partner serwisu

Windows 10 Technical Preview build 9879 - nowe funkcje i zmiany w OneDrive

Windows 10 Technical Preview build 9879 - nowe funkcje i zmiany w OneDrive
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 listopada 2014, 13:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja windows, microsoft, modern ui, onedrive, windows 10, windows 10 build 9879, windows 10 technical preview

Microsoft nie próżnuje, jeszcze nie tak dawno prezentowaliśmy zmiany wprowadzone w pierwszej dużej aktualizacji systemu Windows 10 Technical Preview, opublikowanej po udostępnieniu najnowszego systemu operacyjnego w wersji testowej, a już od dziś wszyscy, którzy zdecydowali się na instalację i testowanie systemu Windows 10 mogą instalować kolejną kompilację tego oprogramowania oznaczoną numerem 9879. Wprowadzone zmiany obejmują m.in. nowe elementy interfejsu (wprowadzenie w nim nowych obiektów, niedostępnych w starszych wersjach testowych), czy nowe funkcje sterowania systemem za pomocą standardowego gładzika (czyli touchpada - integralnego wyposażenia niemal każdego laptopa). Poniżej wymieniamy jakie nowości pojawiły się w kompilacji Windows 10 build 9879.

Instalowanie najnowszej kompilacji Windows 10 Technical Preview oznaczonej numerem 9879 nie przebiegło bez drobnych komplikacji. Pierwsza próba aktualizacji naszej instalacji testowej Windows 10 zakończyła się niepowodzeniem.

Z jednej strony niespecjalnie nas to ucieszyło, ale z drugiej fakt ten pozwolił zaobserwować korzystne zjawisko. W razie nieudanej próby instalator Windows przywraca automatycznie ostatnią działającą wersję systemu i w tym przypadku procedura przywracania zadziałała w pełni sprawnie - po pewnym czasie (żadne działania ze strony użytkownika nie są wymagane) system został w pełni przywrócony do poprzedniej kompilacji (build 9860). 

Ponowiliśmy próbę instalacji, ale tym razem wcześniej pobierając łatki z Windows Update. Druga próba instalacji kompilacji 9879 powiodła się, choć cały proces aktualizacji potrwał dość długo, kilka godzin.

Wszystkich, którzy korzystają z poprzedniej wersji systemu (build 9860) informujemy, że aby możliwe było pobranie i instalacja najnowszej kompilacji, należy w ustawieniach pobierania nowych wersji wybrać ustawienie Fast (czyli częstsze otrzymywanie informacji o nowych wersjach systemu Windows 10 Technical Preview).

W przypadku, gdy w rozwijalnej liście widocznej w pokazanym na powyższej ilustracji oknie PC settings po wybraniu kategorii Preview builds będzie wybrana opcja Slow zestaw instalacyjny kompilacji 9879 nie będzie w ogóle dostępny.

Co nowego? Zmiany w interfejsie

 

Nowymi elementami paska zadań systemu Windows 10, widocznymi już od pierwszej, publicznie udostępnionej kompilacji Technical Preview są ikony Search (uruchamia systemową wyszukiwarkę) oraz Task View (wywołuje panel zadań). W najnowszej kompilacji dodano nowe pozycje menu kontekstowego paska zadań (menu to wyświetli się po kliknięciu prawym klawiszem myszki w pustej przestrzeni na pasku zadań) umożliwiające wyłączenie tych dwóch elementów.

Kolejna nowość to również element interfejsu, dotyczący jednak tylko okien aplikacji typu Modern UI (czyli tych, które w Windows 8/8.1 działają wyłącznie na pełnym ekranie). Microsoft wprowadził w lewym górnym rogu okien takich aplikacji ikonkę "hamburger menu". Kliknięcie tego elementu rozwija menu poleceń aplikacji Modern UI.

Następna zmiana to zupełnie nowe ikony folderów. Ładne? To rzecz gustu, pewne jest, że lepiej widoczne są miniatury obiektów znajdujących się w danym folderze.

Następna zmiana to pojawienie się we wbudowanej w Windows 10 przeglądarce WWW - Internet Explorer 11 - nowej ikonki widocznej w prawym górnym rogu strony. Za pomocą menu rozwijanego po kliknięciu tej ikony można wysłać ocenę prawidłowości wyświetlania danej strony, bądź w sytuacji, gdy witryna wyświetla się nieprawidłowo, próbować wczytać ją w trybie kompatybilności.

Nowe gesty dla gładzika

Posiadacze laptopów wyposażonych w wielodotykowy gładzik (ang. touchpad) mogą od tej kompilacji Windows 10 wykorzystywać trójpalczaste gesty i - nie - nie mamy tu na myśli "zaklęcia" Ctrl+Alt+Del. Jakie nowe funkcje systemu można wywoływać manipulując trzema palcami na gładziku? Oto lista:

  • Przesunięcie trzech palców w dół - minimalizuje otwarte okna i odsłania pulpit systemu.
  • Przesunięcie w górę - przywraca zminimalizowane okna, a ponowne użycie tego gestu powoduje wyświetlenie podglądu zadań.
  • Szybkie przesunięcie w lewo lub w prawo (cały czas trzema palcami) - przełączanie się pomiędzy aktualnie uruchomionymi aplikacjami.
  • Wolniejsze przeciągnięcie palcami w lewo lub w prawo - odpowiednik skrótu klawiszowego Alt+Tab czyli widoku miniatur okien otwartych aplikacji; tak długo, dopóki palce spoczywają na gładziku w trakcie wykonywania tego gestu można przewijać listę miniatur przełączyć się na konkretną aplikację.
  • Stuknięcie touchpada trzema palcami - wywołanie systemowej wyszukiwarki w menu Start lub na ekranie startowym zależnie od tego, z którego z tych dwóch trybów wyświetlania w danej chwili korzystamy.

Selektywna synchronizacja w OneDrive

Windows 10 build 9879 to pierwsza kompilacja systemu Windows, w której użytkownik ma znacznie większy wpływ na to, jakie dane przechowywane w usłudze OneDrive są synchronizowane. Dotychczas korzystanie z OneDrive'a na komputerze z systemem Windows wyglądało najczęściej w ten sposób, iż na dysku lokalnym (najczęściej wewnątrz folderu profilu lokalnego użytkownika) znajdował się podfolder OneDrive i wszystko, co użytkownik w tym folderze umieścił było synchronizowane z przestrzenią OneDrive w chmurze. Od tej wersji systemu Windows 10 użytkownik może określić w jakim zakresie dane z OneDrive'a będą synchronizowane z folderem lokalnym usługi.

Bezpośrednio po zainstalowaniu Windows 10 Technical Preview Build 9879 w obszarze powiadomień widoczna jest ikonka OneDrive'a wymuszająca przeprowadzenie konfiguracji usługi na danym komputerze.

Standardowo zaznaczona jest opcja, która pozostawia dotychczasowy sposób synchronizacji danych pomiędzy chmurą a lokalnym folderem OneDrive'a - synchronizowane są wszystkie dane.

Od tej wersji Windows 10 istnieje możliwość dokładnego określenia, które z danych przechowywanych w chmurze mają być synchronizowane z folderem lokalnym. Ważny jest tu kierunek zmian. Odznaczenie np. jakiegoś wcześniej zsynchronizowanego folderu oznacza usunięcie tego folderu oraz znajdujących się w nim danych z dysku lokalnego i zakończenie synchronizacji tego folderu. Wszystkie dane są natomiast w dalszym ciągu przechowywane w chmurze OneDrive'a. 

Dostęp do ustawień synchronizacji folderów można uzyskać nie tylko podczas wstępnej konfiguracji usługi po instalacji kompilacji 9879 systemu Windows 10, ale również później poprzez wywołanie okna ustawień OneDrive'a.

Umożliwienie selektywnej synchronizacji danych pomiędzy lokalnym folderem OneDrive a usługą w chmurze to bardzo istotna zmiana, gdyż pozwala np. subskrybentom usługi Office 365, którzy mają powiększoną przestrzeń OneDrive'a do 1 TB (a wkrótce otrzymają przestrzeń nielimitowaną) efektywniej korzystać z udostępnionej przestrzeni. Przy dotychczasowym sposobie korzystania z OneDrive na komputerze z Windows, teoretycznie superpojemny dysk OneDrive w chmurze był tak naprawdę ograniczony pojemnością folderu lokalnego OneDrive. Jeżeli np. użytkownik korzysta z laptopa z dyskiem 500 GB, na którym już znajduje się system i aplikacji, zatem wolnej przestrzeni jest np. 300 GB, to tylko tyle można było poświęcić na synchronizowane dane z chmurą. To oczywiście olbrzymia przestrzeń i aby ją zapełnić wymagane byłoby zarówno bardzo szybkie łącze jak i dużo czasu (i danych), niemniej było to ograniczenie czyniące terabajtową pojemność OneDrive wyłącznie wartością teoretyczną. Teraz - dzięki selektywnej synchronizacji - na dysku lokalnym można przechowywać dowolnie małą porcję najbardziej potrzebnych danych, a pozostałe mogą być przechowywane w chmurze OneDrive. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.