partner serwisu

Nexus Launcher dla Androida 7.0 Nougat, czyli rzut okiem na nowy ekran domowy od Google

Nexus Launcher dla Androida 7.0 Nougat, czyli rzut okiem na nowy ekran domowy od Google
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 sierpnia 2016, 09:11
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android 7.0 nougat, aplikacja na androida, ekran domowy, nexus launcher, pulpit, smartfon

Kilka dni temu do sieci wyciekła nieoficjalna wersja Nexus Launchera - ekranu domowego przeznaczonego dla najnowszych smartfonów sygnowanych przez Google, pracujących pod kontrolą Androida 7.0 Nougat. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nowości szykuje dla nas wyszukiwarkowy potentat, a nasze spostrzeżenia opiszemy w tym rzucie okiem na Nexus Launcher z Androida 7.0 Nougat.

Zaczniemy od złej wiadomości. Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie, Nexus Launcher będzie obecny jedynie na pochodzących z serii Nexus smartfonach, które zadebiutują na rynku z najnowszą wersją Androida - 7.0 Nougat. Jednak bardzo możliwe, że firma Google zdecyduje się przenieść niektóre rozwiązań do launchera Google Now, który z kolei dostępny jest dla wszystkich w sklepie Google Play. Chcemy także zaznaczyć już na samym początku, że testowana przez nas wersja ekranu domowego jest nieoficjalna i jej stabilny wariant może różnić się od tego, który zainstalowaliśmy na redakcyjnym smartfonie.

Ekran domowy to jedna z najważniejszych z punktu widzenia użytkownika aplikacji obecnych na urządzeniach mobilnych. Pozwala on na szybki dostęp do aplikacji, zmianę tła pulpitu oraz umieszczanie na nim różnego rodzaju widżetów prezentujących wybrane przez użytkowników informacje. Wielu producentów smartfonów i tabletów oferuje własne nakładki na Androida, więc rozwiązania proponowane przez Google trafiają do garstki osób, które decydują się na zakup Nexusa lub innego smartfona z niezmodyfikowana wersją mobilnego systemu operacyjnego. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co Android 7.0 Nougat właśnie użytkowników takich urządzeń mobilnych, bo pojawiające się od kilku tygodni przecieki sugerowały, że czekach ich niemałe zaskoczenie w postaci między innymi braku znanej i lubianej szuflady aplikacji.

Nexus Launcher, czyli co nowego czeka nas na pulpicie Androida 7.0 Nougat

Zmiany w ekranie domowym Androida 7.0 Nougat nie są rewolucyjne, jednak niektóre z nich wpłyną na sposób naszej interakcji ze smartfonem. Najlepszym na to przykładem jest usunięcie z pulpitu ikony szuflady aplikacji pozwalającej na wyświetlenie wszystkich zainstalowanych programów. W Nexus Launcherze będzie temu służył gest. Kiedy przeciągniemy po ekranie palcem od docka w górę, system wyświetli nam szufladę aplikacji znaną już z wcześniejszych wersji Androida. Osoby, które przyzwyczaiły się do ikony szuflady aplikacji nadal mogą uruchamiać w podobny sposób listę programów. Wystarczy dotknąć niewielkiego znacznika wyświetlanego ponad dockiem. Usunięcie z docku ikony szyflady aplikacji sprawiło również, że użytkownicy będą mogli umieszczać na nim skróty do 5 wybranych przez siebie aplikacji.

Nexus Launcher z Androida 7.0 Nougat

Nexus Launcher to przede wszystkim brak ikony szuflady aplikacji, nowe widżety na pulpicie, a także usprawniony mechanizm zmiany tła (kliknij, żeby powiększyć).

Kolejną dużą zmianą są dwa nowe widżety wyświetlane u góry pulpitu. Po pierwsze, firma Google zdecydowała się zastąpić zajmujący całą szerokość ekranu pasek wyszukiwarki zgrabną ikoną wyświetlaną przy lewej krawędzi. Jej dotknięcie prezentuje znany już panel służący do wpisywania wyszukiwanych fraz, a przeciągnięcie w prawą stronę uruchamia Google Now. Druga nowinka to widżet zegara, który jest teraz mniejszy i charakteryzuje go bardzo prosty i schludny design.

To jednak nie koniec zmian na pulpicie. Nexus Launcher dostępny w Androidzie 7.0 Nougat to także nowa ikona folderu. Jest ona nadal okrągła, ale zmienił się sposób prezentowania przechowywanych w niej skrótów. Ikony są teraz wyświetlane obok siebie, a nie jedna za drugą. Takie rozwiązanie sprawia, że łatwiej nam zorientować się, co przechowuje folder. Niestety tylko w przypadku czterech elementów. Kiedy umieścimy w folderze ikony kolejnych programów, nie będą one już widoczne.

Mimo małej rewolucji w sposobie uruchamiania szuflady aplikacji, jej działanie nie uległo zmianie. Usprawnień doczekała się jedynie górna część, w której znajduje się wyszukiwarka aplikacji. Wyświetlany dotąd po lewej stronie komunikat został przeniesiony na środek i doczekał się kompana w postaci ikony lupy. Cała reszta, czyli panel najczęściej używanych aplikacji, jak i część prezentująca zainstalowane programy pozostały bez zmian. Listę programów możemy przewijać przesuwając po niej palcem lub wykorzystując suwak umieszczony na prawej krawędzi ekranu

Nieznacznie zmienił się również sposób zmiany tapety. Nadal w tym celu musimy przytrzymać palec w pustym miejscu pulpitu i następnie wybrać ikonę pozwalającą na wybranie odpowiedniego obrazka, jednak w Androidzie 7.0 Nougat przenosi ona do nowego widoku, w którym prezentowane są foldery z pogrupowanymi obrazami. Kiedy wybierzemy jeden z tematycznych katalogów będziemy mogli przejrzeć i zastosować którąś z przechowywanych w nim ilustracji. Jednak największą nowością jest funkcja pozwalająca na automatyczną zmianę co 24 godziny obrazów tła pulpitu. Niestety ten mechanizm wymaga instalacji dodatkowej aplikacji, jednak nawet takie rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które lubią często zmieniać tła pulpitu na swoich smartfonach.

Nexus Launcher nie wprowadza zmian do mechanizmu dodawania widżetów do pulpitów użytkownika. Możemy uruchomić go w ten sam sposób (przytrzymanie palca na pustym miejscu ekranu domowego) i tak samo przeglądać oraz wybierać interesujące nas widżety. Możliwości konfiguracji Nexus Launchera są skromne. Użytkownicy mają jedynie możliwość wyłączenia panelu sugerowanych aplikacji, gestu uruchamiającego aplikację Google Now oraz przyznanie pozwolenia na obracanie ekranu domowego.

Podsumowanie

Wersja Nexus Launchera przygotowana na potrzeby Androida 7.0 Nougat nie jest tak rewolucyjna, jak spekuluje się o tym w internecie. Największe zmiany dotyczą sposobu uruchamiania szuflady aplikacji, dwóch widżetów wyświetlanych na pulpicie oraz możliwości automatycznej zmiany jego tła. Inne nowości wydają się być kosmetyczne i usprawniają jedynie dobrze działający ekran domowy sygnowany logo Google. Sporą zaletą Nexus Launchera jest szybkość działania. Aplikacja momentalnie reaguje na działania użytkownika.

Wszystkie opisane przez nas nowości przywitaliśmy z zadowoleniem. Niestety obcowanie z konkurencją w postaci Action Launcher oraz innych tego typu aplikacji sprawia, że czujemy lekki niedosyt i jesteśmy zdania, że jeszcze wiele Google może zrobić, żeby nie tylko uatrakcyjnić ekran domowy oferowany w urządzeniach z serii Nexus, ale także sprawić, że korzystanie z niego w większym stopniu ułatwi obsługę smartfonów i tabletów.

Na odpowiedź czeka jeszcze pytanie ile z nowości dostępnych w Nexus Launcherze trafi do szerszej grupy użytkowników za sprawą przeniesienia ich do ekranu domowego Google Now, ale o tym przekonamy się najprawdopodobniej dopiero w dniu premiery nowych Nexusów.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.