partner serwisu

VoD.pl - filmy i seriale w zupełnie nowej odsłonie mobilnej

VoD.pl - filmy i seriale w zupełnie nowej odsłonie mobilnej
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
12 czerwca 2015, 00:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje mobilne, filmy na smartfonie, filmy na żądanie, ios, onet, streaming wideo, vod, vod mobilny, vod onet, vod.pl, wideo na żądanie, wideo online

W pierwszym tygodniu czerwca Onet opublikował w sklepach Google Play i App Store gruntownie zmodernizowaną aplikację VoD.pl, umożliwiającą posiadaczom telefonów i tabletów z Androidem oraz iPhone'ów i iPadów korzystanie z jednej z najpopularniejszych w naszym kraju usług VoD. Przyjrzeliśmy się efektom pracy zespołu pracującego nad aktualizacją aplikacji VoD Onet, którą przetestowaliśmy na platformie Android. Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla miłośników filmów oglądanych na smartfonach i tabletach? Naszym zdaniem tak. Zobaczcie zresztą sami.

Lubimy filmy, podobnie jak tysiące kinomanów, których wśród naszych czytelników z pewnością nie brakuje. Możliwość wtopienia się w świat wykreowany w umysłach reżyserów i scenarzystów za pomocą usługi VoD uruchomionej na smartfonie był wystarczającą zachętą do dokładnego przyjrzenia się aplikacji VoD.pl. Tym bardziej, że zgodnie z zapewnieniami twórców zmodernizowanej aplikacji, mobilny klient usługi (przynajmniej w wersji na platformę Android) oferuje obecnie praktycznie pełną funkcjonalność usługi, znaną dotychczas z platformy stacjonarnej.

Bezpośrednio po uruchomieniu pobranej i zainstalowanej z oficjalnego sklepu Google Play aplikacji musimy potwierdzić i zaakceptować regulamin usługi.

Cechą charakterystyczną nowej wersji mobilnego VoD.pl są wszędobylskie podpowiedzi, wyjaśniające znaczenie i funkcje realizowane przez poszczególne elementy interfejsu aplikacji. Tego typu plansze z dodatkowymi informacjami pojawiają się automatycznie, np. w przypadku pierwszego wywołania danego ekranu.

Interfejs aplikacji jest przemyślany i intuicyjny. W górnej części głównego ekranu  prezentowane są promowane przez redaktorów serwisu vod.pl treści. W dolnej zobaczymy miniatury filmów, seriali, programów telewizyjnych i dokumentów w kategorii Polecane.

Zaletą mobilnego klienta VoD dla platformy Android jest pełna funkcjonalność, jeżeli chodzi o dostęp do treści płatnych. W dotychczasowych rozwiązaniach jedynie z poziomu przeglądarki w komputerze lub laptopie mogliśmy w pełni korzystać z zasobów serwisu, teraz jest to możliwe również z poziomu platformy mobilnej. Po aktywacji (jak widać z powyższej ilustracji można jej dokonać poprzez posiadane konto na Facebooku lub email) użytkownik ma możliwość zamawiania treści dostępnych odpłatnie praktycznie w taki sam sposób jak w przypadku stacjonarnej wersji usługi. Wykupione treści są dostępne bezpośrednio w smartfonie lub tablecie z Androidem. Nieco inaczej wygląda kwestia wykupu treści na platformie iOS - tam po aktywacji dostępu (powiązaniu naszego maila lub konta na Facebooku z aplikacją VoD.pl zainstalowaną na konkretnym sprzęcie działającym pod kontrolą systemu Apple iOS) otrzymujemy dostęp do treści płatnych wcześniej wykupionych z poziomu PC/Mac lub... Androida. Niestety, wciąż nie ma możliwości zakupu treści bezpośrednio w iPhone czy iPadzie.

O kategorii Polecane wyświetlanej bezpośrednio na ekranie głównym mobilnej aplikacji VoD już wspominaliśmy. Dostęp do pozostałych kategorii uzyskujemy za pośrednictwem menu wywoływanego przyciskiem objaśnionym przez wspomniany interaktywny przewodnik po interfejsie.

Po wyborze konkretnej kategorii mamy podgląd polecanych treści i od razu zaznaczone jest, które z tytułów są dostępne odpłatnie, a które możemy oglądać za darmo. W centrum ekranu widoczny jest napis, którego w poprzedniej wersji aplikacji próżno było szukać. Tak, chodzi o funkcję Sortuj i Filtruj.

To użyteczne narzędzie pozwala łatwo przeglądać treści dostępne w serwisie VoD, filtrując dostępne materiały w zależności od preferencji użytkownika, a jest to tym łatwiejsze, że twórcy aplikacji przygotowali zróżnicowane opcje przeszukiwania i sortowania materiałów. Dostępne w serwisie filmy i seriale możemy przeglądać według odpłatności, popularności czy pochodzenia.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również opcji przeglądania według gatunków. Kogoś interesują wyłącznie włoskie spaghetti-westerny? Przefiltrowanie bazy dostępnych wideo pod tym kątem to dosłownie kwestia dwóch puknięć w ekran smartfonu lub tabletu.

Nowy VoD jest również aplikacją przydatną rodzicom, który dzięki wydzieleniu odrębnego bloku tematycznego poświęconego dzieciom, mogą swoim pociechom wyświetlić bajkę, np. podczas oczekiwania w przychodni, czy w innym miejscu, gdzie dziecko może się niecierpliwić.

Baza filmów dla najmłodszych obejmuje zarówno tytuły dostępne odpłatnie, jak i darmowe. Tych drugich nie jest wcale mało, wystarczy w zupełności na dostarczenie małoletniemu miłośnikowi bajek rozrywki na dłuższy czas.

Jeżeli chodzi o sam moduł playera, tutaj nie zaobserwowaliśmy wielu zmian, bo też nie były one specjalnie konieczne. Należący do Onetu Vod.pl to serwis wykorzystujący technikę streamingu adaptacyjnego. Aplikacja wykrywa z jak szybkiego łącza korzysta urządzenie mobilne i w zależności od tego dopasowuje jakość przesyłanego strumienia audiowizualnego, jednak w przypadku urządzeń mobilnych znaczenie może mieć też limit danych, np. w wykupionym przez użytkownika pakiecie internetowym, dlatego mamy też możliwość ręcznej zmiany jakości strumienia, a tym samym ilości przesyłanych danych. Np. w przypadku kreskówek zmniejszenie jakości nie będzie specjalnie zauważalne, za to znacząco zaoszczędzi transfer.

Z drugiej strony, w przypadku gdy korzystamy np. z domowej sieci WiFi lub innego, nielimitowanego łącza o dużej przepustowości, oglądanie filmu, nawet na niewielkim ekranie smartfonu lepszej klasy (a mieliśmy możliwość korzystania z tego typu sprzętu podczas testów aplikacji - szczegóły dotyczące wykorzystanego urządzenia znajdziecie na końcu artykułu), jakość ustawiana w tryb bardzo wysoka prezentuje się rewelacyjnie. Przyznajemy, że w tym trybie jakość strumienia bardzo nas zaskoczyła - oczywiście pozytywnie. Nawet podczas przygotowywania tego materiału oderwanie się od oglądanego filmu było niemal niemożliwe. Dowód? Wystarczy spojrzeć:

Aplikacja w trakcie testów, na ekranie smartfonu działający player z filmem "Bogowie" odtwarzanym z serwisu VoD.pl.

Obraz filmu na smartfonie HTC prezentował się lepiej, niż na ekranie laptopa. Siłą rzeczy niniejszy materiał powstawał dość długo, bo i wśród oferowanych za pośrednictwem opisywanej mobilnej aplikacji znaleźć można sporo ciekawych tytułów.

Z zaobserwowanych przez nas ciekawostek użyteczną funkcją jest pamięć oglądanych tytułów - mechanizm ten działa na platformach stacjonarnych (komputerach i laptopach), teraz został wdrożony również w wersji mobilnej. Jeżeli przerwiemy oglądanie jakiegoś filmu, po powtórnym włączeniu aplikacji mobilnej (w przypadku filmów wypożyczonych - w modelu indywidualnej płatności za produkt - na ich obejrzenie mamy 48 godzin) program usłużnie wyświetli miniaturkę z napisem Oglądaj dalej

Podsumowując nowy VoD, mimo drobnych różnic w kwestii realizacji płatności pomiędzy platformami iOS i Android (wynikającymi raczej z różnic w samych platformach systemowych aniżeli w zamierzonej dywersyfikacji przez twórców aplikacji) to bardzo udany produkt, umożliwiający posiadaczom mobilnych urządzeń praktycznie pełne wykorzystanie oferowanych zasobów w usłudze VoD. Teraz z Waszymi ulubionymi filmami i pełną ofertą VoD.pl nie musicie się rozstawać, gdziekolwiek byście nie byli (w Polsce - ze względów licencyjnych prawa do wyświetlania są ograniczane terytorialnie, twórcy aplikacji czy serwisu VoD nie mają tutaj wiele do powiedzenia), czy w górach, czy na Mazurach, będziecie mieli dostęp do masy filmów, seriali czy sporego zasobu bajek dla dzieci.

Podczas testów nie zaobserwowaliśmy spadków płynności, wycieków pamięci, zawieszeń aplikacji i innych przykrych niespodzianek. Jedyne, czego w aplikacji brakuje, to kontrolki przewijania filmu. Tak się składa, że podczas oglądania filmów na urządzeniu mobilnym często może nam coś przeszkodzić. Chcąc wtedy przewinąć film o dosłownie kilkanaście sekund trudno to zrobić za pomocą suwaka w playerze, który na niewielkim ekranie smartfonu jest po prostu zbyt mało precyzyjny. Niemniej zespołowi tworzącemu nową odsłonę mobilnej aplikacji VoD.pl możemy przekazać tylko (a może aż) dwa słowa: dobra robota! To produkt naprawdę dojrzały, zdecydowanie zasłużył na nasze wyróżnienie.

VoD Onet - wyróżnienie Softonet

Urządzeniem mobilnym, które wykorzystywaliśmy podczas testów opisywanej aplikacji był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

 Wersję dla systemu iOS zainstalowaliśmy na iPadzie mini pierwszej generacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.