partner serwisu

Memrise - to nie nauka, to zabawa z językami

Memrise - to nie nauka, to zabawa z językami
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
27 czerwca 2016, 09:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
app store, apple, edukacja, iphone, języki obce, memrise, nauka, nauka języków

Nauka języków kojarzy się wielu osobom ze żmudnym wkuwaniem słówek oderwanych od kontekstu, reguł gramatycznych itp. Nie. Nauka języków to nauka porozumienia się z ludźmi mówiącymi trochę inaczej od nas. Reguły pozostawmy zainteresowanym studiami filologicznymi, językoznawcom i badaczom języków i literatury różnych kręgów cywilizacyjnych. Zwykłym zjadaczom chleba znajomość języka obcego służy temu, by się po prostu dogadać. Twórcy programu Memrise zrozumieli to doskonale i stworzyli nie tyle program edukacyjny, co swego rodzaju grę językową, w której przechodząc kolejne etapy wybranego kursu językowego zdobywamy punkty, otrzymujemy odznaczenia, a wszystko to byśmy zmotywowani kontynuowali wędrówkę przez kolejne etapy kursu. Bez dwóch zdań Memrise to jedna z najlepszych aplikacji językowych aktualnie dostępnych w App Store. Poniżej dowiecie się dlaczego.

Rozumienie tego co do nas mówią oraz umiejętne przekazanie komuś drugiemu informacji za pomocą naszego aparatu mowy wymaga przede wszystkim znajomości słów, nie całego języka i obowiązujących w nim reguł, ale przede wszystkim słów. Memrise to aplikacja, w której mamy szansę na szybkie wzbogacenie naszego słownictwa z wybranego języka.      

Aplikacja jak wiele podobnych wymaga rejestracji, można to zrobić metodą tradycyjną (podając e-mail) lub powiązać swoje konto na Facebooku z aplikacją.

Memrise  Memrise  Memrise

Po zarejestrowaniu się nie pozostaje użytkownikowi nic innego jak wybrać język, w którym chce szlifować swoje umiejętności. Jak widać dostępnych języków jest aż 88, przy czym dla każdego z nich program oferuje wiele różnych kursów o różnym poziomie zaawansowania. Najwięcej kursów znajdziemy do nauki języka angielskiego, ale nie jest tak, że w przypadku pozostałych jest już tylko po jednym kursie. Dla popularniejszych języków liczba kursów jest naprawdę pokaźna, a całość materiału dostępna bezpłatnie pozwala naprawdę na długie korzystanie z programu.

Oczywiście Memrise jest aplikacją dystrybuowaną w modelu freemium. Sam program + część kursów (naprawdę sporo) i wybrane funkcje otrzymujemy bezpłatnie, ale aby móc korzystać ze wszystkich możliwości zapewnianych przez program należy wykupić subskrypcję.

                                   

Memrise uczy przede wszystkim słówek, ale program przemyca też wiedzę na temat reguł wykorzystania określonych słów (co widać w powyższym przykładzie po lewej stronie). Szkoda tylko, że twórcy Memrise umożliwili dodawanie użytkownikom własnych opisów konkretnych słówek, co - jak widać po prawej stronie powyższych ilustracji - nie zawsze działa, niektórzy po prostu wstawiają bezsensowne treści. Dobrze przynajmniej, że pod notatkami widać kto jest ich autorem. Treści podpisane jako "Memrise" można uznać za rzetelne, w przypadku pozostałych, bywa różnie.

                                   

Jak wspomnieliśmy we wstępie Memrise jest zbudowane trochę jak gra, w której pokonujemy kolejne etapy i zdobywamy punkty, a przy okazji zapamiętujemy coraz większy zasób słów w interesującym nas języku. Takie podejście na pewno motywuje do dalszej nauki. Szkoda że twórcy nie oferują np. nagród w postaci bezpłatnych miesięcznych subskrypcji dla najbardziej aktywnych użytkowników.

         

Istotne jest też to, że Memrise nie jest w żadnym razie aplikacją nastawioną na bezmyślne powtarzanie słówek, algorytm został tak opracowany by optymalnie wykorzystać działanie naszej pamięci krótkotrwałej i pamięci długotrwałej, a także umiejętnie pobudzić naszą pamięć poprzez budowanie różnego typu skojarzeń. Zróżnicowany charakter ćwiczeń (lektor, układanki, definicje, nagrania wideo etc.) również pomaga lepiej zapamiętać przekazywany materiał.

                                      

Naukę z Memrise można przerwać w dowolnym momencie, program przechowuje nasze osiągnięcia i w każdej chwili umożliwia łatwy powrót do miejsca w kursie, w którym ostatnio zakończyliśmy językowe zmagania. Co jakiś czas na ekranie wyświetlane są plansze zachęcające do skorzystania z dodatkowych funkcji i typów ćwiczeń, dostępny już oczywiście w wersji premium. W pełni funkcjonalny Memrise nie jest tani, kosztuje rocznie równowartość 60€, ale z drugiej strony jest to kwota wielokrotnie niższa od ceny jakiegokolwiek komercyjnego kursu językowego. Zanim zapłacimy warto zapoznać się z materiałami udostępnianymi bezpłatnie, bo tych jest naprawdę sporo. Na tyle dużo, że - o ile tylko będziemy zainteresowani dalszym rozwijaniem naszych umiejętności językowych - decyzja o ewentualnym wykupieniu subskrypcji okaże się decyzją przemyślaną.

Polecamy
Memrise

Program umożliwiający naukę blisko 100 języków obcych z całego świata. Głównym celem jest nauka słówek, ale dzięki różnego typu ćwiczeniom, materiałom audio, nagraniom wideo, nauka jest tutaj czymś w rodzaju gry, w której pokonujemy kolejne etapy (lekcje kursu) i zdobywamy punkty oraz umiejętności językowe.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.