partner serwisu

Listonic na Windows Phone 8.1 - wygodna lista zakupów w najnowszej odsłonie - rzut oka

Listonic na Windows Phone 8.1 - wygodna lista zakupów w najnowszej odsłonie - rzut oka
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
6 października 2014, 12:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
food hacks, listonic, listonic.pl, microsoft, windows, windows phone, windows phone 8.1, wygodna lista zakupów

Listonic to popularny program ułatwiający zakupy. Tworzenie list zakupów to skuteczny sposób nie tylko na luki w pamięci typu "co to ja miałem/miałam kupić?", ale również uodparniający atakowanego zewsząd reklamami konsumenta na pokusy przygotowane przez sklepy i sieci handlowe. Tworzenie list zakupów to żadna filozofia - wystarczy kartka i ołówek, ale gdy masz smartfona, użyj aplikacji Listonic, a zyskasz coś więcej niż tylko możliwość tworzenia prostych list zakupowych. Najnowsza odsłona tej popularnej w świecie mobilnym aplikacji właśnie pojawiła się w sklepie na platformę Windows Phone. Sprawdziliśmy, czego mogą oczekiwać posiadacze mobilnych urządzeń działających pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. 

Jeżeli jeszcze nie korzystałeś z aplikacji Listonic, to - o ile tylko zdarza Ci się chodzić na zakupy - powinieneś to zrobić jak najszybciej. Posługiwanie się programem Listonic jest banalnie proste. Ot, po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie i jej uruchomieniu możemy od razu utworzyć nową listę zakupów lub zacząć od opcji zalogowania się do serwisu Listonic.pl. Wybór tej drugiej możliwości oznacza znacznie większą funkcjonalność - dzięki połączeniu z siecią użytkownik otrzymuje możliwość nie tylko przechowywania lokalnie utworzonej przez niego listy zakupów, ale również synchronizacji tych list, czy możliwości ich uzupełniania np. na komputerze przez interfejs webowy serwisu listonic.pl. Logować się można przez konto założone bezpośrednio w serwisie (można je założyć również za pośrednictwem opisywanej mobilnej aplikacji), bądź poprzez już posiadane konto na Facebooku. Zapamiętywanie list zakupów ma o tyle sens, że często kupujemy powtarzające się grupy towarów - dzięki Listonic tego typu powtarzające się zakupy łatwo można wprowadzić do programu. 

Zaletą aplikacji jest to, że użytkownik nie musi ręcznie wprowadzać nazw poszczególnych artykułów. Twórcy aplikacji przewidzieli kilka metod wprowadzania danych i musimy przyznać, że niektóre z nich są naprawdę pomysłowe. Listonic jest wyposażony np. w  skaner kodów kreskowych dzięki czemu chcąc kupić artykuł, na którego opakowaniu taki kod się znajduje wystarczy po prostu ów kod zeskanować i dany towar zostanie automatycznie dopisany do aktualnie tworzonej listy.

 

To nie wszystko - ciekawostką jest możliwość poszerzania list zakupowych o towary będące składnikami np. przepisów opublikowanych na... blogach kulinarnych. Oczywiście witryna zawierająca taki przepis musi być odpowiednio przygotowana - przykład na powyższej ilustracji (z serwisu smaker.pl), pod listą składników widoczny jest przycisk Zamień na listę zakupów, który automatycznie tworzy nową listę na koncie użytkownika serwisu Listonic, a tym samym również w mobilnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Niemniej popularność opisywanej aplikacji jest na tyle duża, że coraz więcej serwisów decyduje się na uzupełnienie publikowanych informacji o możliwość automatycznego przekazania np. listy składników przepisu do programu Listonic. Zgodnie z informacjami twórców aplikacji przyciski umożliwiające automatycznie uzupełnianie/tworzenie list zakupowych w Listonic znajdują się obecnie na ponad 600 blogach i serwisach kulinarnych.

Nowością w udostępnionej właśnie wersji programu są tzw. food hacki, czyli porady zakupowe, dzięki którym użytkownik nie tylko będzie dysponował samymi listami zakupów, ale również przydatnymi informacjami jak mądrze kupować, przechowywać i przygotowywać ulubione, wymienione na poszczególnych listach produkty żywnościowe. Zaletą wprowadzonego rozwiązania jest to, że porady automatycznie przyporządkowują się do wprowadzanych przez użytkownika produktów. Zgodnie z zapewnieniami twórców programu obecnie w bazie Listonic znajduje się około 1000 porad.

 

Oto przykład, dodanie do listy zakupów ryżu spowodowało automatyczne wyświetlenie porady dotyczącej właśnie tego towaru, gdy dodaliśmy cebulę, aplikacja usłużnie zaoferowała kolejny trik. Świetny pomysł.

Wyświetlanymi poradami możemy się dzielić ze znajomymi za pośrednictwem wszystkich kanałów komunikacyjnych obsługiwanych przez posiadane urządzenie mobilne (mail, Facebook, NFC, itd., itp.).

Wspomnieliśmy we wstępie, że dzięki listom zakupów kupujemy oszczędniej i jesteśmy odporni na natrętny marketing i wszechobecne reklamy w sklepach. Z drugiej jednak strony nie sposób pominąć faktu, że Listonic pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej. Wszystko dzięki temu, że program zapewnia dostęp do aktualnych, dodatkowych informacji o promocjach w polskich supermarketach. Choć od razu trzeba zaznaczyć, że liczba mnoga jest w tym przypadku trochę na wyrost. Podczas naszych krótkich testów, aplikacja wyświetlała listę promocji w dwóch tylko sieciach (Carrefour oraz Alma), ale mamy nadzieję, że baza sieci handlowych, których promocje będą automatycznie aktualizowane w aplikacji Listonic będzie się powiększać.

Podsumowując: najnowsza wersja Listonic na platformę Windows Phone to solidna porcja mobilnego kodu. Twórcy postawili na użyteczność aplikacji i naszym zdaniem to optymalny kierunek. Listonic to przykład rozwiązania, które z prostej formy - programiku przechowującego wpisywane listy zakupów - wyewoluował do roli przejrzystej bazy danych zdolnej do obsługi różnych metod ich wprowadzania i dostarczającej użytkownikowi wielu przydatnych informacji. Kierunek prawidłowy - zachęcamy do korzystania z tej użytecznej aplikacji i wypatrujemy kolejnych wersji z nowymi pomysłami.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.