partner serwisu

Kiedy zaczyna się tydzień? Outlook dla Androida pozwoli Ci wybrać samemu

Kiedy zaczyna się tydzień? Outlook dla Androida pozwoli Ci wybrać samemu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
24 lutego 2016, 03:41
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, kalendarz, microsoft, outlook, outlook dla androida, pierwszy dzień tygodnia, tydzień

Czy tydzień zaczyna się w niedzielę czy w poniedziałek? A może pierwszym dniem tygodnia jest tak naprawdę sobota? To kolejny z dylematów należących do kategorii, w której najpopularniejszym jest nierozstrzygnięty do tej pory spór o pierwszeństwo jajka nad kurą. Lub odwrotnie. Teraz jednak na pytanie, kiedy zaczyna się tydzień możecie nie tylko samemu odpowiedzieć, ale też zacząć stosować tę odpowiedź w praktyce. Wystarczy, że macie smartfon albo tablet z Androidem i zainstalujecie najnowszą wersję Outlooka. 

Dylemat dotyczący określenia, który z dni tygodnia jest tym pierwszym nie wziął się znikąd. Podchodząc do sprawy nowocześnie, zgodnie z europejskimi normami, należałoby za dzień rozpoczynający nowy tydzień przyjąć poniedziałek. Uregulowane jest to międzynarodową normą ISO 8601, określająca sposób zapisu daty i czasy, której naszym lokalnym odpowiednikiem jest Polska Norma PN-EN 28601:2002

Gdybyśmy cofnęli się nieco w czasie, to - wciąż trzymając się regulacji prawnych - spotkalibyśmy takie niespodzianki, jak wprowadzony w 1929 roku Radziecki Kalendarz Rewolucyjny, wprowadzający sporo nowości do systemu liczenia upływu czasu, w tym pięciodniowy tydzień, zastąpiony nieco później tygodniem składającym się z sześciu dni. Ta kalendarzowa nowinka, spowodowana walką ZSRR z kościołem, nie potrwała jednak zbyt długo, a siedmiodniowy tydzień został ponownie przywrócony w 1940 roku, przy czym początkowo jego pierwszym dniem była niedziela, a w jakiś czas później początek tygodnia przeniesiono na poniedziałek.

A skąd niedziela? Ty musimy cofnąć się w czasie jeszcze bardziej, a także zrezygnować z poszukiwania źródeł tego rozwiązania w regulacjach prawnych i skupić się na kwestiach religijnych. Już na etapie powstawania świata jego biblijny stwórca postanowił siódmego dnia, w szabas czyli w sobotę, odpocząć. Jeśli więc sobota była ostatnim dniem tygodnia, to jasne jest, iż pierwszym musiała być niedziela. Potwierdzenie tego faktu znaleźć można także w późniejszych, ale również opisanych w Biblii czasach - choćby niedziela wielkanocna, obchodzona przez chrześcijan na pamiątkę wydarzenia mającego miejsce pierwszego dnia tygodnia

No dobrze, teorii i regulacji na ten temat jest kilka, ale co z kalendarzami? Zdecydowana większość z nich jest przygotowywana zgodnie z ISO 8601, czyli pierwszym dniem jest w nich poniedziałek. Co więc można zrobić w przypadku, gdybyśmy się z tym nie zgadzali? Do niedawna nie było zbyt dużego pola manewru, teraz jednak Microsoft w najnowszej wersji aplikacji Outlook dla Androida wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu każdy użytkownik sam będzie mógł wybrać sobie swój pierwszy dzień tygodnia.

Jedną ze zmian w udostępnionej przedwczoraj aktualizacji androidowej odmiany Outlooka jest wprowadzenie dodatkowej opcji do ustawień kalendarza. 

Pierwszy dzień tygodnia w Outlook dla Androida  Pierwszy dzień tygodnia w Outlook dla Androida

Wystarczy wejść w ustawienia aplikacji, odnaleźć pozycję Week start i wybrać najbardziej odpowiedni dzień (na ten moment do dyspozycji jest sobota, niedziela i poniedziałek, ale zgodnie z zasadami poprawności politycznej uważamy, że każdy powinien móc sobie wybrać dowolny dzień).

Od tego momentu oznaczenie podziału tygodniowego w kalendarzu będzie dostosowane do tego, który wybraliśmy.

Pierwszy dzień tygodnia w Outlook dla Androida

Choć nieco sobie z tego rozwiązania podworowaliśmy, to musimy jednocześnie przyznać, że możliwość ustalenia pierwszego dnia tygodnia zgodnie z osobistymi preferencjami nie jest złym pomysłem. I choć to generalnie drobiazg, to dla wielu osób, zwłaszcza tych o niestandardowym cyklu pracy może mieć niebagatelne znaczenie. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.