partner serwisu

Nowy Windows 10 dla smartfonów - Spartan i nowe aplikacje. Rzut oka na build 10051

Nowy Windows 10 dla smartfonów - Spartan i nowe aplikacje. Rzut oka na build 10051
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
13 kwietnia 2015, 05:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
build 10051, kontakty, poczta, powiadomienia, rzut oka, test, windows 10, windows 10 dla smartfonów, windows 10 for phones, windows 10 mobile, windows dla smartfonów, windows phone, zdjęcia

Kiedy niecałe dwa miesiące temu opisywaliśmy pierwsze wydanie testowe Windows 10 dla smartfonów, było ono pełne błędów, mało funkcjonalne i stanowiło raczej nie do końca spójny zbiór pomysłów na to, czym nowy mobilny OS Microsoftu ma być. Taki stan rzeczy był całkiem zrozumiały - pierwsza, bardzo wczesna wersja poglądowa systemu ma swoje prawa. Liczyliśmy jednak na to, że każda kolejna kompilacja będzie coraz lepsza, coraz bardziej funkcjonalna i coraz spójniejsza, a także bardziej stabilna i zawierająca mniej błędów. Tymczasem build 10051 Windows 10 dla smartfonów okazał się może i nieco spójniejszy od poprzedniego wydania, wciąż jednak jakość i stabilność jego działania pozostawia wiele (może nawet więcej, niż w przypadku kompilacji 9941) do życzenia. Wątpliwości może też budzić kierunek, w jakim podąża Microsoft w swoim mobilnym OS'ie.

Najnowsza aktualizacja Windows 10 dla smartfonów już na samym starcie zaliczyła wpadkę - zainstalować mogli ją wyłącznie ci użytkownicy, którzy na swoich telefonach mieli już uruchomioną poprzednią kompilację testową najnowszych mobilnych okienek. Ten błąd na szczęście został dość szybko naprawiony i już po kilku godzinach każdy, kto dysponował odpowiednim urządzeniem, mógł ją zainstalować. Dobrą informacją było to, że określenie odpowiednie urządzenie w przypadku builda 10051 było już znacznie szersze, niż w przypadku pierwszego testowego wydania systemu. W praktyce mobilny Windows 10 może być uruchomiony na prawie wszystkich modelach smartfonów z serii Lumia, nie obsłużą jej jedynie: Lumia 640XL, Lumia 930 i Lumia Icon. Dla formalności pełną listę obsługiwanych urządzeń zamieszczamy na końcu artykułu.

Zmiany w interfejsie

Od strony wizualnej nowa kompilacja Windows 10 dla smarfonów nie różni się wiele od pierwszego wydania testowego.  Nie znaczy to jednak, że tych różnic nie ma w ogóle. Pierwsze widoczne są od razu po uruchomieniu telefonu.

Pasek stanu

Nowe ikonki na pasku stanu nie prezentują się najlepiej, dotyczy to przede wszystkim ikony baterii - w stosunku do zegara i wskaźników zasięgu sieci komórkowej i WiFi jest ona zbyt mała, co w efekcie sprawia wrażenie, jakby projektant użył metody kopiuj-wklej ze zrzutu ekranowego innego systemu.

Kolejna drobna różnica widoczna jest po wysunięciu obszaru akcji i powiadomień. Rozmieszczenie przycisków akcji wygląda nieco bałaganiarsko. Wciąż jest ich 11, czyli tyle co w pierwszej kompilacji testowej mobilnego Windowsa 10, ale czy nowy układ jest lepszy od dotychczasowego? Każdy powinien ocenić to sam.

Obszar powiadomien  Centrum powiadomień i akcji

Zachowana została skądinąd bardzo dobra funkcja odpowiadania na smsy bezpośrednio z powiadomienia - czy to w obszarze powiadomień, czy bannerze informacyjnym.

Odpowiedź na sms z bannera powiadomień

Jednak nowy wygląd, jaki nadano tej funkcjonalności, do nas nie przemawia. Ikonka wysyłania sprawia wrażenie rysowanej przez niezbyt zdolnego i jeszcze mniej pomysłowego gimnazjalistę. Mamy nadzieję, że w ostatecznym, oficjalnym wydaniu systemu zostanie ona zastąpiona czymś, co wygląda tak, jak na Windows 10 przystało.

Zmianom uległ także dialer, jednak i w tym przypadku mamy spore wątpliwości, czy są to zmiany na lepsze. O ile na urządzeniach z niezbyt dużymi ekranami być może wygląda to nieźle, to na Lumii 1520 z sześciocalowym ekranem o rozdzielczości 1920x1080 px wrażenie marnotrawienia miejsca jest uderzające.

Dialer  Dialer

Nieszczególnie wygląda też ekran nawiązanego połączenia.

Dialer

Odmieniono także wygląd aplikacji smsów.

SMS - lista konwersacji

Lista konwersacji została przygotowana całkiem nieźle - widzimy tu fragment treści ostatnich wiadomości i numer oraz zdjęcie nadawcy (o ile mamy je zapisane w kontaktach).

Gorzej prezentuje się natomiast ekran tworzenia wiadomości.

SMS - tworzenie wiadomości

Oczywiście zastosowano tu tę samą, wspomnianą już mocno gimnazjalną ikonkę wysyłania wiadomości.

Zmieniony został także manager uruchomionych aplikacji. Na urządzeniach z dużymi ekranami wyświetlone są one w formie siatki miniatur. To akurat oceniamy pozytywnie.

Manager uruchomionych aplikacji

Dodatkowo zdecydowanie więcej zakamarków Windowsa 10 jest już zaprojektowanych w nowym stylu - coraz rzadziej trafiamy na dawne, prostokątne włączniki, które zastąpiono mniejszymi i zaokrąglonymi. W wielu miejscach zmniejszono czcionki i dodano zupełnie nowe, w zamyśle lepsze, ikony. Zdecydowanie rzadziej spotykaliśmy też niespójności w stylu zmiany koloru tła z czarnego na biały w różnych miejscach nawet jednej aplikacji. Pod tym względem build 10051 jest dopracowany lepiej od swojego poprzednika.

2015.04.18, 10:14
A jak to jest z tym poprawieniem kompresji? Czy system zajmuje mniej miejsca?
2015.04.19, 22:54
Witam)
W moim wypadku mi bardzo pomógł ten artykuł
http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737
Szukałam fachowców, które nie tylko znają że robią, ale i mają konieczne jakości, z doświadczeniem pracy i z ogromnym bagażem wiedz i umiejętności. Jeśli Państwu trzeba korepetytora z języka angielskiego, 'native speaker' nośnik mowy doradzam Preply. Tam prawdziwi fachowcy, bardzo odpowiedzialny podchodzą do swojej pracy nie tylko z dorosłymi ale i z dziećmi. I całkiem możliwy do przyjęcia koszt. tak że spróbujcie)) Najszerszy wybór korepetycji z angielskiego. Komentarze wystawiane przez prawdziwych uczniów oraz niskie ceny.
Język angielski bardzo łatwo mi poszedł po Skype zajęciach )
Można otrzymać lekcje online Skype za darmo!
nauka angielskiego przez Skype jest bardzo efektywna i szybka !

Doradzam)
OdpowiedzRaportowany00