partner serwisu

OnetDysk z gigazałącznikami - koniec problemów z wysyłką danych mailem?

OnetDysk z gigazałącznikami - koniec problemów z wysyłką danych mailem?
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
8 grudnia 2014, 18:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chmura danych, cloud computing, dysk internetowy, dysk w chmurze, gigazałączniki, onet, onet dysk, onet poczta, poczta elektroniczna, przechowywanie danych w chmurze, wysyłanie załączników, załączniki email

OnetDysk to tzw. dysk internetowy. Usługa jest oferowana przez polskiego operatora. Produkt ten szerzej przedstawiliśmy przy okazji naszego szczegółowego testu porównującego tego typu usługi w internecie (oprócz OnetDysku sprawdzaliśmy również OneDrive, Dropbox, Dysk Google i kilka innych, wartych zainteresowania rozwiązań). Oczywiście OnetDysk, jak i pozostałe usługi stale ewoluują. Operatorzy tych internetowych dysków, chcąc przyciągnąć do swoich serwerów coraz większą rzeszę użytkowników, wprowadzają nowe, interesujące możliwości. Tym razem mieliśmy okazję przyjrzeć się działaniu nowej funkcji w OnetDysku, promowanej przez twórców pod nazwą "Gigazałączniki". Nazwa trafnie sugeruje zastosowanie opisywanego rozwiązania w elektronicznej korespondencji. Czy gigazałączniki to coś przydatnego? Naszym zdaniem znacznie więcej - to rozwiązanie przenoszące standardowe korzystanie z maila na zupełnie nowy poziom.

OnetDysk to internetowy dysk, czyli bardziej fachowo: udostępniona użytkownikowi przestrzeń w chmurze danych, w której może on po uwierzytelnieniu przechowywać swoje pliki. W ramach bezpłatnej wersji usługi do dyspozycji użytkownika OnetDysku standardowo jest 5 GB przestrzeni online, która w wyniku realizacji ściśle określonych zadań może zostać zwiększona do 16 GB. Zainteresowanych pozostałymi szczegółami odsyłamy do naszego rozbudowanego testu dysków internetowych, tutaj natomiast skupimy się na funkcji stanowiącej w OnetDysku nowość. Chodzi oczywiście o...

Gigazałączniki

Do korzystania z OnetDysku wymagane jest konto użytkownika portalu Onet. Podobnie jak w przypadku konta Microsoft czy Google, konto Onet jest rozwiązaniem, za pomocą którego użytkownik może korzystać z wielu różnych usług online świadczonych przez konkretnego usługodawcę. Jedną z najpopularniejszych usług wymagających uwierzytelnienia i świadczonych przez Onet jest OnetPoczta. Standardowo użytkownik tej usługi może tworzyć i wysyłać maile z załącznikami o maksymalnej wielkości nie przekraczającej 50 MB. Choć 50 MB to całkiem sporo jak na załączniki poczty elektronicznej (wiele innych bezpłatnych systemów pocztowych ogranicza wielkość załączników do kilkunastu MB, często jeszcze mniej), to niekiedy zachodzi potrzeba przesłania załącznika o objętości znacznie wykraczającej poza standardowy, 50-cio megabajtowy limit. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Do niedawna rozwiązaniem było po prostu umieszczenie wysyłanego zasobu w chmurze dyskowej (np. właśnie w OnetDysku), a następnie przekazanie adresatowi odsyłacza do danego zbioru. Dzięki nowej funkcji o nazwie gigazałączniki ograniczenie wielkości załączników do wartości 50 MB przestało mieć znaczenie, nowym limitem jest aż 2 GB na wiadomość. Możliwość dołączenia 2 GB danych w postaci załączników do maila realizowana jest za pomocą standardowego interfejsu pocztowego OnetPoczty, która jest usługą zintegrowaną z OnetDyskiem.

W jaki sposób użytkownik może dołączyć bardzo duże załączniki do tworzonych maili w OnetPoczcie? Twórcy usługi proponują dwie metody.

 Metoda pierwsza polega po prostu na tym, że podczas tworzenia nowego listu, użytkownik wstawia załączniki tak jak dotychczas, wybierając widoczną obok napisu Załączniki opcję z komputera. Spowoduje to otwarcie systemowego menedżera plików i umożliwi wybór obiektów, które mają być wysłane jako załączniki. Jeżeli łączna objętość wybranych plików nie przekracza 50 MB, będą one wysłane, jako zwykłe załączniki OnetPoczty. W przeciwnym przypadku pojawi się następujące okno:

 Oczywiście zalecaną akcją w takim przypadku jest kliknięcie przycisku Użyj OnetDysk

Spowoduje to wysłanie wskazanych przez użytkownika plików do usługi OnetDysk.

Gdy wysłanie plików na OnetDysk się zakończy, w treści edytowanego maila automatycznie zostanie umieszczony wpis, nie pozostawiający potencjalnemu adresatowi żadnych wątpliwości co do sposobu, w jaki może on odebrać ponadwymiarowe załączniki.

Oczywiście odbiorca tak przygotowanej wiadomości nie musi być posiadaczem konta Onet i użytkownikiem OnetPoczty czy OnetDysku, by móc odebrać wysłane w ten sposób załączniki. Link do udostępnionych zasobów ma charakter publiczny (w sensie - nie wymaga uwierzytelnienia), po jego kliknięciu odbiorca otrzyma dostęp do strony, z której będzie mógł pobrać ponadwymiarowe załączniki.

Alternatywnym sposobem dodawania załączników do OnetPoczty za pomocą OnetDysku jest bezpośredni wybór opcji z OnetDysku z rozwijalnego menu Załączniki (jest to menu typu popover, tj. jego zawartość zostanie wyświetlona bez kliknięcia, wystarczy wskazać dany obiekt wskaźnikiem myszy).

Usługa bez wad? Znaleźliśmy drobiazg: w przypadku przygotowania listu, zawierającego w treści lub w temacie wyraz "załącznik" lub "załączam" i zawierającego ponadwymiarowe (czyli wysyłane z wykorzystaniem OnetDysku) załączniku, przy próbie wysłania takiego maila pojawia się okno zawierające trochę wprowadzający w błąd przekaz:

 

Komunikat ten jest widoczny mimo faktycznej obecności linku do załączników w OnetDysku. Cóż, po prostu nie skorelowano jeszcze działania filtrów semantycznych z faktem wykorzystania OnetDysku w roli dostarczyciela ponadwymiarowych załączników, ale to rzecz do poprawki. Produkt musi się przecież rozwijać.

Integrując swoją pocztę z dyskiem internetowym Onet wyprzedził rodzimą konkurencję (póki co użytkownicy poczty w serwisach wp.pl, o2.pl czy interia.pl nie mają podobnej funkcjonalności) i dogonił światową czołówkę. Wśród potentatów online, podobne rozwiązania oferuje Google ze swoimi usługami Gmail i Dysk Google, a także Microsoft z Outlookiem i chmurowym dyskiem OneDrive.

jagrze
2017.07.10, 20:32
Niestety, pliki ze zdjęciami/filmami wysyłane moim znajomym nie otwierają się na ich komputerach. Odesłane nie otwierają się też u mnie (mimo skopiowania na dysk). W czym jest problem?