partner serwisu

Vinci dla Androida - smartfonowy malarz

Vinci dla Androida - smartfonowy malarz
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
11 stycznia 2017, 23:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, edycja zdjęć, efekty malarskie, filtry do zdjęć, vinci

Vinci to aplikacja, która umożliwia każdemu posiadaczowi smartfona pracującego pod kontrolą systemu Android twórczą modyfikację zdjęć przechowywanych w pamięci urządzenia mobilnego w taki sposób, by cyfrowe fotografie przypominały namalowane w różnych stylach obrazy. Wielu użytkowników chce za pomocą swoich telefonów tworzyć znacznie ciekawsze zdjęcia niż tylko selfies, czy fotografie tego, co przed nimi leży na talerzu. Chcesz by Twój smartfon "wyprodukował" krajobraz Twojego miasta w stylu Van Gogha? A może portret ukochanej wyglądający jak namalowany przez mistrzów impresjonizmu? Nic prostszego - zrób fajne zdjęcia, zainstaluj Vinci i wybieraj.

Aplikacja Vinci powstała z inicjatywy zespołu vk.com - programistów pracujących dla najpopularniejszej sieci społecznościowej za naszą wschodnią granicą, jednak sam program zainstalowany na smartfonie nie wymusza na nikim rejestracji w tej sieci - aplikacji można używać w ogóle bez konieczności zakładania konta. Sam program powinien przypaść do gustu wszystkim, którzy chcieliby podzielić się ze znajomymi ciekawie zmodyfikowanymi fotografiami, zarówno tymi wykonanymi własnym telefonem, jak też zdjęciami z innych źródeł, a jedynie zapisanymi w pamięci urządzenia mobilnego.

Polecamy
Vinci

Aplikacja do błyskawicznej, twórczej obróbki zdjęć. Za jej pomocą można poprawić jakość zdjęć, a także - dzięki zestawowi kreatywnych filtrów - z łatwością zmienić fotografię w malarskie dzieło, czy szkic wykonany np. ołówkiem czy węglem.

Vinci to dobry przykład aplikacji wykonanej przez firmę, która dysponując na rynku gotowym produktem (tu: portal społecznościowy vk.com) nie wykorzystuje programu do nachalnego promowania własnej sieci. Owszem, za pomocą funkcji udostępniania zmodyfikowanych artystycznie fotografii możemy je umieścić właśnie w tym rosyjskim serwisie społecznościowym, ale Vinci obsługuje również inne popularne usługi, takie jak Facebook czy Instagram. Zaletą aplikacji jest też to, że nie zaobserwowaliśmy w trakcie jej działania jakichkolwiek plansz reklamowych. Nie wyskakiwały żadne bannery, nie mówiąc już o pełnoekranowych pop-upach. Vinci powinien każdemu pasjonatowi smartfonowej fotografii dostarczyć fajnej zabawy z wbudowanymi w aplikację filtrami. Trzeba jednak pamiętać o istotnym ograniczeniu - aby możliwe było zmodyfikowanie jakiegokolwiek zdjęcia, smartfon musi być połączony z internetem. Graficzne filtry malarskie są dość wymagające obliczeniowo i cała praca jest wykonywana po stronie serwerów vk.com, a nie z wykorzystaniem procesora smartfonu. Jeżeli jednak tylko mamy łączność z internetem, to proces przerabiania zdjęć jest banalnie prosty.

Vinci - źródła zdjęć

Vinci pozwala twórczo modyfikować zarówno zdjęcia wykonane bezpośrednio w aplikacji, jak i wcześniej zapisane w pamięci smartfonu.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji uaktywniany jest moduł kamery wbudowanej w smartfon i większą część ekranu zajmuje właśnie aktualnie rejestrowany kadr. Za pomocą przycisku widocznego w dolnym, prawym rogu tego kadru możemy przełączać się pomiędzy kamerą przednią i tylną. Z kolei przycisk w lewym, dolnym rogu pozwala włączać lub wyłączać lampę błyskową. W górnej części symbol kółka zębatek prowadzi do ekranu ustawień, ale jedynym regulowanym w nich parametrem jest opcja włączenia lub wyłączenia znaku wodnego na wykonywanych, czy też później modyfikowanych za pomocą Vinci zdjęciach. Standardowo znak wodny (logo aplikacji) będzie widoczny w prawym, dolnym rogu każdej przetworzonej przez aplikację fotografii.

W dolnej części ekranu Vinci widoczny jest pasek pełniący rolę eksploratora zdjęć zapisanych w pamięci aparatu. Przeciągając w tym miejscu palcem w kierunku góra-dół przewijamy zdjęcia w wybranym folderze (lub wszystkie, o ile jest wybrany ekran Wszystkie zdjęcia). Natomiast gest przeciągania w kierunku lewo-prawo powoduje przełączenie do kolejnych folderów. Gdy znajdziemy fotografię, którą chcemy przerobić, wskazujemy ją i dotykamy polecenie Zaznacz. Aplikacja uaktywnia teraz pasek dostępnych filtrów. Wskazanie wybranego filtra powoduje - po krótkiej chwili - automatyczną modyfikację zdjęcia.

Vinci - udostępnianie i prosta korekta

Vinci opracował zespół serwisu vk.com, ale zmodyfikowane fotografie możemy udostępniać również w innych sieciach.

Gdy efekt działania wybranego efektu malarskiego nam odpowiada, możemy podzielić się twórczo zmodyfikowaną fotografią ze znajomymi. W tym celu wystarczy na ekranie aplikacji Vinci wskazać polecenie Wyślij. Spowoduje to wyświetlenie ekranu, w którym wskazujemy usługę, za pośrednictwem której chcemy pokazać wybrane zdjęcie światu. Aplikacja standardowo obsługuje trzy sieci społecznościowe: własną sieć vk.com, Facebooka oraz Instagrama. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby fotografię wysłać mailem, czy użyć innej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Wystarczy wskazać polecenie Inne, a wyświetlone nam zostaną wszystkie opcje udostępniania, zależne od tego, jakie programy mamy w telefonie i jakie funkcje oferuje sam Android (np. Gmail, Hangouts, wysyłka przez Bluetooth itp.). Jeżeli nie chcemy nikomu udostępniać w danym momencie malarskiego efektu przeróbki, wystarczy wskazać polecenie Zapisz w galerii, a zmodyfikowana fotografia zostanie zapisana w pamięci smartfonu i nigdzie nie będzie wysyłana.

Vinci wyposażono również w prosty edytor fotografii (również tych dopiero co wykonanych, jak i wcześniej zapisanych w pamięci). Jest on jednak znacznie uboższy funkcjonalnie choćby od tego, którego mieliśmy okazję użyć testując inny, podobny program do twórczego modyfikowana zdjęć o nazwie PIP Kamera. Edytor Vinci uaktywniamy na głównym ekranie, po wykonaniu zdjęcia lub jego wyborze z pamięci, wskazując widoczny w dolnej części ekranu symbol narzędzia do kadrowania. Na kolejnym ekranie zobaczymy tryb edycji, który pozwala wykadrować, obrócić lub delikatnie wyprostować fotografię.

Vinci - obrazy i szkice

Obliczenia niezbędne po zastosowaniu wybranego filtra realizowane są w chmurze, co oznacza, że bez połączenia z Siecią nie zmodyfikujemy żadnego zdjęcia.

Próba wskazania jakiegokolwiek efektu z palety wbudowanej w aplikację Vinci w sytuacji, gdy nie mamy połączenia z siecią zaowocuje jedynie komunikatem "Serwis niedostępny, proszę spróbować później". Wynika to stąd, że wszelkie obliczenia związane z modyfikacją zdjęć realizowane są w chmurze, po stronie serwerów należących do vk.com. Oznacza to tym samym, że również zdjęcia są przesyłane do chmury, by mogły zostać poddane tam obróbce, a na telefonie widzimy efekt tych działań. Zainteresowanych technicznymi szczegółami działania algorytmu wykorzystywanego w opisywanej aplikacji zachęcamy do eksploracji zasobów internetowych - wystarczy w Google wyszukać frazę "Texture Networks: Feed-forward Synthesis of Textures and Stylized Images", a dotrzemy do naukowych publikacji dotyczących sieci teksturujących działających w chmurze. W szczególności warto zapoznać się z naukową publikacją autorstwa trzech badaczy ze Skołkowskiego Instytutu Nauki i Technologii i naukowca z Uniwersytetu w Oxfordzie. Dokument jest anglojęzyczny, format PDF. Tymczasem, miłej zabawy ze zdjęciami!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.