partner serwisu

VOD Bajki na Androida - czyli coś dla naszych milusińskich

VOD Bajki na Androida - czyli coś dla naszych milusińskich
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
23 marca 2015, 17:31
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google play, onet, vod, vod bajki, youtube

Telefon komórkowy zasadniczo służy do prowadzenia rozmów telefonicznych i wymiany zdań za pośrednictwem SMS-ów, jednak sprzęt mobilny ma znacznie szerszy zakres zastosowań. Jeżeli dysponujesz smartfonem lub tabletem z systemem Android i jesteś szczęśliwym rodzicem, a twoje pociechy są w wieku przedszkolnym, to z pewnością zainteresuje Cię aplikacja o nazwie VOD Bajki. W naszym rzucie oka przekonasz się, co ten program potrafi.

Gdy zapytamy: "jaki serwis wideo jest najpopularniejszy w internecie", z pewnością znaczący odsetek respondentów odpowie "YouTube". Faktem jest, że ów największy serwis wideo na świecie dysponuje najpotężniejszą bazą materiałów filmowych. Jednak z drugiej strony, gdy spojrzymy na niego pod kątem zapotrzebowań rodzica, posiadacza np. tabletu z Androidem, który w desperacji próbuje uspokoić znudzonego przedszkolaka w poczekalni u dentysty, okazuje się, że wszechstronność i bogactwo zasobów w YouTube wcale nie jest zaletą. Owszem, na zapytanie "mamo, tato, puść mi bajkę" rodzic korzystający z serwisu YouTube ma znaczące pole manewru, problem jedynie w tym, że w serwisie YouTube, oprócz ogromu treści przeznaczonych dla dzieci, znajdziemy jeszcze więcej materiałów, których dziecko pod żadnym pozorem oglądać nie powinno. Aplikacja "YouTube Kids", dzięki której dzieci obejrzą wyłącznie przeznaczone dla nich materiały, dostępna jest tylko dla anglojęzycznych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a rozwiązania firm trzecich (jak np. Home Tube opisywany w naszym zestawieniu ciekawych gier i aplikacji dla najmłodszych użytkowników sprzętu mobilnego z Androidem) nie zawsze spełniają oczekiwania odbiorcy pod względem trafności materiału dla konkretnego wieku dziecka, mogą powodować też trudności z odbiorem z powodu np. bariery językowej.

Rozwiązaniem proponowanym przez doskonale znaną w polskim internecie markę Onet jest aplikacja mobilna o nazwie VoD Bajki. Użytkownicy sprzętu przenośnego pracującego pod kontrolą systemu Android znajdą program w oficjalnym sklepie Google Play. Jak prezentuje się propozycja Onetu dla najmłodszych użytkowników sprzętu mobilnego? Zobaczmy.

Interfejs z przewodnikiem

Pierwsze uruchomienie programu i od razu miłe zaskoczenie. Automatycznie uaktywniany jest ekranowy przewodnik, krok po kroku objaśniający rodzicowi w jaki sposób posługiwać się aplikacją. Obsługa VoD Bajki jest bardzo prosta. Przeciągając palcem w kierunku góra-dół przewijamy listę dostępnych pozycji w danej kategorii, natomiast gest przeciągnięcia po ekranie palcem w kierunku lewo-prawo to zmiana kategorii tematycznej.

Tak prezentuje się ekran główny VoD Bajki w układzie pionowym.

A tak aplikacja wygląda w układzie poziomym. Jeżeli chodzi o nawigację po programie, w obu układach jest ona rozwiązana optymalnie i trudno tu doszukiwać się jakichś uchybień.

Dla najmłodszych i trochę starszych

Jeżeli chodzi o kategorie tematyczne, VoD Bajki to aplikacja przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przy czym dostępne materiały wideo - czyli tytułowe bajki - podzielone są na dwie kategorie: dla maluchów - tutaj znajdziemy filmy przeznaczone dla najmłodszych dzieci (2-4 lata). Druga kategoria nosi nazwę dla starszaków - w tym przypadku przygotowane bajki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Oprócz tego bazę filmów możemy przeglądać za pomocą kategorii pomocniczych, takich jak filmy polecane (zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych dzieci), dostępna jest też kategoria wszystkie - nie wymagająca komentarza oraz kategoria filmy, w której umieszczono pełnometrażowe filmy dla dzieci, zarówno animowane, jak i kręcone tradycyjną techniką.

Gros oferty dostępnej za pośrednictwem aplikacji VoD Bajki stanowią seriale animowane. Miniatury seriali dostępne na ekranie głównym, po dotknięciu przekierowują użytkownika na ekran z wyborem poszczególnych odcinków.

Wszystkie bajki i filmy są krótko opisane, dzięki czemu rodzic może dopasować bajkę do preferencji dziecka, np. widoczna na powyższej ilustracji seria bajek o sympatycznym króliku Lulusiu spodoba się z pewnością dzieciom lubiącym rysować i wykazującym zainteresowania właśnie w tym kierunku.

Odtwarzacz ze wspomaganiem

Włączenie odtwarzania filmu jest banalnie proste, wystarczy dotknąć miniaturę odcinka serii lub filmu pełnometrażowego. W trakcie pierwszego odtwarzania do głosu dochodzi wbudowany w aplikację przewodnik podpowiadający np. w jaki sposób można regulować jasność ekranu.

Samouczek podpowiada również rodzicom, że aplikacja ma wbudowaną blokadę ekranu, czyli bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko w trakcie bajki przypadkowym dotknięciem ekranu nie spowoduje wyłączenia aplikacji, nie aktywuje pulpitu Androida i nie wykona innej, równie niepożądanej akcji.

Sam moduł odtwarzania zawiera standardowe kontrolki. Mamy pasek przewijania, przycisk odtwarzania/pauzy, przycisk do regulacji głośności (w przypadku sprzętu mobilnego wygodniej jednak regulować głośność za pomocą fizycznych przycisków na smartfonie czy tablecie), a także wspomniany wcześniej przycisk blokady ekranu. Kontrolki wyświetlane są jedynie przez krótką chwilę po dotknięciu ekranu. Gdy znikają, całą przestrzeń ekranu wypełnia treść interesująca dziecko, czyli oglądana bajka.

Gdy megabajty na wyczerpaniu...

Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej przydatnej funkcji: możliwości wyboru jakości przesyłanego strumienia wideo. Standardowo jakość odtwarzanych bajek jest dopasowywana automatycznie w zależności od wydajności dostępnego łącza internetowego, z którego korzysta smartfon lub tablet z uruchomioną aplikacją VoD Bajki. Użytkownik może jednak ręcznie zmienić jakość. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy bajki przesyłane są za pośrednictwem łącza zestawionego przez sieć komórkową. Tego typu łącza mają najczęściej limitowaną przepustowość, zatem rodzic, który nie chce ryzykować przekroczenia limitu danych w ramach wykupionego pakietu internetowego, może nieznacznie zmniejszyć jakość, co wpłynie na ograniczenie ilości przesyłanych danych.

Podsumowanie

Twórcy aplikacji uważnie śledzą opinie użytkowników i to widać. Na przykład podczas naszych testów nie ujrzeliśmy w aplikacji żadnej reklamy, nie mówiąc już o reklamach nie pasujących tematycznie do wieku użytkownika (w pierwszych wersjach aplikacji zdarzało się, że zanim pojawiła się bajka, trzeba było obejrzeć np. reklamę... proszku do prania, ale wszystko wskazuje na to, że tego typu sytuacje przeszły do historii).

Dużą zaletą aplikacji VoD Bajki jest też to, że proponowany materiał został skatalogowany pod kątem grup wiekowych, co prawda jest ich tylko dwie, ale taki podział w ramach proponowanych w aplikacji treści, jest w zupełności wystarczający. Należy pamiętać, że aplikacja działa tylko na terenie Polski, będąc z dzieckiem poza granicami naszego kraju, bajek nie włączymy. Nie jest to wada programu, lecz ograniczenia licencyjne, które zresztą w równym stopniu dotykają wszystkich polskich operatorów usług VoD.

Podsumowując testowana przez nas wersja VoD Bajki to już naprawdę dojrzały produkt o przejrzystym i prostym w obsłudze interfejsie, dostarczający dziecku sporej dawki przeznaczonych dla niego treści. Samych serii (po kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt odcinków każda) jest w programie  ponad dwadzieścia i jeżeli wierzyć zapewnieniom twórców programu, oferta będzie stale rozbudowywana. Program teoretycznie dla dzieci, ale przyznajcie sami, nie mielibyście czasem ochoty razem ze swoją pociechą przy boku, przypomnieć sobie legendarnych odcinków "Zaczarowanego ołówka"? ;-)

Aplikację VoD Bajki instalowaliśmy i testowaliśmy na smartfonie HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat. Urządzenie dostarczyła firma:

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.