partner serwisu

Microsoft How-Old jako aplikacja mobilna dla Windows Phone

Microsoft How-Old jako aplikacja mobilna dla Windows Phone
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
25 maja 2015, 23:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja, aplikacja mobilna, how old, how-old, ile mam lat, ile masz lat, microsoft, microsoft how-old, sprawdzanie wieku, wiek, wiek na zdjęciach, windows phone, zdjęcia

Ile mam lat? Ile lat ma osoba na zdjęciu? Kilka tygodni temu Microsoft przygotował stronę internetową How-Old, na której możecie uzyskać odpowiedzi na te pytania. Ze względu na fakt, iż wyniki podawane przez usługę zawierały w sobie sporą dawkę przymrużonego oka, strona How-Old zyskała bardzo dużą popularność na całym świecie. na tyle dużą, że jej twórcy postanowili pójść za ciosem i udostępnić użytkownikom smartfonów z Windows Phone aplikację mobilną Microsoft How-Old, będącą odpowiednikiem dotychczasowej, przeglądarkowej wersji usługi.

Na czym polega fenomen Microsoft How-Old? Wydaje się, że popularność usługi wynika przede wszystkim z absolutnie niedokładnego szacowania wieku. W końcu cóż ciekawego może być w aplikacji, która na wczytanej fotografii dokładnie rozpozna wiek użytkownika. On sam i bez tego dobrze wie, które urodziny ostatnio obchodził. Najlepsza zabawa zaczyna się jednak dopiero wtedy, kiedy można zgadywać, ile lat usługa nam doda lub odejmie. I choć wydaje się to mało poważne, żeby nie powiedzieć dosadniej, to jednak właśnie niezbyt duża dokładność szacowania wydaje się tym, co przysporzyło How-Old najwięcej zwolenników.

Sama aplikacja mobilna jest bardzo prosta w obsłudze - wystarczy wybrać jedno z proponowanych, domyślnych zdjęć, żeby sprawdzić poprawność (lub raczej - niepoprawność) działania usługi na obcym niczego nieświadomym organizmie, można też użyć własnego zdjęcia.

Microsoft How-Old

Wykorzystać można każdą fotografię fizycznie zapisaną w pamięci smartfona - aplikacja przeanalizuje ją i poda wynik szacowania wieku.

Microsoft How-Old

Na powyższym zrzucie ekranowym widzicie piszącego te słowa, któremu nie dość, że do wskazanego przez aplikację wieku brakuje ponad dekadę, to w chwili wykonywania użytej fotografii był on jeszcze o kilkanaście miesięcy młodszy.

Warto zwrócić przy tym uwagę na dopisek pod zdjęciem - mamy wrażenie, że przeprosiny na wypadek błędnego szacowania są tu dopisane cokolwiek ironicznie. Przetestowaliśmy Microsoft How-Old na kilkudziesięciu zdjęciach kilkunastu osób, w każdym przypadku różnica między wiekiem szacowanym a rzeczywistym wynosiła nie mniej, niż 7 lat. Co również ciekawe, nie da się ukryć, że prezentowane wyniki w żadnym wypadku nie są losowe. Dlaczego tak twierdzimy? Każdą fotografię poddaliśmy kilkukrotnej analizie i za każdym razem wyniki dla danego zdjęcia były identyczne. Można więc stwierdzić, że rzeczywiście zastosowano w How-Old algorytm analizujący. Pytanie tylko, czy jego niska dokładność jest celowym zabiegiem, czy też wynikiem niedopracowania, które przez przypadek wywołało tak dużą popularność aplikacji.

Microsoft How-Old możecie pobrać ze sklepu Windows Phone.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.