partner serwisu

Kto dzwonił? Sprawdzisz to z aplikacją "Nieznany Numer"

Kto dzwonił? Sprawdzisz to z aplikacją "Nieznany Numer"
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
24 kwietnia 2015, 03:44
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, kto dzwonił, nieznany numer, numery, telefon, usługa, windows phone, www

Jeśli często dzwonią do Was osoby z nieznanych Wam numerów telefonów, to zapewne równie często zadajecie sobie pytanie - jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił. W naszym przypadku to pytanie pojawiało się tym częściej, im więcej odbieraliśmy połączeń od telefonicznych akwizytorów, na rozmowy z którymi nie zawsze mamy czas lub ochotę. A naprawdę poważnie zaczęliśmy się zastanawiać, jak sprawdzić, kto dzwonił, kiedy na liście połączeń nieodebranych znalazły się nieznane nam numery i przed oddzwonieniem chcieliśmy wiedzieć, z kim przyjdzie nam rozmawiać. Rozwiązań tej kwestii jest kilka - pierwszą z nich jest wyszukiwarka internetowa. Jednak, jak okazało się w praktyce, nie wszystkie numery telefonów można w niej znaleźć. Pomocą w takiej sytuacji może być usługa i aplikacja Nieznany Numer, która na zasadzie społecznościowej gromadzi informacje i opinie użytkowników o numerach telefonów, w większości przypadków tych, od których połączenia niekoniecznie musimy chcieć odbierać.
Czy Nieznany Numer rzeczywiście odpowie na pytanie kto dzwonił? Przekonajmy się.

Nieznany Numer to przeznaczona na urządzenia mobilne z Androidem oraz Windows Phone aplikacja kliencka usługi o tej samej nazwie, dostępnej poprzez przeglądarkę internetową pod adresem www.nieznany-numer.pl. Jako, że w każdym z tych wariantów usługa zapewnia praktycznie tę samą funkcjonalność, to skupimy się przede wszystkim na jej androidowej, udostępnionej w sklepie Google Play 20 kwietnia odmianie. 

Po uruchomieniu aplikacji możemy od razu skorzystać z jej najważniejszej funkcji, czyli spróbować dowiedzieć się czegoś o wybranym numerze telefonu.

Nieznany numer

Możliwości jest tu kilka – przede wszystkim możemy numer telefonu wpisać ręcznie.

Nieznany numer

Możemy także, klikając w przycisk obok pola wprowadzania numeru, ułatwić sobie nieco zadanie i wybrać numer z naszej historii połączeń, listy wiadomości sms lub z zapisanych w telefonie kontaktów.

Nieznany numer

Po wpisaniu lub wyborze numeru z jednej z dostępnych list, wciskamy przycisk szukaj i – przy odrobinie szczęścia – otrzymujemy podstawowe informacje o wprowadzonym numerze.

Nieznany numer

Możemy więc dowiedzieć się, ile razy podany przez nas numer był już wcześniej wyszukiwany przez innych użytkowników usługi, a także kiedy miało miejsce ostatnie jego sprawdzanie. Co jednak ważniejsze, możemy też dowiedzieć się, jakie są na temat numeru opinie użytkowników, a jeśli chcemy, możemy również dodać własny komentarz.

W tym celu wystarczy kliknąć krzyżyk przy słowie komentarze i wypełnić krótki formularz.

Nieznany numer

Dodając opinię w pierwszej kolejności musimy określić, czy dany numer jest bezpieczny, przydatny, nieznany, neutralny, irytujący czy negatywny. Następnie musimy wpisać też swój komentarz, po czym możemy opublikować swoją opinię, która od razu staje się widoczna w usłudze.

Poza ręcznym (lub półręcznym) wyszukiwaniem numerów możemy też przeglądać listy najnowszych komentarzy i dodanych numerów, a także listę ostatnio komentowanych numerów SMS Premium – w tej sekcji otrzymujemy również informację o koszcie smsa.

Nieznany numer

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na kosztującą 4,92 zł wersję PRO aplikacji, będziemy automatycznie otrzymywać informacje o dzwoniących do nas numerach, a także pozbędziemy się dość natrętnych w darmowej wersji Nieznanego Numeru reklam. 

Po szybkim teście aplikacji mamy cokolwiek mieszane uczucia. Z jednej strony usługa tego typu jest niewątpliwie przydatna, w końcu dobrze jest móc w prosty sposób sprawdzić, kto do nas dzwoni. Z drugiej jednak strony usługa Nieznany Numer ma, poza plusami, do których należy przede wszystkim bardzo prosta, wygodna i intuicyjna obsługa, również kilka minusów. Największym z nich jest wciąż jeszcze niewielka baza opisanych numerów. W trakcie testów wielu numerów nie udało się nam wyszukać, choć były to w większości numery biur obsługi klienta i infolinie należące do funkcjonujących w Polsce banków czy operatorów komórkowych. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że Nieznany Numer działa na zasadzie społecznościowej, a więc twórcy usługi udostępniają jedynie platformę, a wypełnienie jej danymi leży już po stronie użytkowników, nie da się jednak ukryć, że dla przeciętnego użytkownika liczy się efekt, czyli to, czy może on znaleźć informacje o interesującym go numerze telefonu. W przypadku opisywanej usługi jej efektywność nie jest, niestety, zbyt wysoka.

Drugim minusem jest niezbyt nowoczesny i – nie ukrywajmy – co najwyżej przeciętny design aplikacji. I chociaż w jej przypadku liczy się przede wszystkim funkcjonalność i skuteczność, a nie nadzwyczajny wygląd, to jednak gdyby wyglądała ona choć trochę nowocześniej, z pewnością wyszłoby jej to na dobre, również pod względem liczby korzystających z niej użytkowników, a co za tym idzie – ilością numerów znajdujących się w bazie danych usługi.

perejra
2015.05.02, 12:30
Skoro numer jest nieznany, to jak mam go sobie wpisac w apkę i sprawdzić?
krzyszek7
2015.05.02, 13:05
perejra @ 2015.05.02 12:30
Skoro numer jest nieznany, to jak mam go sobie wpisac w apkę i sprawdzić?

chodzi o numer nieznany Tb(czyli taki co Ci się wyświetla, ale nie masz go w książce telefonicznej)
misiuk
2015.05.03, 07:04
Nie kosztuje 4.92 a 6,99 zł