partner serwisu

ProtonMail, czyli najbezpieczniejsza usługa poczty elektronicznej. Sprawdzamy, jak działa

ProtonMail, czyli najbezpieczniejsza usługa poczty elektronicznej. Sprawdzamy, jak działa
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
13 października 2016, 18:13
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
e-mail, kryptografia, ochrona poczty, poczta elektroniczna, protonmail, szyfrowanie, szyfrowanie poczty, szyfrowanie wiadomości e-mail, szyfrowany e-mail

Martwisz się o prywatność swoich maili? Nie możesz spać po nocach na samą myśl, że ktoś analizuje ich treść i na tej podstawie dostosowuje reklamy wyświetlane na stronach internetowych, które odwiedzasz? A może chcesz przesyłać przez sieć informacje i mieć pewność, że oprócz adresata nikt ich nie odczyta? Możesz odetchnąć z ulgą, bo istnieje rozwiązanie tych problemów. ProtonMail to jedna z najpopularniejszych i dostępnych również w wariancie bezpłatnym usług pocztowych zapewniających pełną poufność korespondencji, dzięki zaawansowanym mechanizmom kryptograficznym. Skrzynka e-mail założona w serwisie ProtonMail jest jednocześnie bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga od użytkownika przeprowadzania takich działań, jak generowanie klucza szyfrującego. Wreszcie z ProtonMail można wysyłać zaszyfrowane maile nie tylko do innych użytkowników tej usługi, ale również do osób, które korzystają z mniej bezpiecznych, ale powszechnie stosowanych kont pocztowych, jak Gmail, czy Outlook. A jeżeli do obsługi bezpiecznej skrzynki użyjesz mobilnej aplikacji, to otrzymasz przejrzystą, intuicyjną i przede wszystkim bezpieczną pocztą elektroniczną. 

ProtonMail to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących bezpiecznego sposobu komunikowania się w internecie i nie będących ekspertami w dziedzinie cyfrowego bezpieczeństwa. Jeżeli chcielibyście dysponować bezpieczną skrzynką e-mail, zapewniającą poufność korespondencji również w kontakcie z osobami nie używającymi szyfrowanych usług pocztowych, to ProtonMail jest właśnie dla was.

Polecamy
ProtonMail

Aplikacja umożliwia prowadzenie bezpiecznej, zaszyfrowanej korespondencji w sieci. Program jest powiązany z jedną z największych usług udostępniania szyfrowanej poczty e-mail w internecie, korzysta z niego ponad milion użytkowników.

ProtonMail to usługa, którą opracowali i wdrożyli naukowcy pracujący w europejskim ośrodku CERN pod Genewą. Fakt, że narzędzie do szyfrowania danych powstało w Szwajcarii, a nie w Stanach Zjednoczonych, oznacza, że produkt jest wolny od ograniczeń nakładanych przez rząd USA w kwestii eksportu zaawansowanych technologii kryptograficznych. Dzięki temu każdy może dysponować bezpieczną pocztą elektroniczną wykorzystującą najsilniejsze dostępne algorytmy szyfrujące. A fakt, że usługa powstała w CERN-ie, nie pozostawia wątpliwości, że wbudowany w nią silnik szyfrujący ma mocne podstawy naukowe. W końcu CERN to jedna z najznamienitszych placówek naukowych świata. To tam powstał "internet jaki znamy", czyli WWW. 

ProtonMail dostępny jest za darmo, ale dla bardziej wymagających przewidziano dwie taryfy premium.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji ProtonMail na ekranie smartfona zobaczymy jeden z najsłynniejszych szczytów Alp - położony na granicy szwajcarsko-włoskiej Matterhorn - przesłonięty przyciskiem Create Account. Tak, to element, który należy wskazać. Jak widać na zamieszczonych zrzutach ekranu, interfejs programu jest w języku angielskim, ale zapewniamy że nie powinno to być problemem. Po wyrażeniu chęci na założenie konta ProtonMail, kolejny etap to wybór wariantu usługi. Standardowo proponowana jest płatna wersja Premium, niemniej w zupełności wystarczający jest wariant Free, dlatego też wskazujemy symbol + widoczny obok napisu Free i następnie dotykamy symbolu Select. W bezpłatnym wariancie usługi skrzynka pocztowa ma pojemność 500 MB, dziennie obsłuży do 150 wiadomości, a jej zawartość można porządkować oznaczając poszczególne e-maile maksymalnie dwudziestoma etykietami. Dla domowych zastosowań to w zupełności wystarczy (o ile nie będziemy zdradzać adresu skrzynki na spamerskich serwisach).

Dla porównania wariant Premium charakteryzuje się skrzynką o pojemności 5 GB i obsługą do 1000 wiadomości dziennie (kosztuje 48 euro rocznie). Istnieje jeszcze jedna wersja usługi o nazwie Visionary przeznaczona dla tych, którzy chcą wesprzeć projekt większą kwotą: 24 euro miesięcznie, ale jak wspomnieliśmy, wariant bezpłatny na początek w zupełności wystarczy. Po wyborze wersji usługi definiujemy nasz adres. Będzie umieszczony w domenie @protonmail.com - darmowa wersja nie umożliwia przypisania adresu do własnej domeny. Wpisujemy zatem adres jaki chcemy mieć i wskazujemy Create Account.

ProtonMail wymaga dwóch haseł - dostępowego i szyfrującego całą skrzynkę. Tego drugiego nigdy nie możemy zapomnieć. Nikt nam go nie odzyska (ale też nikt nie włamie się do zaszyfrowanej skrzynki)

Teraz najważniejszy etap - ustawienie haseł. Pierwsze, wpisywane w polu Create Passwords to hasło logowania - zapewnia dostęp do skrzynki. Drugie z nich jest jeszcze ważniejsze (nie można go w żaden sposób odzyskać, dlatego musimy je zapamiętać) i służy do szyfrowania oraz deszyfracji skrzynki pocztowej.

Kolejny etap to wybór siły szyfrowania. Standardowo zaznaczona jest opcja High security, co oznacza szyfrowanie kluczem o długości 2048 bajtów (to bardzo silny szyfr). Niemniej dla osób wymagających najwyższego poziomu bezpieczeństwa dostępna jest również opcja Extreme Security korzystająca z klucza o długości 4096 bajtów. W tym drugim przypadku program przestrzega, że proces przygotowania skrzynki może potrwać kilka minut.

Gdy dokonamy wyboru długości klucza kryptograficznego (a tym samym siły szyfrowania), czeka nas jeszcze test na to, że nie jesteśmy robotem. Można go zrealizować na trzy sposoby: reCAPTCHA (rozpoznawanie obrazków), potwierdzenie na inny mail (wymaga podania alternatywnego adresu pocztowego) lub weryfikacja przez telefon (konieczne będzie podanie numeru telefonu; mogą być doliczone opłaty za połączenie). Najprostsza forma uwierzytelnienia nie wymagająca podawania jakichkolwiek adresów i telefonów to pierwsza opcja - reCAPTCHA.

Gdy zdamy test na "nie-bycie-robotem" nasza skrzynka już działa, pozostaje tylko zdefiniowanie jej nazwy (czyli tego jak będziemy identyfikowani u naszych odbiorców - najlepiej podać tu imię i nazwisko). Możemy również podać alternatywny e-mail - jest to konieczne, jeżeli obawiamy się że możemy zapomnieć hasła logowania na skrzynkę ProtonMail. Jednak uwaga! Nawet jeśli podamy inny adres poczty elektronicznej, to pozwoli on jedynie na odzyskanie hasła logowania, a nie hasła szyfrującego skrzynkę ProtonMail. To drugie z haseł jest nie do odzyskania (zna je tylko użytkownik - to istota bezpiecznego szyfrowania), dlatego jeszcze raz podkreślamy - musimy je zapamiętać! To wszystko, od tej pory możemy używać naszej nowej, bezpiecznej, szyfrowanej skrzynki.

Korzystanie z poczty jest bardzo proste. Standardowo otrzymamy od usługodawcy kilka maili powitalnych. Wskazanie pozycji na liście w skrzynce odbiorczej powoduje automatyczną deszyfrację i odczyt wiadomości. Po otwarciu danego e-maila, za pomocą przycisków w górnej belce ekranu możemy ustawić go ponownie jako nieprzeczytanego (ikonka przekreślonego oka), oznaczyć etykietą (symbol etykietki) lub usunąć (kosz na śmieci). Dodatkowo klikając przycisk menu (pionowy wielokropek) mamy możliwość archiwizacji danej wiadomości lub zakwalifikowania jej do spamu. Aplikacja ProtonMail obsługuje również gesty - przeciągnięcie e-mail w skrzynce odbiorczej w lewo kwalifikuje go jako spam, natomiast w prawo - wyrzuca do kosza.

Aby utworzyć nową zaszyfrowaną wiadomość, wystarczy wskazać na ekranie skrzynki odbiorczej ikonkę z symbolem ołówka. Otworzy się wtedy ekran edycji maila ze standardowymi polami na adres, temat i treść. Pomiędzy tematem a blokiem treści widoczne są trzy ikonki. Pierwsza z nich (zamknięta kłódka) umożliwia ustawienie hasła do zaszyfrowania wiadomości dla odbiorców korzystających z nieszyfrowanych usług pocztowych (czyli w praktyce wysyłanej do skrzynek innych niż ProtonMail, np. Gmail, czy Outlook). Odbiorca wiadomości, aby ją odczytać, będzie musiał podać ustawione przez nas hasło. Możemy mu je przekazać inną drogą, np. telefonicznie, albo osobiście umówić się z daną osobą na hasło do zaszyfrowanych maili, a jeszcze lepiej - namówić znajomego na własną skrzynkę ProtonMail do wzajemnego poufnego korespondowania. Ostatni symbol (spinacz) to po prostu kontrolka umożliwiająca wstawianie załączników. 

Uwaga! Możliwe jest wysyłanie maili z ProtonMail na nieszyfrowane skrzynki również bez ustawiania hasła dla odbiorcy, ale wtedy nasza korespondencja nie będzie zaszyfrowana. ProtonMail oferuje jeszcze jedną ciekawą opcję - okres ważności emaila. Po dotknięciu symbolu zegarka możemy wybrać czas (od godziny do 28 dni) przez jaki nasza wiadomość będzie istnieć w Sieci. Po upływie ustawionego terminu wysłany mail zniknie bezpowrotnie.

Podsumowanie

ProtonMail to rozwiązanie idealnie łączące dwa, wydawałoby się sprzeczne priorytety: bezpieczeństwo oraz prostotę. Używanie tej usługi pocztowej nie wymaga od użytkownika jakiegokolwiek doświadczenia w korzystaniu z funkcji szyfrujących. Jedyny warunek, to pamiętanie dwóch haseł definiowanych podczas zakładania skrzynki w usłudze ProtonMail. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania: nawet w wariancie bezpłatnym usługa nie wyświetla żadnych reklam. Tak naprawdę darmowa wersja ma tylko jeden "mankament": do każdego wysyłanego maila automatycznie wstawiana jest krótka stopka. Jedno zdanie: Sent from ProtonMail Mobile. Jednak w obliczu tylu zalet opisywanego rozwiązania, trudno nazwać to w ogóle wadą, tym bardziej, że stopkę można usunąć redagując treść wysyłanej wiadomości. Zdecydowanie polecamy ProtonMail.

Polecamy
ProtonMail

Aplikacja umożliwia prowadzenie bezpiecznej, zaszyfrowanej korespondencji w sieci. Program jest powiązany z jedną z największych usług udostępniania szyfrowanej poczty e-mail w internecie, korzysta z niego ponad milion użytkowników.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.