partner serwisu

Opera 25 wprowadza wizualne zakładki - czy to jest dobre rozwiązanie?

Opera 25 wprowadza wizualne zakładki - czy to jest dobre rozwiązanie?
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
16 października 2014, 02:41
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bookmarks, jak dodać strone do zakładek, jak dodać stronę do ulubionych, muzyka, obsługa multimediów, opera, opera 25, pdf w przeglądarce, przeglądarka, wideo, zakładki, zarządzanie zakładkami

Opera Software ASA opublikowała najnowszą wersję swojej przeglądarki internetowej. Najważniejszą nowością Opery 25.0 są wizualne zakładki znacznie zmieniające dotychczasowy sposób zarządzania ulubionymi stronami internetowymi. Przeglądarka została również wyposażona w zintegrowany czytnik dokumentów w formacie PDF, wprowadzono także wsparcie dla najnowszych formatów multimediów i obsługę wewnętrznych powiadomień.
Sprawdzamy, czy te zmiany rzeczywiście są zmianami na lepsze, czy ułatwiają zarządzanie treściami, z których korzystamy.
Zapraszamy do naszego szybkiego testu nowej Opery 25.

Nowa opera od razu po zainstalowaniu lub aktualizacji pokazuje swoje zmienione oblicze, czyli nowy ekran szybkiego wybierania, który możemy dodatkowo spersonalizować, wybierając odpowiadający nam obraz tła (również własny) czy kolor czcionki.

Opera 25

W każdej chwili możemy jednak wrócić do dotychczasowego wyglądu strony startowej - w tym celu wystarczy kliknąć w zagięcie w prawym dolnym rogu okna przeglądarki.

Opera 25

Nowa strona startowa Opery jest jednak przede wszystkim wprowadzeniem do innej, znacznie istotniejszej zmiany, czyli wizualnych zakładek. Dostęp do nich jest możliwy poprzez kliknięcie w ikonę serca umieszczoną na (kolejna nowość) panelu przy lewej krawędzi okna.

Opera 25

Ekran zakładek został całkowicie odświeżony, choć na razie wciąż jest jeszcze pusty.

Opera 25

Znów jednak, jak w nowej wersji ekranu szybkiego wybierania, przy lewej krawędzi okna umieszczony został panal umożliwiający zarządzenie folderami zakładek - możemy tworzyć własne, a także zmieniać kolejność ich ułożenia. Co zaskakujące - nie znaleźliśmy sposobu na usunięcie folderów.

Opera 25  Opera 25

A jak wygląda w nowej Operze dodawanie zakładek? Otwórzmy stronę główną naszego ulubionego serwisu o oprogramowaniu.

Opera 25

Na końcu paska adresu znajduje się klasyczne dla tej przeglądarki serduszko, oznaczające dodanie strony do ulubionych, jednakże jego działanie różni się znacznie od tego, co znaliśmy do tej pory. Kliknięcie w operowe serce skutkuje otwarciem panelu dodawania strony do zakładek. Możemy w nim wybrać nie tylko folder, w którym chcemy umieścić daną witrynę, ale też obraz, który będzie ją symbolizować. Może to być albo miniatura strony, albo jeden z dostępnych na niej plików graficznych. Możemy także skorzystać z ikony zawierającej nazwę witryny.
W tym miejscu możliwe jest także dodanie odwiedzanego adresu do ekranu szybkiego wybierania.

Opera 25  Opera 25

Po dodaniu w ten sposób kilku ulubionych stron internetowych nasz ekran zakładek będzie wyglądał dużo lepiej, niż do tej pory.

Opera 25

Dodane zakładki możemy bez kłopotu prznosić między folderami.

Opera 25

Możemy je także edytować w zakresie zmiany tytułu i adresu, a także usuawć te, które nie są już nam potrzebne.

Wizualne zakładki Opery przypadły nam do gustu. Ten sposób zarządzania ulubionymi stronami jest wygodny, zdecydowanie nowoczesny, czytelny i absolutnie intuicyjny. A dodatkowo, choć aż chciało by się powiedzieć - przede wszystkim, naprawdę ładny. Nie ustrzeżono się jednak kilku drobnych niedoróbek, mamy na myśli przede wszystkim brak możliwości usuwania folderów, a także niemożność edycji tytułu zakładki na etapie jej dodawania. Jeśli chcemy zatytułować zakładkę po swojemu, musimy ją najpierw zaserduszkować, a dopiero potem przejsć w tryb edycji. Gdyby było to możliwe już podczas dodawania, nowa funkcjonalność Opery byłaby jeszcze lepsza. Mimo to musimy przyznać, że pomimo tych drobnych braków jest naprawdę dobrze.

Kolejną nowością Opery 25, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wbudowany czytnik plików pdf. Do tej pory kliknięcie w umieszczony na stronie internetowej odnośnik do dokumentu w tym formacie skutkował pobraniem pliku na dysk, a do jego odczytania niezbędna była dodatkowa aplikacja. Nie ma co kryć - było to bardzo niewygodne. W końcu nie każdy użytkownik musi chcieć zaśmiecać sobie dysk tylko po to, żeby przeczytać dokument bądź fragment ebooka.

Opera 25

Zintegrowany z przeglądarką czytnik działa bez zarzutu - dokumenty wyświetlane są poprawnie, szybkie przewijanie nawet kilkudziesięciu stron nie powoduje zacinania się dokumentu. Każdą stronę możemy dopasować do ekranu w pionie bądź poziomie, dokument możemy też powiększać lub zmniejszać. Nie zabrakło także licznika stron, jak również funkcji drukowania dokumentu bądź zapisania go na dysku.

Najnowsze wydanie Opery zostało wyposażone także w system obsługi powiadomień, co pozwoli twórcom stron internetowych na wprowadzenie lepszej komunikacji między witryną a użytkownikiem. Łatwo można zobrazować tę funkcjonalność na przykładzie powiadomienia o nowej wiadomości mailowej, nawet jeśli karta z webowym interfejsem poczty jest w danej chwili nieaktywna.

Opera 25 wprowadza kilka naprawdę interesujących, a co najważniejsze, bardzo dobrze działających nowości. Spodziewamy się, że system wizualnych zakładek już niebawem pojawi się także w konkurencyjnych przeglądarkach, gdyż korzystanie z niego zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia zarządzanie ulubionymi witrynami. Zintegrowany czytnik dokumentów pdf był natomiast tą funkcjonalnością, na którą czekało bardzo wielu użytkowników. Opera Software ASA należą się więc duże brawa za jej wprowadzenie.

PobierzOperaJeśli korzystacie już z wcześniejszych wersji przeglądarki Opera, zdecydowanie polecamy pobranie najnowszego wydania, a użytkowników konkurencyjnych przeglądarek zachęcamy do jej wypróbowania i przetestowania najnowszych funkcjonalności.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.