partner serwisu

Xperia X Compact - rzut oka na Androida w wykonaniu Sony

Xperia X Compact - rzut oka na Androida w wykonaniu Sony
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
8 września 2016, 23:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 6.0.1 marshmallow, android 7.0 nougat, f5321, ifa 2016, sony, xperia x compact, xperia xz

W czasie tegorocznej edycji targów IFA 2016 firma Sony zaprezentowała dwa smartfony. Najnowszego flagowca Xperia XZ oraz malucha o niewielkim jak na dzisiejsze czasy rozmiarze - Xperię X Compact. Ten drugi trafił już do naszej redakcji, dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda Android w wykonaniu firmy Sony, a swoimi wnioskami podzielimy się z wami w tym rzucie oka.

Producentów smartfonów i tabletów można podzielić na dwie grupy. Tych, którzy starają się nie modyfikować za bardzo Androida oferowanego przez Google i tych dodających do swoich produktów nakładki czasem diametralnie odmieniające jego oblicze. Oba z tych rozwiązań mają swoje zalety i wady. Pierwsze z nich oferuje żwawo reagujący na działania użytkownika system niezaśmiecony dodatkami, z których nigdy nie będzie miał okazji skorzystać, drugi - ogromna ilość funkcji, które w znaczącym stopniu potrafi zmniejszyć ilość przestrzeni na nasze dane oraz czasem negatywnie wpłynąć na szybkość działania systemu operacyjnego. Firma Sony postanowiła dołączyć do pierwszego ze wspominanych obozów, co nie znaczy, że w smartfonie Xperia X Compact zabrakło ciekawych i przydatnych rozwiązań.

Sony Xperia X Compact

Android w Xperii X Compact

Pierwsza rzeczą, która zwróciła naszą uwagę, była ilość miejsca zajętego w pamięci smartfona przez pliki systemu operacyjnego. Okazuje się, że z 32 GB dostępnych w testowanym przez nas egzemplarzu, Android zajmował 10,22 GB, a preinstalowane aplikacje potrzebowały dodatkowo niemal 3 GB. Nie jest to wybitny wynik, jednak konkurencja w tej kwestii wcale nie wypada lepiej. Na szczęście smartfon obsługuje karty pamięci microSD, więc przestrzeń na dane można szybko zwiększyć.

Obecnie Xperia X Compact oferowana jest z zainstalowanym Androidem 6.0.1 Marshmallow, jednak udało nam się dowiedzieć, że najprawdopodobniej jeszcze przed końcem roku zostanie wydana aktualizacji do wersji 7.0 Nougat. Tak, jak wspominaliśmy na początku, system operacyjny na najnowszym smartfonie Sony przypomina czystego Androida, którego można znaleźć na urządzeniach z serii Nexus, ale został on okraszony kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, których próżno szukać na smartfonach i tabletach sygnowanych logo Google.

Nad szybkim i płynnym działaniem Androida w Xperii X Compact czuwa opracowany przez firmę Sony mechanizm Smart Cleaner. Dba on o to, żeby nieużywane aktualnie programy bez potrzeby nie zajmowały pamięci RAM urządzenia oraz nie korzystały z innych jego zasobów. Niestety tego rozwiązania nie udało się nam jeszcze gruntownie przetestować, jednak na pewno zrobimy to w czasie naszego testu długodystansowego.

Ekran domowy, czyli launcher

Ekran domowy w Sony Xperia X Compact bardzo przypomina ten znany z Nexusów. Jednak oferuje kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest gest przesunięcia palcem w górę na pustej przestrzeni pulpitu. Uruchamiamy nim szufladę aplikacji w trybie wyszukiwania aplikacji.

Ekran domowy Xperii X Compact

Przytrzymanie palca na pustym miejscu ekranu domowego włącza jego Ustawienia. W tym miejscu możemy zmienić tapetę, motyw kolorystyczny, dodać wigdżet lub modyfikować inne ustawienia, jak włączenie podwójnego dotknięcie ekranu w celu jego wyłączenia, zmiany wielkości ikon umieszczanych na pulpicie czy usunięcie nazw programów znajdujących się w docku.

Niektórym z was spodoba się wspomniane narzędzie do zmiany schematów kolorów. Nie są one zbyt rozbudowane, jednak pozwalają na szybkie zastąpienie tła pulpitu i ekranu blokady, oraz kilku innych elementów. Po uruchomieniu smartfona dostępne są trzy motywy, ale aplikacja umożliwia przejrzenie i pobranie kolejnych. Musicie jednak pamiętać o tym, że większość z nich jest płatna.

Z ekranem domowym możemy także zintegrować usługę Google Now, dzięki czemu przesuniecie palcem od lewej do prawej krawędzi wyświetlacza da nam dostęp do oferowanych przez Google kart pogody, wyznaczania tras oraz zawierających polecane artykuły, a także powiadomienia z wybranych aplikacji.

Szuflada aplikacji w Xperii X Compact

Szuflada aplikacji wykorzystana w launcherze Xperii X Compact różni się nieco od tej znanej z czystego Androida 6.0 Marshmallow. Największą zmianą jest przewijanie listy programów w poziomie, a nie tak, jak w rozwiązaniu Google - pionowo. Skrajny lewy ekran szuflady aplikacji prezentuje propozycje zainstalowanych programów oraz sugestie tych znajdujących się w sklepie Google Play.

Aplikacje

Z zadowoleniem przywitaliśmy obecność w testowanym smartfonie klawiatury ekranowej SwiftKey. Aplikacja w naszych oczach jest jedną z najlepszych tego typu, o czym pisaliśmy szerzej w zestawieniu najlepszych klawiatur ekranowych dla Androida.

Aplikacje Sony w Xperii X Compact

Firma Sony wyposażyła swojego smartfona w szereg mniej lub bardziej przydatnych programów. Do tych pierwszych zaliczyć można aplikacje What's New prezentującą nowinki od Sony, czy Szkic. Oprócz obecności tak oczywistych programów, jak odtwarzacz muzyki, filmów oraz przeglądarki zdjęć, w Xperii X Compact znalazły się przewodnik po stacjach telewizyjnych, agregator treści działający podobnie jak aplikacja Upday, czy radio FM, które powoli staje się rzadkością w smartfonach.

Przewodnik TV w Xperii X Compact

Przewodnik po stacjach telewizyjnych przyda się wszystkim fanom TV. Dzięki możliwości wybrania dostawcy telewizji użytkownicy mogą dostosować prezentowane w nim kanały do własnych potrzeb. Mają także możliwość ustawiania powiadomień o emisji wybranych programów telewizyjnych, czy wyróżnionych na dany wieczór pozycjach.

Aplikacja Wiadomości w Xperii X Compact

Wiadomości to agregator aktualności. Znajdziemy w nim doniesienia i artykuły z interesujących nas dziedzin i nie tylko. Aplikacja pozwala na dostosowanie tematów ciekawiących użytkowników oraz źródeł, z których będą pozyskiwane. Warto zauważyć, że aplikacja Wiadomości pozwala na ustawienie godzin, w których wysyła powiadomienia, dzięki czemu nie będzie absorbować naszej uwagi, kiedy nie będziemy tego chcieli.

Aparat

Aparat e Xperii X Compact

Jedną z największych zalet Xperii X Compact jest zintegrowany z nią aparat. O zastosowanej w nim technice nie będziemy się rozwodzić. Wspomnimy za to o obsługującej go aplikacji. Ciekawostką, którą z zadowoleniem przywitają niektórzy nas jest tryb manualny pozwalający na ręczne ustawienie niektórych parametrów.

Oczywiście dostępny jest także tryb ręczny, który będzie starał się dobrać ustawienia aparatu do panujących warunków, scenerii oraz rodzaju fotografii. Wszystko po to, żeby nasze zdjęcia wyszły jak najlepiej i musimy przyznać, że wychodzi mu to dobrze.

Rozszerzona rzeczywistość w Xperii X Compact

Ciekawym dodatkiem są także funkcje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. W oprogramowaniu Xperii X Compact powracają efekty pozwalające nakładać na obraz przechwytywany przez kamerę różnego rodzaju animacje, jak biegające po ekranie krasnale, dinozaury czy pływające ryby.

Ustawienia

Wiele ciekawych funkcji znajdziemy także w Ustawieniach systemowych. Należą do nich zaawansowane opcje korektora dźwięku, czy odpowiedzialny za oszczędzanie baterii tryb Stamina znany z innych smartfonów japońskiego producenta.

Ustawienia dźwięku w Xperii X Compact

W Xperii X Compact mamy także niestandardowe funkcje odpowiedzialne za sterowanie ekranem. Pozwalają one na kalibrację kolorów, włączenie mechanizmu inteligentnego podświetlania, trybu pracy w zależności od zastosowanej osłony, czy zastosowanie predefiniowanych schematów kolorów.

Ustawienia ekranu w Xperii X Compact

Ciekawym rozwiązaniem jest samouczek tłumaczący sposób działania niektórych funkcji dostępnych w Xperii X Compact. Takie rozwiązanie przyda się wszystkim mających pierwszy raz styczność z rozwiązaniami proponowanymi przez Sony. Przedstawiane informcje w formie obrazków z krótkimi opisami w prosty sposób pozwalają zorientować się do czego służy dana funkcja i jak z niej korzystać.

Wprowadzenie w Xperii X Compact

Podsumowanie

Android w Xperii X Compact oceniamy jako udany. Dobrze, że firma Sony nie zmodyfikowała go zbyt mocno. Spodobały się nam także aplikacje, które nie tylko ułatwiają i poprawiają korzystanie ze smartfona, ale także wspomagają użytkownika w pozyskiwaniu ważniejszych informacji oraz planowaniu rozrywki przed telewizorem.

Jednak to, co dla wszystkich jest najważniejsze, to działanie samego Androida na Xperii X Compact. W tej kwestii nie mamy na co narzekać. Wszystkie animacje są płynne, a programy uruchamiają się szybko. Niestety kilka dni testów to zdecydowanie za mało, żeby powiedzieć jak smartfon i zainstalowanym na nim Android 6.0.1 Marshmallow będzie sprawować się w czasie dłuższego używania i czy mechanizm Smart Cleaner faktycznie usprawnia działanie tej pary. Dlatego nadal będziemy sprawdzać jak Robocik sprawuje się na testowanym przez nas smartfonie, a naszymi wrażeniach z długodystansowych testów podzielimy się z wami w kolejnej publikacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.