partner serwisu

OnetDysk - rzut oka na polską usługę dysku w chmurze

OnetDysk - rzut oka na polską usługę dysku w chmurze
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
14 lipca 2016, 21:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chmura, dysk internetowy, dysk w chmurze, internetowy dysk, onet, onet dysk, onetdysk, udostępnianie plików

Obecnie możemy wybierać między dużą ilością usług dysków w chmurze, jednak zdecydowanie się na jedną często jest niemałym problemem. Którą więc wybrać? Może polską, bo dobrą i polską? W tym rzucie oka postaramy się przybliżyć Wam OnetDysk - rodzimą usługę dysku w chmurze.

Usługi dysku w chmurze nie są nowością i towarzyszą nam już od wielu lat. Jedną z pierwszych naprawdę popularnych był Dropbox, jednak w ciągu ostatnich kilku lat wiele się na tym rynku zmieniło i teraz nie tylko giganci jak Google, czy Microsoft oferują własne usługi, ale pełno jest dużo mniejszych rozwiązań. Do dysków w chmurze zdążyliśmy się już przyzwyczaić, bo dzięki nim w wygodny sposób możemy przesyłać pomiędzy rożnymi urządzeniami pliki, udostępniać je znajomym, a także tworzyć podstawowa wersję kopii bezpieczeństwa najróżniejszych danych. Którą jednak z usług wybrać? Zdecydować się na ofertę jednego z rynkowych potentatów? A może sięgnąć po rozwiązanie mniejszej firmy? Wszystkich, którzy stanęli przed takim dylematem, zachęcamy do zapoznania się z usługą OnetDysk.

OnetDysk - dobry, bo polski. Ale nie tylko dlatego

Warta uwagi
OnetDysk

OnetDysk to polska usługa dysku w chmurze. Głównymi zaletami aplikacji mobilnej jest intuicyjny i czytelny interfejs, dzięki czemu obsługa programu jest bardzo prosta. Usługa oferuje 5 GB miejsca na dane w wersji darmowej i do 100 GB w płatnych wariantach.

W podstawowym, darmowym wariancie OnetDysk oferuje użytkownikom 5 GB przestrzeni na dane, jednak ilość tę można zwiększyć nawet o 3 GB. W tym celu konieczne będzie wykonanie kilku poleceń co pozwoli zaznajomić się z możliwościami usługi i przy okazji zwiększy ilość dostępnego w polskiej chmurze miejsca na dane. Użytkownicy mogą także skorzystać z płatnych planów oferujących 50 i 100 GB. Kosztują one odpowiednio 99 oraz 199 zł przy zobowiązaniu rocznym.

Ciekawym i niedostępnym w wielu konkurencyjnych usługach rozwiązaniem jest możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa plików. Mechanizm pozwala na wybranie dowolnego folderu z pamięci zewnętrznej smartfona lub tabletu i automatyczną jego synchronizację z chmurą. Niestety ta funkcja nie jest darmowa i trzeba za nią zapłacić 19 zł rocznie.

Zainstalowana na smartfonie aplikacja mobilna OnetDysk pozwala na szybki dostęp do przechowywanych w chmurze plików. Są one synchronizowane pomiędzy wszystkimi urządzeniami, na których użytkownik jest zalogowany w aplikacji OnetDysk. Można je przechowywać w kilku domyślnie obecnych w OnetDysku folderach - Zdjęcia, Załączniki z OnetPoczty, Wideo, Pliki z telefonu, Muzyka i Dokumenty. Oczywiście istniej możliwość tworzenia własnych katalogów.

Czytelny interfejs i łatwa obsługa to największe zalety usługi OnetDysk.

Wszystkie przechowywane w OnetDysku pliki można szybko udostępnić. W tym celu wystarczy dotknąć ikony koła zębatego i wybrać z nowowyświetlonego menu pozycję utworzenia lub udostępnienia linku publicznego. Niestety użytkownicy nie mają szczegółowej kontroli umożliwiającej wybranie konkretnych osób, które będą mogły oglądać udostępniane pliki. Wszystkie udostępnianie przez OnetDysk dane są publiczne. Oznacza to, że kiedy link wygenerowany przez aplikację prześlemy tylko jednej osobie, to ona może przekazać go dalej i każdy kto otrzyma łącze będzie miał wgląd do danych. OnetDysk nie pozwala także udostępniać plików jedynie do oglądania, czyli bez możliwości edycji.

W OnetDysku nie zabrakło oczywiście możliwości automatycznego przenoszenia do chmury zdjęć robionych za pomocą smartfona. Domyślnie zapisywane są one w folderze Pliki z telefonu, jednak tę lokalizacje można zmienić na dowolnie wybraną. Aplikacja mobilna pozwala także na zmianę jakości prezentowanych w niej zdjęć. Dzięki temu można zaoszczędzić czasem ilość danych przesyłanych przez sieć komórkową. OnetDysk integruje się również z OnetPocztą. Pozwala na to zapisywać załączniki z e-maili w chmurowym dysku.

Podobnie jak inne mobilne aplikacje Onetu, tak i OnetDysk można pochwalić przede wszystkim za prostotę obsługi. Mobilna wersja aplikacji nie jest przeładowana ogromną ilością funkcji, a menu Ustawień zawiera tylko podstawowe i najpotrzebniejsze opcje. Sprawia to, że z obsługą aplikacji nie będą miały problemów nawet niewprawione w obsłudze smartfonów osoby.

Oprócz smartfonów i tabletów, z OnetDysku można korzystać także na komputerach osobistych pracujących pod kontrolą systemów Windows. W takim wariancie użytkownicy mają do dyspozycji te same funkcje, co w wersji mobilnej. 

Podsumowanie

OnetDysk to tylko z pozoru niczym niewyróżniająca się usługa dysku w chmurze. Aplikacja bardzo dobrze sprawuje się tak na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach stacjonarnych z zainstalowanym systemem Windows. Ogromną zaletą polskiej usługi dysku w chmurze jest prosta obsługa i czytelny, nieprzeładowany ogromem funkcji interfejs. Niestety ze smutkiem powitaliśmy informację, że niegdyś darmowa funkcja kopii bezpieczeństwa stała się płatna. Szkoda, bo była niezwykle użyteczna i wyróżniała OnetDysk na tle konkurencji. W testowanej przez nas usłudze zabrakło także rozbudowanej kontroli nad udostępnianymi plikami. Jeśli jednak szukacie prostej w obsłudze, szybko działającej usługi chmurowej, to OnetDysk jest wart uwagi. 

Warta uwagi
OnetDysk

OnetDysk to polska usługa dysku w chmurze. Głównymi zaletami aplikacji mobilnej jest intuicyjny i czytelny interfejs, dzięki czemu obsługa programu jest bardzo prosta. Usługa oferuje 5 GB miejsca na dane w wersji darmowej i do 100 GB w płatnych wariantach.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.