partner serwisu

Onet News 2.0 na Windows Phone - szybki test

Onet News 2.0 na Windows Phone - szybki test
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 marca 2015, 03:42
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja newsowa, aplikacja onetu, aplikacja z wiadomościami, onet, onet news, onet news 2, onet news dla windows phone, wiadomości onet, windows phone

Nową odsłonę Onet News, mobilnej aplikacji informacyjnej Onetu, opisywaliśmy już kilka miesięcy temu. Wtedy jednak była ona dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple i tych działających pod kontrolą Androida. Posiadacze smartfonów z mobilnym Windowsem musieli natomiast - to wciąż jeszcze zdarza się zbyt często - obejść się smakiem. Od wczoraj jednak dostępna jest wersja Onet News 2.0 dla Windows Phone. My zaś sprawdzamy, czy warto z niej korzystać.

Onet News dla Windows Phone wbrew pozorom nie jest aplikacją zupełnie nową. Użytkownicy kafelkowych smartfonów mogli już wcześniej korzystać z pierwszej wersji aplikacji, jednak jej poziom był - delikatnie rzecz ujmując - niezbyt wysoki, zarówno pod względem designu, jak funkcjonalności. Nowa, dostępna od wczoraj wersja wprowadza bardzo wiele usprawnień w praktycznie każdym elemencie, nie będzie więc przesadą, jeśli powiemy, że nie jest to tylko aktualizacja, a raczej stworzona praktycznie od zera aplikacja, którą z jej poprzedniczką łączy tylko nazwa i oczywiście źródło prezentowanych treści.

Nowy jest interfejs aplikacji. Wiadomości podzielone są na 11 kategorii, których kolejność wyświetlania możemy prawie dowolnie zmieniać. Przechodzenie między kategoriami jest intuicyjne, wymaga jedynie przeciągania głównego ekranu aplikacji palcem w lewo lub prawo.

Onet News 2.0 dla Windows Phone  Onet News 2.0 dla Windows Phone

Lista wiadomości prezentowana jest bardzo czytelnie - widzimy tytuł artykułu, jego tematykę, godzinę publikacji, liczbę komentarzy i małą miniaturkę głównego zdjęcia publikacji. Jedynie w kategorii magazyn przedstawia się to nieco inaczej. Tutaj jest bardziej kafelkowo - główne zdjęcie artykułu jest większe, tytuł i liczba komentarzy wyświetlona jest bezpośrednio na nim.

Kategoria narzędzia umożliwia skorzystanie z dodatkowych funkcjonalności aplikacji - tutaj sprawdzimy prognozę pogody, zalogujemy się na konto pocztowe, zapoznamy się z kursami walut czy notowaniami giełdowymi, a także przeczytamy nasz horoskop i skorzystamy z usługi Onet VoD.

Onet News 2.0 dla Windows Phone  Onet News 2.0 dla Windows Phone

Równie czytelnie, co lista publikacji, prezentuje się także treść wybranego artykułu. Dodatkowo możliwa jest zmiana trybu jego wyświetlania z dziennego na nocny, czyli przełączenie z białego, na ciemnoszary kolor tła. 

Onet News 2.0 dla Windows Phone  Onet News 2.0 dla Windows Phone

Między artykułami poruszamy się w taki sam sposób, w jaki zmienialiśmy wyświetlane kategorie - przesuwając palcem w lewi i prawo. Dodatkowo pod każdym artykułem znajduje się sekcja zobacz także, w której znajdziemy cztery proponowane, powiązane tematycznie publikacje.

Z poziomu Onet News możliwe jest także komentowanie artykułów, choć wyłącznie w trybie gościa, czyli bez zalogowania.

Onet News 2.0 dla Windows Phone

I to właśnie w zastosowanym w aplikacji systemie komentowania znaleźliśmy kilka elementów, których nie możemy pozostawić bez paru zdań krytyki. Pierwszym z nich jest właśnie brak funkcji logowania kontem Onet. O ile możliwość komentowania bez logowania popieramy, to jednak uniemożliwienie użytkownikowi skorzystania z konta Onet jest naszym zdaniem sporym minusem. Nie jest to jednak przypadek - dokładnie tak samo rzecz przedstawia się w androidowej i apple'owej wersji aplikacji.

Drugim elementem, który nie do końca przypadł nam do gustu, jest pole komentarza, które początkowo jest w rozmiarze odpowiadającym jednemu rzędowi tekstu i powiększa się w trakcie pisania. Teoretycznie nie jest to niczym szczególnie złym, dla specjalistów od użyteczności i tzw. user experience może być to jednak dość poważny minus.

Onet News 2.0 dla Windows Phone  Onet News 2.0 dla Windows Phone

Trzecią, naszym zdaniem największą wadą systemu komentowania jest brak obsługi podpowiedzi systemowych podczas wpisywania tekstu. 

Onet News 2.0 dla Windows Phone

Co jednak ciekawe, kiedy zechcemy napisać komentarz wykorzystując Word Flow, czyli nie naciskając wirtualne klawisze, a przesuwając palec po klawiaturze, podpowiedzi systemowe magicznie się pojawiają.

Onet News 2.0 dla Windows Phone

Ta wada nie powoduje co prawda, że z Onet News nie da się korzystać, ale jeśli często komentujecie czytane artykuły, to w windowsowej wersji Onet News 2.0 będzie to dość niewygodne, zwłaszcza w przypadku dłuższych komentarzy. Prawdopodobnie dość często będziecie musieli poprawiać literówki.

Nieco kłopotów sprawiły nam też ustawienia aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko jest tu w największym porządku - możemy włączyć powiadomienia o nowych istotnych wiadomościach, zmienić kolejność wyświetlania kategorii, wybrać region dla wiadomości lokalnych (lub zdecydować, że mają być one prezentowane na podstawie bieżącej, ustalonej automatycznie lokalizacji). Możliwe jest także włączenie wspomnianego już trybu nocnego i zmiana wielkości wyświetlanych na ekranie liter. 

Onet News 2.0 dla Windows Phone  Onet News 2.0 dla Windows Phone

Zmiana kolejności kategorii jest prosta - wystarczy złapać za hamburgera po prawej stronie nazwy kategorii i przesunąć w wybraną pozycję. Nie możemy jednak - na ten minus zwracaliśmy także uwagę opisując Onet News 2.0 w wersji dla Androida i iOS - zrezygnować z wyświetlania wiadomości z którejkolwiek kategorii. Nawet jeśli nie interesuje nas polityka, sport czy plotki, to i tak newsy dotyczące tych tematów będą nam prezentowane. Możemy co najwyżej przesunąć je na sam koniec listy kategorii. 

Zdecydowanie źle przedstawia się kwestia wydajności. Bardzo przydatna skądinąd funkcja regulacji wielkości czcionek potrafi jednocześnie doprowadzić użytkownika do białej gorączki ze względu na bardzo długi, kilkusekundowy czas oczekiwania na jakąkolwiek reakcję po przesunięciu suwaka odpowiadającego za rozmiar liter na ekranie. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, kiedy po pierwszej próbie przesunięcia wskaźnika użytkownik pomyśli, że coś nie zadziałało i przesunie go raz jeszcze, a potem ponownie i jeszcze raz. Kiedy w końcu potencjometr zaskoczy, to trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście sekund, aż wszystkie kolejne przesunięcia suwaka zostaną odczytane przez aplikację. To jest duża wada, w kwestii optymalizacji coś poszło zdecydowanie nie tak.
I ostatni minus, teoretycznie znów niewielki, ale potrafiący bardzo mocno zirytować. Kiedy w ustawieniach wejdziemy np. w ekran konfiguracji kategorii, to powrót do głównego ekranu aplikacji możliwy jest po naciśnięciu systemowego przycisku wstecz. Kiedy jednak tego samego sposobu użyjemy w panelu regulacji wielkości czcionki, to efektem będzie nie jego zamknięcie i powrót do głównego ekranu, tylko wyjście z aplikacji do systemowego ekranu start. Co więc trzeba zrobić, żeby zamknąć ten panel? Stuknąć w ekran. 

Onet News 2.0 dla Windows Phone to bardzo niejednoznacza aplikacja. Bardzo dobrze, że użytkownicy smartfonów z systemem Microsoftu wreszcie mogą z niej skorzystać, gdyż większość jej elementów jest zaprojektowana tak dobrze, że aż chce się z niej korzystać. Bieżąca obsługa, czyli przełączanie kategorii, przechodzenie między publikacjami, korzystanie z dodatkowych narzędzi - to jest naprawdę wygodne i zwyczajnie przyjemnie w użytkowaniu. 

Jest jednak w Onet News 2.0 kilka minusów, które choć drobne, to jednak potrafią dość mocno utrudnić korzystanie z aplikacji, a jeszcze mocniej zirytować użytkownika. Błędy optymalizacyjne przy regulacji wielkości czcionki, niespójność obsługi (kilka sposobów wychodzenia z ekranów ustawień) czy brak - w niektórych przypadkach - podpowiedzi systemowych przy komentowaniu publikacji to rzeczy, które powinny być poprawione jak najszybciej, żeby zdecydowanie warta uwagi, ładna i zasadniczo wygodna w obsłudze aplikacja przestała co jakiś czas zaskakiwać swoich użytkowników nieprzyjemnymi i mocno irytującymi niespodziankami. 

Jeśli chcecie sami przekonać się, czy aplikacja Onet News 2.0 przypadnie Wam do gustu, możecie ją pobrać ze specjalnie przygotowanej strony Onet News, a także ze sklepu Windows Phone.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.