partner serwisu

Mapy Google, czyli jak szybko poruszać się po mieście

Mapy Google, czyli jak szybko poruszać się po mieście
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
5 października 2016, 11:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google maps, mapy, mapy google, nawigacja, nawigacja w komórce, transport publiczny

Jak nie zgubić się w obcej okolicy? Jak poruszać się efektywnie różnymi środkami transportu i zawsze być na czas w umówionym miejscu? Dziś, w epoce smartfonów, satelitarnych systemów nawigacyjnych i wszechobecnej łączności bezprzewodowej, to niezwykle łatwe zadania, ale tylko jeśli mamy przy sobie smartfona z zainstalowanymi Mapami Google. Pomogą one w czasie bliższych i dalszych podróży, ale także kiedy poruszamy się po swoim mieście. Mapy Google to program doskonale znany, ale bardzo często bagatelizujemy jego potencjał. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać jak efektywnie wykorzystywać Mapy Google i oferowane w aplikacji usługi.

Aplikacja Mapy opracowana przez programistów Google to jeden z najczęściej używanych programów mobilnych pomagających użytkownikom w jak najszybszym dotarciu do celu. Przyczyny popularności to jednak nie tylko funkcjonalność - przez wielu niestety nie w pełni wykorzystywana, ale również fakt, że standardowo Mapy są automatycznie instalowane na prawie każdym urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu Android.

Polecamy
Mapy

Jedna z najpopularniejszych mobilnych map i nawigacji. Aplikacja to nie tylko ekwiwalent cyfrowego atlasu i nawigacji, ale również narzędzie do wytyczania optymalnych tras, które można pokonywać różnymi środkami transportu, zarówno prywatnego, jak i publicznego.

Mapy Google to doskonały przykład pokazujący jak dalece aplikacja mobilna może zwiększyć zakres oferowanych funkcji. Możliwe jest to, kiedy jej twórcy stale dokonują aktualizacji nie tylko zabezpieczeń, ale również wprowadzają zupełnie nowe, niedostępne wcześniej rozwiązania. Pierwotnie Mapy Google były wirtualnym atlasem geograficznym i drogowym. Mogliśmy w aplikacji wyszukiwać adresy czy miejsca, o ile oczywiście zostały one uwzględnione w niepełnej na początku bazie programu. Dziś Mapy Google nie tylko obejmują każdy zakątek naszego globu, ale dodatkowo oferują znacznie bogatszą paletę funkcji. Znajdziemy wśród nich nawigację uwzględniającą podawane w czasie rzeczywistym informacje o korkach, olbrzymią bazę danych o ciekawych lokalizacjach i punktach usługowych, czy wreszcie wytyczanie tras. Ta ostatnia bierze nawet pod uwagę indywidualne preferencje użytkownika: czasu rozpoczęcia wyprawy, opcji dotyczących trasy (np. omijanie promów, autostrad czy dróg płatnych) oraz środka transportu. Właśnie - środek transportu to jest coś, na co chcieliśmy zwrócić waszą szczególną uwagę. 

Aplikacja bezpośrednio po uruchomieniu wyświetla na wbudowanej mapie naszą pozycję, zakładając - całkiem logicznie - że podróż będziemy chcieli rozpocząć z miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Wystarczy wtedy wyszukać lokalizację docelową, wprowadzając jej nazwę lub adres w pole tekstowe w górnej części interfejsu aplikacji, a następnie otrzymamy widok na trasę przejazdu do wybranego celu. Niemniej Mapy umożliwiają wytyczenie drogi pomiędzy dowolnymi punktami, niekoniecznie z miejsca, w którym znajdujemy się. Wystarczy zmienić początek drogi wpisując w nie dowolny adres, od którego chcielibyśmy zacząć podróż.

Standardowo program wyświetla trasy przejazdu samochodem. Skąd to wiadomo? W górnej części ekranu aplikacji zaznaczona jest pozycja z symbolem auta i szacowanym czasem przejazdu danej trasy właśnie tym środkiem transportu. Sama droga główna, tj. optymalna wg zdefiniowanych w aplikacji opcji i inteligencji programu, zaznaczona jest na niebiesko z ewentualnymi barwnymi paskami (źółte i czerwone - oznaczają utrudnienia na drodze, korki). Alternatywne trasy - o ile istnieją - zaznaczone są kolorem szarym.

Jeżeli nie chcemy podróżować autem, lecz wolimy poruszać się pasażerską komunikacją zbiorową, warto wskazać kolejną pozycję z symbolem autobusu lub tramwaju i czasem przejazdu. Program wyświetli wtedy proponowane kursy. Oprócz trasy optymalnego wg algorytmu aplikacji, wyświetlanego na samej górze listy, otrzymamy również propozycje alternatywne, w tym uwzględniające inne środki transportu. Dotknięcie dowolnej pozycji na liście spowoduje rozwinięcie szczegółów wybranej trasy, dzięki czemu dokładnie będziemy wiedzieć ile czasu zajmie dojście na najbliższy przystanek, jak długo potrwa podróż wybraną linią autobusową lub tramwajową, a także ile czasu będziemy mieli na ewentualne przesiadki. Dla miłośników spacerów przydatna będzie kolejna opcja umożliwiająca wyświetlenie tras pieszych, zazwyczaj krótszych (bo uwzględniających również piesze ciągi komunikacyjne), co w zakorkowanej rzeczywistości wielu polskich miast jest niekiedy jedyną alternatywą.

Podobnie jak w przypadku ruchu pieszego, Mapy umożliwiają również wytyczenie trasy rowerowej. To jednak nie wszystkie możliwości zapewniane przez aplikację od Google. W tym roku programiści pracujący dla wyszukiwarkowego potentata wprowadzili zupełnie nową funkcję umożliwiającą wyznaczenie trasy wraz z jednoczesnym zamówieniem taksówki lub przewozu samochodem z kierowcą korzystającym z aplikacji Uber. Aby wywołać taki środek transportu należy z paska widocznego nad mapą wybrać symbol prezentujący machającą (czy też "łapiącą stopa") postać. W efekcie otrzymamy propozycje przejazdów wyszukane w bazach aplikacji Uber i mytaxi. Po dotknięciu jednej z pozycji na liście automatycznie uruchamiana jest odpowiednia aplikacja. jeśli wybraliśmy przejazd Uberem, uruchomi się dedykowana aplikacja (o ile jest zainstalowana na smartfonie), z już przygotowanym właściwym punktem docelowym. Teraz wystarczy po prostu zamówić przejazd i czekać na odpowiedni transport jednocześnie obserwując na mapie (również opracowanej przez Google) jak zamówiony pojazd zbliża się do wskazanego przez nas miejsca.

Polecamy
Mapy

Jedna z najpopularniejszych mobilnych map i nawigacji. Aplikacja to nie tylko ekwiwalent cyfrowego atlasu i nawigacji, ale również narzędzie do wytyczania optymalnych tras, które można pokonywać różnymi środkami transportu, zarówno prywatnego, jak i publicznego.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.