partner serwisu

Kosmos na żywo na Androidzie? Aplikacja Space Live na to pozwala

Kosmos na żywo na Androidzie? Aplikacja Space Live na to pozwala
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
19 grudnia 2016, 17:07
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google play, space live

Jak oglądać kosmos na żywo na smartfonie z Androidem? Sposobów jest kilka, a jednym z niech jest Space Live - aplikacja łącząca w sobie kilka cech: agregat wiadomości, odtwarzacz filmów oraz program z mapą, na której możemy obserwować aktualną pozycję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów treści jest tematyka, której one dotyczą: eksploracja kosmosu. Pozycja wydaje się być interesująca dla posiadaczy smartfonów z Androidem, będących jednocześnie pasjonatami nowinek astronomicznych. Ponieważ i w naszej redakcji są ludzie interesujący się aktualnymi dokonaniami ludzkości w przestrzeni zaczynającej się - umownie - 100 km nad powierzchnią naszej planety, nie mogliśmy sobie odmówić rzucenia okiem na Space Live.

Space Live to program będący swego rodzaju cyfrowym, kosmicznym oknem na świat w naszym smartfonie. Aplikacja opisywana przez nas to produkt dostosowany do platformy Android, ale warto wspomnieć, że i posiadacze sprzętu z systemem iOS również znajdą ją w odpowiednim sklepie. Niestety, już na wstępie uczulamy potencjalnych użytkowników na to, że chcąc korzystać z programu za darmo otrzymamy jedynie częściową funkcjonalność i mnóstwo dość irytujących (w tym pełnoekranowych) reklam. Niemniej jeżeli naprawdę pasjonuje nas każda kosmiczna misja, proponujemy przynajmniej wypróbować darmowe wydanie Space Live.

Dla pasjonatów
Space Live

Aplikacja daje dostęp do wielu aktualnych informacji dotyczącej eksploracji kosmosu przez ludzkość. Ponadto oferuje możliwość podglądu na żywo aktualnej pozycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Space Live jest programem dającym z poziomu smartfona wgląd w aktualne wiadomości związane z podbojem kosmosu. Wiadomości te mają zarówno formę artykułów pochodzących z wiarygodnych, naukowych źródeł, a także filmów (niejednokrotnie są to pozycje trwające nawet kilkadziesiąt minut) związanych z kosmiczną tematyką. Skoro o multimediach mowa, nie mogło zabraknąć również zdjęć. Dodatkiem uzupełniającym funkcjonalność aplikacji jest część rozrywkowa z prostą grą. Czy całość może zainteresować użytkownika smartfonu? Owszem, ale tylko pod dwoma warunkami: że ów zna język angielski, a także gdy szczególnie interesuje się właśnie kosmiczną tematyką. Dodajmy, kosmiczną w sensie naukowym, a nie fantastyką a'la Gwiezdne wojny.

Space Live - za darmo i odpłatnie

Program oparty na bezpłatnych treściach jest płatny. Wersja darmowa jest ograniczona funkcjoonalnie.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy wyświetlana jest plansza z cennikiem. 59 euro za rok dostępu do wiadomości, z których - jak się zorientowaliśmy - większość (wszystkich nie sprawdzaliśmy) pochodzi z bezpłatnych źródeł to stanowczo za dużo. Warto pamiętać, że publikacje naukowe, również te związane z eksploracją kosmosu i odkryciami astronomicznymi, nie są publikacjami komercyjnymi i są standardowo umieszczane w domenie publicznej. Oznacza to, że każdy może z nich dowolnie korzystać. Autorzy aplikacji wpadli zatem na pomysł, by na ogólnodostępnych treściach zarabiać. My sprawdziliśmy ograniczoną funkcjonalnie wersję bezpłatną. Pamiętajmy, że aby w takim wariancie uruchomić aplikację, należy wskazać widoczny na samym dole ekranu z cennikiem napis Free Time Limited Access. Zaniepokoił nas fakt, że program żąda uprawnień do kontaktów, a także dostępu do nawiązywania połączeń telefonicznych oraz zarządzania nimi. Po co takie uprawnienia aplikacji, która jedynie udostępnia wiadomości dotyczące kosmosu i astronomii? Nie wiemy. Niemniej dla bezpieczeństwa sugerujemy odmawiać tego typu żądaniom. Domyślnie program po uruchomieniu wyświetla listę wiadomości (wszystkie w języku angielskim; inne języki niedostępne), czyli ilustrowanych artykułów związanych z kosmiczną tematyką. Oczywiście w wersji bezpłatnej są też reklamy. Oprócz paska widocznego w dolnej części każdego ekranu aplikacji, bardzo często wyskakują pełnoekranowe plansze reklamowe.

Space Live - Gdzie jest ISS?

Space Live to nie tylko spis artykułów, możemy się dowiedzieć, nad jakim obszarem przelatuje w danej chwili ISS.

Menu aplikacji zawiera pozycję o nazwie Tutorial, czyli "samouczek", niemniej jest on wyłącznie nagraniem wideo prezentującym interfejs aplikacji, ale bez żadnych dodatkowych oznaczeń, wyjaśnień itp. Niezbyt to sensowne. Po co oglądać wideo, skoro i tak sami możemy przejrzeć poszczególne ekrany aplikacji. Rozwinęliśmy więc menu główne (przyciskiem w lewym, górnym rogu ekranu, albo gestem przeciągnięcia ekranu od lewej krawędzi) i wybraliśmy Live From Space. W teorii pozycja ta ma nam wyświetlić wideo na żywo z kosmosu (najprawdopodobniej z pokładu ISS), jednak podczas naszych testów programu ta funkcja najpierw w ogóle nie działała. Po prostu po włączeniu przekazu na ekranie wyświetlane było jedynie kręcące się kółko - symbol "poczekaj - ładuję wideo". Jednak po pewnym czasie udało nam się zobaczyć przekaz:

Na pewno problem z odtworzeniem przekazu nie był kwestią wady łącza internetowego. W redakcji dysponujemy połączeniem 1 Gbit/s. Oczywiście sprawnym. Niemniej udało się w końcu coś zobaczyć, choć nie bez problemów.

Ciekawostką jest  ekran ISS Map. Zgodnie z nazwą wyświetla on mapę fragmentu świata z niewielkim symbolem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ów symbol wskazuje aktualną pozycję stacji orbitującej nad naszym globem, wraz z dokładnymi współrzędnymi geograficznymi. Fajne, ale to samo możemy uzyskać na licznych stronach WWW (np. //iss.astroviewer.net), na których dodatkowo mamy nie tylko mapę, ale i aktualny obraz z kamer na ISS, których obiektywy skierowane są na powierzchnię Ziemi.

Space Live - jest nawet gra...

Treści najwyższej jakości dostępne w aplikacji, to po prostu publicznie dostępne artykuły naukowe z dziedziny astronomii, astrofizyki czy inżynierii kosmicznej.

Jak wcześniej wspomniano ekran News zawiera wiadomości i artykuły z wiadomej już tematyki. To chyba najlepsza część programu (najbardziej wartościowa merytorycznie), ale żadna w tym zasługa twórców Space Live, gdyż są to treści naukowe, publicznie dostępne. Gdy odczytujemy jakiś artykuł jest podane jego źródło. Z poziomu aplikacji możemy również wywołać z menu pozycję Picture Of The Day, czyli "zdjęcie dnia". Jest to po prostu zgodna z tematyką aplikacji fotografia. Niestety nie można jej ani powiększyć, ani w żaden sposób manipulować nią, czy choćby zapisać do pamięci smartfona. Dodatkowo zauważyliśmy, że choć niektóre zdjęcia są w domenie publicznej, gdyż zostały opublikowane przez obserwatoria astronomiczne, to na innych (patrz środkowy zrzut ekranu na powyższej ilustracji) wyraźnie widoczny był symbol ©, czyli "wszelkie prawa zastrzeżone". Wątpliwości budzi fakt, że zdjęcie jest tak wykadrowane, iż nie sposób odczytać właściciela praw do zdjęcia. Jeżeli twórcy aplikacji nie mają praw do zdjęcia to tego typu manipulacje są nielegalne, co stawia legalność całej aplikacji pod znakiem zapytania. Acha, jest też gra. Ale... równie dobrze mogłoby jej nie być. Ekran Games wprowadza w błąd, gdyż "games" to liczba mnoga, tymczasem po wywołaniu tego ekranu zobaczyliśmy grę Pixel Ray, która mocno kojarzy się z tytułem popularnym na pierwszych konsolach wideo, tyle że... kilkadziesiąt lat temu. Część rozrywkową mamy za sobą, zatem czas na...

Space Live - kosmiczny YouTube i podsumowanie 

Materiały wideo są interesujące dla pasjonata kosmicznych ciekawostek, tyle że i tu nie ma nic autorskiego - klipy pochodzą z YouTube'a.

Oprócz niedziałającego "live video" z kosmosu, czy - również niedziałającej "NASA TV" aplikacja w menu ma jeszcze pozycję Space Videos. Po jej wywołaniu na ekranie zobaczymy listę wideoklipów. Dodajmy, dziesięciu wideoklipów. Nie mniej i nie więcej. Wszystkie materiały dotyczą oczywiście kosmosu, żadne nie są autorstwa twórców aplikacji i wszystkie są z YouTuba. Długim podsumowaniem nie zamierzamy Was męczyć. Mamy w głowach jedno zasadnicze pytanie: za co tu płacić? Skoro wszystkie treści są i tak dostępne bezpłatnie w różnych miejscach w Sieci (NASA, NASA TV, YouTube, artykuły naukowe etc.). Aplikacja to po prostu liczenie na łatwy zarobek. Ot, zbierzemy fajne kosmiczne materiały z wielu miejsc, gdzie są dostępne za darmo, dodamy gazylion reklam wyskakujących na każdy ruch użytkownika i jeszcze zażądamy subskrypcji za ich reklam w kwocie ponad 200 zł rocznie. My się nie daliśmy nabrać. Dziękujemy za uwagę.

Dla pasjonatów
Space Live

Aplikacja daje dostęp do wielu aktualnych informacji dotyczącej eksploracji kosmosu przez ludzkość. Ponadto oferuje możliwość podglądu na żywo aktualnej pozycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.