
Najnowszy, oznaczony numerem 9926 build testowej wersji Windows 10 przyniósł sporo nowości. Zmienione menu start, nowy obszar powiadomień i akcji czy znana z Windows Phone Cortana to tylko część nowości. Duże znaczenie ma także fakt, że najnowsza kompilacja systemu dostępna jest również w języku Polskim. Jednak poza tymi, widocznymi na pierwszy rzut oka zmianami, build 9926 zawiera też kilka bardzo interesujących nowości, które jednak zostały dość skrzętnie ukryte. Wystarczy jednak kilka prostych działań, żeby móc skorzystać ze wszystkich, również ukrytych funkcji Windows 10 Technical Preview stały się dla nas dostępne.
Windows 10 Technical Preview build 9926 - co nowego
Zanim pokażemy, jak odblokować ukryte funkcje Windows 10, przyjrzymy się kilku najważniejszym i jawnym zmianom w buildzie 9926. Pierwszą z nich jest nowe menu start, które z jednej strony coraz bardziej upodabnia się do swojej wcześniejszej wersji, znanej choćby z Windows 7, z drugiej - w dużo większym niż dotychczas stopniu jest dostosowane do pracy na urządzeniach mobilnych.
Podstawowa wersja menu start wygląda dość podobnie do tego, co znamy z wcześniejszych kompilacji Windows 10. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest to dokładnie samo menu start. Jednak to wrażenie jest mylne - wystarczy spojrzeć w prawy górny róg, żeby dojrzeć, że teraz w to miejsce przeniesiono przycisk zasilania, a obok niego umieszczono dodatkową ikonkę, po kliknięciu w którą menu start zamienia się w...
...w dość wyraźnie odświeżony w stosunku do Windows 8 ekran start. Kafle aplikacji możemy na nim rozmieszczać dość dowolnie, grupować je (utworzone w ekranie start grupy dostępne są w niezmienionej formie w menu start - działa to również i w drugą stronę) i zmieniać ich rozmiary. Dlaczego o rozmieszczaniu kafli powiedzieliśmy, że jest dość dowolne? To kolejna zmiana w stosunku do znanego dotąd ekranu start. W buildzie 9926 Windows 10 ekran start nie przesuwa się w poziomie, a bardziej klasycznie, czyli w pionie. Do dyspozycji mamy więc dowolną ilość miejsca pionowo, poziomo natomiast jesteśmy ograniczeni rozdzielczością ekranu. Czy to jest wygodniejsze? Kwestia indywidualnych upodobań - nam podobał się interfejs przesuwany poziomo, zdajemy sobie jednak sprawę, że wielu użytkowników na to narzekało.
Kolejną zmianą wprowadzoną w najnowszej kompilacji systemu jest całkowicie odnowione centrum powiadomień i akcji.
Nowe action center będzie jednym z najważniejszych elementów wspólnych między stacjonarną i mobilną wersją systemu. Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że dokładnie takie samo centrum powiadomień znajdzie się w Windows 10 dla smartfonów. Co więcej - nasze powiadomienia będą synchronizowane między wszystkimi urządzeniami, na których zainstalowana będzie dziesiątka, i do których (to raczej oczywiste) zalogujemy się tym samym kontem Microsoft. Czy synchronizacja powiadomień oznacza możliwość odpisania na otrzymanego smsa z poziomu komputera, kiedy nie mamy pod ręką telefonu? Tego nie wiemy, ale biorąc pod uwagę ujednolicenie i synchronizację powiadomień, brzmi to całkiem prawdopodobnie.
Kolejny nowy element Windows 10 to pole wyszukiwania na pasku zadań połączone z Cortaną.
Za jego pomocą możemy przeszukiwać sieć oraz znajdować aplikacje, dokumenty i pliki znajdujące się na naszym komputerze.
Z poziomu pola wyszukiwania moglibyśmy też skorzystać z Cortany - niestety wciąż nie jest to możliwe w Polsce. Już dość dawno temu zapowiadaliśmy, że dla polskich użytkowników będzie ona dostępna najprawdopodobniej w drugiej połowie bądź pod koniec 2015 roku.
Build 9926 to również mocno odnowiona aplikacja ustawień systemowych.
Jest także nowy Sklep, na razie w wersji beta.
Jeżeli z wersji testowej Windows 10 korzystacie już dłużej i mieliście okazję instalować nowe buildy z poziomu ustawień systemowych, to wiecie, że dużą wadą tej formy aktualizacji był brak paska postępu pobierania nowych kompilacji. To również zostało poprawione - teraz będziecie mogli na bieżąco kontrolować stan pobierania aktualizacji.
No i co niezwykle istotne - Windows 10 Technical Preview wraz z pojawieniem się builda 9926 został wyposażony w obsługę języka polskiego. Screeny, które zamieściliśmy powyżej obrazują to dość wyraźnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że tłumaczenie nie jest jeszcze w pełni poprawne. Nie ma co prawda błędów językowych, natomiast pozostało jeszcze sporo nieprzetłumaczonych elementów. Jednak nawet pomimo tego osobom nieznającym języka angielskiego będzie już dużo łatwiej korzystać z Windows 10.
Nie wiem czy inni tak mają, ale instalacja na preinstalowanym systemie na laptopie to totalna porażka.
Nie wiem czy inni tak mają, ale instalacja na preinstalowanym systemie na laptopie to totalna porażka.
nic dziwnego że się grzeje i zmula laptopy wymagają sterowników które dopiero pojawia sie po oficjalnej premierze systemu, możesz spróbować wgrać sterowniki chipsetu itd ze strony producenta (sterowniki do win 8 / 8.1 powinny dzialac)
możesz spróbować wgrać sterowniki chipsetu itd ze strony producenta (sterowniki do win 8 / 8.1 powinny dzialac)
możesz spróbować wgrać sterowniki chipsetu itd ze strony producenta (sterowniki do win 8 / 8.1 powinny dzialac)
Instalacja systemu w wersji TP na stockowy system to nieporozumienie. Takie rzeczy tylko pod maszyną wirtualną.
Aż dziwne, że nie działa. Zadam może głupie pytanie, ale czy na pewno robisz wszystko tak, jak zostało opisane? Drobna literówka w nazwie wartości DWORD i zrobi się klops.
My mamy za to problem z działaniem alternatywnego, ukrytego ekranu logowania. Działać działa, ale jest trochę zabugowany - nie zawsze poprawnie się odblokowuje, kiedy komp sam przejdzie w uśpienie.