partner serwisu

Rozkład jazdy PKP Intercity w Mapach Google - szybki test

Rozkład jazdy PKP Intercity w Mapach Google - szybki test
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 stycznia 2015, 05:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
google maps, jak dojechać, mapy google, pkp intercity, pociągi, pociągi na mapach google, rozkład jazdy, rozkład kolejowy

O tym, że wyszukiwanie tras na Mapach Google uwzględnia także połączenia kolejowe obsługiwane przez spółkę PKP Intercity pisaliśmy już wczoraj. Teraz sprawdzamy, jak nowa funkcjonalność Google Maps sprawdza się w praktyce - jakie możliwości wyszukiwania połączeń zapewnia, czy jest wygodna w obsłudze i jak szczegółowych danych można się po niej spodziewać.

Funkcja prezentująca połączenia kolejowe przy wyszukiwaniu tras w Mapach Google dostępna jest już na wszystkich platformach, na których możliwe jest korzystanie z usługi Google, czyli w przeglądarce internetowej oraz w formie oficjalnej aplikacji mobilnej na smartfonach z Androidem i iOS.

Od strony wizualnej i użytkowej wciąż jest to dokładnie to samo Google Maps, które znaliśmy do tej pory. Sposób wyszukiwania tras nie zmienił się, a jedyną nowością jest możliwość znalezienia połączeń kolejowych obsługiwanych przez PKP Intercity. Zobaczmy więc, jak działa. 

Zacznijmy od wyszukania połączeń z Warszawy do Krakowa. Domyślnie prezentowane są propozycje tras samochodowych, nam jednak zależy na skorzystaniu z usługi "transport publiczny", klikamy więc w odpowiednią ikonkę nad formularzem wyszukiwania trasy.

PKP Intercity w Google Maps

Na mapie widzimy już przebieg najbliższego połączenia kolejowego. Tuż pod formularzem wyboru trasy możemy teraz określić także interesującą nas datę i godzinę wyjazdy z miejsca początkowego lub przyjazdu do miejsca docelowego. Jeśli jednak interesują nas najbliższe połączenia, to ich propozycje mamy już również wyświetlone.

PKP Intercity w Google Maps

Nieco zaskakująco prezentowany jest przebieg tras na mapie. O ile w przypadku pierwszego na liście połączeń pociągu TLK wszystko jest w porządku, a prezentowany przebieg trasy wydaje się wiernie oddawać rzeczywistość, to kiedy z listy propozycji wybierzemy pociąg EIP, czyli Pendolino, lub EIC, wtedy okaże się, że jego trasa jest idealną linią prostą łączącą Warszawę z Krakowem.

PKP Intercity w Google Maps
Ciemniejszym odcieniem oznaczony jest przebieg trasy pociągu EIP, jaśniejszym - TLK

Klikając w oznaczenie pociągu na mapie możemy dowiedzieć się o nim nieco więcej. Poznajemy numer pociągu, godzinę odjazdu i przyjazdu do stacji docelowej. Możemy też sprawdzić cenę biletu - po kliknięciu w link "ceny biletów - intercity.pl" zostaniemy przeniesieni do szczegółowej wyszukiwarki połączeń na stronie przewoźnika. 

Klikając w więcej opcji przenosimy się do kolejnego okna, w którym możemy w wygodniejszy sposób ustalać szczegóły naszego przejazdu.

PKP Intercity w Google Maps

Daje ono dostęp do informacji o większej liczbie kolejnych połączeń na wybranej trasie, umożliwia także wygodną zmianę godziny wyjazdu lub przyjazdu do miejsca docelowego - nie musimy po raz kolejny wpisywać właściwej godziny, wystarczy "złapać" myszką umieszczony na górze okna pasek z godzinami i przesunąć go w lewo lub prawo.

PKP Intercity w Google Maps

Wyszukiwanie połączeń kolejowych na prostych trasach (prostych, czyli takich, które można pokonać jednym środkiem pociągiem) działa bez zastrzeżeń. Zobaczmy jednak, czy możliwe jest wyszukanie połączenia na trasie, której tylko część możemy pokonać pociągiem obsługiwanym przez PKP Intercity.

Jeśli chcemy dojechać z Warszawy do Cieszyna, najlepiej zrobimy, jeśli dojedziemy pociągiem do Katowic, a następnie wybierzemy np. autobus. O ile zdajemy sobie sprawę, że na Mapach Google nie znajdziemy rozkładu jazdy prywatnych busów, to i tak jesteśmy ciekawi, czy otrzymamy propozycję pokonania przynajmniej części zaplanowanej trasy pociągiem PKP Intercity.

PKP Intercity w Google Maps

Niestety nie. Jeśli całą trasa, od punktu początkowego do docelowego, nie jest obsługiwana przez pociągi TLK, EIC lub EIP, to Google Maps nie zaproponuje nam skorzystania z podróży pociągiem na jej większym bądź mniejszym odcinku.

To jest główny powód, dla którego Mapy Google wyposażone w informacje o połączeniach kolejowych realizowanych przez PKP Intercity nie mogą być traktowane jako pełnoprawny rozkład jazdy. Są - to nie nowość - wygodne w obsłudze, czytelnie prezentują wszystkie informacje o wybranych połączenia kolejowych i bardzo nam pomogą, lecz tylko wtedy, kiedy wybieramy się w podróż na trasie, o której wiemy, że możemy w całości pokonać ją pociągiem. W takim przypadku możemy absolutnie polecić wspólną usługę Google i PKP Intercity.

Jeżeli jednak znamy tylko miejsce, z którego wyjeżdżamy i to, do którego chcemy dojechać, ale nie orientujemy się, z jakich środków transportu powinniśmy skorzystać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą mobilne rozkłady jazdy, których test opublikowaliśmy kilka miesięcy temu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.