partner serwisu

Pinterest dla Android, czyli Twoje pasje w smartfonie

Pinterest dla Android, czyli Twoje pasje w smartfonie
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 listopada 2016, 14:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
pinterest, pinterest na androida, sieci społecznościowe

Pinterest jest promowany jako świetne narzędzie do zapisywania, gromadzenia i współdzielenia jakichkolwiek informacji, które mogą być przechowywane w formie graficznej. Interesujący przepis? Inspiracje stylistyczne? Torty weselne? Triki deskorolkowców uchwycone aparatem smartfona? Każdy temat jest dobry, żeby podzielić się nim za pomocą aplikacji Pinterest. Brzmi fajnie, ale tak naprawdę Pinterest jest serwisem internetowym będącym dla zdjęć tym, czym YouTube jest dla wideo. Ben Silbermann - założyciel bohatera naszej publikacji - podsumowuje swoje dzieło jako katalog idei. Brzmi pięknie, ale już na wstępie możemy wam zdradzić czym Pinterest na pewno jest - katalogiem zdjęć. Czy wraz z wizualną stroną serwisu wymieniane są między ludźmi idee? Przekonajmy się.

Pinterest, już sama nazwa usługi i mobilnej aplikacji klienckiej, dość trafnie oddaje sens tego rozwiązania. To nieskończona tablica online, na której użytkownicy z całego świata przypinają (ang. pin) interesujące ich fiszki z ilustracjami, zdjęciami itp. Bardzo prosty pomysł okazał się na tyle skuteczny, że współzałożyciel i CEO Pinterest - Ben Silbermann - w 2016 roku wszedł do elitarnego klubu miliarderów, a wartość wymyślonej przez niego i jego najbliższych współpracowników usługi została wyceniona na gigantyczną kwotę 11 miliardów dolarów. Tak, to wciąż tylko fiszki ze zdjęciami. Zobaczmy jak korzystać z Pinteresta za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Polecamy
Pinterest

Aplikacja kliencka popularnego serwisu społecznościowego Pinterest skupiającego ludzi o konkretnych zainteresowaniach. Niezależnie od tego czy interesujesz się modą, komputerami czy samochodami, dzięki aplikacji Pinterest na pewno znajdziesz wiele ciekawych zdjęć i informacji. Program umożliwia również tworzenie wizualnych zakładek do ciekawych treści.

Pinterest w wersji dla smartfonów z systemem Android jest aplikacją, która umożliwia zapisywanie na własnej "tablicy" (przydzielonej zarejestrowanemu użytkownikowi serwisu) różnych ciekawostek, zdjęć i pomysłów odnalezionych w sieci, sfotografowanych itp. Oczywiście oprócz treści, zdjęć z krótkim opisem, czy fragmentów ciekawych artykułów zamieszczanych przez użytkownika, aplikacja umożliwia również przeszukiwanie i przeglądanie wizualnych treści przypiętych do wirtualnej tablicy Pinterest przez inne osoby korzystające z tej usługi.

Pinterest - czyli czym się interesujesz?

 Zaletą Pinterest jest możliwość zdefiniowania swoich zainteresowań bezpośrednio po rejestracji konta, dzięki temu użytkownikowi prezentowane są wyłącznie treści publikowane przez osoby o podobnych pasjach.

Ponieważ aplikacja jest powiązana z internetowym serwisem Pinterest, po pierwszym jej uruchomieniu musimy się zarejestrować w usłudze. Możemy to zrobić tradycyjnie - za pomocą adresu e-mail - a także wiążąc tworzone konto Pinterest z już posiadanym kontem Google lub Facebook. Po zalogowaniu się do usługi wyświetlany jest ekran wyboru interesujących tematów. Są tu prezentowane zarówno bardzo szerokie kategorie tematyczne (np. Technologia), jak i dość wąskie "specjalizacje", np.  Mikrobrowary, czy Komiksy marvela. Zadaniem użytkownika jest wybór co najmniej czterech spośród prezentowanych na przewijalnym ekranie kategorii tematycznych. Może ich być oczywiście więcej, wtedy aplikacja będzie prezentować po prostu więcej treści z interesujących nas dziedzin. Po dokonaniu wyboru zobaczymy na ekranie "przypięte" przez innych użytkowników wpisy powiązane z interesującą nas tematyką.

Pinterest - nie tylko zdjęcia

Wirtualne "fiszki" przypięte do nieskończonej "tablicy" w Pinterest mogą zawierać różne formy treści - głównie są to zdjęcia, ale również fragmenty ciekawych artykułów, mapy czy infografiki.

Przeglądanie przypiętych przez innych treści jest bardzo proste, po prostu przewijamy ekran smartfona, a gdy jakaś "fiszka" nas zainteresuje, wskazujemy ją palcem. Jeżeli jest to tylko zdjęcie z ewentualnie krótkim podpisem, zostanie ono powiększone. Może to być również kolaż zawierający dodatkowe informacje, jak przykład z powyższej ilustracji (środkowy i prawy zrzut ekranu) zawierający oprócz fotografii również źródło (artykuł z serwisu Trendir), które możemy przeczytać w mobilnej przeglądarce wskazując przycisk PrzeczytajOprócz tego widzimy również dodatkowe informacje na temat wydawcy, inne piny (tak nazywane są poszczególne publikacje w Pinterest) powiązane z konkretnym postem oraz komentarze "pinterestantów", których również zainteresował dany wpis.

Pinterest - interakcja z wpisami i tworzenie własnej tablicy

Szczególnie interesujące nas wpisy możemy zapisywać na własnych, spersonalizowanych tablicach.

Po wyświetleniu jakiegokolwiek interesującego nas wpisu, aplikacja Pinterest w dolnej części ekranu oddaje nam do dyspozycji szereg narzędzi, za pomocą których możemy: polubić otwartego pina, przesłać go dalej naszym znajomym, skopiować link w nim zawarty, pobrać sam obraz, albo zgłosić daną treść jako spam, nieodpowiednią, naruszającą regulamin serwisu, bądź łamiącą nasze prawa autorskie. Po prawej stronie dolnego paska narzędziowego widoczny jest charakterystyczny przycisk Zapisz, za pomocą którego możemy tworzyć własne tablice złożone z odnalezionych w serwisie, interesujących nas treści. Tworzone tablice standardowo są widoczne publicznie, ale jeżeli sobie tego życzymy, możemy mieć do nich wyłączny dostęp, wystarczy podczas zakładania nowej tablicy uaktywnić przełącznik Tablica ukryta. Jest to dobry sposób na to, by użyć Pinteresta jako nietypowego notatnika pomysłów, którymi niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się z innymi użytkownikami.

Pinterest - źródło inspiracji i ciekawych kontaktów

 Wbudowana wyszukiwarka ułatwia znajdowanie pinów zawierających dokładnie to, co nas interesuje, a mechanizm wyszukiwania graficznego odnajdzie wpisy innych osób, które opublikowały podobną ilustrację czy zdjęcie.

Pinterest to nie tylko ładne fotografie, ilustracje i naprawdę ciekawe treści, ale przede wszystkim to ludzie, których zainteresowania pokrywają się z naszymi. Dzięki temu mamy szansę skontaktować się z osobami dzielącymi z nami wspólne pasje. To chyba największa zaleta tej aplikacji i skojarzonego z nią serwisu. Musimy przyznać, że choć pierwotnie byliśmy dość sceptycznie nastawieni do opisywanej usługi, o tyle po dłuższym obcowaniu z nią potrafiliśmy dostrzec jej zalety. Jednak uwaga, ciekawe ilustracje i wpisy dotyczące tematów stanowiących waszą pasję potrafią naprawdę wciągnąć. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.