partner serwisu

Photoshop Express na smartfony - kombajn graficzny zawsze pod ręką

Photoshop Express na smartfony - kombajn graficzny zawsze pod ręką
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
1 lipca 2014, 05:02
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adobe, edycja zdjęć, edycja zdjęć w smartfonie, photoshop, photoshop express, photoshop na smartfony, photoshop w komórce

Photoshop to najbardziej znany i chyba największy program do kompleksowej edycji zdjęć i grafiki. Oferując ogromną funkcjonalność wymaga jednak bardzo wydajnego sprzętu, a także portfela o odpowiedniej grubości. Jednak z większości jego możliwości duża część użytkowników nigdy nie skorzysta. Twórca tego oprogramowania, firma Adobe, postanowiła nie rezygnować i tej - mniej wymagającej - grupy użytkowników. Dla nich właśnie powstała specjalna edycja Photoshopa na smartfony - Photoshop Express. Jaką funkcjonalność zapewnia kieszonkowa wersja kombajnu graficznego, czy użycie nazwy Photoshop jest uzasadnione możliwościami aplikacji, czy jest to wyłącznie zagrywka marketingowa? Sprawdzamy to w naszym teście.

Adobe Photoshop Express dostępny jest na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe. Zainstalujecie go zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i tych wyposażonych w Windows Phone czy iOS od Apple. Do dobry ruch ze strony producenta - dzięki temu użytkownik dowolnego smartfona będzie mógł skorzystać z mobilnej wersji oprogramowania. Zwracamy na to uwagę, gdyż często jeszcze się zdarza, że Windows Phone bywa pomijaną platformą, wiele dobrych aplikacji nie jest dostępnych na urządzenia z tym systemem. Na szczęście Adobe to firma, która nie dyskryminuje nawet nieco rzadziej używanych systemów.

Zajmijmy się jednak samą aplikacją. Po jej uruchomieniu musimy wybrać obraz, który będziemy edytować. Mamy tu do wyboru wykorzystanie jednego ze zdjęć zapisanych w pamięci urządzenia, zrobienie nowego zdjęcia lub skorzystanie z obrazów przechowywanych w chmurowej usłudze Adobe, zwanej Adobe Revel. Chmurą Adobe nie będziemy się teraz zajmować zbyt szeroko, powiemy jedynie że w wersji bezpłatnej umożliwia ona przechowywanie do 2 GB zdjęć i plików wideo, a jeżeli ta pojemność dysku jest dla nas zbyt mała, możemy zdecydować się na wersję premium, która w zamian za 6 dolarów miesięcznie znosi wszelkie ograniczenia pojemnościowe.

Do testów wybraliśmy jedno ze zrobionych wcześniej zdjęć - prezentujemy je poniżej. Na nim właśnie sprawdzać będziemy wszystkie dostępne w aplikacji funkcje.

Photoshop Express

Na początek przyjrzyjmy się elementom interfejsu użytkownika. Główna część ekranu to oczywiście edytowane zdjęcie. Nad nim znajduje się belka menu - z jej poziomu mamy możliwość opuszczenia edycji (możemy zdecydować, czy zapiszemy efekt końcowy naszej pracy, czy też nie jesteśmy z niego wystarczająco zadowoleni), cofnięcia efektu ostatnich użytych narzędzi, filtrów i efektów, jest tu różdżka enhance, wzmacniająca nałożone efekty, jest przycisk przełączający pomiędzy zdjęciem oryginalnym a edytowanym. Ostatnią pozycją menu jest przycisk udostępniania zdjęcia, pozwalający na zapisanie go w pamięci urządzenia lub chmurze Revel, a także na udostępnienie go w popularnych usługach społecznościowych i chmurowych.

Photoshop Express

Najważniejszy element interfejsu znajduje się w dolnej części ekranu. Mamy tu pasek narzędzi edycyjnych i ikony podglądu.

Photoshop Express

Sprawdźmy więc, jakie narzędzia dostępne są w Photoshop Express i jakie efektu możemy dzięki nim osiągnąć.

Filtry

Aplikacją udostępnia naprawdę wiele filtrów kolorystycznych, które potrafią całkowicie zmienić nasze zdjęcie. Jest ich łącznie 43 z czego 23 mamy dostępne w podstawowej wersji aplikacji, a za 20 kolejnych musimy już niestety dopłacić 10,99 złotych. Nie jest to wiele, ale nie jest to też zbyt mało, dlatego każdy z was musi zdecydować sam, czy dodatkowe, płatne filtry są mu niezbędne.

Poniżej prezentujemy efekt działania wybranych filtrów.

Photoshop Express  Photoshop Express

Photoshop Express  Photoshop Express

 

Kadrowanie

Kolejna grupa narzędzi służy do obracania, odbijania i przycinania edytowanego zdjęcia. Możemy także je powiększać i zmniejszać. Musimy przyznać, że zmiana rozmiaru działa naprawdę dobrze, nawet przy sporym powiększeniu nie tracimy na jakości obrazu.

Photoshop Express

Korekcja

Najciekawsze efekty daje naszym zdaniem użycie funkcji płynnej korekcji poszczególnych parametrów obrazu. Są to: clarity (z angielskiego czystość, ale używamy jednak oryginalnej nazwy), ostrość, redukcja szumu (to narzędzie też należy do grupy płatnych dodatków), ekspozycja, kontrast, podbicie jasnych (highlist) i ciemnych (shadows) elementów obrazu, regulacja temperatury barwowej, odcieni i wibrancji.

Poniżej znów prezentujemy efekt działania wybranych parametrów regulacji.

Photoshop Express  Photoshop Express

Photoshop Express  Photoshop Express

Winiety

Photoshop Express pozwala również na dodanie do edytowanego obrazu różnego typu winiet, pogrupowanych w trzy kategorie - podstawowe, krawędziowe i ramki.
Możemy więc dodać klasyczną winietę albo podejrzeć nasz obraz przez okrągły otwór.

Photoshop Express  Photoshop Express

Mamy możliwość umieszczenia go na kliszy fotograficznej lub postrzępienia mu brzegów.

Photoshop Express  Photoshop Express

Do dyspozycji są też różnego typu ramki, np. drewniane.

Photoshop Express  Photoshop Express

Photoshop Express oferuje także funkcję redukcji efektu czerwonych oczu.

Podsumowanie

Photoshop Express to całkiem przyjemna, wygodna w użyciu i zapewniająca niezłe możliwości edycyjne aplikacja. Filtry są naprawdę wysokiej jakości, możliwość ręcznej korekcji parametrów to również bardzo dobra funkcjonalność, zwłaszcza że wystarczy delikatne przesunięcie wskaźnika regulacji, żeby efekt był wyraźnie zauważalny.

Jeśli jednak liczycie na więcej zaawansowanych funkcjonalności, które przybliżą wersję mobilną Photoshopa do jego desktopowego pierwowzoru, to będziecie rozczarowani. Photoshop Express oferuje jednak wyłącznie podstawowe - choć dobrej klasy - funkcje edycyjne. Jest to jednak dobra propozycja dla każdego, kto często robi zdjęcia i lubi nadać im nowy, ciekawszy wygląd. Miłośnikom fotografii i prostej, acz efektownej edycji zdjęć możemy więc polecić tę aplikację z pełnym przekonaniem. 

Photoshop Express możecie pobrać ze sklepu Google Play, sklepu Windows Phone oraz z App Store na iPhona i iPada.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.