partner serwisu

TomTom MyDrive - nowa usługa, planowanie trasy, informacje o korkach i utrudnieniach w ruchu

TomTom MyDrive - nowa usługa, planowanie trasy, informacje o korkach i utrudnieniach w ruchu
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
16 czerwca 2015, 18:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
informacje o korkach, mydrive, nawigacja gps, nawigacja samochodowa, planowanie tras, przeglądarka, tomtom, tomtom go, tomtom go 5100, usługa online, utrudnienia w ruchu

Rozpoczynający się niebawem sezon wakacyjny to czas, kiedy ruch samochodowy w części migruje z centr miast w rejony bardziej wypoczynkowe. Jak zaplanować trasę, jak ominąć korki, roboty drogowe i inne utrudnienia w ruchu? Narzędziem pomocnym w poruszaniu się po nieznanym kierowcy terenie jest oczywiście nawigacja samochodowa. Rozwiązań w tym zakresie jest dziś na rynku całkiem sporo - my przyjrzeliśmy się zupełnie nowej usłudze: TomTom MyDrive. Czy wprowadzona kilka tygodni temu, dostępna online (i nie wymagająca nawigacji firmy TomTom, choć oczywiście z nią współpracująca) usługa okaże się przydatna wyruszającym na letnie wojaże? Sprawdziliśmy to.

Uruchomiony kilka tygodni temu serwis internetowy TomTom MyDrive zauważalnie zwiększa dostępność informacji geograficznych znajdujących się w zasobach firmy TomTom, światowego potentata w branży nawigacji samochodowych. O potencjale tej holenderskiej firmy świadczy choćby skala przeprowadzanych przez nią inwestycji. Jeszcze w 2008 roku TomTom przejął producenta map cyfrowych, również holenderską spółkę Tele Atlas za niebagatelną kwotę blisko 3 miliardów euro. Mając na względzie taki potencjał, przed przystąpieniem do "rzucania okiem" na nową internetową usługę firmy TomTom mieliśmy dość spore oczekiwania. A co otrzymaliśmy i dla kogo serwis MyDrive będzie szczególnie przydatny?

Pierwszy kontakt

Korzystanie z TomTom MyDrive jest banalnie proste i z obsługą serwisu nie powinny mieć najmniejszego problemu wszyscy, którzy znają takie rozwiązania jak Mapy Google i inne podobne usługi. 

Po wejściu na stronę główną serwisu TomTom MyDrive zobaczyliśmy mapę fragmentu Warszawy ustawioną względem naszej lokalizacji - rozwiązanie podobne jak w przypadku Map Google przy włączonych usługach lokalizacyjnych. Na uwagę zasługuje estetyka mapy, widać, że mamy tu do czynienia z mapami typowo drogowymi, a priorytetem była czytelność. Wszystkie drogi są czytelnie oznaczone, powiększane/oddalanie (realizowane najprościej kółkiem myszki, ale można też zmieniać powiększenie za pomocą kontrolek wyświetlanych wzdłuż prawej krawędzi mapy) odbywa się płynnie, kolorystyka od razu wyjaśnia gdzie mamy obszar zabudowany, a gdzie tereny zielone, trudno się do czegoś przyczepić.

Zaletą map TomToma jest warstwa dodatkowych informacji o sytuacji na drogach nakładana na główną planszę mapy. Dane są aktualizowane praktycznie w czasie rzeczywistym, napływają one m.in. z nawigacji samochodowych TomTom używanych przez kierowców. Nie tylko otrzymujemy dane o ruchu na drogach, ale również informację co do charakteru danego utrudnienia (korek, blokada, zamknięta jezdnia, zwężenie/wyłączenie pasa ruchu, roboty drogowe, wypadek etc.), długości drogi z utrudnieniem, a także kierunku ruchu, którego utrudnienie dotyczy. To ostatnie jeszcze szczególnie użyteczne i odróżnia mapy TomToma od np. usługi Google Maps, w której co prawda również zestawiane są informacje o korkach, ale już bez danych dotyczących kierunku, którego problem dotyczy.

Jak widać Warszawa w godzinach szczytu (ekran przygotowany ok. godziny 16-stej) jest miastem solidnie zakorkowanym. Oczywiście najważniejszą funkcjonalnością TomTom MyDrive jest możliwość wyznaczania tras. Przy czym algorytm obliczający trasę jest tak dobrany, by wytyczać trasy umożliwiające jak najszybsze dotarcie do celu. Oznacza to, że wyznaczona trasa nie musi być wcale najkrótsza, ale niekiedy warto nadłożyć trochę drogi omijając korki i dotrzeć do celu kilka, kilkanaście a nawet (sic!) kilkadziesiąt minut wcześniej. Każde pojedyncze zdarzenie na mapie jest analizowane pod kątem czasu jaki w danym np. korku spędzimy jeżeli w niego się wpakujemy. Te informacje są uwzględniane przez algorytm wytyczania trasy. Skoro mowa o wytyczaniu trasy jest ono bardzo proste - panel kontrolny wysuwany jest po kliknięciu kontrolki umieszczonej w górnej, lewej części mapy. Znajdują się tam cztery ikonki wywołujące główne funkcje MyDrive: wyszukiwanie adresów, wyznaczanie trasy, Moje miejsca (czyli zdefiniowane przez użytkownika istotne punkty na mapie, np. DomPraca itp.) oraz aktywacja panelu ustawienia.

Współpraca z nawigacją

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że dane wyświetlane na mapach w usłudze TomTom MyDrive, są na bieżąco aktualizowane na podstawie informacji automatycznie przesyłanych przez działające w pojazdach systemy nawigacyjne. Opisywana usługa działa również w drugą stronę, co oznacza, że najwięcej korzyści z jej używania uzyskają posiadacze urządzeń do nawigacji samochodowej firmy TomTom. Uwaga, MyDrive nie współpracuje ze wszystkimi systemami nawigacyjnymi TomToma, zgodnie z informacjami przesłanymi nam przez producenta, usługa MyDrive współpracuje z modelami z serii TomTom Go 40, 50, 60, 400, 500, 510, 600, 610, 5000, 5100, 6000 oraz 6100.

 

Współpracę usługi MyDrive z systemem nawigacyjnym marki TomTom mogliśmy sprawdzić dzięki dostarczonej do naszej redakcji nowoczesnej nawigacji samochodowej TomTom GO 5100, będącej jednym z najnowocześniejszych rozwiązań oferowanych przez holenderską firmę. Sprzęt dostarczyła firma TomTom.

Urządzenie wyposażone jest w 5-calowy ekran dotykowy, nielimitowaną kartę SIM do pobierania danych przez sieć komórkową (bez żadnych dodatkowych opłat, usługa w cenie urządzenia), 8 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej za pomocą kart microSD) otrzymaliśmy w pełnym pakiecie z wczytanymi mapami Europy i wszystkimi usługami dostępnymi w standardzie dla tego modelu. Solidnie dozbrojeni mogliśmy przystąpić do sprawdzenia jak nowa usługa MyDrive pomaga posiadaczom sprzętowych zestawów nawigacyjnych.

Przykładem użytecznego rozwiązania wynikającego z połączenia MyDrive ze sprzętową nawigacją jest możliwość planowania trasy, czy nanoszenia interesujących użytkownika punktów na mapie za pomocą uruchomionej na komputerze, w przeglądarce usługi MyDrive i synchronizacji tych danych ze sprzętem. Wszystkie dane naniesione na mapę w komputerze można przesłać do urządzenia nawigacyjnego. To wygodne rozwiązanie, gdyż niezależnie od tego jak wygodny zostanie opracowany interfejs samej nawigacji, możliwość zaplanowania trasy w domu, a następnie przesłanie jej bezpośrednio do nawigacji samochodowej jest bardziej komfortowe, niż planowanie trasy już bezpośrednio w aucie.

Aby synchronizacja działała, nawigacja sprzętowa musi być połączona z internetem (w końcu MyDrive to usługa internetowa). W przypadku posiadanego przez nas modelu TomTom GO 5100 problem rozwiązuje wbudowana i stale połączona z Siecią karta SIM, natomiast w modelach pozbawionych wbudowanej łączności komórkowej dostęp można zapewnić za pośrednictwem smartfonu lub tabletu (nawigacja ze smartfonem via Bluetooth, a smartfon z internetem). Dane o punktach ustawionych przez użytkownika na mapie MyDrive uruchomionej w przeglądarce można wysyłać wybierając pokazane na powyższej ilustracji polecenie Wyślij do urządzenia. Nawet jeżeli w danym momencie nawigacja sprzętowa jest odłączona od Sieci (np. ma wyłączone zasilanie), to synchronizacja zostanie zrealizowana automatycznie w momencie włączenia sprzętu i nawiązania połączenia z Siecią. Jedna uwaga, aby synchronizacja była możliwia użytkownik musi być zarówno w nawigacji sprzętowej, jak i w usłudze MyDrive na komputerze zalogowany do swojego konta TomTom.

Podsumowanie

Podsumowując MyDrive to użyteczne narzędzie, przydatne każdemu, kto chce zaplanować trasę np. wycieczki w oparciu o najświeższe dane dotyczące sytuacji na drogach. Największą korzyść z usługi otrzymają posiadacze sprzętowej nawigacji TomTom, pod warunkiem, że posiadają jeden z modeli (wymieniliśmy je wcześniej) zdolnych do współpracy z nową usługą MyDrive. Kolejna, dostępna bezpłatnie mapa online z aktualnymi informacjami i funkcją wytyczania tras uwzględniających bieżącą sytuację na drodze z pewnością stanowi przydatne narzędzie zwłaszcza przed wkrótce rozpoczynającym się sezonem urlopowym.  Biorąc to wszystko pod uwagę, przyznajemy usłudze TomTom MyDrive nasze wyróżnienie.

Wyróżnienie Softonet dla TomTom MyDrive

dla TomTom MyDrive

Zalety i wady

+ czytelna mapa

+ łatwa obsługa i planowanie tras

+ informacje o korkach i utrudnieniach na bieżąco odświeżane

+ możliwość automatycznej synchronizacji ze sprzętowymi nawigacjami TomTom

- sporadyczne błędy lokalizacyjne (najczęściej z polskimi znakami) w MyDrive

janusz.ragan
2015.06.17, 09:54
Kupiłem miesiąc temu najnowszą mapę Europy (TomTom). I tu niemiła niespodzianka mapy są stare, oceniam , że stan na 2012.
marek
2015.06.17, 11:41
Mam Jeepa Renegade nowego z nawigacją TomTom oczywiście nieaktualna z 2012-2013.Problem że ani serwis ani producent nie są w stanie zaktualizować nawigacji ,sugerując że wina leży po stronie firmy TomTom a firma TomTom odsyła do serwisu.Straciłem zaufanie i do TomToma i do Jeepa!!!