partner serwisu

Onet 4.0 - aplikacja, która naprawdę mówi sama za siebie

Onet 4.0 - aplikacja, która naprawdę mówi sama za siebie
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 października 2016, 13:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja newsowa, aplikacja onet, najnowsze aktualności, newsy, onet 4.0, onet czytaj, onet mobile, onet news, onet wiadomości

"Mamy nadzieję, że już niedługo tacy wydawcy, jak Telegraph będą kopiować do swoich aplikacji newsowych rozwiązania, które dziś debiutują w Onet 4.0" - takimi słowami przywitał nas na oficjalnej prezentacji Jovan Protic (COO Grupy Onet-RAS Polska). Na początku nie wzięliśmy tych słów na poważnie, ale już kilka minut później wiedzieliśmy, co miał na myśli. Co sprawia, że aplikacja Onet 4.0 może służyć za wzór innym programom dostarczającym najnowszych wiadomości? Po pierwsze mówi sama za siebie dzięki zintegrowanemu mechanizmowi czytania artykułów. Jednak to nie koniec nowości, o reszcie dowiecie się z naszego rzutu oka na najnowsze wydanie aplikacji mobilnej Onet 4.0.

Zaimplementowanie funkcji text-to-speech w aplikacji Onet 4.0 jest bez wątpienia jej największa zaletą. Możliwość odsłuchania najnowszych wiadomości z kraju i ze świata lub ciekawego artykułu, kiedy nie możemy ich przeczytać samodzielnie spodoba się z pewnością wielu użytkownikom. Własnie takie rozwiązania sprawiają, że Onet 4.0 może kontynuować rolę najpopularniejszego programu newsowego w Polsce, a zagraniczna konkurencja może powoli zacząć prace nad kopiowaniem zastosowanych w niej rozwiązań. Bohater naszego rzutu oka dba nie tylko o to, żebyśmy byli na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, ale także, żeby nie nadwyrężyć baterii w smartfonie oraz pakietów danych w czasie korzystania z internetu przez sieć komórkową. O tym wszystkim szczegółowo napiszemy poniżej.

Aplikacja Onet 4.0 dla Androida

Onet 4.0 - aplikacja, która mówi sama za siebie

Gorąco polecamy
Onet – wiadomości,pogoda,sport

Mobilna aplikacja, z którą zawsze będziesz na czasie. Aktualizowany na bieżąco program prezentuje najświeższe informacje z różnych dziedzin z całego świata oraz Polski nie tylko w formie tekstu, ale także materiałów audio i wideo. 

Niezmiernie cieszy fakt, że to nasz rodzimy wydawca może pochwalić się, że jako pierwszy na świecie zaimplementował funkcję text-to-speech w aplikacji dostarczającej aktualności. Takie rozwiązanie jest wygodne z wielu względów. Często zdarza się, że nie mamy czasu na czytanie newsów i artykułów, bo nasze oczy muszą być zajęte czymś innym, jednak z chęcią posłuchalibyśmy nowinek i informacji na interesujące nas tematy. Dzięki Onet 4.0 nie jest to problemem, a z rozwiązania będziemy mogli skorzystać nawet w czasie prowadzenia samochodu lub uprawiania sportów, bo aktywowanie czytania możemy wydać komenda głosową "Onet czytaj".

Każdy z artykułów, który można odsłuchać, oznaczony jest w aplikacji odpowiednią informacją, obok której umieszczony jest przycisk pozwalający na uruchomienie automatu, który zajmie się odczytaniem treści. Jednak dziś dotykanie przycisków ekranowych to rozwiązanie niemal rodem ze średniowiecza. Aplikacji Onet 4.0 możemy także po prostu powiedzieć, żeby przeczytała nam wybraną treść. Wystarczy wymówienie słów "Onet czytaj", żeby dedykowany opisywanej funkcji odtwarzacz uruchomił się automatycznie. Co więcej, aplikacji nie trzeba uczyć rozpoznawania naszego głosu. Funkcja ta działa bez problemów nawet w przypadku osób, dla których polski nie jest językiem ojczystym, czego najlepszym przykładem jest pochodzący z Serbii Jovan Protic. Niestety wyłączyć odtwarzacz musimy już przez dotknięcie odpowiedniego przycisku. Takie rozwiązanie jest konieczne, bo w przypadku ciągłego nasłuchiwania komend aplikacja mogłaby błędnie rozpoznawać odczytywane treści i wyłączać odtwarzacz kiedy użytkownik nie miałby na to ochoty.

Aplikacja Onet 4.0 dla Androida

Onet 4.0 pozwala bardzo łatwo odczytać treść interesującego. Dotknij przycisku odtwarzacza lub powiedz "Onet czytaj". To wszystko.

Twórcy aplikacji pomyśleli także o osobach lubiących poświęcać się kilku zadaniom na raz. W czasie odtwarzania treści publikacji możliwe jest przeglądanie innych artykułów i zapoznawanie się jednocześnie z większą ilością informacji.

Komendy "Onet czytaj" nie może użyć wszędzie. Działa ona tylko w opracowywanych specjalnie dla portalu treściach. Artykuły tworzone przez strony internetowe jak Business Insider czy Forbes i umieszczane na stronie głównej najpopularniejszego polskiego portalu internetowego będziemy musieli czytać samodzielnie.

Kolejną wielką nowością jest zintegrowanie aplikacji Onet 4.0 ze specjalnym serwisem informacyjnym Onet24 wydawanym w wersji dźwiękowej. Dostęp do tej funkcji możliwy jest z głównego ekranu aplikacji po wypowiedzeniu komendy "Onet czytaj". Skutkuje to odtworzeniem przygotowanych przez specjalny zespół najważniejszych wiadomości z kraju i ze świata. Informacje aktualizowane są automatycznie kilka razy w ciągu dnia, więc osoby, które nie mogą sobie pozwolić w pracy na odwiedzanie niezwiązanych z zadaniami stron internetowych mogą zawsze być na czasie.

Onet 4.0 - oszczędność baterii i danych mobilnych

Opisywany program dba także o to, żeby nie użyć zbyt dużo energii baterii oraz nie nadwyrężyć naszego pakietu danych. Pierwszą nowością w tym przydatną jest automatyczne uruchamianie odtwarzacza wideo tylko kiedy smartfon podłączony jest do sieci WiFi. W przeciwnych wypadkach to użytkownik będzie decydował czy chce zobaczyć zamieszczony film. Dzięki temu oszczędzimy nie tylko na danych mobilnych, ale także na baterii i przede wszystkim nie będziemy atakowani przy okazji każdej publikacji materiałem wideo, który nie do końca nas interesuje. A kiedy będę podłączony do sieci bezprzewodowej? Wtedy filmy będą odtwarzać się automatycznie, jednak z domyślnie wyłączonym dźwiękiem, więc nie będą przeszkadzać.

Aplikacja Onet 4.0 dla Androida

Szybki dostęp do dużej ilości informacji z różnych dziedzin i automatyczne odtwarzanie filmów w strumieniu wiadomości - kolejne nowości w aplikacji Onet 4.0

Kolejnym sposobem na oszczędzanie transferu danych przez aplikację Onet 4.0 jest dopasowywanie jakości obrazów do rodzaju połączenia internetowego. W przypadku transmisji informacji przez sieci komórkowe zdjęcia w artykułach będą prezentowane w skompresowanej jakości, dzięki czemu aplikacja będzie pobierać z internetu mniej danych.

Onet 4.0 - odświeżony interfejs

Prace nad tą wersją aplikacji odpowiedzialny za nią zespół rozpoczął z czysta kartką. Oznacza to, że została ona stworzona na nowo od podstaw. Zmiany dotyczą także interfejsu, który prezentuje się teraz lepiej i jeszcze łatwiej go obsługiwać. Po pierwsze dominująca we wcześniejszym wariancie szarość została zastąpiona kolorem białym. Po drugie dodano gest pozwalający szybko przełączać się pomiędzy artykułami. Przesunięcie palcem w lewo lub w prawo zmienia prezentowaną publikację bez konieczności wychodzenia do ekranu głównego.

Nowością w Onet 4.0 jest także możliwość odtwarzania filmów bez potrzeby odwiedzania konkretnej publikacji. Wystarczy, że będziemy podłączeni do sieci WiFi i na kilka sekund zatrzymamy wzrok na bloczku z filmem znajdującym się w strumieniu wiadomości, a wideo zostanie automatycznie odtworzone.

Twórcy najnowszej odsłony opisywanej aplikacji newsowej nie zapomnieli także o funkcjach społecznościowych. Z każdym dniem coraz chętniej dzielimy się informacjami za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych, a Onet 4.0 tylko to ułatwia. Wystarczy dotknąć ikony Facebooka, Twittera, Messengera, czy WhatsApp, żeby szybko i wygodnie przesłać do znajomych odpowiedni odnośnik. Koniec z uciążliwym kopiowaniem i wklejaniem łącz internetowych.

Aplikacja Onet 4.0 dla Androida

Odtwarzacz wideo pozwalający zmienić jakość prezentowanych materiałów, czytelne prezentowanie treści oraz poręczne powiadomienia

Opisywana aplikacja w wariancie 4.0 podobnie jak wcześniejsza wersja oferuje szybki dostęp do kilku innych usług Onetu, jeśli dedykowane im programy mamy zainstalowane na smartfonie. W górnym prawym rogu ekranu znajdziemy ikony programu telewizyjnego, prognozy pogody, oraz poczty e-mail. O ile ten pierwszy działa poprawnie, tak dotknięcie ikony koperty (oznaczającej, jak się domyślacie, pocztę) czy chmurki (prognoza pogody) skutkuje przeniesieniem użytkownika do strony z odpowiednią aplikacją w sklepie Google Play. Dzieje się tak nawet jeśli są one już zainstalowane na urządzeniu. Nie jest to wielki błąd, jednak nie da się ukryć jego istnienia. Byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby integracja Onet 4.0 z innymi aplikacjami firmy była nieco głębsza, przynajmniej na takim poziomie, jak w przypadku programu TV.

Podsumowanie

Zastosowanie w Onet 4.0 mechanizmu rozpoznawania mowy i przekształcania na nią tekstu dało nam nadzieję, że program w końcu będzie lepiej integrować się z innymi usługami Onetu. Opisany wcześniej problem z przekierowaniem do poczty e-mail szybko rozwiał nasz optymizm. W aplikacji nie doczekaliśmy się także choćby najprostszej informacji o nowych wiadomościach elektronicznych czy powiadomień z aplikacji odpowiedzialnej za program telewizyjny. Nikt nam tego nie obiecywał, ale pozycja najpopularniejszej i najlepiej ocenianej aplikacja newsowej w Google Play oraz AppStore zobowiązuje.

Uważamy także, że jest to stracona szansa, bo Onet 4.0 mogłaby spisywać się doskonale jako agregator informacji z innych programów Onetu. Jednak jeszcze nic straconego, bo prace nad rozwojem bohatera naszej publikacji wciąż trwają. W pierwszej kolejności do aplikacji zostanie dodana możliwość komentowania artykułów i aktualności. W tej chwili nie można tego zrobić, ale zmieni się to najprawdopodobniej wraz z wydaniem najbliższej aktualizacji.

Aplikację Onet 4.0 ciężko nazwać doskonałą. Mimo imponujących funkcji jak odczytywanie treści artykułów w odpowiedzi na komendę głosową, w programie brakuje wspomnianej przed chwilą sekcji z komentarzami oraz lepszej integracji z innymi usługami Onetu. W aplikacji występują także mniejsze błędy. Mimo to Onet 4.0 oceniamy bardzo dobrze i z lekkim sercem możemy polecić program wszystkim, którym zależy na najświeższych informacjach z kraju, świata oraz dotyczących najróżniejszych tematów.

Gorąco polecamy
Onet – wiadomości,pogoda,sport

Mobilna aplikacja, z którą zawsze będziesz na czasie. Aktualizowany na bieżąco program prezentuje najświeższe informacje z różnych dziedzin z całego świata oraz Polski nie tylko w formie tekstu, ale także materiałów audio i wideo. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.