partner serwisu

Skype Qik - wiadomości wideo w nowym komunikatorze Microsoftu

Skype Qik - wiadomości wideo w nowym komunikatorze Microsoftu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
15 października 2014, 06:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
komunikator, microsoft, qik, skype, skype qik, wiadomości, wiadomości wideo, wideowiadomości, wysyłanie wideo

Skype Qik to wydany kilkanaście godzin temu przez Microsoft nowy komunikator mobilny, w zamyśle mający - tak przynajmniej wynika z wybranej przez twórców nazwy - rozszerzać funkcjonalność podstawowej wersji Skypa. Co istotne, rozszerzenie to ma dać użytkownikom możliwość szybkiej (Qik to odniesienie do angielskiego słowa quick, czyli szybki) komunikacji ze znajomymi poprzez wysyłanie krótkich filmików wideo.
Spędziliśmy ze Skype Qik kilka godzin. Jak oceniamy tę aplikację po tym czasie? Czy rzeczywiście daje ona użytkownikom nowe możliwości komunikacji ze znajomymi, czy może jedynie nowe szaty na funkcjonalność, z której tak naprawdę wszyscy posiadacze smartfonów i tabletów mogą korzystać od dawna? Zapraszamy na nasz test nowego komunikatora Microsoftu.

PobierzSkype QikSkype Qik wydany został jednocześnie na wszystkie trzy najpopularniejsze platformy mobilne, mogą więc skorzystać z niego zarówno posiadacze smartfonów z systemem operacyjnym Microsoftu, czyli Windows Phone, jak i użytkownicy sprzętu z Androidem od Google i Applowym iOS'em. Istotny jest też fakt, że do skorzystania z pełni możliwości aplikacji nie jest wymagane posiadanie konta Microsoft.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wyświetlany jest krótki film prezentujący możliwości Qik, po czym jesteśmy proszeni o podanie swojego numeru telefonu.

Skype Qik

Jest on następnie weryfikowany za pomocą kodu, który otrzymujemy (lub który otrzymuje kto inny, jeśli wprowadziliśmy niepoprawny numer) w wiadomości sms. Jeśli wszystko jest w porządku - możemy już zacząć nagrywać filmy i wysyłać je znajomym. Żeby to zrobić, wystarczy kliknąć w czerwoną ikonkę u góry ekranu.

Skype Qik

Ekran nagrywania podzielony jest na kilka elementów. Górna część ekranu to miejsce, w którym możemy dodać adresatów naszej wideowiadomości. Główny, środkowy panel to podgląd nagrywanego wideo, tutaj też znajduje się ikonka umożliwiająca przełączanie między przednią a tylną kamerą urządzenia. Na samym dole umieszczono natomiast przycisk rozpoczynający i kończący nagrywanie.

Skype Qik

W trakcie nagrywania wideo na przycisku start/stop pojawia się dodatkowy wskaźnik prezentujący, jak czas upłynął od rozpoczęcia rejestracji i jak długo możemy jeszcze nagrywać. Niestety nie zdecydowano się na użycie rzeczywistego stopera, a wyłącznie na oznaczenie graficzne, stąd przy pierwszym użyciu nie do końca wiadomo, ile realnie może trwać tworzone wideo. My jednak podpowiemy - jego maksymalna długość wynosi 45 sekund.

Skype Qik

Należy jednak uważać, żeby nie dopuścić do wygaśnięcia i zablokowania ekranu. Jeśli czas bezczynności, po którym następuje blokada skonfigurowaliśmy w menu ustawień telefonu np. na 30 sekund, to lepiej zmienić to ustawienie lub w trakcie nagrywania co jakiś czas dotknąć wyświetlacza - w przeciwnym razie ekran może się zablokować, a to spowoduje przerwanie rejestracji. Nic w tym złego, jeśli chcemy komuś wysłać wideoselfie - takie ujęcie możemy powtórzyć. Gorzej, jeśli staramy się nagrać coś, co można uchwycić w obiektywie tylko raz, jak na przykład superbolid spadający po raz kolejny na Czelabińsk. Przyznacie, że trudno byłoby wymagać od niego, żeby spadł znowu tylko dlatego, ze zablokował się ekran i przez to straciliście dobre ujęcie.

Po zakończeniu nagrywania możemy już dodać odbiorców naszej wiadomości. Wspominaliśmy już o tym, że aplikacja nie wymaga logowania za pomocą konta Microsoft. Z jednej strony to zaleta, z drugiej - zwłaszcza dla użytkowników Windows Phone - może być to wadą. Nie skorzystamy bowiem z kontaktów, które mamy połączone z naszym kontem, a jedynie z tych, które mamy fizycznie zapisane w smartfonie lub tablecie i z nich nich możemy wybrać jedną bądź więcej osób, którym chcemy przesłać nasz film.

Skype Qik

Co dzieje się dalej, kiedy już nagraliśmy wideo i wybraliśmy adresatów? To zależy, czy są oni zarejestrowani w Qik, czy też nie. Jeśli nie, w pierwszej kolejności musimy wysłać im wiadomość sms z zaproszeniem do pobrania aplikacji, dopiero kiedy będą mieli ją zainstalowaną i zarejestrowaną z wykorzystaniem tego numeru telefonu, na który wysłaliśmy im film, będą mogli ją odebrać.

Skype Qik  Skype Qik

Jeśli natomiast adresat naszej wiadomości zainstalował już Qik, wtedy otrzyma charakterystyczne dla swojej platformy sprzętowej powiadomienie o nowej wiadomości w aplikacji. Zobaczy ją też na głównym ekranie komunikatora wraz z godziną odebrania i numerem telefonu bądź nazwą kontaktu nadawcy.

Skype Qik

Teraz wystarczy w nią stuknąć, żeby przejść do ekranu odtwarzania, z poziomu którego można nie tylko obejrzeć otrzymany film, ale też odpowiedzieć na niego własnym wideo - w tym celu wystarczy nacisnąć znany już czerwony przycisk - bądź dodać nadawcę do listy kontaktów urządzenia lub zablokować go, jeśli nie chcemy otrzymywać od niego więcej wiadomości.

Skype Qik

Obsługa Skype Qik wygląda prezentuje się całkiem prosto i można powiedzieć, że podstawowa funkcjonalność aplikacji sprawuje się bez zastrzeżeń. Aplikacja posiada jednak pewien dość istotny mankament, na który nie mogliśmy nie zwrócić uwagi. O tym, że nie możemy wysyłać filmów, które nagraliśmy innymi aplikacjami (choćby domyślną aplikacją kamery w smartfonie). Niestety sam Qik również nie umożliwia nagrywania wideo i odkładania go do wysłania na potem. Co prawda wersje dla iOS i Androida pozwalają na rejestrację tzw. Qik Flips, czyli bardzo krótkich, pięciosekundowych ujęć, które można wykorzystać w późniejszym czasie - tu bardzo istotne pytanie: dlaczego tej funkcji pozbawiona jest wersja aplikacji dla Windows Phone? - jednak naszym zdaniem jest to za mało. Zdecydowanie powinna być dostępna możliwość nagrania filmu bez konieczności wysyłania go natychmiast.

Jest też druga dość wątpliwa kwestia. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji musimy podać swój numer telefonu. Co jednak w sytuacji, kiedy do urządzenia, w którym mamy ją zainstalowaną, włożymy inną kartę sim? Otóż nic - aplikacja wciąż będzie używać numeru, który podaliśmy na początku. To jest jednak zrozumiałe, trudno od niej wymagać, żeby zorientowała się w zmianie. Gorzej, że nie pomaga nawet jej usunięcie i ponowne zainstalowanie. Niezależnie od tego, czy najpierw zmienimy karty sim, a dopiero potem odinstalujemy Skype Qik i zainstalujemy ponownie, czy też najpierw odinstalujemy, potem zmienimy karty i dopiero wtedy ściągniemy go raz jeszcze - za każdym razem efekt jest dokładnie taki sam. Aplikacja wciąż korzysta z numeru, który podaliśmy przy pierwszej jej instalacji na wykorzystywanym urządzeniu.

Znamy zasadę działania Skype Qik, wiemy jak używać aplikacji i jakie są jej najpoważniejsze wady. Warto więc jeszcze zastanowić się, czy jest ona rzeczywiście przydatna, czy stanowi dla użytkowników dodatkową wartość. Naszym zdaniem - nie. Dlaczego?

Qik to jedna prosta funkcjonalność - przesyłanie do znajomych krótkich filmów wideo. A więc dokładnie to samo, co można zrobić wykorzystując mail bądź wiadomość mms. Co więcej, wykorzystując nową aplikację Microsoftu nie wyślemy wideo w sposób odczuwalnie szybszy. Owszem, w przypadku maila musimy poczekać, aż załącznik zostanie dodany do wiadomości, a w Qik to wszystko odbywa się w tle i nie zmusza do oczekiwania, jednak w przypadku kilkunasto- czy kilkudziesięciu sekundowych filmików w niezbyt wysokiej rozdzielczości oszczędność czasu nie jest zbyt duża. Co więcej - możemy wysyłać tylko te filmy, które nagramy za pomocą Qik. Mms ani mail takiego ograniczenia nie stawiają, a w dodatku pozwalają na dodanie do filmu zwykłej wiadomości tekstowej.

Naszym zdaniem Skype Qik to mocno ograniczona, a przede wszystkim pusta funkcjonalność. Ta aplikacja nie daje użytkownikom żadnych nowych, lub chociaż podanych w nowej formie możliwości, których nie mieliby już wcześniej. Nie ułatwia ani nie przyspiesza w znaczny sposób wysyłania wideo, nie umożliwia też budowania społeczności wokół co bardziej pomysłowych Qikowiczów. Podsumowując - Skype Qik to jedynie okrojona funkcjonalnie i niepozbawiona dodatkowych wad, choć całkiem ładnie opakowana wersja aplikacji do wysyłania mmsów, w którą wyposażony jest praktycznie każdy smartfon na rynku, a jej jedyną przewagą jest brak dodatkowych opłat - poza ewentualnym kosztem transferu danych - za wysłane wiadomości.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.