partner serwisu

Samsung Galaxy S6 i S6 Edge vs Samsung Galaxy S5 - Android i TouchWiz - szybkie porównanie interfejsu dwóch generacji topowego smartfonu koreańskiej firmy

Samsung Galaxy S6 i S6 Edge vs Samsung Galaxy S5 - Android i TouchWiz - szybkie porównanie interfejsu dwóch generacji topowego smartfonu koreańskiej firmy
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
1 marca 2015, 18:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 5.0, galaxy s6 edge, intefejs, lollipop, premiera galaxy s6, relacja, samsung, samsung galaxy, samsung galaxy s5, samsung galaxy s6, system operacyjny, touchwiz

1 marca 2015 roku godzina 18:45 polskiego czasu - taką właśnie dokładną datę ustalił Samsung na rynkowy debiut swojego najnowszego flagowego produktu wśród smartfonów. Mowa oczywiście o całej nowej generacji Samsung Galaxy S6. Nasza redakcja już wcześniej mogła się przyjrzeć pokrótce dwóm nowym modelom smartfonów Samsunga: Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge. Sam sprzęt interesował nas o tyle, że stanowił platformę dla działającego na nim oprogramowania. Pod kontrolą jakiej wersji Androida będą dostępne nowe Samsungi Galaxy S6? Jakie różnice zaobserwowaliśmy pomiędzy poprzednią linią Galaxy S5 a debiutującymi dziś nowymi "flagowcami" Samsunga? Poniżej "obrazkowe" odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Poniżej w krótkich "żołnierskich" słowach zaprezentujemy najważniejsze nowości, jakie pojawiły się w warstwie oprogramowania systemowego w najnowszych smartfonach Samsunga, a w PCLabie znajdziecie dokładnie opisaną stronę sprzętowo-techniczną Samsunga Galaxy S6 i S6 Edge, a na stronach Komputer Świata - zebrane wszystkie informacje o nowych smartfonach Samsunga.

Pulpit S6 vs S5

Pulpit Samsunga Galaxy S6 - systemem operacyjnym jest oczywiście najnowsza wersji Android Lollipop oznaczona numerem 5.0.2. Aha, jeszcze taki drobiazg: rozdzielczość ekranu w najnowszych Samsungach to QHD, czyli 1440 x 2560 pikseli. Zatem plotki o ekranie 4K w smartfonie Samsunga okazały się nieprawdą.

Dla porównania pulpit Samsunga Galaxy S5 również z Androidem Lollipop, choć o nieco niższej numeracji 5.0. Użytkownicy Galaxy S5 już jakiś czas temu otrzymali możliwość aktualizacji systemu z KitKata (Android 4.4.x) do Lollipop (Android 5.0.x). Standardowo, jak to w smartfonach Samsunga, za wizualną warstwę interfejsu odpowiada TouchWiz. Jak widać różnice w warstwie wizualnej są naprawdę kosmetyczne. Oczywiście pozostaje też kwestia rozdzielczości ekranu, która w przypadku Galaxy S5 jest niższa, to "tylko" Full HD (1080x1920 pikseli)

Taka ciekawostka: zwróćcie uwagę na efekt animacyjny widoczny podczas przesuwania pulpitu Androida, brzegi ekranu się niejako "zaginają". Efekt ten nie dotyczy wyłącznie modelu Edge fizycznie wyposażonego w wygięty na bocznych brzegach ekran, ale każdego modelu z linii Galaxy S6, z którego mogliśmy skorzystać podczas krótkiej przedpremierowej prezentacji.

Aktywne brzegi w Samsung Galaxy S6 Edge

Skoro wspomnieliśmy o modelu Galaxy S6 Edge, taka ciekawostka. Zaokrąglone brzegi ekranu stanowią oczywiście obszar aktywny. Powyżej przykład jego wykorzystania. Pociągnięcie kciukiem od cienkiego paska wyświetlanego na zaokrąglonym brzegu w kierunku centrum ekranu rozwija panel informujący np. o nieodebranych połączeniach czy wiadomościach. Tego w S5 nie uświadczysz.

Kolejny przykład wykorzystania zagiętej krawędzi. Przesunięcie kciukiem od krawędzi do środka wyświetla panel z miniaturami najważniejszych kontaktów. Funkcja ta nosi nazwę People glance.

Kolory również nie są przypadkowe. Gdy smartfon leży ekranem do dołu i mamy wyciszony ekran, a ktoś z najważniejszych kontaktów do nas zadzwoni, od razu będziemy wiedzieć kto, bo zagięty brzeg ekranu rozjarzy się barwą przypisaną danej osobie.

W ustawieniach Galaxy S6 Edge można wybrać jakiego typu akcje będą generować świetlne powiadomienia od najważniejszych kontaktów.

Panel wyboru najważniejszych osób dla użytkownika z możliwością przypisania każdej z pięciu bliskich osób odpowiedniego koloru.

Zagięty brzeg ekranu w Galaxy S6 Edge może wyświetlać informacje (np. z kanałów RSS czy powiadomienia) również wtedy, gdy ekran główny jest wyłączony. Oczywiście użytkownik może wybrać, z której strony zagiętego ekranu te informacje mają być prezentowane.

Powiadomienia S6 vs S5

Na powyższej ilustracji rozwinięty panel ze skrótami/przełącznikami funkcji smartfonu i panel powiadomień. Nowością jest możliwość edycji układu przełączników bezpośrednio z tego widoku.

Jak widać w analogicznym ekranie w Samsungu Galaxy S5 opcji Edit brak. Z drugiej strony w S6 usunięto ikonkę umożliwiającą wyświetlenie wszystkich dostępnych przełączników na panelu skrótów. Funkcje częściowo przejął wspomniany napis Edit.

Aparat i kamera - możliwości i interfejs aplikacji - S6 vs S5

Samsung Galaxy S6 umożliwia wykonywanie nawet 20-megapikselowych zdjęć.

W przypadku Samsunga Galaxy S5 maksymalną rozdzielczością dla cyfrowych fotografii jest 16 megapikseli. 

W przypadku ustawień rozmiaru wideo już takich dużych różnic nie ma, zarówno najnowszy Galaxy S6, jak i poprzednia generacja - Galaxy S5 - potrafią rejestrować wideo w ultrawysokiej rozdzielczości UHD. Jednak w S6 zaobserwowaliśmy dodatkowe dwa tryby: rozdzielczość QHD dla wideo oraz możliwość rejestracji obrazu Full HD z prędkością 60 klatek na sekundę.

Dla porównania analogiczne ustawienia rozdzielczości wideo w Samsungu Galaxy S5. UHD jest, ale już QHD czy Full HD z 60-ma klatkami na sekundę - już nie.

Interfejs aplikacji fotograficznej w najnowszym Samsungu S6 to trochę naszym zdaniem krok wstecz. Teoretycznie niczego nie brakuje, ale już panel ikon funkcyjnych wyświetlany po lewej stronie ekranu nie jest tak łatwo edytowalny jak w przypadku Galaxy S5. Nie można np. przytrzymać ikonki i przesunąć w inne miejsce.

Analogiczny interfejs aplikacji fotograficznej w Galaxy S5 - łatwo modyfikowalne i wyraźniejsze ikonki. Naszym zdaniem z aparatu w S5 korzysta się łatwiej niż w S6. Z kolei S6 wygrywa większą rozdzielczością fotografii i dodatkowymi trybami rejestracji wideo.

Usługi, ustawienia i gospodarowanie pamięcią

Tak prezentuje się ekran ustawień w najnowszym Samsungu Galaxy S6. Również i w tym przypadku koreański producent zdecydował się na nieznaczne zmiany zarówno wizualne, jak i w logice rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Dla porównania tak prezentuje się domyślny układ ekranu ustawień w poprzedniej generacji urządzeniu: smartfonie Samsung Galaxy S5.

Tak prezentuje się panel uruchomionych usług systemowych w najnowszym Samsungu Galaxy S6. 

A tak prezentuje się analogiczny panel usług w Samsungu Galaxy S5. Koreański producent zdecydował się na zwiększenie pamięci RAM w nowszych modelach do 3 GB (S5 ma 2 GB RAM). Od strony interfejsu, również i w tym przypadku widać kosmetyczne zmiany. Nie bardzo rozumiemy jaki był cel przeprojektowywania układu opcji na ekranach ustawień. Niby jest podobnie, ale trochę inaczej, co wymusza na użytkownikach niewielką zmianę przyzwyczajeń. Naszym zdaniem nic by się nie stało, gdyby tego typu drobiazgi pozostawiono bez zmian. 

Krótko podsumowując, o ile podobało nam się wykorzystanie (od strony interfejsu i oprogramowania) możliwości wygiętych krawędzi ekranu w modelu Samsung Galaxy S6, o tyle w pozostałej kwestii różnic wizualnych pomiędzy obiema generacjami jest stosunkowo niewiele i mają one raczej charakter kosmetyczny. Niekiedy zmiany wprowadzono jakby na siłę, a w przypadku aplikacji do wykonywania zdjęć i rejestracji wideo, funkcjonalność jej w wydaniu obecnym w Galaxy S5 podobała nam się po prostu bardziej niż w Galaxy S6. Oczywiście należy pamiętać, że mieliśmy do czynienia z prototypowymi egzemplarzami Galaxy S6 i w kolejnych aktualizacjach oprogramowania systemowego mogą pojawić (i pewno się pojawią) zupełnie nowe funkcje. A jak Wasze zdanie? Podoba Wam się Samsung Galaxy S6? Dajcie znać w komentarzach. A jeśli już wiecie, że na pewno go kupicie, możecie też od razu dowiedzieć się, ile będzie kosztował Samsung Galaxy S6 i S6 Edge.

2015.03.01, 19:40
Mnie się tam podoba. Czekam na porównanie z Note 4, bo potrzebuję jakiegoś konkretnego cyfrowego notatnika. W kwestii aparatu chyba znacznych różnić nie będzie.
Pytanie tylko czy korzystnie z Egde nie będzie uciążliwe przez przypadkowe tapanie krawędzi?
2015.03.02, 12:00
Wygląda to o wiele lepiej. Mówię to jako przeciwnik Samsunga i 'fanboy' HTC
2015.03.02, 13:46
Czepiam się - ale na stronie głównej PClab. piszecie że artykuł dotyczy nowego Touchwiza Galaxy S6 a zdjęcie jest z Galaxy S5 :)))
*Konto usunięte*
2015.03.02, 18:37
qhd czyli quad hd to bedzie poczwornie, zobaczmy. cztery razy wiecej niz hd (1280x720) to powinno byc 5120x2880... dziwy swiata roslin. szkoda, ze zaden matoł nie wpadl na to, zeby dac w ustawieniach zdjec proporcje 3:2 do normalnego wydruku na papierku 10x15 cm. i pewnie dalej nie mozna przy zapisie wideo wylaczyc dzwieku. zenada.
2015.03.02, 19:17
Runni @ 2015.03.02 18:37
qhd czyli quad hd to bedzie poczwornie, zobaczmy. cztery razy wiecej niz hd (1280x720) to powinno byc 5120x2880... dziwy swiata roslin. szkoda, ze zaden matoł nie wpadl na to, zeby dac w ustawieniach zdjec proporcje 3:2 do normalnego wydruku na papierku 10x15 cm. i pewnie dalej nie mozna przy zapisie wideo wylaczyc dzwieku. zenada.QHD czyli quad HD to 4x HD czyli jak bys polozyl obok siebie 4x 1280x720:
[1][2]
[3][4]

co daje 2560 szerokosci i 1440 wysokosci.
2015.03.03, 07:55
Rozgladalem sie za nowym telefonem i mialem do wyboru albo Note 4 albo czekac na Galaxy S6 ale wybralem trzecia droge czyli najnowszy Galaxy Note 4 S-LTE
(SM-N916S) i nie zaluje. Rozdzielczosc wyswietlacza taka jak w S6 ale wyswietlacz wiekszy a zalezy mi na video i TV (tak, tak jak kazdy dobry smartfon w Korei ma wbudowany tuner cyfrowej TV). Po miesiacu uzytkowania jestem b. zadowolony. Szkoda, ze model tylko na rynek koreanski.
2015.03.03, 09:11
Spodziewałem się jakiegoś testu Touchwiza, bo to on mnie najbardziej zniechęca do Samsunga (a używam Galaxy S od pierwszego modelu jaki się pojawił). Od jakiegoś czasu mówiło się o tym że Touchwiza zostanie napisany od nowa i tylko to by mnie przekonało do pozostania przy tym smartfonie. Niestety, nawet w Galaxy S5 ta nakładka przymula i to widać.
Reasumując: Porównanie wizualnej strony interface jest bez sensu bez informacji o zoptymalizowaniu nakładki.
2015.03.03, 09:34
Rozumiem chęć jak najszybszego dodania artykułu, ale błagam, niech te teksty przechodzą jakąkolwiek weryfikacje.... pierwsze 'acha' przebolałem, ale jak doszedłem do 'wypozażonego' to przestałem czytać...
martoja
2015.03.03, 19:34
Nie widzę opcji 'zgłoś'... Ale zgłaszam błąd - 'aha' piszemy przez 'h', a nie 'ch'.
Taki błąd zniechęcił mnie do czytania całego artykułu - na pewno każdy edytor tekstu (czy nawet to pole do wpisywania komentarza) zaznaczyłby go na czerwono. Jeśli zatem artykuł nie jest poprawny pod względem ortografii, zakładam również, że nie jest rzetelny.

Dodatkowo uwaga: cudzysłów nie jest wyświetlany poprawnie. Kwestia strony?
Edytowane przez autora (2015.03.03, 19:35)