokładnie - włączyć w nim debugowanie USB, znajdujące się w menu funkcji programistycznych. To ostatnie fabrycznie jest ukryte, żeby uzyskać do niego dostęp, należy posłużyć się pewną sztuczką.

W tym celu z menu telefonu wchodzimy w ustawienia, następnie w informacje o telefonie. Na samym dole listy znajduje się pole numer kompilacji. Sztuczka polega na kilkunastokrotnym, szybkim stuknięciu w nie palcem, aż na ekranie ujrzymy informację, że już jesteśmy programistami.

Android L - poradnik instalacji

Teraz możemy cofnąć się o jeden poziom, znów do menu ustawienia i wybrać widoczne już opcje programistyczne. Na liście odszukujemy debugowanie USB i włączamy je.

Android L - poradnik instalacji

Sprawdźmy, czy wszystko działa, jak powinno. Podłączamy smartfon do komputera kablem USB i z panelu sterowania wchodzimy do managera urządzeń. Jeżeli wszystko jest w porządku, na liście urządzeń zobaczymy naszego Nexusa z wykrzyknikiem oznaczającym brak zainstalowanego sterownika, który musimy doinstalować ręcznie.

Klikamy na urządzeniu prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy opcję aktualizuj oprogramowanie sterownika, następnie wybieramy przeglądaj w poszukiwaniu sterowników.

Android L - poradnik instalacji

Teraz musimy wyszukać ścieżkę \extras\google\usb_driver w katalogu, w którym zainstalowaliśmy Android SDK i nacisnąć "dalej". Sterownik zostanie zainstalowany, nasze urządzenie zostało oznaczone jako Android Composite ADB Interface.

Android L - poradnik instalacji

Android L - poradnik instalacji

W przypadku Nexusa 7 możemy spotkać się z koniecznością wyboru jednego z dopuszczalnych sterownikiem urządzeń.

Android L - poradnik instalacji

Jeśli zobaczymy powyższe okno z listą urządzeń, wybieramy Android ADB Interface.

Warto jeszcze sprawdzić, czy nasze urządzenie zostało zainstalowane poprawnie - w tym celu zajrzyjmy raz jeszcze do managera urządzeń. 

Android L - poradnik instalacji

Ostatni etap przygotowywania smartona do instalacji nowego systemu, to jego rootowanie, czyli mówiąc najprościej, uzyskanie dostępu do wszystkich plików i funkcji systemowych i administracyjnych Androida. Zaczynajmy więc.

Uruchamiamy wiersz poleceń na komputerze (aplikacja cmd). Przechodzimy do katalogu platform tools, znajdującego się w katalogu głównym Android SDK. Jeżeli wasz katalog główny to np. Android-SDK, to w wierszu poleceń wpisujecie cd C:\Android-SDK\platform-tools.

Android L - poradnik instalacji

Sprawdźmy teraz, czy nasz smartfon jest poprawnie rozpoznawany przez system. W tym celu wpisujemy - wciąż w wierszu poleceń - komendę adb devices. Powinniśmy zobaczyć następującą informację.

Android L - poradnik instalacji

Jeśli robimy to po raz pierwszy, to nasz telefon może wyświetlić zapytanie o akceptację certyfikatu bezpieczeństwa. Jeśli tak będzie, naciskamy "OK".

Teraz pora na przejście do bootloadera w smartfonie. Wpisujemy komendę abd reboot bootloader i po chwili na ekranie smartfona powinien pojawić się zielony robocik z otwartym brzuszkiem. 
Teraz pora na komendę rootującą. Wpisujemy fastboot oem unlock, następnie na smartfonie zatwierdzamy rootowanie. 

Android L - poradnik instalacji

Po krótkiej chwili wszystko jest już gotowe do instalacji nowego systemu.

Instalacja Android L

Żeby zainstalować nowy system, musimy najpierw pobrać jego obraz. Google przygotowało dwie wersje systemu, jedną przeznaczoną dla smartfonów Nexus 5 (wersja Hammerhead), a drugą dla tabletów Nexus 7 w wersji WiFi (wersja Razor). Pamiętajcie, żeby wybrać wersję odpowiednią dla waszych urządzeń.
Kiedy obraz systemu będziemy mieć już na dysku dysku, należy najpierw rozpakować pobrany plik TGZ - program do pakowania i rozpakowywania wybierzecie korzystając z naszego testu aplikacji do kompresji plików - a następnie wśród wypakowanych plików znaleźć i zdekompresować jeszcze jedno archiwum, tym razem w formacie ZIP. 

PobierzAndroid L - hammerhead (Nexus 5)W przypadku systemu przeznaczonego dla Nexusa 5 będą to pliki:
- hammerhead-lpv79-preview-ac1d8a8e.tgz (obraz systemu)
- image-hammerhead-lpv79.zip (drugie archiwum)

PobierzAndroid L - razor (Nexus 7 wifi)A w przypadku Nexusa 7:
- razor-lpv79-preview-d0ddf8ce.tgz (obraz systemu)
- image-razor-lpv79.zip (drugie archiwum)

Ostatni krok, jak nas czeka, to uruchomienie pliku flash-all.bat wypakowanego razem z plikami nowego Androida. Kiedy to zrobimy, uruchomi się wiersz poleceń i rozpocznie się proces instalacji nowego systemu na naszym smartfonie. Zajmie około 3 minut, po czym telefon uruchomi się ponownie. 

Android L - poradnik instalacji

Nie przejmujcie się tym, że pierwsze uruchomienie smartfona z Androidem L będzie trwać dość długo - to normalne. Po kolejnych kilku minutach nowy system będzie gotowy do pracy.

Podsumowanie instalacji

Jak widzicie, przygotowanie komputera i smartfona oraz sam proces instalacji, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się przerażające, to w rzeczywistości są proste do wykonania. Pamiętajcie tylko o kilku istotnych rzeczach:

 • zanim rozpoczniecie instalację nowego systemu, upewnijcie się, że akumulator smartfona jest naładowany. Wyczerpanie baterii w trakcie flashowania sprzętu może być dla urządzenia tragiczne w skutkach;
 • jeśli korzystacie z laptopa, zadbajcie o to, żeby i on nie rozładował się podczas instalowania systemu na telefonie. Najlepiej skorzystać z rozwiązania zapewniającego prąd nawet w przypadku awarii sieci energetycznej, dobry UPS jest w tym przypadku zalecany;
 • zwróćcie uwagę na poprawne wpisanie ścieżki dostępu w zmiennej Path. Jeśli wpiszecie ją niedokładnie, nie spowoduje to żadnych dramatycznych skutków, poza błędem instalacji i waszą frustracją,
 • wszystkie kroki, które opisaliśmy, róbcie w przedstawionej przez nas kolejności,
 • jeżeli nie czujecie wystarczająco pewnie, poproście o pomoc w instalacji systemu bardziej doświadczonego kolegę. 

Naszym zdaniem jednak instalacja nowego Androida większości użytkownikom nie powinna przysporzyć jakichkolwiek problemów. Co również istotne, cały proces, który opisaliśmy, może być wykorzystany również do instalacji innych wersji Androida. Ważne tylko, żeby w ostatnim kroku pobrać właściwą dla naszego urządzenia wersję systemu.

pinjar
2014.07.29, 07:13
' Żeby ocenić ostatecznie ocenić wydajność nowego systemu, musimy poczekać na jego ostateczną wersję'
Może tak jeszcze raz żebym ostatecznie zrozumiał :-)
2014.07.29, 12:54
Tak niech wyjdzie ostateczna wersja a nie jak to było z androidem 4.3 JellyBean na Xperię np ,gdzie pełno dziur i niedokładności...
2014.07.29, 13:08
pinjar @ 2014.07.29 07:13
' Żeby ocenić ostatecznie ocenić wydajność nowego systemu, musimy poczekać na jego ostateczną wersję'
Może tak jeszcze raz żebym ostatecznie zrozumiał :-)

Dżizas :D
Poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi :)
key x
2014.07.29, 17:56
Dla mnie brakuje informacji, czy Art jest domyślnie, a Dalvika można jeszcze włączyć, czy już go w ogole w systemie nie ma.
2014.07.29, 19:27
key x @ 2014.07.29 17:56
Dla mnie brakuje informacji, czy Art jest domyślnie, a Dalvika można jeszcze włączyć, czy już go w ogole w systemie nie ma.

Ależ jest ta informacja, na pierwszej stronie artykułu.
Nowa wersja Androida jest pierwszą, w którym środowisko uruchomieniowe Dalvik zostało całkowicie zastąpione nowym, nazwanym ART (Android RunTime).