partner serwisu

Jak zapłacić smartfonem za parking, bilety czy kino? Testujemy płatności mobilne w SkyCash

Jak zapłacić smartfonem za parking, bilety czy kino? Testujemy płatności mobilne w SkyCash
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 stycznia 2017, 03:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, aplikacja mobilna, bilety, bilety autobusowe, bilety kolejowe, multikino, parking, płatności bez gotówki, płatności mobilne, płatności smartfonem, skycash, wypłata z bankomatu bez karty, zakupy bez gotówki

Czy można płacić telefonem za parkowanie, bilet na pociąg czy autobus albo kino? Oczywiście, płatności mobilne w Polsce są już na tyle rozwinięte, że takie operacje nie stanowią jakiegokolwiek problemu. Wystarczy odpowiednia aplikacja i już możemy kupować bilety autobusowe i kolejowe, zapłacić za seans w kinie czy parking w strefie płatnego parkowania, a to wszystko za pomocą smartfona. Jedną z aplikacji, które to umożliwiają, jest SkyCash, pozwalający także na opłacanie rachunków, doładowania telefonów na kartę i wypłaty z bankomatów.

Polecamy
SkyCash

Prosta i wygodna w obsłudze aplikacja umożliwiająca m. in. dokonywanie płatności za parkowanie, zakup biletów autobusowych i kolejowych, zakup biletów do kin, doładowania telefonów, wypłaty z bankomatów. Płatności dokonywane z konta SkyCash lub z karty płatniczej po jej połączeniu z aplikacją.

Testowaliśmy SkyCash przez ostatnie kilka tygodni i nasza opinia jest jednoznaczna – niewątpliwie jest to aplikacja, którą powinien mieć na swoim smartfonie każdy, kto chciałby choć częściowo uwolnić się od noszenia przy sobie gotówki, stania w kolejkach do kiosków, biletomatów czy kas biletowych i nerwowego zerkania na zegarek, czy przypadkiem nie kończy się wykupiony czas parkowania samochodu. Jeśli powyższe zdanie jest o Was, a do tego lubicie (a kto nie lubi?) aplikacje intuicyjne, proste w obsłudze i przejrzyste, to powinniście wypróbować SkyCash.

SkyCash - płatności mobilne zawsze pod ręką

Aplikacja to istny kombajn płatności mobilnych. Choć kojarzony jest głównie z możliwością uiszczania opłat za parking w strefach płatnego parkowania, to jest to tylko jedna z wielu funkcjonalności aplikacji. Za jej pomocą możemy też kupić bilety komunikacji miejskiej w kilkudziesięciu polskich miastach i aglomeracjach, a także kolejowe – na pociągi obsługiwane przez PKP Intercity oraz dziewięciu (jak na razie) przewoźników regionalnych. Przy użyciu SkyCash możemy też opłacić rachunki, doładować telefon na kartę, zaciągnąć pożyczkę gotówkową, kupić bilet do kina, zamówić polisę ubezpieczeniową i wypłacić pieniądze z bankomatu. Możliwości jest, jak widzicie, rzeczywiście wiele.

SkyCash - funkcjonalności

Bilety w SkyCash - prosto i łatwo

W większości przypadków obsługa płatności jest banalnie prosta. Zakup biletu na pociąg czy komunikację miejską sprowadza się do wyboru przewoźnika (aplikacja sama sprawdza, w jakim mieście się znajdujemy; oczywiście możemy wybrać dowolną inną lokalizację), typu biletu, a w przypadku biletów kolejowych również stacji początkowej i docelowej i zatwierdzenia zakupu ustalonym przy zakładaniu konta w usłudze numerem PIN.

SkyCash -zakup biletu kolejowego

Jeśli w trakcie podróży spotkamy kontrolera biletów, wystarczy wejść w zakładkę bilety do kontroli i wybrać aktualny bilet. Tu istotna uwaga – elektroniczny bilet zawiera m. in. kod QR, który co prawda może, ale nie musi wystarczyć do potwierdzenia naszego prawa do przejazdu. Kontroler nie musi być wyposażony w urządzenie umożliwiające odczytanie kodu, w takiej sytuacji obowiązkiem podróżnego jest pokazanie całej zawartości elektronicznego biletu, a zwłaszcza informacji o trasie (lub czasie obowiązywania, w przypadku biletów czasowych), czasie nabycia i godzinie ważności.

SkyCash - kontrola biletów

W podobny sposób zakupimy bilet do kina czy doładujemy telefon na kartę. W tym ostatnim przypadku musimy wybrać operatora, podać numer doładowywanego telefonu i kwotę doładowania, a następnie zatwierdzić płatność.

MobiParking, czyli parkowanie bez nerwów

Również  korzystanie z najpopularniejszej funkcjonalności SkyCash – MobiParking, czyli mobilnego płacenia za parkowanie. Jedynie przed pierwszą płatnością musimy do aplikacji dodać pojazd, za który będziemy płacić. Jest to jednak niezwykle proste – wystarczy podać numer rejestracyjny i ewentualnie nazwę, którą będziemy identyfikować pojazd. Kiedy to zrobimy, wystarczy już tylko nacisnąć rozpocznij parkowanie. Warto zauważyć, że używając MobiParking płacimy wyłącznie za rzeczywisty czas parkowania. Jest to zdecydowana przewaga nad płatnościami gotówką w parkomacie, w którym musimy z góry zadeklarować czas, a jeśli skończymy parkowanie wcześniej, niewykorzystane środki przepadają nam bezpowrotnie.

SkyCash i MobiParking - opłata za parkowanie

Tu musimy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, pojazd za parkowanie którego płacimy, musi być oznaczony odpowiednią nalepką, informującą służby kontrolne, że płacimy za parking przy pomocy SkyCash i usługi MobiParking. Taką nalepkę możemy pobrać wprost z aplikacji lub strony internetowej SkyCash, otrzymamy ją też w punktach obsługi stref płatnego parkowania. Jeśli jednak nie mamy ani nalepki, ani możliwości, żeby ją wydrukować (nie musi być naklejona – ważne, żeby była wyraźnie widoczna) lub odebrać z punktu obsługi, możemy nawet na zwykłej kartce papieru napisać odręcznie MobiParking i to wystarczy, żeby Straż Miejska czy inne służby kontrolujące uiszczanie opłat za parkowanie nie miały wątpliwości, co do tego, że nie parkujemy na gapę.
Druga istotna sprawa – kiedy zakończymy parkowanie fizycznie, koniecznie pamiętajmy o tym, żeby zakończyć je również w aplikacji. W przeciwnym wypadku środki z naszego konta SkyCash będą nadal pobierane.

SkyCash i bankomaty? Niekoniecznie

Skoro wszystko jest takie proste i wygodne, to czy są w SkyCash jakieś negatywy? Owszem, niestety są. Załóżmy, że chcemy skorzystać z funkcji wypłaty z bankomatu. Nasze konto SkyCash jest zasilone odpowiednią kwotą, idziemy więc do najbliższego urządzenia Euronetu, na którym wybieramy opcję wypłaty bez karty, w aplikacji klikamy wypłata z bankomatu, akceptujemy regulamin usługi, następnie wybieramy opcję generowania kodu, który zaraz mamy wpisać w bankomacie i… okazuje się, że to nie jest takie proste. Zanim będziemy mogli wypłacić w bankomacie środki znajdujące się na naszym koncie SkyCash, musimy się dodatkowo zweryfikować.

SkyCash - wypłaa z bankomatu

Jak należy to zrobić? Wysyłając do SkyCash przelew na dowolną kwotę z rachunku bankowego zarejestrowanego na to samo nazwisko, jakie podaliśmy przy rejestracji konta w aplikacji. Czy to ma sens? W końcu skoro doładowaliśmy nasze konto w usłudze i możemy z niego korzystać przy płaceniu za parkowanie albo kupowaniu biletów, to jaki jest sens dodatkowego potwierdzania danych za pomocą przelewu z rachunku bankowego? Owszem, gdyby za pomocą SkyCash wypłacane były pieniądze znajdujące się na naszym koncie w banku, byłoby to zrozumiałe, ale w tym przypadku – naszym zdaniem jest to wyłącznie absolutnie niepotrzebne utrudnienie. Tym większe, że na zaksięgowanie przelewu trzeba czekać standardowo około 24 godzin, a jeśli nagle potrzebujemy wypłacić gotówkę, a nie mamy przy sobie karty płatniczej powiązanej z rachunkiem bankowym, a jedynie smartfon i doładowany pieniędzmi SkyCash, to niestety całkiem ciekawa funkcja aplikacji w niczym nam nie pomoże.

Rejestracja i doładowanie konta - znów robi się prosto

Na szczęście to jedyna poważniejsza wada SkyCash. Większość funkcjonalności aplikacji jest zdecydowanie prosta i wygodna w obsłudze. Również sama rejestracja w usłudze nie nastręcza trudności – wystarczy podać nasz numer telefonu, przepisać kod, który otrzymamy w wiadomości SMS, a na koniec wprowadzić podstawowe dane, jak imię i nazwisko. Potem zostaje doładowanie konta wybraną kwotą – to możemy zrobić za pomocą przelewu bankowego, karty płatniczej, albo gotówką w dowolnym sklepie Żabka i Fresh Market (wystarczy w aplikacji wpisać kwotę doładowania i wygenerować kod, który należy pokazać kasjerowi, a ten zrobi całą resztę) – i już możemy korzystać z dobrodziejstw SkyCash. A jeśli nie chcemy na bieżąco doładowywać konta, możemy też połączyć aplikację z kartą płatniczą (to wymaga podania wszystkich jej danych), a wtedy wszelkie płatności będą dokonywane bezpośrednio z dostępnych na niej środków. Bardzo wygodna funkcja, choć może być nieco niebezpieczna, kiedy nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce. Ale w takim przypadku wiele danych i aplikacji, jakie mamy na smartfonie może stanowić zagrożenie, nie jest to wyłączna domena SkyCash.

SkyCash - warto?

SkyCash to ciekawa, wygodna w obsłudze, a przede wszystkim bardzo przydatna i użyteczna aplikacja. Jeśli więc chcecie ułatwić sobie dokonywanie prostych płatności za parkowanie, bilety autobusowe, kolejowe czy do kina, albo doładowania telefonów, zdecydowanie powinniście ją zainstalować.

Polecamy
SkyCash

Prosta i wygodna w obsłudze aplikacja umożliwiająca m. in. dokonywanie płatności za parkowanie, zakup biletów autobusowych i kolejowych, zakup biletów do kin, doładowania telefonów, wypłaty z bankomatów. Płatności dokonywane z konta SkyCash lub z karty płatniczej po jej połączeniu z aplikacją.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.