partner serwisu

McDonald's w Androidzie - masz smaka na Maka?

McDonald's w Androidzie - masz smaka na Maka?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
23 maja 2017, 16:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja mcdonald's, mcdonald's, mcdonald's polska

McDonald's Polska to... tak sieć restauracji, ale w tym przypadku mamy na myśli aplikację mobilną przygotowaną przez szefów polskiego oddziału tej globalnej marki spożywczej, która przez jednych jest uwielbianej, a przez innych znienawidzona. My wyłączamy emocje i w możliwie najbardziej obiektywny sposób rzucamy naszym "okiem" na użyteczność programu McDonald's Polska w wersji dla Androida (jest też dostępne wydanie na platformę iOS). Czy to aplikacja dla fanów tej sieci, czy też może przydatne narzędzie również dla tych, którzy jedynie okazjonalnie korzystają z menu punktów gastronomicznych wyróżnionych charakterystyczną, żółtą literką "M" - przekonajmy się. 

McDonald's Polska na smartfonie - do czego może być użyteczna aplikacja mobilna promująca sieć jadłodajni globalnego giganta? Na pewno w programie znajdziemy aktualne oferty na wybrane pozycje w menu tej sieci gastronomicznej, ale opis zamieszczony w Google Play sugeruje więcej. Oczywiście jeżeli nigdy nie konsumujecie żadnych posiłków w restauracjach McDonald's spokojnie możecie darować sobie ten tekst. Jest on przeznaczony dla tych, którzy "mają smaka na Maka" - a czy zdarza się to codziennie, czy też jedynie w podróży, nie ma naprawdę żadnego znaczenia.

Warta uwagi
McDonald's Polska

Aplikacja opracowana przez polski oddział światowej sieci popularnych fast foodów, daje dostęp do aktualnych kuponów promocyjnych na dania w restauracjach McDonald's, a także ma wbudowany prosty moduł nawigacyjny ułatwiający dotarcie do najbliższej placówki gastronomicznej tej sieci.

McDonald's Polska to oficjalna aplikacja światowej sieci fastfoodów obejmująca restauracje McDonald's zlokalizowane w naszym kraju. Oferuje ona użytkownikom dostęp do aktualnych promocji (nie trzeba brać ulotek z restauracji), a także ma ułatwiać odnalezienie najbliższego punktu gastronomicznego oznaczonego charakterystycznym, znakowym logo. Opcjonalnie istnieje również możliwość filtrowania wyników wyszukiwania punktów gastronomicznych w zależności od ich typu: restauracje całodobowe (24/7), obsługujące kierowców (McDrive), kawiarnie McCafé, punktu z ofertą śniadaniową czy strefą Gym&Fun przeznaczoną dla najmłodszych klientów sieci, niekoniecznie zainteresowanych tylko posiłkiem. Aplikacja ma również automatycznie generować powiadomienia, gdy np. w trakcie podróży znajdziemy się w pobliżu jednej z restauracji należących do sieci McDonald's w naszym kraju. A jak jest naprawdę? Zobaczmy.

McDonald's Polska - Big Maki i... vouchery do kina

Promocje i zniżki wyświetlane w aplikacji McDonald's Polska obejmują nie tylko pozycje z menu tej sieci, ale również produkty i usługi z podmiotów współpracujących z McDonald's.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji niewielkie zaskoczenie - choć program na przykładowych zrzutach ekranowych dostępnych w sklepie Google Play prezentowany jest z pionowym interfejsem. Jednak po uruchomieniu McDonald's Polska na naszym testowym smartfonie (LG Nexus 5X z Androidem 7.x)  zobaczyliśmy poziomy układ interfejsu, którego zresztą w żaden sposób z poziomu aplikacji nie da się zmienić. Również wygląd samego programu mocno odstawał od tego, co było prezentowane w sklepie Google Play. Rzeczywista aplikacja ma układ poziomy, w którym interfejs jest podzielony wyraźnie na dwie części. Po lewej stronie mamy główne menu programu, a po prawej standardowo wyświetlane są najważniejsze (wg sieci) promocje i oferty. Mogliśmy się np. dowiedzieć, że za zakup konkretnej pozycji w menu otrzymujemy dwa vouchery obniżające cenę biletu do kina (wybranej sieci kin) do 10 zł za sztukę. Tego typu promocji może być oczywiście więcej, oferta stale się zmienia, a McDonald's jako globalną markę stać na to, by zawierać promocyjno-marketingowe sojusze z różnymi podmiotami absolutnie nie związanymi z branżą gastronomiczną. Oczywiście aby otrzymać zniżkę w kinie musimy odpowiednio dużo wydać w McDonald's - kupno najtańszego burgera to za mało. Warto o tym pamiętać.

McDonald's Polska - kupony i... błędy serwera

Aplikacja daje dostęp do aktualnych kuponów promocyjnych oraz teoretycznie pozwala przejrzeć aktualną ofertę. Teoretycznie, bo nam się to nie udało, z powodu ewidentnego błędu w McDonald's Polska.

Pierwsza pozycja z widocznego po lewej stronie menu programu to Kupony. Nazwa odpowiada temu co zobaczymy na ekranie po wybraniu tego elementu. Po prawej stronie wyświetlone zostaną aktualne kupony promocyjne na wybrane "mak-zestawy". Wskazanie konkretnego kuponu z listy powoduje wyświetlenie przycisku Odbierz kupon, po którego dotknięciu mamy 120 sekund na jego realizację w dowolnej restauracji McDonald's. Warto o tym pamiętać, bo przegapienie tego czasu oznacza zmarnowanie kuponu - ich liczba, podobnie jak w przypadku papierowych kuponów rozdawanych przez pracowników tej sieci, jest ograniczona.

Druga pozycja w menu to Oferta - teoretycznie ma nam dać dostęp do aktualnego menu w polskich restauracjach McDonald's. Niestety, próbowaliśmy łączyć smartfon zarówno z różnymi sieciami Wi-Fi połączonymi z internetem na różne sposoby, jak również używaliśmy dostępu do internetu przez sieć komórkową. Wszystko na nic - widoczny na powyższym obrazku komunikat "Błąd połączenia z serwerem" nie znikał. Smaczku dodaje fakt, że wcale nie było problemów z połączeniem z serwerem. Otóż prawa strona interfejsu opisywanej aplikacji to w istocie przeglądarka internetowa. Gdy wskażemy palcem np. którąś z promocji wyświetlanych bezpośrednio po uruchomieniu programu, wczytana zostanie mobilna strona serwisu McDonald's z odpowiednią treścią dotyczącą promocji. Strony te mają przycisk menu (trzy poziome kreski), jego dotknięcie rozwija... analogiczne menu jak to, które jest widoczne w interfejsie programu po lewej stronie ekranu. Jednak tutaj napis Oferta działa bez zarzutu i powoduje wyświetlenie po prostu całości menu sieci McDonald's. Całość przypomina sięganie do lewej kieszeni spodni przez prawą nogawkę.

Zresztą, nawet gdyby pozycja Oferty w menu programu działała poprawnie, to i tak byłoby się do czego przyczepić - bo co prawda możemy przejrzeć rodzaje burgerów, ba, są nawet składniki każdej kanapki. Jesteśmy jednak przyzwyczajeni, że menu każdej restauracji ma również ceny posiłków. Tutaj tego nie ma. Chcesz ceny? Zajrzyj do McDonald's! Tylko jak tam trafić? Opisywany program Ci pomoże.

McDonald's Polska - Gdzie jest restauracja?

Wybór opcji Restauracje pozwala uzyskać informacje o najbliżej położonych restauracjach McDonald's.

Program ma pomóc użytkownikowi w odnalezieniu najbliższej restauracji należącej do wiadomej sieci fast foodów. Po wybraniu z menu głównego pozycji Restauracje po prawej stronie ekranu zobaczymy listę placówek gastronomicznych franczyzowego potentata posortowaną względem odległości od użytkownika. Oczywiście aby ta funkcja działała, należy wyrazić zgodę na odczyt danych lokalizacyjnych ze smartfonu, na którym zainstalowano program. Każdy element listy zawiera adres restauracji, telefon do niej, a dodatkowo - po wskazaniu wybranej pozycji - otrzymamy informacje o godzinach otwarcia, a także typie placówki (czy jest np. plac zabaw dla dzieci, czy jest McCafe itp.). Niezależnie od godzin otwarcia samej restauracji podawany jest również czas otwarcia okienka McDrive. Tutaj w zasadzie nie mamy jakichś specjalnych uwag. Warto dodać, że aplikacja może również nawigować użytkownika do najbliższej, czy też wybranej przez niego restauracji. Jednak modułu nawigacji w samej aplikacji nie ma.

McDonald's Polska - Nawigacja, gdy masz odpowiedni program

Aplikacja "zaprowadzi" nas do restauracji, pod warunkiem, że mamy jakąkolwiek aplikację nawigacyjną w smartfonie.

Moduł nawigacji oparto na zewnętrznych rozwiązaniach. Po prostu w momencie, gdy wybierzemy z listy najbliższych placówek konkretny punkt, a następnie wskażemy polecenie Nawiguj, aplikacja McDonald's Polska wygeneruje ramkę umożliwiającą wybór jednego z zainstalowanych na smartfonie programów nawigacyjnych (standardowo powinna być przynajmniej aplikacja Mapy od Google). Przesyła jedynie polecenie wytyczenia trasy od aktualnej lokalizacji do wskazanego adresu wybranej restauracji. Takie rozwiązanie wydaje się zrozumiałe, zwłaszcza w sytuacji, gdy praktycznie każdy smartfon z Androidem jest wyposażany w choć jedną aplikację z modułem nawigacyjnym.

Ostatnią pozycją w menu programu są Ustawienia. Po wskazaniu tego elementu mamy możliwość konfiguracji powiadomień generowanych przez program. Standardowo w aplikacji włączone są wszystkie możliwe powiadomienia: o nowych kuponach, promocjach, produktach czy rzecz chyba najciekawsza dla smakoszy Big Maków i spółki, możliwość powiadomienia użytkownika gdy znajduje się w bliskiej odległości od jakiejś placówki należącej do McDonald's. 

Jeżeli jedziecie w Polskę i po drodze lubicie zatrzymywać się na Maka, aplikacja - mimo jej błędów - Wam się przyda. Warto też sprawdzić promocje, skoro i tak czasem jadamy w tej sieci, może przy okazji posiłku uda się uzyskać coś jeszcze? W każdym razie program tylko dla klientów McDonald's. Tych, którzy stronią od posiłków serwowanych przez tę sieć aplikacja w żadnym razie nie przekona do Maka.

2018.02.11, 21:55
Dodajmy do tego punk w Polityce Prywatności gdzie McDonalds zastrzega sobie możliwość sprawdzania na naszym telefonie historii przeglądanych stron, aktywności, zainstalowanych aplikacji i dzielenia się tymi informacjami z podmiotami uczestniczącymi w promocjach.

Masz niezdrowe jedzenia trochę taniej, a przy okazji dzielisz się tym co robisz na telefonie z resztą świata.