partner serwisu

Microsoft Outlook dla Androida - szybki test

Microsoft Outlook dla Androida - szybki test
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 stycznia 2015, 05:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
acompli, android, apple, ios, microsoft, microsoft outlook, outlook, outlook for android, outlook na androida, outlook na ios, windows

Kiedy dwa miesiące temu Microsoft poinformował o przejęciu Acompli - niewielkiej (w skali globalnej) firmy, której podstawowym produktem był całkiem niezły klient poczty mailowej dla iOS i Androida - usłyszało o tym niewielu polskich użytkowników. Powód był prosty. Acompli to była dobra aplikacja. Dobra, ale nie wyróżniająca się niczym szczególnym, może poza obsługą wielu typów kont mailowych, w tym poczty Exchange. To jednak było zdecydowanie zbyt mało, żeby zdobyć serca i urządzenia posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem czy mobilnym systemem od Apple. Ta sztuka nie udała się także Microsoftowi, który choć udostępnił swoje aplikacje pocztowe - Outlook.com i OWA for Android - to również nie zawojował nimi świata. Teraz jednak, dzięki połączonym siłom obu firm, światło dzienne ujrzała aplikacja Outlook na Androida oraz iOS. Mamy więc do czynienia z kolejnym etapem przekonywania użytkowników nieokienkowego sprzętu do nieco bliższych kontaktów z usługami Microsoftu, ale można przy tym odnieść wrażenie, że w dużym stopniu jest to także odpowiedź na Google Inbox - aplikację, która całkiem niedawno narobiła sporo szumu. Czy Outlook dla Androida również wywoła tyle zamieszania? 

Acompli to Oultook dla Androida
Acompli już nie ma - miejsce aplikacji zajął Outlook dla Androida i iOS

Od strony funkcjonalnej najważniejszym, co odróżnia nowego Outlooka od starszego Outlook.com, jest obsługa wielu typów kont pocztowych. Aplikacja obsłuży nie tylko podstawowe konto pocztowe Microsoft, ale też poradzi sobie z mailem Exchange, kontami Google, iCloud i Yahoo, a także większością innych usług pocztowych. Jeśli więc macie skrzynkę mailową np. w Onecie, również możecie użyć nowego mobilnego Outlooka, choć w tym przypadku niezbędne będzie ręczne wprowadzenie parametrów konta.

Outlook dla Androida - obsługa wielu kont

W przypadku natywnie obsługiwanych przez Outlooka kont ich konfiguracja w aplikacji sprowadza się do podania adresu mailowego i hasła. Niezbędne będzie też przyznanie aplikacji odpowiednich uprawnień.

Konfiguracja Outlook dla Androida  Outlook dla Androida - uprawnienia

Po tej dość prostej czynności konto jest już skonfigurowane. Po kolejnych kilkunastu - kilkudziesięciu sekundach poczta zostanie zsynchronizowania. Co istotne, synchronizacja dotyczy nie tylko poczty, ale też kontaktów i kalendarza.

Outlook dla Androida - kontakty

Kolejna, tym razem zupełnie nowa funkcjonalność, to skrzynka priorytetowa. Co to takiego? Aplikacja została wyposażona w algorytm, którego zadaniem jest określanie, które z przychodzących wiadomości będą dla nas najważniejsze, a którymi możemy zająć się później. W założeniu ma on odsiewać powiadomienia z serwisów społecznościowych i treści reklamowe od maili, które rzeczywiście mogą być istotne. Niestety funkcjonalność ta nie działa do końca poprawnie. O ile w skrzynce "Inne" faktycznie znajdują się przede wszystkim powiadomienia i reklamy, to jednak w skrzynce priorytetowej obok prawdziwych konwersacji i wiadomości od żywych ludzi znaleźliśmy także kilka ofert pracy i powiadomienia z serwisów ogłoszeniowych.

Outlook dla Androida - skrzykna priorytetowa

Sam pomysł wydzielenia skrzynki priorytetowej jest jak najbardziej słuszny, jednak funkcjonalność ta nie została jeszcze do końca dopracowana.

Nieco zastrzeżeń mamy do wygody tworzenia nowego maila. Zacznijmy jednak od pozytywów. Podobają nam się prawda podpowiedzi kontaktów, pojawiające się po wpisaniu pierwszych liter w polu "do", podoba się nam też możliwość bardzo prostego wysłania zsynchronizowanego z kalendarzem zaproszenia na spotkanie czy zaproponowania terminu (w aplikacji nazywa się to nie do końca szczęśliwie "wyślij dostępność").

Outlook dla Androida - podpowiedzi  Outlook dla Androida - spotkanie

Nie podoba nam się natomiast możliwość dodawania załączników tylko pojedynczo. Biorąc pod uwagę, jak często wysyłamy maile, w których jest kilkanaście, czy nawet ponad dwadzieścia dołączonych plików, konieczność dodawania każdego z nich osobno boli nas dość mocno. Zdecydowanie przydałaby się możliwość zaznaczenia większej ich liczby i dodania wszystkich za jednym zamachem.

Możliwości ustawień aplikacji nie są zbyt szerokie. Możemy wybrać, czy chcemy otrzymywać powiadomienia o wszystkich przychodzących wiadomościach, lub zdecydować, że będziemy informowani wyłącznie wtedy, kiedy mail trafi do priorytetowej skrzynki. Skonfigurujemy także dźwięki powiadomień i włączymy lub wyłączymy wibrację.

Outlook dla Androida - ustawienia

Możemy skonfigurować podpis dodawany pod każdym wysyłanym mailem, przy czym dla każdego konta pocztowego może być on inny. Co ciekawe, domyślny podpis ustawiony automatycznie dla wszystkich kont brzmi "Sent by Acompli for Android". Jak widać, część detali nie została jeszcze dopracowana.
Możemy także wybrać informacje z kalendarzy, o których będziemy dostawać powiadomienia.

Outlook dla Androida - podpisy  Outlook dla Androida - ustawienia kalendarza

Nie ma natomiast nawet prostego autorespondera, który automatycznie odpowiadałby na wiadomości, kiedy będziemy na urlopie, bądź kiedy po prostu nie będzie chciało się nam odpisywać na maile. Możemy też zapomnieć o ustaleniu reguł wiadomości.

Ciekawą funkcjonalnością Outlooka jest też obsługa dysków chmurowych. Dokładnie rzecz biorąc - dwóch typów dysków. Pierwszy z nich to oczywiście OneDrive Microsoftu. Drugim jest Dropbox. Brakuje za to obsługi dysku Google. Czy nas to dziwi? Mówiąc szczerze - nie. Czy się nam to podoba? Także nie. Dobrze, że chociaż pocztę z konta Google możemy w Outlooku obsłużyć.

Outlook dla Androida - chmura

Należy wspomnieć, że Outlook znajduje się w dość wczesnej fazie testów i widać to dość wyraźnie. Pewne braki funkcjonalne to jedno, ale w oczy rzucają się też proste błędy językowe, jak chociażby "kopia zapa-sowa".

Outlook dla Androida - kopia zapasowa

To są jednak drobiazgi, które nie utrudniają korzystania z aplikacji. Ona sama zapowiada się naprawdę nieźle, choć bez naprawienia kilku wad ciężko byłoby się nam na nią przestawić. Mamy na myśli przede wszystkim możliwość dodawania wielu załączników naraz, a także funkcję autorespondera.

Od strony wizualnej natomiast aplikacja prezentuje się bardzo dobrze. Jest czytelna i bardzo prosta w obsłudze. Mówiąc szczerze - chcielibyśmy, żeby tak właśnie wyglądała aplikacja pocztowa Microsoftu w smartfonach z Windows Phone Windows 10 na smartfony. Wystarczy tylko porównać, żeby nie mieć wątpliwości, która z nich prezentuje się lepiej.

Poczta Windows Phone  Outlook dla Androida

Zanim jednak powiemy - Outlook na Androida jest super, od dziś będę go używać! - musi minąć jeszcze trochę czasu, a wskazane przez nas niedoskonałości powinny zostać poprawione. Jeśli tak się stanie, wtedy jest duża szansa, że Outlook stanie się naszą (możliwe, że Waszą także) podstawową aplikacją pocztową na urządzeniach z Androidem i iOS.

Jeśli sami chcecie przetestować Outlook dla Androida, pobierzecie go tutaj
Wersję dla iOS natomiast znajdziecie tu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.