partner serwisu

Shazam - co to jest i jak działa jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych w historii

Shazam - co to jest i jak działa jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych w historii
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
17 marca 2015, 16:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
andorid, aplikacja, co to, ios, jak działa shazam, jaka to melodia, rozpoznawanie muzyki, rozpoznawanie piosenek, rozpoznawanie utworów, shazam

Co to jest Shazam i do czego służy? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówcie się, ile razy zdarzyło się Wam usłyszeć piosenkę, która od razu wpadła w ucho, jednak nie było Wam dane poznać jej wykonawcy oraz tytułu? Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, bo muzyka towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Lekarstwem na tę bolączkę jest właśnie Shazam - bardzo popularna usługa, która w ciągu kilkunastu sekund odpowie na pytanie "jaka to melodia", wyłącznie nasłuchując dźwięków z otoczenia, a nawet nucenia użytkownika. W tym artykule przybliżymy Wam Shazam, pokażemy, jak działa i jak korzystać z tej usługi na smartfonie i komputerze stacjonarnym.

Wstęp

Dzięki bardzo dynamicznemu rozwojowi technologii artystą może dziś zostać każdy - zresztą nierzadko wystarczy na kilka minut włączyć radio, żeby się o tym przekonać. Różnej maści programy do tworzenia muzyki umożliwiają pisanie piosenek dosłownie w kilka minut, a zaawansowane narzędzia dla profesjonalistów są w stanie zastąpić nawet całe orkiestry symfoniczne. Dzięki temu utalentowane - bardziej lub mniej - osoby mogą dzielić się swoją pasją z innymi bez konieczności wydawania ogromnych pieniędzy na instrumenty i studia nagraniowe. Niestety ten medal ma też drugą, gorsza stronę. Łatwość tworzenia muzyki jest przyczyną zalewania nas niemal z każdej strony sztuką niskich lotów. Muzyka towarzyszy nam dziś na każdym kroku, jednak bardzo ciężko jest być na bieżąco ze wszystkimi prezentowanymi w radio, telewizji czy internecie wykonawcami. Często zdarzają się sytuacje, w których słyszymy wpadającą w ucho melodię, jednak po zakończeniu jej odtwarzania nie otrzymujemy informacji o wykonawcy i tytule. Bywa też, że zapomnimy tytuł jakiegoś bardzo znanego przeboju, który po raz tysiąc dwieście osiemdziesiąty siódmy właśnie usłyszeliśmy i nieważne, jak byśmy się starali, nie jesteśmy w stanie przypomnieć go sobie. Lekarstwem na tę bolączkę może być działająca na rynku od 13 lat usługa Shazam, która jest w stanie rozpoznawać utwory muzyczne wykorzystując do tego mikrofon wbudowany w smartfona.

Shazam to jedna z najstarszych usług działających na rynku telefonów komórkowych. Pierwsza jej wersja, znana pod nazwą 2580, została oddana do użytku w 2002 r. (ciekawe, czy ktoś z Was korzystał z tej przedpotopowej wersji) w Wielkiej Brytanii. Ten protoplasta Shazam pozwalał rozpoznawać utwory muzyczne przy użyciu telefonów komórkowych, jednak w erze słabo dostępnego internetu mobilnego, do przesyłania danych wykorzystywał połączenia telefoniczne i wiadomości tekstowe. Żeby skorzystać z usługi użytkownik musiał zadzwonić pod numer 2580 i pozwolić jej nasłuchiwać utworu przez 30 sekund. Po automatycznym zakończeniu połączenia pozostawało jedynie czekać na SMS-a ze zwrotną informacją o wykonawcy i tytule piosenki.

Usługa Shazam jaką znamy dziś zadebiutowała w 2008 r. na iPhonach i oprócz podawania informacji o poszukiwanym utworze pozwalała na jego zakup w iTunes lub (o ile był dostępny) obejrzenie teledysku w aplikacji YouTube. Do komunikacji z serwerami mobilny wariant Shazam wykorzystywał też klasyczny już internet mobilny zamiast tzw. dial-up, czyli wdzwanianego transferu danych. W tym samym roku zaprezentowano przeznaczoną dla urządzeń z Androidem wersję aplikacji, również oferującą możliwość kupowania piosenek, jednak w tym przypadku współpracującym sklepem był Amazon MP3 Store, a rok później z coraz popularniejszej usługi mogli skorzystać też posiadacze smartfonów z Windows Mobile.

Do końca 2009 r. Shazam pobrano 10 milionów razy w 150 krajach za pośrednictwem 350 operatorów. Od tego czasu aplikacja mobilna oraz świadczona za jej pomocą usługa były ulepszane i wzbogacane o takie mechanizmy, jak integracja z Facebookiem i Twitterem, możliwość odsłuchania poszukiwanego utworu za pomocą Spotify czy odnajdowanie seriali na podstawie muzycznego motywie przewodnim. W zeszłym roku zaprezentowano także wariant przeznaczony dla komputerów PC i Mac. To jednak nie koniec ewolucji Shazam. Twórcy usługi na przyszłość zapowiedzieli już rozbudowanie jej o możliwość rozpoznawania przedmiotów.

Jak działa Shazam

Za pozornie prostą metodą działania aplikacji ukrywa się bardzo zaawansowana technologia. W ciągu 10 sekund nasłuchiwania utworu, aplikacja mobilna tworzy jego dźwiękowy odcisk palca - graficzną interpretację widma aplitudowego, czyli spektrogram. Tak przygotowana informacja przesyłana jest do centralnych serwerów usługi, gdzie dane zabrane przez urządzenie użytkownika porównywane są z bazą ponad 11 milionów utworów. W przypadku odnalezienia pasującego wzorca zwracana jest informacja zawierająca m. in. tytuł piosenki i jej wykonawcę.

Shazam na smartfonie

Żeby móc skorzystać z usługi, w pierwszej kolejności należy zainstalować aplikację mobilną Shazam. Znaleźć ją można w sklepach Apple App StoreGoogle Play i sklepie Windows Phone. PobierzShazamMożecie też pobrać Shazam korzystając z naszej bazy aplikacji - wystarczy, że klikniecie w przycisk po prawej stronie.

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji wita nas instalator, który pozwala na wstępną konfigurację programu. Pierwszy wyświetlany ekran pozwala na szybką rejestrację konta w usłudze. Krok ten nie jest wymagany, jednak jego pominięcie uniemożliwi nam korzystanie z niektórych funkcjonalności Shazam, takich jak synchronizacja historii tagowania między różnymi urządzeniami, na których korzystamy z aplikacji.

Następny ekran pozwala połączyć konto Shazam z portalami społecznymi Facebook i Google+, co także nie jest wymagane, ale umożliwi dzielenie się rozpoznawanymi utworami ze znajomymi oraz śledzenie ich aktywności w serwisie. Aplikacja pozwala również na integrację z usługami Spotify i Rdio, jednak podłączyć je do naszego konta można dopiero w ustawieniach społecznościowych Shazam, o czym napiszemy za chwilę.

Tak wstępnie skonfigurowana aplikacja gotowa jest do pracy.

 

Duży, okrągły, niebieski przycisk na obrazku po lewej stronie służy do uruchamiania mechanizmu analizującego muzykę i tworzącego spektrogram, który przesyłany jest do serwerów usługi. Aplikacja potrzebuje 10 sekund na zebranie informacji niezbędnych do rozpoznania utworu.

W przypadku dopasowania dźwiękowego odcisku palca do danych zgromadzonych w bazie Shazam, wyświetlane są użytkownikowi dość szczegółowe informacje dotyczące nie tylko wykonawcy i tytułu utworu. Aplikacja umożliwia także zapoznanie się z tekstem piosenki, odtworzenie jej i dodanie do list odtwarzania Spotify lub Rdio, obejrzenie teledysku w YouTube, zapoznanie się z dyskografią artysty, przejrzenie najbliższych koncertów, a także recenzji albumu, z którego pochodzi piosenka.

 

Na samym dole wyświetlane są dodatkowe informacje, pośród których znajdziemy datę wydania płyty, wytwórnię oraz gatunek do jakiego został zaklasyfikowany wykonawca. Jeśli rozpoznany utwór znajduje się w bibliotece sklepu Google Play, aplikacja pozwali także na jego zakup. Możliwe jest również udostępnianie wyników wyszukiwania za pomocą portali społecznościowych, komunikatorów oraz innych, podobnych aplikacji.

 

Tak rozpoznany utwór staje się tagiem i zostaje automatycznie zapisany w historii wyszukiwań, którą możemy przeglądać przechodząc do zakładki Mój Shazam. Prezentowana lista pozwala na szybkie odtwarzanie piosenek, nabycie ich w sklepie Google Play, a po dotknięciu wybranej pozycji wyświetla szczegółowe informacje, które poznaliśmy w momencie pierwszego rozpoznania utworu. 

Ostatnia dostępna w aplikacji zakładka to Top listy. Możemy tutaj zapoznać się z trendami popularności piosenek z całego świata lub wybranych rejonów globu.

Ustawienia Shazam

Menu Ustawień podzielone jest na dwie sekcje - ogólne i społecznościowe. Możemy do nich przejść klikając przycisk hamburgerowy, który znajdziemy w prawym górnym rogu ekranu.

 

W tym miejscu aplikacja pozwala włączyć lub wyłączyć powiadomienia, wibrację, zapamiętywanie naszej lokalizacji oraz rozpoznawanie muzyki zaraz po uruchomieniu programu. Znajduje się tu także przekierowujący do sklepów z aplikacjami odnośnik pozwalający na wykupienie usługi Shazam Encore, która w przeciwieństwie do darmowego wariantu nie wyświetla reklam. Opłata jest jednorazowa i w dniu publikacji tego artykułu wynosi 19,15 zł.

W Ustawieniach społecznościowych możemy połączyć nasze konto z Facebookiem i Google+, a także zarejestrować w usłudze Shazam, jeśli nie zdecydowaliśmy się na to podczas wstępnej konfiguracji aplikacji. Możliwe jest tu także połączenie Shazam z Rdio i Spotify.

Shazam na komputerze

Aplikacja przeznaczona dla systemów Windows 8, 8.1 działa w analogiczny do wariantu mobilnego sposób. Stworzony z myślą o kafelkowym interfejsie program można pobrać ze sklepu Windows App Store. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji, poprosi ona o dostęp do mikrofonu oraz udostępniania lokalizacji. 

Przeznaczona dla systemów Windows wersja Shazam jest zdecydowanie uboższa w funkcjonalności. Nie znajdziemy tu zakładki z Top listami, brakuje integracji z serwisami społecznościowymi, przez co nie możemy śledzić tagów naszych znajomych. Także ilość wyświetlanych informacji o rozpoznanych utworach jest skromniejsza.

Co jednak ważne, z rozpoznawaniem utworów desktopowy Shazam radzi sobie tak dobrze, jak jego mobilny odpowiednik.

Shazam - podsumowanie

Przyszedł czas, żeby podsumować i ocenić Shazam. Ciężko nam znaleźć w tej usłudze jakiekolwiek wady, bo spełnia ona swoje zadanie lepiej niż dobrze. Korzystanie z niej jest banalnie proste, mechanizm wyszukiwania informacji o piosenkach działa błyskawicznie, informacje zwracane użytkownikowi są wyczerpujące, a do korzystania z podstawowych funkcjonalności aplikacji nie jest wymagane zakładanie konta w usłudze. Aplikacja mobilna nie jest także wścibska i nie wymaga uprawnień dostępu do naszych prywatnych danych zapisanych w smartfonie. A więc pozostaje nam jedynie polecieć korzystanie z tej bardzo użytecznej usługi.

shpongled
2015.03.25, 07:41
Ja korzystalem jeszcze z przedsmartphonowej wersji dzwoniac pod 2580 :)
2015.03.25, 12:19
Zazdraszczam wspomnień;)