partner serwisu

Obraz w obrazie na YouTube dzięki dodatkowi do Google Chrome

Obraz w obrazie na YouTube dzięki dodatkowi do Google Chrome
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 stycznia 2016, 03:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chrome, filmy, google, nawigacja, obraz w obrazie, picture in picture, wideo, youtube

W sklepie Google Chrome dostępny jest dodatek Picture in Picture, wprowadzający możliwość poruszania się po stronach YouTube przy jednoczesnym oglądaniu wybranego filmu. Picture in Picture, czyli po polsku Obraz w obrazie wzbogaca więc przeglądarkową wersję YouTube o funkcjonalność znaną do tej pory z aplikacji mobilnej serwisu. Sprawdzamy, jak w praktyce działa dodatek, dzięki któremu możemy oglądać filmy, a w tym samym czasie nawigować po stronach YouTube.

Możliwość odtwarzania wideo na YouTube w dodatkowym, mniejszym oknie przy jednoczesnym szukaniu kolejnych filmów do obejrzenia jest jedną z najwygodniejszych, najbardziej użytecznych funkcjonalności mobilnej aplikacji serwisu wideo Google. Niestety na próżno szukać jej w standardowej, przeglądarkowej wersji YouTube. Jeśli jednak korzystacie z przeglądarki Google Chrome, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i na ekranie komputera uzyskać praktycznie identyczny efekt. Wystarczy ze sklepu Chrome Web Store pobrać dodatek Picture in Picture (beta)

Żeby to zrobić, otwieramy powyższy link w Chrome (najlepiej w nowym oknie przeglądarki), a następnie klikamy dodaj do Chrome.

Pictore in Picture - dodatek do Google Chrome

Następnie potwierdzamy naszą decyzję i to w zasadzie cały proces instalacji dodatku. 

A jak to działa? Żeby się przekonać, otwórzmy w przeglądarce YouTube i wybierzmy jakiś film do obejrzenia.

Pictore in Picture - dodatek do Google Chrome

Póki co, odtwarzacz jest absolutnie standardowy. Ale teraz wpiszmy coś w wyszukiwarkę serwisu.

Pictore in Picture - dodatek do Google Chrome

To rzeczywiście działa! Wyniki wyszukiwania prezentowane są w klasyczny sposób, ale oprócz nich w prawym dolnym rogu ekranu pojawiło się dodatkowe okienko odtwarzacza, w którym wciąż możemy oglądać wcześniej włączony film. Rzeczywiście praktycznie tak, jak w aplikacji YouTube na smartfonie albo tablecie. 

Zobaczmy jeszcze, co możemy z dodatkowym odtwarzaczem zrobić. Przede wszystkim możemy go zwiększyć. I jeśli rzeczywiście chcemy coś na nim obejrzeć, to zdecydowanie warto to zrobić, gdyż standardowo jest on bardzo niewielki. Najedźmy więc na niego kursorem myszy, żeby zobaczyć kilka dodatkowych przycisków, umożliwiających sterowanie jego zachowaniem.

Pictore in Picture - dodatek do Google Chrome

Do czego one służą? 

  • pierwszy przycisk od lewej to przywrócenie odtwarzania filmu w klasyczny sposób - po kliknięciu w niego w przeglądarce otworzy się standardowa strona serwisu zawierająca wybrany film;
  • środkowy przycisk to powiększenie odtwarzacza. Po kliknięciu w niego odtwarzacz zostanie powiększony prawie dwukrotnie - teraz można już bez problemu oglądać na nim wideo;

Pictore in Picture - dodatek do Google Chrome
Kliknięcie tego samego przycisku ponownie, kiedy odtwarzacz jest wyświetlany w większym rozmiarze, spowoduje jego zmniejszenie do wielkości wyjściowej.

  • przycisk po prawej stronie zamyka dodatkowy odtwarzacz.

W zasadzie można by więc uznać, że dodatek Picture in Picture (beta) działa i wszystko jest świetnie. Niestety, to byłoby zbyt proste. Należy pamiętać o tym krótkim dopisku, który umieszczono w nawiasie zaraz za jego nazwą. Owszem, na razie udostępniono tylko wersję beta i - niestety - dość szybko można się o tym przekonać. Po pierwsze występują problemy z odtwarzaniem playlist w dodatkowym odtwarzaczu. Nie za każdym razem są one ładowane, co więcej, zdarza się, że kolejny film na liście w ogóle się nie odtwarza. Drugi problem występuje, kiedy klikniemy lewy przycisk sterujący dodatkowym odtwarzaczem, czyli kiedy zdecydujemy się przywrócić klasyczne odtwarzanie filmu z dodatkowego okienka. Dość często, choć również nie za każdym razem zdarza się, że pomimo otwarcia strony www zawierającej odtwarzane wideo, dodatkowy odtwarzacz nie zamyka się automatycznie i należy zamknąć go samemu.

Niezależnie od tych dość drobnych mankamentów, do których wersja beta oprogramowania ma prawo, Picture in Picture to znakomity pomysł i naprawdę całkiem dobre (już teraz) działanie. Jeśli korzystacie z Google Chrome i często otwieracie w przeglądarce YouTube, to zdecydowanie warto zainstalować ten dodatek.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.