partner serwisu

Prędkość internetu - sprawdź swoje łącze internetowe ze speedtest.onet.pl

Prędkość internetu - sprawdź swoje łącze internetowe ze speedtest.onet.pl
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
1 października 2014, 01:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
internet, jak sprawdzić prędkość internetu, jak szybki mam internet, mój internet działa wolno, onet speedtest, prędkość internetu, prędkość łącza, speedtest

Jaką prędkość ma moje łącze internetowe - to jedno z tych pytań, które zadają sobie prawie wszyscy, kiedy oczekują na pobranie filmu, piosenki czy wczytanie strony internetowej. Oczywiście bardzo często jest ono zadawane w nieco innej formie, a tym bardziej się ona zmienia, im dłużej trwa pobieranie. Niezależnie jednak od tego, jak je zadajemy i czy próbujemy coś pobrać czy wysłać np. do chmury, to prędkość internetu jest właśnie tym czynnikiem, który ma największy wpływ na to, jak długo będziemy pobierać i wysyłać pliki. Warto więc wiedzieć, z jaką prędkością działa wykorzystywane łącze internetowe. Przy okazji pozwoli to na sprawdzenie, czy jego prędkość jest taka, jaką gwarantuje Wam Wasz dostawca. Jak sprawdzić prędkość internetu? Można na przykład skorzystać z nowej usługi Onetu - Speedtest.

Speedtest jest usługą on-line, czyli skorzystać z niej można poprzez przeglądarkę internetową. Wystarczy wpisać speedtest.onet.pl w pasek adresu i po krótkiej chwili (chociaż jej długość również zależy od prędkości Waszego łącza) na ekranie pojawi się taki obrazek.

SpeedTest Onet - strona główna

Teraz wystarczyłoby nacisnąć przycisk start i po chwili otrzymalibyśmy informacje o prędkości naszego internetu. Zanim to jednak zrobimy, wyjaśnijmy pokrótce, bez zagłębiania się w skomplikowane kwestie techniczne, na jakiej zasadzie działa test prędkości łącza internetowego.

Jak się mierzy prędkość internetu

Pierwszy etap testu to przesłanie do naszego komputera niewielkiego pliku i zmierzenie czasu jego pobierania. Pozwala to oszacować wstępnie prędkość używanego łącza i przygotować odpowiedniej wielkości plik, który zostanie wykorzystany na kolejnych etapach testu. Dostosowanie rozmiaru pliku testowego do przybliżonej prędkości internetu jest niezwykle istotne, gdyż plik zbyt mały nie pozwoliłby na wykorzystanie pełnej prędkości łącza, za to zbyt duży mógłby je - mówiąc kolokwialnie - zapchać, przez co również wynik nie byłby w pełni wiarygodny.

Kiedy już plik testowy jest przygotowany, zostaje on kilkukrotnie przesłany do naszego komputera i za każdym razem mierzony jest czas transferu. Następnie odrzucane są wyniki najniższe (30% wszystkich uzyskanych) i najwyższe (10% wszystkich uzyskanych). Z pozostałych 60% wszystkich uzyskanych wyników wyliczana jest średnia prędkość pobierania, czyli downlonad.

W podobny sposób mierzona jest prędkość wysyłania danych, czyli upload. Różnica polega na tym, że do przygotowania pliku testowego wykorzystywany jest już nasz komputer. Procedura obliczania ostatecznych wyników jest już jednak identyczna.

W trakcie tych pomiarów badana jest także wartość zwana ping, która określa, po jakim czasie dane wysyłane z naszego komputera znajdą się na komputerze-odbiorcy danych. Przykładowo - jeśli wpiszecie w pasek adresu Waszej przeglądarki adres softonet.pl, to ping określa, jak szybko  serwery otrzymają żądanie wyświetlenia Wam naszego serwisu. Oczywiście im niższy ping, tym lepsza jakość łącza między komputerem-nadawcą, a komputerem-odbiorcą.

Mierzymy prędkość łącza internetowego

Skoro już wiadomo, na jakiej zasadzie działa speedtest, możemy przystąpić do zmierzenia prędkości naszego internetu.

Na stronie głównej usługi odnajdujemy przycisk start, wciskamy go i obserwujemy, jak poruszają się wskazówki stylizowanych na samochodowe zegarów.

Najpierw szybki pomiar ping (tutaj pod nazwą latency), a zaraz potem pomiar prędkości pobierania - download.

SpeedTest Onet - test prędkości pobierania

A teraz upload, czyli prędkość wysyłania.

SpeedTest Onet - test prędkości wysyłania

Po zakończeniu obu testów - otrzymujemy wynik końcowy.

SpeedTest Onet - wyniki kończowe

Widzimy więc dokładną datę i godzinę przeprowadzenia testu, adres IP naszego komputera i to, co najważniejsze, czyli wyniki pomiaru  z podziałem na prędkość pobierania i wysyłania oraz wielkość opóźnienia.

Wyniki możemy pobrać na dysk w formie obrazka, możemy też udostępnić je na Facebooku i w Google +.

SpeedTest Onet - pobrane wyniki

Co jeszcze możemy zrobić z wynikami testu? Po pierwsze, pozwalają nam one na określanie przybliżonego czasu ściągania i wysyłania plików. Korzystając z łącza 5,91 Mb/s plik o wielkości - dla ułatwienia - 591 megabajtów będziemy pobierać około 800 sekund. Coś się nie zgadza, prawda? Zaraz wszystko będzie jasne. Pamiętajcie, ze Mb to oznaczenie megabita, nie megabajta (oznaczanego jako MB). A że każdy bajt to osiem bitów, więc 1 MB to osiem razy więcej niż 1 Mb. Różnica tylko w wielkości litery, to prawda. Ale to naprawdę bardzo istotna różnica.
Przybliżony czas transferu najprościej jest więc obliczyć dzieląc wielkość pliku przez prędkość transferu i mnożąc uzyskany wynik przez 8.

W prezentowanym przypadku równanie do wykonania wyglądać to będzie następująco: t≈((591 / 5,91) * 8) Mb/s. Pamiętajmy jednak, że będzie to wyłącznie przybliżony czas transferu obliczony przy założeniu, że prędkość łącza jest stała, a nasz komputer nie przesyła żadnych danych w tle. Czas rzeczywisty może różnić się od oszacowanego w podany przez nas sposób dość wyraźnie.

Poza szacowaniem przybliżonych czasów przesyłu danych możemy też porównać rzeczywistą prędkość internetu z tą, którą zobowiązał się zapewnić nasz operator telekomunikacyjny. Tutaj należy jednak pamiętać, że do rzadkości należy sytuacja, w której prędkość transferu uzyskamy dokładnie taką, jaka jest zapisana w umowie z dostawcą. O ile średnia prędkość naszego internetu wynosi około 3/4 maksymalnej prędkości określonej umową - możemy być spokojni, bo to naprawdę dobry wynik. Jeśli jednak spada ona poniżej 1/2 tego, co nam gwarantuje operator, świadczy to zazwyczaj o złym stanie łącz bądź o złym operatorze. W takiej sytuacji należy przeprowadzać pomiary prędkości najlepiej przez kilka tygodni i jeśli nie odnotujemy zdecydowanej poprawy sytuacji, należy zgłosić ten fakt naszemu operatorowi w celu bądź naprawienia infrastruktury, bądź np. renegocjacji umowy i obniżenia comiesięcznej opłaty abonamentowej.

kuba378
2016.04.23, 19:52
mi nie wiem jak wyszła bo ja nie wiem ale ja tylko chcałem sprawdzić ale dziwne bo przed wczoraj miałem powolny internet to się zaszeło przed wczoraj a dzisiaj mam normalny internet to jest bardzo dziwne i ciekawe