partner serwisu

Mam Talent! i The Voice of Poland na Androida - czyli telewizyjna rzeczywistość rozszerzona

Mam Talent! i The Voice of Poland na Androida - czyli telewizyjna rzeczywistość rozszerzona
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
5 października 2016, 15:43
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
mam talent, mam talent!, mam talent! tvn, the voice of poland, voice of poland

Tradycyjna telewizja powoli umiera. Jej producenci coraz częściej starają się angażować widzów w swoje widowiska za pośrednictwem smartfonów, które każdy z nas ma zawsze w zasięgu ręki. Takie rozwiązanie gwarantować ma nie tylko lepszą rozrywkę, ale także oferować ją również po zakończeniu emisji programu. W taki właśnie sposób postąpili producenci programów Mam Talent! oraz The Voice od Poland udostępniając dedykowane im aplikacje mobilne. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda kwestia rozszerzonej telewizji w tych przypadkach, a swoimi spostrzeżeniami podzielimy się w tym artykule.

Dla wszystkich niecierpliwych mamy następującą wiadomość: lepszym uzupełnieniem klasycznego programu telewizyjnego jest aplikacja The Voice of Poland. Oferuje ona więcej treści i przede wszystkim zabawy od konkurenta, czyli Mam Talent! Ta druga jest po prostu niedopracowana, ale nie znaczy to, że w ogóle nie warto jej zainstalować. Dla miłośników show prezentowanego przez stację TVN niektóre elementy mogą być przydatne. Po szczegóły zapraszamy do opisów obu aplikacji.

Mam Talent! TVN

Rozczarowuje
Mam Talent! TVN

Oficjalna aplikacja najnowszej edycji organizowanego przez stację TVN show "Mam Talent!". Za pomocą tego programu, dzierżąc w dłoni smartfon możesz stać się jurorem! Aplikacja umożliwia komentowanie i ocenianie występów uczestników show, a także obejrzenie najlepszych fragmentów i niepublikowanych w TV materiałów dodatkowych.

Oficjalna aplikacja towarzysząca popularnemu programowi stacji TVN to w zamierzeniach twórców program, który ma dostarczać miłośnikom show dodatkowych treści, emocji oraz zabawy. Po dłuższym korzystaniu z tej aplikacji możemy stwierdzić jedno: z zabawą jest średnio, a oferowana rozrywka jest tak "wysokich" lotów, że nawet popularna gra Flappy Bird jest przy niej wyzwaniem intelektualnym. Jakby tego było mało, również materiały multimedialne powiązane z programem i udostępniane przez aplikację są jakby niekompletne. Z programu można korzystać bez konieczności rejestracji, niemniej dostępne są funkcje logowania do Facebooka czy Twittera. Szkoda tylko, że niewiele z tego wynika. Zobaczcie zresztą sami.

Pierwszy ekran aplikacji ukazujący się oczom użytkownika wygląda obiecująco. Widoczne są na nim miniatury wideoklipów - zarejestrowanych fragmentów programu Mam Talent! Niewielkie podmenu obecne na tym ekranie pozwala na wybór typu treści: wideo lub zdjęcia. Szkoda tylko, że po wskazaniu tej drugiej pozycji aplikacja nie wyświetliła niczego... Menu główne programu widoczne w górnej części ekranu zawiera trzy pozycje. Pierwszą - pt. Najlepsze - mieliśmy już okazję poznać, to owe fragmenty nagrań z programu. Druga ma obiecującą nazwę - Baw się! Niestety, po jej dotknięciu zobaczyliśmy jedynie ekran z dużym czerwonym przyciskiem - doskonale znanym widzom programu, z identycznego korzystają jurorzy. Niestety wciskanie go nic nie daje. W dolnej części ekranu widoczny jest rząd awatarów innych użytkowników aplikacji, tyle że również on nie daje żadnych interakcji. Mamy też w dolnym, prawym rogu element konfiguracyjny. Otóż po jego wciśnięciu, możemy zmienić czerwony przycisk na złoty. I tak, zgadliście - wciskanie złotego daje równie mierny efekt... Rozumiemy że przycisk może reagować inaczej w trakcie trwania programu w telewizji, naszym jednak zdaniem aplikacja towarzysząca danej pozycji programowej powinna rozszerzać zainteresowanie widza poza czas antenowy - proponowana w Mam Talent! TVN "zabawa" tego niestety nie robi.

Ostatnią pozycją menu głównego są Media społecznościowe. Gdy je wskazaliśmy po raz pierwszy na ekranie zobaczyliśmy jedynie pustkę. Cóż, mogło się to wydawać logiczne, bo nie zalogowaliśmy się w aplikacji za pomocą konta na Facebooku. Niestety, kiedy to zrobiliśmy wygląd ekranu Media społecznościowe się nie zmienił - dalej do naszej dyspozycji była wyłącznie pusta przestrzeń.

 Jedynym w miarę użytecznym elementem opisywanego programu, przynajmniej dla miłośników Mam Talent! jest lista z nagraniami wideo z poszczególnych odcinków. Sam player działa dobrze, jakość transmisji jest również bez zastrzeżeń. Niemniej, gdybyśmy mieli oceniać aplikację jako całość to... mielibyśmy miny chyba podobne do widocznych na zdjęciu jurorów.

The Voice of Poland

Warta uwagi
The Voice of Poland

Aplikacja umożliwia zabawę w wirtualnego trenera muzycznego z popularnego show TVP2. Dodatkową atrakcją są różnego typu quizy sprawdzające twoją wiedzę oraz zdjęcia i filmy z planu. Program umożliwia również ocenianie uczestników, a także daje szansę na zdobycie wejściówek na finałowe odcinki programu "The Voice of Poland".

Ta "telewizyjna" aplikacja, opracowana została przez tę samą firmę, co w przypadku wcześniej opisywanego produktu. Obawy? W tym przypadku bezzasadne. The Voice of Poland to aplikacja daleko bardziej dojrzała, choć nie znaczy to, że idealna. Również w tym przypadku trafiały się drobne zgrzyty, jednak całość prezentowała się od konkurencyjnego programu zdecydowanie lepiej. Program oceniamy jako wart uwagi nie tylko dla miłośników muzyczno-trenerskiego show pokazywanego przez drugi kanał publicznej telewizji. Nawet jeżeli sporadycznie oglądamy The Voice of Poland warto zainstalować tę aplikację, by mieć choć niewielki wpływ na wybór naszego muzycznego faworyta.

Pierwszy ekran aplikacji wita użytkownika w roli wirtualnego, muzycznego trenera. Dla tych, którzy nie wiedzą - formuła muzycznego show "dwójki" opiera się właśnie na znaczącej roli instruktorów, czyli muzycznych gwiazd, które wybierają do swojej drużyny część uczestników rywalizujących między sobą muzycznie. Dzięki opisywanej aplikacji każdy może zostać wirtualnym instruktorem niemniej funkcja ta działa tylko w trakcie emisji programu. Poza czasem antenowym The Voice of Poland użytkownik aplikacji może oglądać nagrania wideo ze zrealizowanych już odcinków programu. W programie oprócz wideo były również zdjęcia, jak i odrębna kategoria treści multimedialnych pod nazwą Aktualności. Zatem już treściowo The Voice of Poland wygrywa z Mam Talent!

Aplikacja dostarcza użytkownikom również odrobiny rozrywki, ambitniejszej niż wciskanie niedziałającego przycisku. W tym programie zbieramy własną drużynę spośród uczestników danej edycji The Voice of Poland. Każdy z konkursowiczów - piosenkarzy - charakteryzowany jest przez szereg parametrów (m.in. ilość odwróceń trenerów lub użytkowników aplikacji w trakcie trwania programu, oceny punktowe, czy rankingu popularności). Po wybraniu drużyny możemy wyzwać na 8-rundowy pojedynek innego gracza. Rozgrywka jest w istocie bardzo prosta. Karty z uczestnikami programu i ich parametrami traktujemy dosłownie jak karty do gry, a wysokość poszczególnych parametrów decyduje o "sile" danej karty. Każda runda składa się z losowego wyboru określonego parametru, następnie obie strony pojedynku wybierają z puli uczestników konkretnego piosenkarza/wokalistkę. Jeżeli nasz "zawodnik" ma większą wartość danego parametru niż karta konkurenta wygrywamy rundę. Proste? Bardzo proste, ale jednak ciekawsze niż niedziałający przycisk z Mam Talent!

Po udanym meczu możemy trafić na listę najlepszych - czyż nie o to chodzi w każdej grze? Jak widać - aplikacja The Voice of Poland działa lepiej, oferuje więcej treści multimedialnych i jeszcze do tego prostą zabawę. Niemniej i tu trafił nam się zgrzyt - przy próbie zalogowania się w programie za pomocą konta na Facebooku zobaczyliśmy jedynie dziwny komunikat, że "aplikacja jest jeszcze w trybie deweloperskim". Ten błąd jesteśmy jednak w stanie wybaczyć, tym bardziej że ów "tryb deweloperski" działa w The Voice of Poland lepiej niż "tryb ukończony" w Mam Talent!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.