partner serwisu

PCMark dla Androida - rzut oka na wersję poglądową programu testującego wydajność urządzeń mobilnych

PCMark dla Androida - rzut oka na wersję poglądową programu testującego wydajność urządzeń mobilnych
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
27 października 2014, 10:14
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, android, benchmark, futurmark, pcmark, pcmark dla androida, pcmark for android, smartfon, tablet, wydajoność

Ocenianie wydajności urządzeń nigdy nie było prostym zadaniem. Największym problem związanym z testowaniem komputerów i urządzeń mobilnych jest powtarzalność przeprowadzanych prób. Firmie Futuremark udało się znaleźć złoty środek i opracować standardy, które służą nam nie tylko do sprawdzani mocy obliczeniowej urządzeń, ale także do porównywania wyników między nimi. Doświadczenie zdobyte na platformie PC dzięki programom 3DMark oraz PCMark firma Futuremark przekłada powoli na rynek urządzeń mobilnych. Po przeniesieniu 3DMarka na platformy mobilne przyszedł czas na prezentację programu PCMark dla Androida, którego premiera została zapowiedziana na koniec października. Nasza redakcja została dopuszczona do zamkniętych testów tej aplikacji, dzięki czemu już dziś możemy Wam opowiedzieć o najnowszym benchmarku firmy Futuremark przeznaczonym dla urządzeń mobilnych.

Firma Futuremark szerokiej rzeszy użytkowników znana jest od wielu lat jako producent najpopularniejszego programu do testowania procesorów i kart graficznych pod kątem wydajności w generowaniu zaawansowanej grafiki trójwymiarowej. 3DMark, bo o nim mowa, zdobył uznanie użytkowników oraz redakcji portali technologicznych dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi powtarzalności testów oraz ich algorytmom, które pozwalają na dokładne sprawdzenie wydajności sprzętu.

Nieco mniej znanym wśród użytkowników domowych benchmarkiem autorstwa Futuremark jest PCMark, który od 2002 r. wykorzystywany do określania standardów wydajności stacji roboczych. Jego niezawodność oraz skupienie się twórców na wydajności komputerów w konkretnych zadaniach sprawiły, że PCMark stał się wyznacznikiem wydajności komputerów nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także instytucji rządowych. PCMark dla Androida ma przenieść jakość znaną z platform PC na urządzenia mobilne. Firmie Futuremark przyświeca idea stworzenia programu do testowania wydajności urządzeń, który będzie przedstawiał faktyczną sprawność w konkretnych zastosowaniach.

Nasza redakcja została dopuszczona do zamkniętych testów PCMark dla Androida oraz otrzymała możliwość publikowania wrażeń ze współpracy z najmłodszym członkiem rodziny benchmarków firmy Futuremark. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy z tej okazji nie skorzystali i nie przedstawili Wam naszych wrażeń z testów.

Wraz z dostępem do pliku instalacyjnego otrzymaliśmy techniczny przewodnik, z którego dowiedzieliśmy się, że minimalne wymagania jakie PCMark dla Androida stawia przed sprzętem to:

  • System operacyjny Android 4.1
  • Dwurdzeniowy procesor
  • 1 GB pamięci operacyjnej
  • Karta graficzna kompatybilna z OpenGL ES 2.0
  • Wyświetlacz o rozdzielczości 480x800
  • 450 MB wolnej przestrzeni w pamięci urządzenia

Instalacja programu podzielona jest na dwa etapy. W pierwszej kolejności pobierany i instalowany jest "ważący" 22 MB plik .apk pozwalający na uruchomienie aplikacji, która podczas pierwszego startu ściąga dodatkowe 450 MB danych niezbędnych do przeprowadzenia testów. Podczas każdego uruchomienia program sprawdza, czy nie ma dostępnych aktualizacji i w razie potrzeby informuje o konieczności dokonania aktualizacji. O tym, co oferuje wersja testowa PCMark dla Androida przeczytacie na kolejnych kartach tego artykułu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.