partner serwisu

Windows 10 Technical Preview build 9860 - centrum akcji jak z Windows Phone, moduł Data Sense i inne nowości

Windows 10 Technical Preview build 9860 - centrum akcji jak z Windows Phone, moduł Data Sense i inne nowości
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
22 października 2014, 19:10
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja windows, data sense, microsoft, notification center, windows 10, windows 10 build 9860, windows 10 technical preview

Wszyscy zainteresowani testowaniem najnowszego dzieła Microsoftu - systemu operacyjnego Windows 10 w wersji Technical Preview mogą już pobierać i instalować (bądź aktualizować wcześniej zainstalowane wydanie Technical Preview) najnowszą kompilację tego oprogramowania oznaczoną numerem 9860. Nowością jest zupełnie odmieniony obszar powiadomień (ang. Notification center), pojawiło się też kilka innych usprawnień i zmian zarówno w warstwie wizualnej, jak i funkcjonalnej. Jakich? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy nasz rzut oka na najświeższą kompilację systemu operacyjnego Microsoftu. Podpowiemy też w jaki sposób zaktualizować już zainstalowany system do najnowszego wydania.

Jeżeli jeszcze nie wypróbowaliście najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, bo obawiacie się o stan Waszych danych na aktualnie używanym systemie, polecamy lekturę naszego poradnika odpowiadającego na pytanie jak zainstalować Windows 10 Technical Preview bez ponoszenia żadnego ryzyka utraty danych z aktualnego systemu.

Zacznijmy od informacji, w jaki sposób użytkownicy, którzy już zainstalowali pierwszą publicznie dostępną wersję systemu Windows 10 Technical Preview, mogą zaktualizować oprogramowanie do najnowszej kompilacji opisywanej w niniejszym materiale. 

Po uruchomieniu pierwszej udostępnionej wersji Windows 10 Technical Preview należy zalogować się na konto z uprawnieniami administracyjnymi, następnie z "nowego-starego" menu Start wywołać moduł PC Settings, z lewej strony wybrać pozycję Update and recovery, a następnie wybrać z listy dostępnych opcji Preview builds. Oczywiście zakładamy, że komputer jest stale podłączony do internetu. Po prawej stronie okna po krótkiej chwili powinna wyświetlić się informacja o dostępności nowej kompilacji systemu. Po kliknięciu polecenia Install rozpocznie się najpierw pobieranie plików systemu. Operacja ta może trochę potrwać, bo pobierany jest pełen zestaw instalacyjny systemu (czyli kilka GB danych). Co gorsza w trakcie pobierania danych nie jest wyświetlany żaden pasek postępu (to szare "coś" widoczne w tle napisu Download now na powyższej ilustracji to błąd w interfejsie, a nie pasek postępu - jest on cały czas nieruchomy). Niestety, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość. Gdy dane zostaną pobrane instalacja nowej kompilacji przebiega w pełni automatycznie, a jej zwieńczeniem jest ekran logowania wyświetlony po zakończeniu procesu instalacji.

Microsoft chwali się wprowadzeniem około 7 tysięcy modyfikacji w kodzie systemu w udostępnionej kompilacji 9860. Oczywiście olbrzymia większość zmian nie jest bezpośrednio widoczna dla użytkownika. Modyfikacji mających swoje odzwierciedlenie w wizualnej i użytkowej warstwie nowego systemu operacyjnego jest relatywnie niewiele. Jakie zatem zmiany w stosunku do funkcji dostępnych z poprzedniego wydania Windows 10 (build 9841) pojawiły się w najnowszym wydaniu Technical Preview? Oto one:

Wybór sposobu instalowania nowych kompilacji

Wcześniej podpowiedzieliśmy jak zaktualizować kompilację 9841 do wersji 9860. W tej ostatniej okno z ustawieniami aktualizacji do kolejnych buildów zostało nieco zmodyfikowane. Pojawiła się lista umożliwiająca wybór częstości aktualizacji. Do wyboru użytkownik ma dwie mało precyzyjne wartości: Slow oraz Fast. Ustawienie tej pierwszej oznacza, że użytkownik będzie powiadamiany wyłącznie o dokładniej sprawdzonych wersjach kompilacji nowego systemu. Z kolei osoby, które zdecydują się na wybór Fast informowane będą o każdej nowej kompilacji - również takiej, w której w wyniku np. rezygnacji z jakiejś funkcji mogą pojawić się błędy w działaniu systemu bądź zainstalowanych w nim aplikacji. Amatorom i hobbystom proponujemy bezpieczniejsze ustawienie Slow. Eksperci... rad naszych nie potrzebują ;-)

Niezależnie od wyboru częstości informowania o nowych kompilacjach użytkownik po kliknięciu odnośnika Change the time my PC installs preview builds przekierowywany jest do okna Automatic Maintenance, gdzie może zmienić czas uruchamiania zdarzeń związanych z konserwacją systemu, czemu podlegają również instalacje nowych kompilacji systemu.

Nowy obszar powiadomień (notification center)

Zmianą w warstwie wizualnej jest pojawienie się w kompilacji 9860 nowego obszaru, a właściwie centrum powiadomień (notification center), będącego składnikiem większego mechanizmu o nazwie Action center. Choć od strony wizualnej zmiana jest znaczna - nowe centrum powiadomień przypomina analogiczne rozwiązanie znane posiadaczom smartfonów z systemem Windows Phone 8.x - to funkcjonalnie nowe centrum powiadomień mocno jeszcze odstaje od założonych celów. W chwili obecnej nie można np. odpowiedzieć na powiadomienia wyświetlane w tym elemencie interfejsu, ale w finalnej wersji ma to być możliwe, ponadto w tym miejscu będą się pojawiać również powiadomienia z sieci społecznościowych czy komunikatorów internetowych, z których użytkownik korzysta. Zresztą fakt, iż mamy teraz do czynienia zaledwie z namiastką planowanych możliwości tego elementu potwierdził również Gabe Aul z Microsoftu. W kolejnych kompilacjach możemy się spodziewać dalszych usprawnień.

Przenoszenie aplikacji pomiędzy ekranami

O możliwości przypięcia okna aktywnej aplikacji do dowolnej krawędzi ekranu za pomocą skrótów klawiszowych (np. [Win]+[strzałka w górę] - przypina okno aktywnej aplikacji do górnej krawędzi ekranu (okno aplikacji będzie zajmować górną połowę ekranu)) informowaliśmy już w naszym wcześniejszym materiale dotyczącym Windows 10 w kompilacji 9841. W wersji Windows 10 Technical Preview build 9860 dodano skróty klawiszowe umożliwiające przeniesienie okna aktywnej aplikacji na inny ekran podłączony do danego komputera. Jak wiadomo za pomocą opcji konfiguracyjnych systemu można tak ustawić sposób wyświetlania interfejsu by np. pulpit prezentowany na drugim ekranie był np. "nad" pulpitem z głównego ekranu. W takim przypadku przeniesienie okna aplikacji z głównego ekranu na pomocniczy wymagałoby użycia skrótu klawiszowego [Win]+[Shift]+[strzałka w górę]. W przypadku innego ustawienia dodatkowych ekranów wystarczy użyć odpowiedniej strzałki wskazującej właściwy kierunek. Drobiazg, ale w przypadku pracy na wielu monitorach zaskakująco użyteczny.

Nowe animacje - zmiana pulpitu i otwieranie okien

Kolejna zmiana widoczna dla każdego użytkownika Windows 10 to pojawienie się animacji towarzyszącej zmianie wirtualnego pulpitu. W poprzedniej kompilacji brak było jakiejkolwiek animacji. Teraz wygląda to lepiej. Nie jest to szczególna innowacja i nietrudno też zauważyć, iż animacja zmiany wirtualnego pulpitu dość mocno przypomina analogiczną animację znaną od dawna z systemów operacyjnych firmy Apple (obecną również w najnowszym OS X Yosemite). Jednak, jeżeli wierzyć słowom Gabego Aula z Microsoftu, zmiana ta została podyktowana wyraźną sugestią użytkowników, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na taką modyfikację za pośrednictwem mechanizmu Windows Feedback.

DataSense czyli kontrolowany przesył danych

Nowym elementem obecnym w kompilacji 9860 jest pojawienie się w ustawieniach systemu modułu DataSense, doskonale znanego np. posiadaczom smartfonów Nokia z Windows Phone. Również funkcjonalność tego elementu w Windows 10 jest podobna. Zadaniem tego modułu jest zliczanie ilości danych przesłanych przez interfejsy bezprzewodowe, przy czym niezależnie liczony jest ruch przez interfejs WiFi oraz - jeżeli jest obecny w systemie - interfejs komórkowy (np. LTE). W naszym przypadku komputer z Windows 10 był zainstalowany na maszynie wirtualnej z wirtualną ethernetową kartą sieciową, stąd zerowe wartości widoczne na powyższej ilustracji. Nowy moduł z pewnością będzie przydatny dla użytkowników korzystających z limitowanych ilościowo łącz internetowych.

Dodatkowe ustawienia modułu DataSense pozwalają zablokować ruch sieciowy aplikacjom działającym w tle i to zarówno w przypadku bezpośredniego połączenia z naszym operatorem, czy też w sytuacji, gdy korzystamy z roamingu.

Battery Saver - ciekawe jak z efektywnością

Następny element konfiguracyjny systemu Windows 10 Technical Preview w kompilacji 9860 to moduł Battery Saver. Który może ułatwić życie użytkownikom często korzystającym z akumulatorów podczas pracy z komputerem. W przeciwieństwie do znanych jeszcze z Windows Vista planów zasilania, tym razem mamy mieć do czynienia z dynamicznie wprowadzanymi zmianami w parametrach pracy sprzętu zużywającego energię. Odpowiedź na pytanie o ile faktycznie zwiększy się czas pracy na laptopie pracującym pod kontrolą Windows 10 z włączoną opisywaną funkcją poznamy po przeprowadzeniu odpowiednich testów, ale zachowanie ich rzetelności wymaga jednak poczekania na finalną wersję systemu.

Nowe... błędy

Może nie tyle błędy, co niedomagania systemu wynikające z faktu, iż wciąż mamy do czynienia z jego wersją testową. Zgodnie z wyjaśnieniami Gabego Aula, osoby, które zainstalują najnowszy build 9860 muszą liczyć się z nieco większymi utrudnieniami podczas prób nawiązania połączenia WiFi z nowymi sieciami. Aul stwierdził, że problem jest znany, ale zostanie naprawiony w przyszłych kompilacjach. Kolejnym mankamentem, którego świadom jest producent systemu jest też to, że nowe menu Start może czasem po prostu znikać. Nam, w trakcie korzystania z najnowszej kompilacji taki przypadek się co prawda nie zdarzył, ale skoro informuje o tym przedstawiciel producenta, to należy się spodziewać, że takie przypadki mogą mieć miejsce. Jeszcze inne problemy związane są z przejściami pomiędzy stanami uśpienia a normalną pracą. W niektórych konfiguracjach sprzętowych, po prawidłowym "wybudzeniu" komputera ze stanu uśpienia powrót do powtórnego uśpienia może nie nastąpić mimo spełnienia skonfigurowanych w systemie warunków (np. upływie czasu bezczynności). Wreszcie Aul ostrzega miłośników gier Pasjans oraz Mahjong, które w niektórych instalacjach nowego builda po prostu przestały działać. 

Podsumowując, wciąż trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z wstępną, przeprodukcyjną i jeszcze niedopracowaną wersją systemu. Jednak casus animacji zmiany pulpitu stanowi dowód, że Microsoft słucha użytkowników i wdraża sugerowane przez nich pomysły. Czy wynikiem tej współpracy będzie system idealny? Życzylibyśmy tego wszystkim, tymczasem - do następnej kompilacji.

la linea
2014.10.27, 07:45
zainstalowałem, przetestowałem i dla pewnosci, iż nic nie pozostało, spartycjonowałem od poczatku dysk
win 10 jawi sie jako badziewie kolanem wpychane ma rynek byle tylko odzyskać roztrwonioną forsę wydaną na win 8 ze swym modernem
wychodzi na to, ze XPek pozostanie na sprzęcie do jego (sprzętu) zużycia a później... linux (który już chodzi na innym lapku) bo innej alternatywy dla chocholenia ms nie widzę
i szpecom od marketingu micro$oftu podpowiem : póki nie powróci windows do najbardziej z intuicyjnych powłok (klasycznego windows jako choćby alternatywy) nie odzyskają zaufania deskopowego użytkownika, a ten przy zmianie sprzętu nie powróci (zostanie) przy windowsie
2014.10.27, 08:57
To ma być nowa jakość ? nieźle płacą za reklamę widać ;)
marcinad
2014.10.27, 12:32
la linea @ 2014.10.27 07:45
zainstalowałem, przetestowałem i dla pewnosci, iż nic nie pozostało, spartycjonowałem od poczatku dysk
win 10 jawi sie jako badziewie kolanem wpychane ma rynek byle tylko odzyskać roztrwonioną forsę wydaną na win 8 ze swym modernem
wychodzi na to, ze XPek pozostanie na sprzęcie do jego (sprzętu) zużycia a później... linux (który już chodzi na innym lapku) bo innej alternatywy dla chocholenia ms nie widzę
i szpecom od marketingu micro$oftu podpowiem : póki nie powróci windows do najbardziej z intuicyjnych powłok (klasycznego windows jako choćby alternatywy) nie odzyskają zaufania deskopowego użytkownika, a ten przy zmianie sprzętu nie powróci (zostanie) przy windowsie


Bawią mnie wypowiedzi 'Jeźdźców XP-ka'... Win7 bije tego starego złoma na głowę.
la linea
2014.10.27, 13:53
marciniead... na zdrowie :)
a to jest dobre co się zna i na sprzecie który sie ma jest ... niezawodne
wiec niech ci ta 7ka służy jak najdłużej
a że milczący się godzą wiec nie milczę i swe oczekiwania - wydaje się się, ze jednoznacznie - wyrażam
jak m$ zacznie ciebie skubać - dożynając łatkami 7ke - badź konsekwentny i przerzuc sie natychmiast na super cool nowosć
2014.10.27, 14:24
@la linea

rozbawilas mnie tym xp'kiem, naprawde. coz niektorzy sie przyzwyczaja do rzeczy i uzywaja jej cale zycie, bo tak!
7 w kazdym aspekcie bije xp na glowe. w kazdym, bezpieczenstwa, szybkosci, ergonomii.

co do 10. po wstepnym zapoznaniu, jestem mile zaskoczony. dzialaja aplikacje (np. bazy oracla) ktore za chiny ludowe nie daly sie uruchomic na 8. dziala szybko, jak 8 (subiektywne odczucie). jak dla mnie windows 10 to polaczenie dobrych cech 7 i 8.