partner serwisu

TuneIn Radio dla Xbox One, czyli darmowy streaming muzyki na konsoli - test nowego wariantu popularnej usługi

TuneIn Radio dla Xbox One, czyli darmowy streaming muzyki na konsoli - test nowego wariantu popularnej usługi
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
26 czerwca 2015, 02:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
muzyka, polska wersja, radio online, stacje radiowe, streaming, tunein radio, xbox, xbox one

TuneIn Radio w końcu dostępne jest również dla Xbox One. Jedna z najpopularniejszych na świecie usług udostepniających stacje radiowe online, dostępna na praktycznie każdą liczącą się platformę, doczekała się wydania dla posiadaczy najnowszej wersji konsol Microsoftu i mogą z niej skorzystać również polscy użytkownicy Xbox One. Konsolowa aplikacja TuneIn Radio nie tylko jest dostępna w naszym kraju, ale można za jej pomocą słuchać wielu polskich stacji radiowych.
Na co jeszcze pozwala aplikacja TuneIn Radio dla Xbox One, ile kosztuje i czy jest wygodna w obsłudze?

Być może część z Was nie zna usługi TuneIn Radio. Warto więc choć w kilku słowach przedstawić ją, jeszcze zanim przejdziemy do jej Xboxowej odmiany. Mówiąc najprościej, TuneIn Radio to internetowy dostęp do setek stacji radiowych z całego świata. Możemy je wybierać na podstawie lokalizacji (czyli np. wyszukiwać tylko spośród polskich stacji nadających w naszym regionie), rodzaju nadawanych materiałów (a więc możemy zdecydować się niekoniecznie na radio typowo muzyczne, ale też sportowe albo nadające głównie wiadomości) czy gatunku odtwarzanej muzyki.

TuneIn Radio  TuneIn Radio

Niezależnie od platformy sprzętowej - z TuneIn Radio możemy skorzystać na komputerze czy tablecie z Windows, urządzeniach mobilnych z Windows Phone, Androidem czy iOS, a także na telewizorach smartTV - aplikacja dostępna jest bezpłatnie, nie musimy więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z jej użytkowaniem (poza ewentualnymi opłatami za transfer danych), ani też podawać zbyt wielu danych, choćby tych dotyczących karty płatniczej. Rejestracja w usłudze jest co prawda możliwa, ale wymaga podania jedynie adresu e-mail, płci, roku urodzenia i lokalizacji (kraj, miejscowość), a także - co oczywiste - ustalenia hasła. Korzystać z TuneIn Radio możemy i bez rejestracji, warto jednak jej dokonać. Dlaczego? Choćby dlatego, że dzięki temu po zalogowaniu mamy dostęp do swoich ulubionych stacji radiowych czy utworów na dowolnym urządzeniu - komputerze, smartfonie czy telewizorze - które jest obsługiwane przez aplikację.

Zanim przejdziemy do sedna, czyli do TuneIn Radio na konsoli Xbox One pozwolimy sobie na kilka słów dodatkowego wstępu.

Jeśli czytacie nasze artykuły częściej, to zapewne wiecie, że wszystkie opisywane przez nas aplikacje, metody postępowania i rozwiązania problemów lub zagadnień związanych z oprogramowaniem zawsze testujemy na żywym organizmie. Nie inaczej było również w przypadku testu TuneIn Radio. Sprawdziliśmy tę aplikację w rzeczywistym działaniu, a wykorzystaliśmy do tego celu konsolę Xbox One wraz z czujnikiem ruchu Kinect.

Xbox One + Kinect

Do zaprezentowania mobilnej wersji aplikacji użyliśmy natomiast smartfona Lumia 830.

Lumia 830

Oba urządzenia przekazał nam producent, firma Microsoft.

Microsoft

Jednocześnie przepraszamy za nie najwyższą jakość zdjęć prezentujących opisywaną aplikację w działaniu - niestety funkcja wykonywania zrzutów ekranowych, choć od niedawna dostępna w konsoli Xbox One, działa wyłącznie przy uruchomionych grach, nie jest jednak dostępna na ekranie startowym oraz w aplikacjach nie będących grami. Musieliśmy się więc posłużyć aparatem fotograficznym, którym wykonywaliśmy zdjęcia obrazu na telewizorze, do którego była podłączona nasza konsola.

TuneIn Radio na Xbox One

Podczas uruchomienia zainstalowanej - całkowicie bezpłatnie - ze sklepu Xbox One aplikacji (w wersji konsolowej nazywającej się po prostu TuneIn, pozwolicie jednak, że w dalszej części artykułu będziemy posługiwać się pełną nazwą usługi, czyli TuneIn Radio) jako pierwszy widzimy niepokojący komunikat.

TuneIn Radio 

Jednak uspokajamy - jest to jedynie informacja, że znajdujemy się w lokalizacji, która nie jest obsługiwana przez TuneIn Radio pod względem językowym. Może to nieco dziwić, gdyż smartfonowa aplikacja obsługuje język polski, choć nie jest pod tym względem pozbawiona błędów.

Podstawowy interfejs aplikacji jest zbieżny z zaprezentowanym nieco wcześniej pochodzącym z wersji TuneIn na Windows Phone. Oczywiście wygląda nieco inaczej, jednak styl został zachowany.

TuneIn Radio

Również dostępne w konsolowej wersji aplikacji są mocno podobne do tych, z których mogliśmy korzystać na smartfonie. Możemy więc wyszukiwać interesujące nas stacje wykorzystując ich nazwę, możliwe jest też wyszukanie konkretnych wykonawców lub utworów.

TuneIn Radio

Wracając na moment do wspomnianego wcześniej komunikatu o nieobsługiwaniu języka polskiego musimy wspomnieć, że niezależnie od tego bez problemu znajdziemy polskie stacje radiowe i wielu polskich wykonawców. Brak polskojęzycznego interfejsu nie jest więc w tym przypadku aż tak bolesny.

Aplikacja pozwala nie tylko na wyszukiwanie stacji radiowych poprzez wpisanie ich nazwy, ale też na ich wybór na podstawie typu nadawanych audycji - może to być więc muzyka, wiadomości czy sport - lub lokalizacji albo języka, w jakim radio nadaje. A że TuneIn Radio odsługuje naprawdę wiele stacji, to jest w czym przebierać.

TuneIn Radio

Jedną z ważniejszych funkcji usługi jest - wspominaliśmy o tym wcześniej - możliwość synchronizacji wybranych stacji radiowych czy ulubionych gatunków muzycznych między poszczególnymi urządzeniami, na których korzystamy z TuneIn Radio. Spróbujmy więc zalogować do usługi i sprawdzić, czy to na pewno działa.

TuneIn Radio

Z zalogowaniem nie mieliśmy żadnych problemów sprawdźmy więc, jak w rzeczywistości sprawuje się synchronizacja między urządzeniami.

Pierwszy test to wybór i włączenie odtwarzanie na smartfonie stacji radiowej odtwarzającej jeden z naszch ulubionych utworów. Przy okazji od razu dodaliśmy tę stację do ulubionych.

TuneIn Radio

Po przejściu do ekranu głównego konsolowej aplikacji, ikona włączonego na Windows Phone utworu pojawiła się również w obszarze now playing (pol. teraz odtwarzane). Synchronizacja aktualnie wybranego utworu działa więc bez zarzutu. Co ciekawe, na ekranie pojawiły się również propozycje innych utworów, które - zdaniem aplikacji - również mogą się nam spodobać.

TuneIn Radio

Sprawdźmy teraz, czy również nasze ulubione stacje radiowe (a w tym przypadku - stacja radiowa, gdyż do ulubionych dodaliśmy na razie tylko jedną) również zostały zsynchronizowane.

TuneIn Radio

Ta funkcja również działa, a więc wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Podsumowanie

TuneIn Radio to bardzo ciekawa i całkowicie darmowa usługa streamingu stacji radiowych. Co najważniejsze - znajdziemy w niej ogromną bazę nadawców z całego świata, w tym z Polski. Niezależnie więc, czy chcemy słuchać muzyki, transmisji sportowych czy wiadomości, na pewno znajdziemy tu stacje, które będą nam najbardziej odpowiadać. Również pod względem dostępnych gatunków muzyki (na to zwracamy największą uwagę, gdyż - jak sądzimy - właśnie stacje muzyczne będą cieszyły się największym zainteresowaniem użytkowników aplikacji) każdy powinien być usatysfakcjonowany.

Główną jednak uwagę zwróciliśmy nie tylko na TuneIn Radio jako usługę, ale na jej odmianę dla konsol Xbox One. I musimy przyznać, że zrobiła ona na nas bardzo dobre wrażenie. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta, wyszukiwanie i przeglądanie stacji radiowych, pomimo ogromnej ich ilości również nie sprawia żadnych problemów. Spodobała się nam też możliwość synchronizacji ulubionych nadawców między urządzeniami, co pozwala na słuchanie wybranych stacji na dowolnym urządzeniu bez konieczności każdorazowego ich wyszukiwania.

Jakieś minusy? Brak obsługi języka polskiego, choć już smartfonowe wersje aplikacji nie mają z tym większych problemów. Mamy jednak nadzieję, że i TuneIn Radio na Xbox One w niedługim czasie nauczy się naszego języka. Jeśli tak się stanie, to będzie to jedna z najlepszych aplikacji, jakie można i jakie warto zainstalować na konsoli.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.