partner serwisu

Video Tuner dla smartfonów Nokia Lumia z Windows Phone 8.1 - mobilna wideorewolucja?

Video Tuner dla smartfonów Nokia Lumia z Windows Phone 8.1 - mobilna wideorewolucja?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 lipca 2014, 20:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
edycja wideo, microsoft, nokia, nokia lumia, video tuner, windows, windows phone 8.1

Wakacje to czas... wypoczynku? Jak dla kogo. To również czas wytężonej pracy sprzętu mobilnego zabranego przez żądnych relaksu urlopowiczów. Układy optyczne wszystkich tabletów i smartfonów wykonują ciężką pracę rejestrując wakacyjne wyczyny swoich właścicieli i ich znajomych. Później coś z zarejestrowanymi kadrami przydałoby się zrobić. Dla posiadaczy smartfonów Nokia Lumia pracujących pod kontrolą najnowsze mobilnego systemu Microsoftu - Windows Phone 8.1 - dział giganta z Redmond odpowiedzialny za opracowywanie aplikacji mobilnych przygotował aplikację o nazwie Video Tuner. Co ona potrafi? Przekonacie się o tym w naszym rzucie oka na to cudo inżynierii oprogramowania mobilnego ;-) 

Udostępniona przez Microsoft Mobile aplikacja Video Tuner to udostępnione dziś w oficjalnym sklepie z programami dla Windows Phone narzędzie do mobilnej obróbki wideo, oferujące użytkownikowi również możliwość bezpośredniego udostępnienia online zmontowanego i ozdobionego efektami materiału wideo. Jak aplikacja Microsoftu spisała się w naszym szybkim rzucie oka? Mamy mieszane uczucia, z jednej strony poradziła sobie lepiej niż Brazylia z Niemcami, ale z drugiej oczekiwaliśmy ciut lepszych rezultatów. Zobaczcie zresztą sami.

Popraw swoje wideo!

Ekran tytułowy Video Tunera rozbudza apetyty na ciekawe efekty wideo, które za pomocą opisywanego programu będziemy mogli (rzekomo) zaaplikować naszym smartfonowym nagraniom wideo.

Ekran tytułowy jest też wstępem do krótkiego przewodnika po aplikacji, który oprócz tego że wygląda nawet ciekawie (kilka scenek wideo) to niewiele wyjaśnia o samym programie, podkreślając jedynie jego najważniejsze - zdaniem twórców - funkcje.

Czas na edycję

Po przebrnięciu przez początkowy przewodnik zadanie użytkownika jest proste - należy wybrać plik wideo do edycji. Źródłem mogą być wyłącznie materiały zarejestrowane urządzeniem, na którym jest uruchomiony Video Tuner, nie ma możliwości wskazania lokalizacji pliku źródłowego - to program automatycznie sięga do miejsca, w którym zapisywane są pliki wideo zarejestrowane smartfonem z systemem Windows Phone 8.1.

Po wybraniu pliku wideo do obróbki, dostęp do poszczególnych funkcji uzyskujemy za pośrednictwem ikon i przesuwanego poziomo paska opcji. Obsługa jest banalna, po wybraniu kafelka z nazwą funkcji określamy suwakiem wartość danego parametru (np. poziom ekspozycji, czy kontrastu).

W przypadku wbudowanych w program filtrów ich wybór dokonywany jest za pomocą rozwijalnej listy. Liczba efektów jest całkiem spora i przerobienie nudnego materiału z rodzinnej imprezy w "paranormal activity" to kwestia chwili.

Kolejny etap to ewentualne przycięcie kadru wideo. Do dyspozycji są trzy predefiniowane nastawy przycięć.

Zadbaj o udźwiękowienie

Aplikacja umożliwia również dodanie do edytowanego pliku wideo ścieżki dźwiękowej z regulacją jej głośności. Działa to fajnie i zaproponowane przez Microsoft tła są naprawdę niezłe, ale... mamy tylko trzy utwory muzyczne, które mogą stanowić podkład dźwiękowy edytowanego materiału wideo. To strasznie mało, jednak bazę podkładów dźwiękowych można łatwo uzupełnić - program rozpoznaje pliki audio zapisane w pamięci telefonu i umożliwia ich zastosowanie jako muzycznego tła edytowanych plików.

Podrasowany graficznie i efekciarsko, przycięty i udźwiękowiony plik wideo można zapisać do pliku w jednym z trzech ustawień jakościowych (i objętościowych) oraz wysłać bezpośrednio z Video Tunera na Instagram czy serwis Vine. Udostępniania na YouTube nie przewidziano.

Po wybraniu objętości pliku (wybraliśmy opcję Duży chcąc uzyskać jak najlepszą jakość wynikowego materiału) na ekranie smartfona zobaczyliśmy kto tak naprawdę montuje nasze wideo ;-)

Oprócz wspomnianych wcześniej serwisów, na które można wyeksportować gotowy plik wideo, po wygenerowaniu pliku mamy jeszcze możliwość udostępnienia go za pomocą zdefiniowanych w pamięci smartfonu kont (Outlook, OneDrive itp.).

Niestety, wszystkie nasze działania zdały się na nic wobec uzyskanego efektu, wygenerowany plik wideo okazał się wyraźnie uszkodzony i odtwarzał się niepoprawnie. Być może to kwestia tego, że zgodnie z otrzymanymi przez nas informacjami aplikacja oficjalnie działa na smartfonach Nokia Lumia 930, Lumia 630 oraz Lumia 635. Tymczasem my użyliśmy Nokii Lumia 925 z zainstalowanym deweloperskim wydaniem systemu Windows Phone 8.1, zatem podstawowy warunek (wersja systemu operacyjnego) został spełniony. Postanowiliśmy ponowić próbę z innym plikiem wideo i tym razem po zakończeniu edycji plik odtwarzał się poprawnie.

Podsumowanie

Pamiętajmy że mamy do czynienia z programem nowym, więc sporadyczne błędy to typowe dla nowego kodu "choroby wieku dziecięcego", które pewno będą leczone kolejnymi aktualizacjami. Program Video Tuner udostępniany jest bezpłatnie i zasługuje na uwagę posiadaczy smartfonów Nokia Lumia z Windows Phone 8.1.

Oczywiście poza zaletami, do których należy zaliczyć banalnie prostą obsługę, sporą liczbę różnych filtrów, były też wady. Do nich trzeba zaliczyć niemożność edycji plików wideo zapisanych w innej lokalizacji (czyt. niezarejestrowanych za pomocą smartfonu, na którym program jest uruchomiony), brak możliwości łączenia i edycji kilku plików jednocześnie czy małą liczbę wbudowanych podkładów muzycznych (choć tę wadę łatwo zniwelować utworami zapisanymi w urządzeniu). Krótko mówiąc: program ciekawy, ale jest co poprawiać.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.