partner serwisu

Musical.ly i Android - podpatrz innych, wyraź siebie!

Musical.ly i Android - podpatrz innych, wyraź siebie!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
16 listopada 2016, 17:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja na smartfona, musical.ly, musically

Musical.ly to aplikacja kliencka nowej, mobilnej wideo-sieci społecznościowej, w której każdy może zarejestrować i upublicznić swój maksymalnie 15 sekundowy wideoklip lub poprzestać na oglądaniu treści zamieszczanych przez innych. Choć pozornie aplikacja może się kojarzyć ze Snapchatem to nim nie jest. W przypadku Snapchata mamy do czynienia z multimedialnym komunikatorem, w którym przesłane treści są kasowane zaraz po wyświetleniu. W Musical.ly nikt niczego nie kasuje, tu chodzi właśnie o to, by nasz klip był udostępniany jak najszerzej, wyświetlany przez jak najwięcej użytkowników i żeby jak największa rzesza ludzi go polubiła. Zanim jednak opublikujemy własne produkcje wideo warto zobaczyć jak to robią inni.

Musical.ly to program o nieco mylącej nazwie, bo zbyt mocno podkreśla ona muzyczny charakter tego tworu, tymczasem instalując tę aplikację możemy uzyskać dostęp do treści niekoniecznie związanych z muzyką. Program daje nam dostęp do dynamicznie rosnącej społeczności mikro-vlogerów, czyli pasjonatów tworzących krótkie formy wideo. Jeżeli jesteście zainteresowani tego typu twórczością, Musical.ly was nie zawiedzie.

Warta uwagi
Musical.ly

Aplikacja społecznościowa, w której najpopularniejszą formą wyrażenia siebie jest opublikowanie krótkiego nagrania wideo. Zarejestrowane klipy możemy udostępniać społeczności użytkowników Musical.ly, jak również publikować na Facebooki, Twitterze, Vine czy Instagramie.

Musical.ly to aplikacja, która być może pozwoli ci zostać gwiazdą internetu. To także program, który umożliwia podpatrzenie, jak gwiazdami próbują zostać inni. Oprócz wspomnianych już wcześniej 15 sekundowych nagrań wideo, Musical.ly umożliwia również prowadzenie transmisji na żywo. Tu już oczywiście nie ma 15 sekundowego ograniczenia czasowego, a inni widzowie mogą komentować na bieżąco wyczyny głównego bohatera lub bohaterki transmisji. Swoją drogą zastanawialiśmy się, na co komu taka aplikacja. Jednak jej dynamicznie rosnąca popularność nie pozwoliła nam bezczynnie przyglądać się rozwojowi sytuacji. Wzięliśmy więc testowy smartfon w dłoń i zainstalowaliśmy Musical.ly. Wrażenia? Szczegóły poniżej.

Musical.ly - internetowy Hyde Park

Musical.ly to aplikacja kliencka serwisu, w którym swoje klipy zamieszczają nie tylko osoby prywatne, dostępne są również kanały prowadzone przez konkretne organizacje i firmy (np. MTV, czy NBA).

Musical.ly jest aplikacją wymagającą oczywiście zarejestrowania. Konto w serwisie możemy założyć tradycyjnie za pomocą dowolnego adresu e-mail lub powiązać z Musical.ly posiadany już profil na Facebooku. Istnieje również możliwość rejestracji konta w oparciu o numer telefonu, na którym zainstalowano aplikację. Proces rejestracji (za pomocą e-maila) próbuje wydobyć sporo danych od nas. O ile sam formularz rejestracyjny nie wymaga niczego poza adresem e-mail i pseudonimem jakiego chcemy używać w Musical.ly, to aplikacja zachęca do zrobienia selfie (po to, żeby znajomi mogli Cię zidentyfikować), a następnie prosi o dostęp do bazy kontaktów w telefonie oraz bazy znajomych na Facebooku - argumentacja jest standardowa, dostęp ma ułatwić znalezienie znajomych, którzy już korzystają z Musical.ly. Warto jednak odnotować, że wszystkie te prośby możemy zignorować, co ma sens w sytuacji, gdy - przynajmniej na początek - chcemy się jedynie zaznajomić z serwisem i obejrzeć co nagrywają inne osoby.

Ekran Discover people wyświetlany jest bezpośrednio po rejestracji i zalogowaniu się w Musical.ly. Zobaczymy na nim miniaturki wideoklipów z najpopularniejszych w danym momencie kanałów. Swoje treści w tym serwisie umieszczają nie tylko indywidualni użytkownicy, są tu również kanały firmowane przez znane marki medialne (np. MTV) czy sportowe (vide NBA). 

Musical.ly - lajkowanie, szerowanie...

Większość publikowanych w Musical.ly treści to amatorskie nagrania, ale trafiają się też ciekawsze, bardziej profesjonalne klipy.

Po wyborze konkretnego kanału otrzymujemy dostęp do wszystkich zamieszczonych w nim treści. O ile większość nagrań to krótkie, typowo amatorskie klipy, coś w rodzaju "wideo-selfie", to trafiają się tu również istne perełki (polecamy spojrzeć na kanał Zacha Kinga, człowieka, który z efektów specjalnych uczynił niezłą zabawę). Jeżeli dany kanał nam się podoba możemy go subskrybować wskazując przycisk follow (tak, interfejs jest anglojęzyczny). Opcjonalnie istnieje również możliwość wysłania bezpośredniej wiadomości do twórcy danego kanału, ale ci popularniejsi "nagrywacze wideo" blokują tę możliwość umożliwiając kontakt jedynie swoim znajomym. Wybierając przycisk menu (trzy kropki w górnym, prawym rogu ekranu), mamy możliwość uaktywnienia powiadomień o nowych publikacjach wybranego wykonawcy, współdzielenia profilu, blokady danego użytkownika lub zgłoszenia niewłaściwych treści.

Musical.ly - wyszukiwanie interesujących treści

Wyszukiwanie treści w Musical.ly bazuje głównie na popularności poszczególnych kanałów i klipów, a także oparte jest na liście tagów.

Wspomniany wcześniej ekran discover people wyświetlany jest tylko po pierwszym uruchomieniu aplikacji. Później główny ekran programu podzielony jest na trzy części: follow to obszar, w którym prezentowane są treści publikowane przez osoby przez nas śledzone, featured to aktualnie promowane przez serwis nagrania, for you propozycje Musical.ly dopasowane do naszych preferencji (będą tym trafniejsze im dłużej korzystamy z aplikacji). Jednorazowo na ekranie wyświetlany jest pojedynczy klip. Przewijając ekran w górę i w dół przechodzimy do kolejnych nagrań. Każde wideo możemy polubić, skomentować lub udostępnić na facebooku, messengerze, instagramie itp. Skąd nazwa Musical.ly? Otóż większość nagrań to amatorskie wykonania znanych przebojów, a dokładniej - fragmentów tych przebojów (pamiętajmy o 15-sekundowym limicie nagrań). Jeżeli treści prezentowane na głównym ekranie nam nie wystarczają, możemy skorzystać z wyszukiwarki i przeszukiwać zasoby według tagów, wybierać najpopularniejsze nagrania w danej chwili, czy dobierać treści w zależności od piosenki wykonywanej przez autora/autorkę nagrania.

Musical.ly - transmisje na żywo i czas na własne treści

Oprócz 15-sekundowych nagrań w Musical.ly znajdziemy również transmisje na żywo.

Chyba żadna sieć społecznościowa nie obejdzie się bez długich dyskusji na tematy różne. Nie inaczej jest w przypadku Musical.ly. Oprócz zarejestrowanych wcześniej 15 sekundowych nagrań, aplikacja daje dostęp do transmisji na żywo (aktualnie trwające transmisje wyświetlane są w powiadomieniach w aplikacji). W takim przypadku czasowy limit transmisji oczywiście nie obowiązuje. Każdy obserwujący przekaz może w czasie rzeczywistym wskazać polubienie lub skomentować wypowiedź czy wyczyn autora/autorki przekazu. Jak zdołaliśmy się przekonać większość tego typu transmisji to takie "vlogowe gadanie", ale patrząc na liczbę widzów i tematykę przekazu, możemy jedynie podsumować, że nastolatki uwielbiają Musical.ly. W serwisie dominują treści tworzone przez młodych i dla młodzieży.

Skoro mowa o treści, jak samemu zostać twórcą? To bardzo proste. Wystarczy wskazać duży symbol + widoczny w dolnej części ekranu podczas odtwarzania dowolnego klipu (ale nie w trakcie przekazu na żywo), a następnie wybrać, czy chcemy najpierw dobrać podkład muzyczny (ma to sens, jeżeli chcemy wstawić krótki fragment własnego wykonania jakiegoś utworu), czy też od razu przechodzimy do rejestrowania wideo, albo też przesyłamy wcześniej nagrany filmik zapisany w pamięci smartfonu. Fascynuje Cię świat takich krótkich klipów i ludzie, którzy tworzą te treści? Nie pozostań bierny i wyraź siebie. Musical.ly jest do tego stworzony. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.