partner serwisu

Windows 10 Threshold 2 - co nowego w jesiennej aktualizacji?

Windows 10 Threshold 2 - co nowego w jesiennej aktualizacji?
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
13 listopada 2015, 01:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, edge, microsoft, przeglądarka, service pack, skype, system operacyjny, threshold 2, uaktualnienie, windows 10

Z małym, bo 10-dniowym, poślizgiem Microsoft rozpoczął udostępnianie falami pierwszego dużego uaktualnienia przeznaczonego dla wszystkich użytkowników najnowszego systemu operacyjnego. Windows 10 Threshold 2, lub jesienna aktualizacja (ang. fall update), to swiele nowości dla osób, które nie zdecydowały się na instalacje testowych kompilacji udostępnianych w ramach programu Windows Insider. O tym, co nowego przynosi Windows 10 Threshold 2 i czym może zaskoczyć jesienna aktualizacja, przeczytacie w naszym artykule

Jesienną aktualizację pobrać można za pośrednictwem usługi Windows Update. Microsoft zdecydował się na udostępnianie jej falami, więc jeśli nie widzicie jej na swoich komputerach, oznacza to, że będzie musieli uzbroić się w nieco cierpliwości. Windows 10 Threshold 2 to przede wszystkim dziesiątki usprawnień, które poprawiają stabilność, bezpieczeństwo oraz szybkość działania systemu operacyjnego. Według Microsoftu najnowsza wersja uruchamia się nawet do 30% szybciej niż Windows 7.

Zmiana koloru paneli tytułowych okien Eksploratora

Najnowsza kompilacja Windows 10 pozwala na zmianę kolorów nie tylko menu Start, paska zadań oraz Centrum Akcji, ale także paneli tytułowych okien eksploratora Windows.

Efektywniejsze wykorzystanie pamięci RAM

Nowy w Windows 10 mechanizm zarządzania pamięcią RAM sprawia, że system operacyjny działa szybciej i żwawiej reaguje na poczynania użytkownika. Możliwe jest to dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu pamięci operacyjnej i zapisywaniu w niej w postaci skompresowanej niewykorzystywanych danych, zamiast przenoszenia ich do znajdującego się na dyskach twardych i nośnikach SSD pliku wymiany (SWAP). Jednocześnie zwiększa to użycie wolnej pamięci RAM, ale należy pamiętać, że niewykorzystany RAM, to marnowany RAM.

Odświeżone menu kontekstowe

Uczestnicy programu Windows Insider w ciągu ostatnich miesięcy mieli okazję testować dwa warianty menu kontekstowego. Pierwszy dostosowywał jego wygląd do ekranów dotykowych i obsługi palcem, jednak Microsoft wycofał się z tej koncepcji i finalnie udostępnił zgrabniej wyglądające menu kontekstowe, z którego zdecydowanie wygodniej korzysta się za pomocą myszy. 

Wyłączenie obrazu na ekranie logowania

Nowością jest także możliwość wyłączenie obrazu tła ne ekranie logowania i zastąpienia go jednolitym kolorem. Pozwala na to nowy przełącznik, który znaleźć można udając się do aplikacji Ustawienia, następnie wybierając menu Personalizacja i klikając pozycję Ekran blokady.

Aktywacja Windows 10 kluczami produktu Windows 7, 8 i 8.1

Jednym z częściej pojawiających się po premierze Windows 10 problemów był ten z aktywacją systemu operacyjnego. Mechanizm, który nie wymagał od użytkowników wpisywania kluczy produktu w czasie aktualizacji lub czystej instalacji nie spisywał się zbyt dobrze, co zgłaszało bardzo wielu użytkowników. Wraz z poglądową wersją Windows 10 Insider Preview build 10565 Microsoft udostępnił użytkownikom możliwość aktywowania najnowszego systemu operacyjnego kluczami poprzednich wersji. Ten mechanizm dostępny jest także w Windows 10 Threshold 2.

Powiadomienia ze smartfonów w Centrum akcji

Ta funkcja działa wyłącznie w połączeniu z urządzeniami mobilnymi działającymi pod kontrolą kompilacji testowej Windows 10 Mobile Insider Preview build 10572 oraz nowszych i pozwala na przekazywanie ze smartfona na komputer powiadomień o nieodebranych połączeniach, a także wiadomościach tekstowych w Centrum akcji. Użytkownik ma możliwość także pisania szybkich odpowiedzi na SMS-y.

Aplikacja Xbox

Zadebiutował także  Windows 10 dla Xbox One, z tego powodu Microsoft zdecydował się na usprawnienie biurkowego programu dedykowanego swojej konsoli. Wśród nowości w aplikacji Xbox znajdziemy możliwość nagrywania głosu przez funkcję GameDVR, łatwe dodawanie do kontaktów znajomych z Facebooka korzystających z konsoli Microsoftu oraz usprawniona obsługę Sklepu - wyszukiwanie i kupowanie gier z poziomu aplikacji Xbox, a także obsługę 25. znakowych kluczy produktów pozwalających na aktywowanie gier.

Usprawnienia widoku zadań w trybie tabletu

W dedykowanym urządzeniom z ekranami dotykowymi trybie tabletu w Windows 10 kilku zmian doczekał się widok zadań. Umożliwia on teraz rozmieszczanie, zamykanie (także gestem przeciągnięcia palce w dół ekranu) okien aplikacji oraz ich przeciąganie do lewej lub prawej części wyświetlacza.

Przeglądarka Edge

Niestety aktualizacja Threshold 2 nie dodała do nowej przeglądarki internetowej Microsoftu wyczekiwanej przez niektórych użytkowników obsługi rozszerzeń. Na taką możliwość będą musieli poczekać najprawdopodobniej do przyszłego roku i wydania kolejnego dużego uaktualnienia - Redstone. Jednak już teraz Edge pozwala na synchronizację zakładek oraz list Do przeczytania, wyświetlanie podglądu otwartych stron po najechaniu wskaźnikiem myszy na ich karty oraz przekazywanie strumieni wideo na urządzenia wyposażone w DLNA i Miracast.

Menu Start

Zgodnie z sugestiami uczestników programu Windows Insider Microsoft zdecydował się na zwiększenie maksymalnej liczby przypiętych do menu Start kafelków z 512 do 2048. Zmieniono także sposób ich wyświetlania i możliwe jest teraz ułożenie w jednej kolumnie dwóch kafelków w rozmiarze średnim lub wąskim. Odświeżono także wygląd menu kontekstowego wyświetlanego po kliknięciu kafelków prawym przyciskiem myszy.

Zmiana domyślniej lokalizacji do zapisywania plików i aplikacji

Jesienna aktualizacja dodaje także możliwość zmiany domyślnej lokalizacji do zapisywania różnego rodzaju plików oraz programów. Funkcja ta umożliwia wybranie partycji (niestety nie konkretnego folderu), na której przechowywane będą pobierane aplikacje, obrazy, dokumenty, muzyka i filmy. Podobny mechanizm dostępny jest także w najnowszej kompilacji testowej przeznaczonej dla smartfonów Lumia.

Aplikacja Zdjęcia

Tu nie zmieniło się wiele. W Windows 10 Threshold 2 dodano do niej widok folderów ułatwiający przeglądanie fotografii przechowywanych na dyskach komputerów oraz w usłudze OneDrive.

Poczta i Kalendarz

Kilku usprawnień doczekały się także te dwie systemowe aplikacje. Użytkownicy, którzy zdecydują się na instalację Windows 10 Threshold 2 będą mogli zmienić ich schemat kolorystyczny na ciemny, spersonalizować barwy niektórych elementów interfejsu oraz włączyć lub wyłączyć widok konwersacji wiadomości przechowywanych w aplikacji Poczta.

Skype

Komunikator internetowy Microsoftu doczekał się głębszej integracji z systemem operacyjnym. Dodane do Windows 10 nowe uniwersalne aplikacje Wiadomości (to już drugi program o tej nazwie), Telefon i Skype video pozwalają na prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych oraz wideo bez konieczności uruchamiania aplikacji klienckiej Skype.

Asystent osobisty Cortana

Sporych usprawnień, z których nadal nie będą mogli skorzystać polscy użytkownicy Windows 10, doczekał się asystent głosowy Microsoftu, czyli Cortana. W najnowszej wersji systemu Cortana potrafi rozpoznawać tekst w pisanych odręcznie notatkach, przypominać o zbliżających się wydarzeniach na podstawie informacji z e-maili oraz zamawiać transport w usłudze Uber.

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

jakub.szczebak
2015.11.13, 17:24
Jak zrobić to aby aplikacja Ustawienia miała czarny kolor a nie biały?
bo widzę na screenach że jest to czarne i mi się to spodobało ale nwm jak to ustawić
2015.11.14, 15:29
jakub.szczebak @ 2015.11.13 17:24
Jak zrobić to aby aplikacja Ustawienia miała czarny kolor a nie biały?
bo widzę na screenach że jest to czarne i mi się to spodobało ale nwm jak to ustawić

http://www.howtogeek.com/222614/how-to-ena...den-dark-theme/
2015.11.15, 12:52
jakub.szczebak @ 2015.11.13 17:24
Jak zrobić to aby aplikacja Ustawienia miała czarny kolor a nie biały?
bo widzę na screenach że jest to czarne i mi się to spodobało ale nwm jak to ustawić

Przygotowujemy szybki poradnik, pokazujący co należy zrobić, żeby mieć czarne tło :)
jakub.szczebak
2015.11.16, 09:56
Krzysztof Pikowy @ 2015.11.15 12:52
jakub.szczebak @ 2015.11.13 17:24
Jak zrobić to aby aplikacja Ustawienia miała czarny kolor a nie biały?
bo widzę na screenach że jest to czarne i mi się to spodobało ale nwm jak to ustawić

Przygotowujemy szybki poradnik, pokazujący co należy zrobić, żeby mieć czarne tło :)Okej, to w takim razie czekam :)
kuba3424
2015.11.16, 17:41
Jak zrobić by okna (np. eksplorator plików) były bez obramowania bo nie mogę tego nigdzie znaleźć?
2015.11.17, 01:28
jakub.szczebak @ 2015.11.16 09:56
Krzysztof Pikowy @ 2015.11.15 12:52
(...)

Przygotowujemy szybki poradnik, pokazujący co należy zrobić, żeby mieć czarne tło :)Okej, to w takim razie czekam :)

Obiecane, wykonane :)
http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Od...est.proste,1455
Nawet nie trzeba samemu modyfikować rejestru - przygotowaliśmy odpowiednie pliki do pobrania :)
2015.11.25, 14:33
Ja bym poprosił o instrukcję jak podłączyć telefon, żeby można było odbierać i wysyłać SMSy
2015.11.27, 01:17
marvetick @ 2015.11.25 14:33
Ja bym poprosił o instrukcję jak podłączyć telefon, żeby można było odbierać i wysyłać SMSy

Przygotowujemy, niebawem poczęstujemy tekstem :)