partner serwisu

Prezi - dobra alternatywa dla PowerPointa

Prezi - dobra alternatywa dla PowerPointa
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 lutego 2015, 14:13
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adobe, adobe air, adobe flash, chmura, microsoft, powerpoint, prezentacje, prezentacje nieliniowe, prezentacje online, prezi, przetwarzanie w chmurze

Prezentacje to nieodzowny element codzienności każdego niemal pracownika biurowego dużej korporacji, praktycznie dowolnego szczebla. Prezentacje muszą również przygotowywać uczniowie, studenci, menedżerowie, kierownicy, nauczyciele, wykładowcy uniwersyteccy i wiele, wiele innych osób. Jeżeli masz dosyć linearnej nawigacji rodem z programu Microsoft PowerPoint, a na słowo "slajdy" reagujesz nerwowym tikiem, może najwyższy czas spróbować ciekawej alternatywy. Zakładając, że od konieczności tworzenia prezentacji raczej się nie uwolnisz, proponujemy, byś tworzył prezentacje inaczej. Jak? Na przykład za pomocą dostępnego online narzędzia o nazwie Prezi. Nielinearna nawigacja, płynne animacje, quasi przestrzenna forma, dynamika - to cechy prezentacji wykonanych w Prezi. Twoi słuchacze już nie usną z nudów :)

Prezi jest oprogramowaniem dostarczanym w modelu chmury obliczeniowej. Od strony użytkowej znaczy to jedynie tyle, że zamiast klasycznego programu instalowanego na komputerze, otrzymujemy w tym przypadku aplikację użytkowaną za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. Prezi, podobnie jak przywoływany we wstępie Microsoft PowerPoint, jest narzędziem do tworzenia prezentacji o dowolnej tematyce. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż interesująca nas tu aplikacja zaprojektowana przez węgierskiego architekta i projektanta interaktywnych rozwiązań Adama Somlai-Fischera to przykład zupełnie odmiennego podejścia do kwestii tworzenia prezentacji oraz sposobu prowadzenia narracji.

Przede wszystkim Prezi oferuje nielinearną nawigację po prezentowanej treści. Zamiast tradycyjnych, a dla wielu osób nużących slajdów, w przypadku Prezi projektant prezentacji operuje quasi-przestrzenią, zwaną też wirtualnym płótnem czy też przestrzenią 2.5D, a poszczególne treści wyświetlane w toku narracji prowadzącego prezentację pokazywane są za pomocą przybliżania i oddalania widoku na jednej, ciągłej, wirtualnej przestrzeni. Brzmi ciekawie? Zapraszamy.

Prezi - za darmo, przynajmniej teoretycznie

Zanim użytkownik utworzy jakąkolwiek nową prezentację za pomocą opisywanego programu, konieczne jest zarejestrowanie konta w serwisie projektu (www.prezi.com). Po kliknięciu widocznego na stronie głównej przycisku Get started (niestety interfejs opisywanego rozwiązania nie jest dostępny w wersji polskiej), jesteśmy przekierowywani na stronę z wyborem wersji Prezi.

My przyjrzeliśmy się edycji bezpłatnej (Prezi Public), w ramach której użytkownik otrzymuje 100 MB przestrzeni online na przechowywanie utworzonych prezentacji. Oprócz tego należy pamiętać, że jakakolwiek prezentacja utworzona w ramach licencji bezpłatnej będzie dostępna publicznie, dla każdego odwiedzającego witrynę Prezi. Jeżeli nie chcemy publicznie udostępniać tworzonych za pomocą Prezi prezentacji, należy wykupić jedną z płatnych subskrypcji, z których najtańsza to koszt stanowiący równowartość 6 dolarów miesięcznie (lub 59 dolarów przy zapłacie za rok z góry). Z kolei jeżeli chcielibyśmy również mieć możliwość tworzenia i edycji prezentacji również w przypadku, gdy nie dysponujemy połączeniem z internetem, należy wykupić subskrypcję Pro. Na witrynie projektu udostępniane są wtedy aplikacje klienckie na platformę Windows i Mac.

Nawigacja i obszar roboczy

Tworzenie prezentacji możemy rozpocząć w zasadzie od razu po rejestracji, nie trzeba nawet potwierdzać podanego podczas rejestracji adresu e-mail. Uwaga, środowisko projektowe Prezi jest zbudowane w oparciu o technologię Adobe Flash, zatem wymaga, by moduł Flash był zainstalowany w przeglądarce, za pomocą której zamierzamy z Prezi korzystać.

Pracę zaczynamy albo od utworzenia nowej prezentacji od podstaw, albo - co przynajmniej na początku jest znacznie lepszym pomysłem - od wyboru jednego z dostępnych (niestety niezbyt licznych) szablonów. Szczególnie szablon Learn Prezi Fast (z ang. "naucz się szybko Prezi") wyglądał kusząco.

Tak prezentuje się obszar roboczy Prezi po wczytaniu wybranego wcześniej szablonu prezentacji. Obiekty widoczne po lewej stronie okna przeglądarki wyglądają jak slajdy, ale nimi nie są. To po prostu różne tryby widoku tej samej, wirtualnej przestrzeni w całości obserwowanej w centralnej części ekranu. Praktycznie każdy element widoczny w obszarze roboczym jest edytowalny, a wskazówki wbudowane w przykładową matrycę stanowią dodatkowe ułatwienie dla początkujących, pod warunkiem, że znają oni język angielski.

Niemniej nawet w przypadku, gdy nie władamy biegle dialektem Szekspira, obsługa aplikacji jest dość prosta. Tworząc prezentację w Prezi operuje się nie na slajdach, lecz na tzw. ramkach (z ang. frames). Na przykład chcąc usunąć niepotrzebne ramki z podpowiedziami wbudowanymi w wybranym szablonie, wystarczy kliknąć konkretną ramkę, a następnie skorzystać z wyświetlonego panelu narzędziowego i kliknąć widoczny w nim przycisk Delete.

Oprócz wspomnianego przycisku panel narzędziowy  pozwala uaktywnić tryb edycji tekstu w ramce (Edit Text) czy dodać aktywny obiekt do zestawu ulubionych (Favorite). Za pomocą przycisków "+" oraz "-" zmieniasz wielkość zaznaczonego obiektu (ramki wraz z zawartością), a przycisk z "łapką" umożliwia przemieszczanie obiektu po obszarze roboczym. Taki sposób manipulacji obiektami jest prosty i intuicyjny. Nikomu nie powinien sprawić problemów.

Po najechaniu kursorem myszki blisko prawej krawędzi obszaru roboczego na ekranie automatycznie wyświetlany jest jeszcze jeden niewielki panel kontrolny ułatwiający powiększanie i zmniejszanie widoku przestrzeni prezentacji. Oddalanie i przybliżanie widoku nie jest nieskończone, ale zakres jest dość szeroki. Przycisk z symbolem domu przywraca pierwotny widok przestrzeni przypisany w używanym szablonie.

Tworzenie prezentacji

Edycja jakiegokolwiek obiektu jest banalnie prosta. Zmiana przykładowych tekstów widocznych w szablonie prezentacji to kwestia kliknięcia, a następnie wpisania tekstu, którego parametry możemy modyfikować za pomocą wyświetlanego paska z kontrolkami formatowania, wyboru czcionki itp. Nie wymaga to żadnych wyjaśnień, mechanizm jest intuicyjny, a brak polskojęzycznego interfejsu nie jest w tym przypadku żadną przeszkodą. Niestety, w trakcie edycji dał się odczuć pewien zgrzyt. Otóż mimo możliwości wprowadzania polskich znaków, wpisanie polskiego znaku "ą" powoduje.... skasowanie całej treści z aktualnie edytowanego bloku i zastąpienie jej pojedynczą literą "ą". Uwaga! Tej kasacji nie można cofnąć! Skrót [Ctrl]+[Z] nie działa! Błąd, duży błąd, w znacznym stopniu utrudniający korzystanie z Prezi... Jak zatem wstawiać treści zawierające np. słowo "gąska", zwłaszcza znajdujące się na końcu długiego bloku tekstu? Jedyny sposób, to po prostu przygotowanie treści np. w Notatniku Windows, a następnie jej przeklejenie (schowek systemowy działa) do edytowanego bloku w prezentacji.

Zapis prezentacji w trakcie jej tworzenia odbywa się automatycznie w chmurze i użytkownik nie musi o tym pamiętać. W górnej części interfejsu aplikacji webowej wyświetlany jest czas ostatniego zapisu, oczywiście zapis można wymusić klikając ikonkę dyskietki (swoją drogą, cóż za nieśmiertelny symbol, czy ktoś jeszcze ma w komputerze stację dyskietek? :) ). Niemniej w razie awarii przeglądarki dotychczasowa praca nie będzie utracona. Typ i kształt ramek dobieramy za pomocą rozwijalnego menu widocznego w górnym, lewym rogu przestrzeni roboczej. Zestaw obiektów nie jest szczególnie rozbudowany (w wykorzystywanym przez nas szablonie było ich raptem 4).

Wybierając odpowiednią opcję z rozwijalnego menu Insert możemy umieścić w tworzonej prezentacji dość szeroki zestaw obiektów. Prezi obsługuje nie tylko tak standardowe elementy jak ilustracje, zdjęcia, czy strzałki i symbole, ale umożliwia również wstawianie muzyki, wideo, treści z dokumentów PDF czy... slajdów z PowerPointa. Funkcjonalność w tym zakresie nieco osłodziła gorzką pigułę związaną z nieprawidłową obsługą polskiej litery "ą".

Jeżeli kolorystyka wybranego szablonu czy tło przestrzeni prezentacji nam nie odpowiada, można to łatwo zmienić. Kliknięcie widocznego w górnej części interfejsu przycisku Customize aktywuje panel dający dostęp do funkcji zmiany obrazu tła (można wybrać dowolny plik graficzny) oraz zbioru motywów kolorystycznych do wyboru. Kliknięcie miniatury danego motywu od razu powoduje zmianę prezentacji, powrót do ustawień domyślnych w danym szablonie uzyskasz po wskazaniu kafelka z napisem Revert to original.

Aby uruchomić gotową prezentację (albo podejrzeć jej działanie jeszcze podczas edycji) należy posłużyć się widocznym w górnej części obszaru roboczego przyciskiem Present. Spowoduje to uruchomienie prezentacji na pełnym ekranie. Standardowo przełączanie się pomiędzy kolejnymi ramkami odbywa się za pomocą strzałek widocznych w dolnej części obszaru prezentacji, ale za pomocą kontrolek widocznych w dolnym, prawym rogu można uaktywnić automatyczny pokaz ustawiając odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi ramkami. Trochę ćwiczeń i pozwala to przygotować naprawdę płynną i skorelowaną z wypowiedzią prelegenta prezentację.

Aby wyjść z trybu edycji należy użyć przycisku Exit, mamy wtedy możliwość nazwania utworzonej prezentacji, zapisania jej kopii, udostępnienia innym (Share), czy wstawienia wewnątrz np. własnego serwisu internetowego (Embed). Standardowo każda utworzona w trybie bezpłatnym prezentacja ma status Public & reusable, co oznacza, że nie tylko jest dostępna publicznie dla każdego odwiedzającego serwis Prezi, ale może również stanowić szablon do dalszych modyfikacji przez innego użytkownika. Tę drugą funkcję (ponowne wykorzystanie) możesz wyłączyć również w opcji darmowej. Po kliknięciu przycisku Public & reusable a następnie odznaczeniu pola wyboru Allow public reuse and help spread ideas twoja prezentacja będzie dostępna publicznie, ale nie będzie mogła być wykorzystana jako szablon dla innych.

Dodatkowa inspiracja

Pamiętajmy, że prezentacje utworzone za pomocą darmowej wersji Prezi są udostępniane publicznie, z drugiej strony również prezentacje innych osób możesz obejrzeć w poszukiwaniu inspiracji. Wystarczy wybrać z menu głównego Prezi pozycję Explore.

Otrzymujesz w ten sposób dostęp do bardzo pokaźnej bazy gotowych prezentacji utworzonych przez użytkowników opisywanego rozwiązania.

Prezi to z pewnością produkt z potencjałem. Charakteryzujący się przemyślaną konstrukcją, ciekawym interfejsem, intuicyjną obsługą. Wariant bezpłatny jest z pewnością wart wypróbowania, ale rekomendacja? Niestety, gdyby tylko nie ten nieszczęsny brak obsługi polskiego "ą"...

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.