partner serwisu

Speakbe - Facebook i Twitter mają nową konkurencję, tym razem rodem z Polski

Speakbe - Facebook i Twitter mają nową konkurencję, tym razem rodem z Polski
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
8 sierpnia 2015, 00:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, komentowanie wydarzeń, platforma społecznościowa, polski facebook, polski twitter, portal społecznościowy, speakbe, twitter

Wczoraj wieczorem uruchomiona została wersja BETA platformy społecznościowej Speakbe. Jej twórcami są Polscy inżynierowie, którzy poznali się na Twitterze. Nie chcą mówić za wiele o sobie i wolą, kiedy uwaga skupia się na ich dziele. Czym więc jest Speakbe? Jak z niego korzystać? O co w ogóle chodzi? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tego szybkiego rzutu okiem na Speakbe – polską konkurencję dla Facebooka i Twittera.

Ogromna popularność wspomnianych we wstępie portali sprawia, że co jakiś czas ktoś próbuje uruchomić własny serwis, który miałby z nimi konkurować. Nie jest to jednak rzecz łatwa, bo w ciągu ostatnich kilku lat słyszeliśmy o niejednym pogromcy Facebooka, jednak nikomu nie udało się jeszcze choćby zbliżyć do sukcesu, jaki osiągnął portal Marka Zuckerberga. Za najlepszy przykład na to, że zainteresować użytkowników nowym serwisem nie jest łatwo, może posłużyć Google+. Portal ten działa na rynku od kilku lat, jego twórca dysponuje ogromnymi środkami finansowymi, nie brakuje mu także uzdolnionych pracowników, jednak nie przekłada się to w żadnym stopniu na wzrost popularności serwisu. Jak więc kilkunastu inżynierów - inwestujących własne pieniądze, pracujących na etatach w polskich i zagranicznych firmach - za którymi nie stoi żadna korporacja w ogóle może marzyć o zaistnieniu na rynku? Okazuje się, że mogą, w dodatku nie bez podstaw. Zacznijmy jednak od początku.

Speakbe to platforma (nie portal) społecznościowa, z której wersji testowej od wczorajszego wieczora mogą korzystać użytkownicy z Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Nie jest ona jedynie klonem znanych z Facebooka i Twittera funkcji, a interesującym ich połączeniem, za którym stoi ciekawy pomysł. Twórcy Speakbe podkreślają, że nie mają zamiaru w żaden sposób śledzić aktywności swoich użytkowników, gromadzić, analizować i wykorzystywać zdobytych informacji, prywatne wiadomości będą szyfrowane, a gdyby tego było mało, to w serwisie nie znajdziemy reklam (choć rozwijane jest już narzędzie Speakbe BRAND przeznaczone dla reklamodawców). W najbliższej przyszłości do wariantu przeglądarkowego dołączą testowe wersje aplikacji mobilnych dla Androida (jeszcze w tym miesiącu) oraz iOS (we wrześniu), a do końca roku Speakbe ma być dostępny w 10 językach. Twórcy nowej platformy społecznościowej zaznaczają jednocześnie, że mają dużo więcej pomysłów, które sukcesywnie będą wdrażane. Speakbe w przeciwieństwie do Facebooka skupia się na miejscach. Wszystkie wpisy są widoczne publicznie (istnieje możliwość odfiltrowania jedynie tych od znajomych), a do komunikacji między użytkownikami służą prywatne wiadomości (jak wspomnieliśmy wcześniej są one szyfrowane). Jednak na każdym portalu jest tak, że trzeba zacząć od założenia konta.

Możemy zrobić to z poziomu strony startowej Speakbe. Konieczne do rejestracji informacje to imię i nazwisko, adres email, nazwa użytkownika oraz zabezpieczające profil hasło. Po wypełnieniu wymaganych pól formularza należy poczekać na służącą do weryfikacji podanych danych wiadomość, która przesyłana jest na wskazaną elektroniczną skrzynkę pocztową. Jeśli nie pojawi się ona w ciągu najpóźniej kilkudziesięciu sekund należy sprawdzić folder SPAM, gdyż w niektórych przypadkach tam właśnie może ona wylądować. Po zalogowaniu się do Speakbe użytkownikowi prezentowany jest, jak go nazywają twórcy, wall (my jednak będziemy nazywać go ścianą) na którym wyświetlane są wszystkie posty dla wybranej lokalizacji. To właśnie na nich skupia się Speakbe.

Wyświetlany w górnej części ekranu panel pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy państwami, miastami oraz konkretnymi miejscami. W ten sposób każdy może śledzić, komentować oraz brać udział w dyskusjach powiązanych z konkretnymi lokalizacjami. Podobnie jak w portalu społecznościowym Twitter, maksymalna długość każdego wpisu to 160 znaków. Na posty innych użytkowników można odpowiadać, cytować je, wyrażać swoją aprobatę lub niezadowolenie. Jeśli spodoba nam się to co pisze któryś z użytkowników możemy dodać go do znajomych. Jest to jedyny sposób na rozbudowanie listy kontaktów. Dzięki temu będziemy mogli zawęzić prezentowane na ścianie posty do osób nam lepiej lub gorzej znanych oraz wysyłać do nich wiadomości.

Oprócz wpisów na tematy ogólne możliwe jest także tworzenie i śledzenie wydarzeń, zadawanie pytań oraz tworzenie nowych ścian poświęconych nieobecnym jeszcze w Speakbe lokalizacjom.

W lewym rogu górnego panelu wyświetlany jest przycisk menu. Pozwala on na szybki dostęp do strony głównej, Ustawień, listy znajomych, profilu użytkownika i ulubionych miejsc.

Jak na razie konfiguracja konta nie jest zbyt rozbudowana. Użytkownicy mają możliwość zmiany hasła, danych osobowych, adresu email, języka interfejsu, strefy czasowej, dodania własnych grafik, skonfigurowania powiadomień oraz zarządzania zablokowanymi użytkownikami.

W tej chwili tylko tyle, lub aż tyle, co można zrobić na Speakbe. Kolejne funkcje będą dodawane do tej platformy społecznościowej z czasem, jednak już teraz jest ona ciekawą alternatywą do śledzenia wydarzeń w małych (bo ograniczonych do miast lub konkretnych miejsc) społecznościach. W tej chwili ciężko nam wróżyć Speakbe sukces w skali makro, śledzenie prowadzonych przez dużą ilość użytkowników dyskusji w kanałach głównych wybranych państw czy nawet dużych miast wydaje się co najmniej kłopotliwe.

Na samym końcu chcielibyśmy wyrazić nasze zadowolenie z jeszcze jednej kwestii związanej ze Speakbe. Mamy na myśli czas reakcji zespołu technicznego zajmującego się rozwojem usługi. Zaledwie kilkanaście minut zajęło mu uporanie się z pewnym dość poważnym problemem, który zauważyliśmy w trakcie testów i od razu zgłosiliśmy go twórcom usługi. Nie wdając się w szczegóły błędu (został on usunięty, więc nie ma sensu drążyć tematu - powiemy tylko, że nie był on w żaden sposób związany z kwestiami bezpieczeństwa danych, a wyłącznie ze stroną funkcjonalną serwisu) musimy przyznać, że z tak krótkim czasem reakcji chcielibyśmy spotykać się znacznie częściej.

Z końcową oceną Spekabe jeszcze się jednak wstrzymamy. Platforma społecznościowa wystartowała kilkanaście godzin temu i wciąż znajduje się w wersji testowej, więc czasem mogą zdarzyć się błędy w jej funkcjonowaniu. Jednak już teraz zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze Speakbe – polską platformą społecznościową. Ta usługa zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę.

AKTUALIZACJA [08.08.2015 14:40]

Wczoraj w nocy po stronie serwera platformy Speakbe wystąpił błąd, który uniemożliwiał korzystanie z usługi. Usterka okazała się dużo poważniejsza niż pierwotnie zakładano i do tej pory występują problemu z logowaniem się do opisywanej przez nas platformy społecznościowej. Jej twórcy cały czas pracują nad usunięciem wszystkich występujących po stronie serwera błędów, które związane są systemem nazw domenowych (DNS) tłumaczącym zrozumiałe dla internautów adresy stron internetowych (np. www.speakbe.com) na ich odpowiedniki IP, i maja nadzieję jeszcze dziś przywrócić Speakbe do działania. 

skilder3000
2015.08.08, 23:55
Chwilowo mało użyteczne i ciężko się połapać. Ale FB na początku też był mocno marny, polska nk go przebijała. Ale wiadomo gdzie jest nk a gdzie fejs teraz. Konto jest powodzenia życzę
agathos0
2015.08.09, 00:55
Oj, chyba już ich nie ma. Najwyraźniej nie przetrwali nawet jednej doby...
2015.08.09, 01:16
agathos0 @ 2015.08.09 00:55
Oj, chyba już ich nie ma. Najwyraźniej nie przetrwali nawet jednej doby...

Strona działa, niestety najprawdopodobniej nadal jeszcze nie dla wszystkich. Proponuję uzbroić się w cierpliwość i spróbować za jakiś czas.
nocowanie
2015.08.09, 08:30
Ciągle nie działa! Po wpisaniu adresu na pasku przeglądarki widzimy: 'Obsługę techniczną domeny www.speakbe.com zapewnia home.pl - największy w Polsce ...' (chciałoby się dopisać 'wiadomo kto";).
I wszystko jasne :)
third.ian
2015.08.09, 09:24
Strona juz dziala, ale sa jeszcze jakies bledy bo nie można się zarejestrować - jest komunikat, że dany adres email jest już zrejestrowany (co oczywiście jest niemożliwe). Powodzenia w usuwaniu usterek.
pl.ewa
2015.08.09, 09:33
Dwie rzeczy są niejasne:
1. Dlaczego skoro to polska platforma, to jej nazwa jest angielska? (dla mnie błąd tragiczny)
2. A gdzie jest regulamin do poczytania? Żeby się potem nie okazało, że trzeba płacić za jakieś usługi...
halohalo
2015.08.09, 10:55
Mam do wykorzystania swietną domenę: halohalo.pl na komunikator albo podobny polski projekt. Może ktoś byłby zainteresowany?
felislynx
2015.08.09, 11:50
d*pa, nie działa. mi się nie udało zarejestrować. mejl do nich też nie doszedł, szkoda
grażyna.wernik @onet.pl
2015.08.09, 12:59
pl.ewa @ 2015.08.09 09:33
Dwie rzeczy są niejasne:
1. Dlaczego skoro to polska platforma, to jej nazwa jest angielska? (dla mnie błąd tragiczny)
2. A gdzie jest regulamin do poczytania? Żeby się potem nie okazało, że trzeba płacić za jakieś usługi...

Twoje spostrzeżenia są trafne.Dajmy im jednak szansę.Myślę,że blokują ich hakerzy.Każda witryna czy platforma jest dobra do wymiany myśli pod warunkiem,że nie wysyłamy stron internetowych i zdjęć jak ma to miejsce na g+.Wysyłanie linków wystarczy.
2015.08.09, 13:48
Hakerzy nie mają tu nic do rzeczy. Problem polega na tym, że - jak nam powiedzieli twórcy Speakbe, z którymi od wczoraj jesteśmy w praktycznie stałym kontakcie (czyli co chwila zadajemy kolejne niewygodne pytania, czego oni zapewne mają już dosyć :P) - ze względu na początkowe problemy postanowiono przenieść usługę na serwery u innego dostawcy. W tej chwili więc trwa propagacja nowych DNSów, co może jeszcze chwilę potrwać.
Sprawdziliśmy to i faktycznie DNSy są już nowe, natomiast może jeszcze chwilę potrwać, zanim usługa będzie dostępna dla użytkowników.
2015.08.09, 19:01
Już generalnie wszystko działa jak należy :)
waldemar
2015.08.09, 21:13
No niestety mnie dalej nic się nie wyświetla
2015.08.09, 21:31
waldemar @ 2015.08.09 21:13
No niestety mnie dalej nic się nie wyświetla

Spróbuj drobnego tricku. Uruchom wiersz poleceń, w nim wpisz: ipconfig /flushdns
Powinno pomóc :)
waldemar
2015.08.09, 21:46
Pomogło, dzięki :) niestety na stronie mobilnej opcja rejestracji czy logowania nie działa, spróbuję na desktopie
karol.ch.123
2015.08.14, 16:17
Pomoże mi ktoś bo do tego nie da się zarejestrować! Pisało że wyślą mi na pocztę i nic nie wysłali ! Wie ktoś o co chodzi bo już kilka maili zakładam i nadal nic! :O :(
2015.08.17, 17:40
karol.ch.123 @ 2015.08.14 16:17
Pomoże mi ktoś bo do tego nie da się zarejestrować! Pisało że wyślą mi na pocztę i nic nie wysłali ! Wie ktoś o co chodzi bo już kilka maili zakładam i nadal nic! :O :(

Zajrzałeś do folderu ze SPAM-em? Może tam wylądowała wiadomość?
stefan.bak
2015.08.17, 22:01
Przy próbie rejestracji wpisując dowolny adres e-mail dostaję komunikat: 'Adres e-mail został już zarejestrowany w serwisie'. WTF?
BusinessMan25
2015.08.19, 11:15
U nas wszystko działa, a do tego można zarabiać.
Wszyscy swobodnie posługują się platformą i nie ma żadnych problemów
www.futurenet.club