partner serwisu

Windows 10 Anniversary Update, wszystko co powinieneś wiedzieć o aktualizacji

Windows 10 Anniversary Update, wszystko co powinieneś wiedzieć o aktualizacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
22 lipca 2016, 15:12
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, aktualizacja windows 10, anniversary update, centrum akcji, cortana, darmowa aktualizacja do windows 10, dodatki do edge, edge, menu start, redstone, rozszerzenia dla edge, uaktualnienie, windows 10, windows hello, windows ink, windows update

Już za niecałe dwa tygodnie Microsoft udostępni wszystkim użytkownikom Windows 10 stabilną wersję dużej aktualizacji Anniversary Update, uaktualniającą system operacyjny do gałęzi Redstone. Czego można spodziewać się po tej aktualizacji? Czy w końcu warto przesiadać się ze starszych wersji systemów operacyjnych? Jak to wszystko działa? Na te i inne pytania odpowiemy w tym rzucie oka na aktualizację Anniversary Update dla Windows 10.

Windows 10 ma być dla Microsoftu produktem, który nie tylko zrewolucjonizuje całkowicie obraz firmy w oczach klientów i użytkowników, ale sprawi także, że zmieni się sposób, w jaki korzystamy z komputerów, tabletów, smartfonów, konsoli do gier, a już w niedalekiej przyszłości również z gogli rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Nie tylko w Redmond pokładano wielkie nadzieje w Windows 10, także piszący te słowa i duża część użytkowników szeroko pojętej elektroniki dali się omamić proponowanej przez Microsoft wizji ekosystemu Windows oraz tego systemu operacyjnego jako usługi. Niestety życie zweryfikowało buńczuczne zapewnienia Microsoftu i dziś wiemy już, że Windows 10 Mobile nie podbije rynku, a zakładanego w Redmond planu obecności Windows 10 na miliardzie urządzeń w ciągu trzech lat od premiery nie da się zrealizować.

Microsoft HoloLens

Wszystko przez duże, związane z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu kontrowersje, które przełożyły się na dość sceptyczne przyjęcie Windows 10 przez użytkowników. Nie bez znaczenia było także to, że w Windows 10 brakowała zapowiadanych funkcji, niejasną politykę prywatności dotycząca przesyłania i analizowania danych o aktywności użytkowników na serwerach firmy oraz agresywną politykę Microsoftu w kwestii darmowej aktualizacji starszych wersji systemów Windows do jego najnowszej wersji.

Lekarstwem na część opisanych problemów ma być przeznaczona dla Windows 10 duża aktualizacja Anniversary Update, która zadebiutuje niemal dokładnie rok po premierze najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Dodaje ona przede wszystkim część funkcji, których obecność Microsoft zapowiadał jeszcze przed udostępnieniem Windows 10. Uaktualnienie wprowadza także nowe rozwiązania i rozprawia się wieloma błędami trapiącymi obecnych użytkowników. Uczestnicy programu Windows Insider już od kilku miesięcy mają okazję testować wszystkie nowości związane z aktualizacją Anniversary Update, a już 2 sierpnia zostanie ona udostępniona użytkownikom korzystającym ze stabilnej wersji Windows 10. Czym więc jest Anniversary Update i czy warto się nim interesować?

Anniversary Update

Windows 10

Wielu z Was najprawdopodobniej odwleka moment wykonania darmowej aktualizacji do czasu wydania Anniversary Update. Przypominamy, że debiut tego uaktualnienia nastąpi kilka dni po zakończeniu promocji pozwalającej użytkownikom Windows 7 oraz Windows 8 przesiąść się za darmo na Windows 10. Dlatego musicie zainstalować jego stabilny wariant przed 29 lipca lub skusić się na jedną z najnowszych kompilacji testowych wydawanych w ramach programu Windows Insider. Są one stabilne oraz reprezentują obecnie niemal wszystko, co przyniesie Anniversary Update, bo Microsoft jest na ostatniej prostej prac i w tej chwili poprawia ostatnie błędy związane z uaktualnieniem.

Anniversary Update to duża aktualizacja przeznaczona dla Windows 10. Jest ona czymś w rodzaju Service Packów wydawanych w przypadku wcześniejszych wersji systemów operacyjnych. Opisywane uaktualnienie początkowo miało zostać udostępnione w tym roku w formie dwóch dużych aktualizacjach, jednak kilka miesięcy temu Microsoft zmienił zdanie i na drugą falę nowości będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Gałąź Redstone wprowadzana przez Anniversary Update to przede wszystkim próba naprawienia błędów, których nie udało się usunąć z Windows 10 przed jego zeszłoroczną premierą. Dodaje ona również zapowiadane przez Microsoft funkcje, które ostatecznie nie były dostępne z Windows 10 w dniu jego debiutu.

Microsoft Edge i Windows Hello

Jedną z największych nowości w Anniversary Update jest obsługa rozszerzeń w przeglądarce Edge. Czekają no to wszyscy, którzy upatrywali w Edge godnego konkurenta dla Chrome, Opery, czy Firefoxa. Dodatki dla nowej przeglądarki Microsoftu testują już Insiderzy, jednak na dzień dzisiejszy jest ich dość niewiele.

Dodatki do przeglądarki Edge

Anniversary Update wprowadzi do Edge także inne nowości. Do najnowszej przeglądarki Microsoftu zostanie dodany mechanizm Hello, co umożliwi logowanie się na stronach internetowych bez konieczności wpisywania hasła. Kolejna nowość to obsługa powiadomień ze stron internetowych. Wykorzystujące ten mechanizm witryny będą mogły wyświetlać notyfikacje w Centrum Akcji nawet kiedy Edge będzie wyłączona. Przeglądarka Microsoftu doczeka się także mniejszych usprawnień, jak pozycja Wklej i przejdź w menu kontekstowym paska adresu, historia przeglądania stron dostępna po przytrzymaniu przycisków Wstecz oraz Naprzód, blokowanie automatycznego odtwarzania filmów zamieszczonych na stronach internetowych, możliwość przypinania kart oraz usprawnione funkcje Ulubionych.

Przypinanie kart w przeglądarce Edge

Dodatkowo twórcy oprogramowania będą mogli integrować funkcję Windows Hello z tworzonymi przez siebie aplikacjami. Pozwoli to wykorzystać mechanizm Microsoftu do logowania się i uwierzytelnianie tożsamości użytkownika w programach i aplikacjach firm trzecich.

Klienci biznesowi korzystający z wersji Enterprise systemu Windows 10 oraz garstki smartfonów będą mogli odblokowywać komputery za pomocą urządzeń mobilnych, bez konieczności wpisywania hasła, PIN-u, skanowania linii papilarnych, tęczówki lub twarzy.  

Windows 10 w ciemnych barwach

Anniversary Update pozwoli w łatwy sposób przełączać się pomiędzy jasnym i ciemnym kolorem aplikacji Modern. Do tej pory użytkownicy musieli w tym celu ręcznie edytować plik rejestru systemowego, o czym pisaliśmy w poradniku Odblokowujemy ciemny motyw kolorystyczny w Windows 10. Ciemne kolory i tła - to jest proste! Po 2. sierpnia odpowiednie przełączniki znaleźć będzie można w ustawieniach Personalizacji w zakładce Kolory.

Anniversary Update - Ciemny motyw

Większa będzie także liczba aplikacji pozwalających na taką samą metamorfozę. Niestety opisywana zmiana kolorów ogranicza się jedynie do programów Modern i nie ma wpływu na okna Eksploratora. W nich będzie można zmienić jedynie kolor paska tytułu.

Usprawnione menu Start, pasek zadań oraz Centrum Akcji

O zmianach w tak ważnym dla sporej grupy użytkowników systemów Windows elemencie jak menu Start Microsoft nie decyduje już sam. Kilka tygodni temu odbyło się głosowanie i to My - użytkownicy - podjęliśmy decyzję czy chcemy zmian. Zgodnie z nasza wolą menu Start doczekało się kilku usprawnień. Przyciski zasilania, folderów osobistych oraz profilu użytkownika zostały przeniesione na wyświetlaną po lewej stronie belkę, którą można poszerzyć wciskając przycisk menu hamburgerowego znajdujący się w lewym górnym rogu. Reszta menu Start pozostała podzielona na część przeznaczoną dla kafelków, które teraz występują w 4 rozmiarach oraz listy ostatnio dodanych, najczęściej używanych oraz posortowaną alfabetycznie zawierającą wszystkie zainstalowane programy.

Menu Start w Anniversary Update

Zmian doczekał się także pasek zadań. Wyświetlana w zasobniku systemowym ikona Centrum Akcji została przeniesiona na jego skrajny prawy koniec, a kliknięcie zegara wyświetli nie tylko kalendarz na dany miesiąc, ale także zapisane w terminarzu zadania na bieżący dzień.

Anniversary Update - usprawniony pasek zadań

W Centrum Akcji natomiast dodano możliwość łatwego odrzucania powiadomień za pomocą środkowego przycisku myszy. Notyfikacje są także łączone, jeśli pochodzą z tej same aplikacji dzięki czemu lista jest czytelniejsza i łatwiej po niej poruszać się. Użytkownicy otrzymają również kontrolę nad ilością wyświetlanych powiadomień, możliwość nadawania im priorytetów, a prezentujące je karty będą w stanie wyświetlać obrazy oraz animację. Anniversary Update pozwoli także na dostosowanie ikon szybkich ustawień wyświetlanych w dolnej części Centrum Akcji. Osoby korzystające ze smartfonów z Androidem będą mogły wyświetlać powiadomienia z telefonu na ekranie komputera dzięki przeznaczonej dla mobilnego systemu operacyjnego od Google wersji Cortany.

Windows Update, łatwiejsza aktywacja, aplikacja Ustawienia

Anniversary Update wprowadza również zmiany do usługi Windows Update. Użytkownicy będą mogli ustawić godziny, w których korzystają z komputera i systemem operacyjny nie będzie w tym czasie restartował maszyny, żeby zainstalować pobrane aktualizacje.

Windows 10 - godziny aktywności

Microsoft usprawnił także mechanizm aktywacji Windows 10. Obecnie wiele osób narzeka na problemy z aktywacją legalnego oprogramowania. Anniversary Update dodaje narzędzie pozwalające na szybkie zdiagnozowanie problemu, z powodu którego niemożliwe jest wykonanie aktywacji. Zmieniono także politykę w sprawie aktywacji Windows 10 na komputerach, w których dokonano małych zmian sprzętowych. Microsoft pozwala w takich przypadkach na dopisanie certyfikatu elektronicznej aktywacji do konta Microsoft użytkownika, dzięki czemu wymiana dysku twardego czy karty graficznej nie będzie kończyć się problemami.

Windows 10 - aplikacja Ustawienia

Usprawnienia nie ominęły też aplikacji Ustawienia. Na jej ekranie domowym pojawiła się poręczna wyszukiwarka pozwalająca na szybkie odnalezienie poszukiwanej opcji. Interfejs aplikacji został także odświeżony, co sprawia, że nie tylko wygląda lepiej, ale także łatwiej po niej poruszać się. Microsoft sukcesywnie przenosi do aplikacji Ustawienia funkcje dostępne dotąd w tradycyjnym Panelu sterownia.

Windows Ink

Sporą nowością zapowiedzianą w trakcie tegorocznej edycji konferencji Build jest funkcja Windows Ink. Dedykowany ekranom dotykowym mechanizm pozwala na szybkie nanoszenie notatek, dopisywanie informacji do zdjęć, wyznaczania tras w aplikacji Mapy, a także oferuje użytkownikom wirtualną linijkę, która znacznie ułatwia kreślenie linii prostych. Windows Ink integruje się także z programami wchodzącymi w skład pakietu biurowego Office 2016 oraz przeglądarką internetową Edge. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonywanie niektórych czynności na ekranach dotykowych za pomocą palca lub rysika stanie się wygodniejsze.

Windows Ink

Inteligentniejsza Cortana

Nowości związane z cyfrowym asystentem Microsoftu nas niestety nie dotyczą, bo Cortana jest nadal niedostępna w naszym kraju. Jednak użytkownicy z 13 innych będą mogli liczyć na usprawnioną współpracę z Cortaną dzięki jej lepszemu rozumieniu kontekstu zapytań, a także integracji z aplikacjami systemowymi i nie tylko. W Anniversary Update Cortana potrafi wyłowić z krótkiej rozmowy za pomocą komunikatora, że umówiliśmy się na kolację i zasugeruje zapisanie tego zdania w kalendarzu oraz pomoże zarezerwować stolik. Podobne działania będą możliwe w przypadku wiadomości poczty elektronicznej, co sprawi, że śledzenie paczek czy podróżowanie samolotami stanie się łatwiejsze. 

Cortana zwiększy także swój zasięg. Będzie działała z poziomu ekranu blokady, dzięki czemu użytkownicy będą mogli sprawdzić pogodę, zapisać notatkę lub zmienić odtwarzany aktualnie utwór bez konieczności odblokowywania urządzenia. Cortana będzie dostępna także na platformach Android oraz iSO, jednak w takim przypadku będzie oferować skromniejsze możliwości niż w domyślnym dla niej środowisku Windows 10.

Ubuntu w Windows 10

Microsoft przygotował także niemałą niespodziankę dla programistów i użytkowników wykorzystujących komputery do czegoś więcej niż konsumowanie treści. Mowa o możliwości uruchomienia powłoki Bash w Windows 10. Co więcej, Linuksowe narzędzie nie jest w żaden sposób emulowane i działa natywnie w ramach systemu Windows. Tym posunięciem Microsoft zaskoczył wielu z nas i uszczęśliwił sporą grupę użytkowników. Niektórzy z nich już pracują nad rozszerzeniem możliwości opisanego mechanizmu, a jednym z ostatnich sukcesów jest uruchomienie z poziomu linuksowej konsoli środowiska graficznego Unity znanego z systemów operacyjnych Ubuntu.

Podsumowanie

Wszystkie opisane przez nas nowości w Anniversary Update powodują, że Windows 10 sprawia wrażenie bardziej kompletnego niż w momencie premiery i po listopadowej aktualizacji. Poza nowymi funkcjami i rozwiązaniami Windows 10 po zainstalowaniu aktualizacji Anniversary Update działa szybciej i stabilniej, a Microsoftowi udało się naprawić wiele błędów trapiących użytkowników. Jednym słowem, debiutujące 2 sierpnia uaktualnienie spodoba się wszystkim korzystających z Windows 10 i z pewnością sprawi, że niezdecydowane osoby sięgną w końcu po najnowszy system Microsoftu.

Niestety wydanie Anniversary Update nie sprawi, że Windows 10 stanie się doskonały. Do tego mu jeszcze daleko. Wystarczy wspomnieć o niespójnym interfejsie, tragicznym skalowaniu niektórych czcionek i elementów na ekranach z wysokim DPI, nie lepszym renderowaniu czcionek w przeglądarce Edge, która choć szybka nadal ma problemy ze stabilnością i oferuje dużo mniej funkcji niż konkurencja. Nie możemy zapomnieć o wątpliwej urody ikonach systemowych i wielu mniejszych problemach, które sprawiają, że sporo użytkowników nie zdecydowało się jeszcze na dokonanie darmowej aktualizacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.