partner serwisu

Jak rozpoznać polski produkt? Pola - aplikacja mobilna naprawdę wspierająca polską gospodarkę - pomoże Ci w tym

Jak rozpoznać polski produkt? Pola - aplikacja mobilna naprawdę wspierająca polską gospodarkę - pomoże Ci w tym
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 stycznia 2016, 22:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, app store, ekonomia, google play, gospodarka, ios, pola

Program Pola nazwaliśmy w naszej redakcji "patriotycznym pomocnikiem zakupowym" i nie ma w tym określeniu ani krzty ironii czy kpiny. On naprawdę pomoże rozpoznać polskie produkty i odróżnić je od wyprodukowanych w innych krajach. Ta aplikacja, opracowana jako projekt wspierany przez Klub Jagielloński - istniejące od ćwierćwiecza patriotyczne stowarzyszenie zrzeszające głównie studentów i absolwentów wyższych uczelni - gdy zostanie użyta przez odpowiednią ilość osób może wywołać efekty makroekonomiczne mające jak najbardziej zauważalny wpływ na gospodarkę naszego kraju. Wpływ pozytywny, dodajmy. "Mobilna aplikacja?" - zapytacie? Przecież wpływ szarego zjadacza chleba i użytkownika mobilnych apek na sytuację gospodarczą kraju jest znikomy. W końcu czy przeciętny Kowalski ze słuchawką z Androidem, albo Nowak - posiadacz iPhone'a - może wpłynąć na gospodarcze losy kraju?

Tak, może.

Szacuje się, że tylko w grudniu 2015 roku Polacy zostawili w sklepach ok. kilkanaście mld (tak, miliardów) złotych. Oczywiście na tak wysoki wynik wpływa okres świąteczny, ale nawet uwzględniając niższy popyt w pozostałych miesiącach to i tak mamy do czynienia z pokaźną kwotą. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wydatki na towary i usługi konsumpcyjne na osobę w 2014 r. (w chwili opracowywania niniejszego materiału jeszcze nie były znane wyniki za rok 2015) wyniosły średnio 1032 zł, co jak łatwo policzyć po uwzględnieniu całej populacji (38 619 tys w roku 2014) oznacza kwotę niemal 40 miliardów złotych.

Co by było, gdybyśmy kupowali wyłącznie polskie produkty powstałe własnymi siłami i przy udziale polskich badań i polskiego kapitału? Gospodarka Polski wzrosła by właśnie o owe 40 mld złotych. To oczywiście znaczne uproszczenie, nie zamierzamy tu epatować teorią ekonomii i w żadnym razie powyższych wyliczeń traktować jako wyników rzetelnych badań, chodzi jedynie o uzmysłowienie istotnego faktu - kupując polskie produkty naprawdę mamy realny wpływ na siłę polskiej gospodarki.

Oczywiście nie wszystko kupimy polskie, niektórych dóbr po prostu albo wytwarzamy za mało, albo ich nie mamy (choćby surowce: ropa naftowa, gaz ziemny etc.), niemniej masowe ukierunkowanie konsumpcji w celu nabywania lokalnych produktów ma istotny wpływ na gospodarkę danego kraju. Pozostaje zatem pytanie, jak wśród produktów na półkach sklepowych odróżnić produkt polski od produktu wytworzonego z zerowym udziałem polskiego kapitału i pracy (co zasila gospodarkę kraju, z którego pochodzi dany producent)? Odpowiedzią jest program Pola. Wystarczy zainstalować go na smartfonie i tak uzbrojonym ruszyć na zakupy.

Pola - jak to działa?

Program ten jest dostępny zarówno na platformę Android (w wersji 4.1 i nowszych), jak i dla posiadaczy mobilnego sprzętu Apple (iOS 8 i nowsze). Odpowiednie edycje aplikacji można znaleźć w sklepie Google Play (Pola dla Androida) oraz prowadzonym przez "technologicznych sadowników" App Store (Pola dla iOS).

Po uruchomieniu aplikacji w wersji dla iPhone'a na ekranie najpierw pojawia się typowe dla środowiska iOS zapytanie o dodatkowe uprawnienia wymagane przez dany program. W tym przypadku z oczywistych względów Pola wymaga dostępu do aparatu, za pomocą którego skanuje kody kreskowe kupowanych produktów. W przypadku wersji androidowej odpowiednie uprawnienia dostępu do aparatu w smartfonie potwierdzamy już podczas instalacji aplikacji.

Po lewej stronie interfejs aplikacji w wersji dla Apple iOS (iPhone), po prawej wersja Androida - taki układ zastosowaliśmy również we wszystkich dalszych ilustracjach aplikacji. Różnic funkcjonalnych nie zaobserwowaliśmy, w obu przypadkach program od razu jest gotowy do skanowania. Kody paskowe są rozpoznawane bardzo szybko i niemal natychmiast wyświetlany jest pasek wyświetlający nazwę producenta danego towaru oraz czerwony pasek będący wewnętrznym wskaźnikiem ilustrującym na ile dany produkt powstał ze wsparciem polskiego kapitału i środków innego typu. Należy pamiętać, że Pola wymaga dostępu do Sieci. Sama nazwa producenta to jednak zdecydowanie za mało, by wyrobić sobie zdanie o tym, czy kupno danego produktu w jakikolwiek sposób wesprze polską gospodarkę. Spokojnie, Pola potrafi więcej.

Po dotknięciu paska z nazwą producenta, który pojawi się po rozpoznaniu kodu kreskowego towaru otrzymujemy krótki, ale bardzo treściwy zestaw informacji. Dowiadujemy się: jaki jest udział (procentowo) polskiego kapitału w danej firmie, czy firma produkuje w Polsce (czyli zatrudnia Polaków), czy prowadzi badania i rozwój w Polsce (czyli, czy korzysta z naszych wykwalifikowanych kadr naukowych i specjalistów), czy jest zarejestrowana w Polsce (co w praktyce oznacza, że płaci w Polsce podatki tym samym wspierając budżet naszego kraju - a przynajmniej powinna płacić). Ostatnia informacja to czy firma nie jest częścią zagranicznego koncernu (czyli czy wypracowany przez nią zysk pozostaje w naszym kraju, co zazwyczaj oznacza lokalne inwestycje i rozwój). Oprócz tego program wyświetla również krótką informację na temat danej firmy (ile osób w Polsce zatrudnia, ile ma zakładów produkcyjnych, jaka jest skala działalności w naszym kraju itp.).

To nie wszystko, zwróćmy uwagę jeszcze na notę punktową (pokazaną również graficznie w formie czerwonego paska). Generalnie im bardziej pasek jest czerwony a nota wyższa (maks. to 100 punktów) tym bardziej mamy do czynienia z produktem w pełni wspierającym polską gospodarkę.

Teoretycznie produkty wytworzone w Polsce mają kod paskowy zaczynający się od cyfr 590, ale pamiętajmy, że samo wytworzenie to jeszcze nie wszystko, dzięki programowi mamy bardzo ułatwione zadanie "namierzenia" produktów w pełni wykorzystujące nasze zasoby gospodarcze i zasilające nasz kraj gospodarczo.

Przykład produktu najwyżej notowanego, pełna nota punktowa. Warto zwrócić uwagę, że twórcy nie zakładają, że są nieomylni, dzięki przyciskowi Zgłoś widocznemu na planszy informacyjnej każdy ma możliwość zgłoszenia ewentualnych nieprawidłowości, np. gdy wyświetlone informacje nie pokrywają się np. z danymi na opakowaniu produktu. Podczas testów nie spotkaliśmy się z jakimikolwiek błędami, jedynie w kilku przypadkach brakowało niektórych informacji, niemniej twórcy podkreślają, że baza produktów i producentów jest systematycznie aktualizowana.

Główne menu programu pozwala bliżej poznać zarówno twórców jak i sam projekt, dostępne są linki do sieci społecznościowych, a także instrukcja obsługi...

... wyjaśniająca dokładniej w jaki sposób obliczana jest nota punktowa dla danej firmy - producenta towaru, którego kod zeskanowano.

Na koniec jeszcze jedna informacja. Oprócz wpływu czysto ekonomicznego, opisywany tu program może przydać się również miłośnikom zdrowej, lokalnej żywności. "Ekologiczna" przetworzona żywność preparowana z Chin, czy innego zakątka świata raczej nie będzie zdrowsza od lokalnie wytwarzanych dóbr spożywczych, a dzięki możliwości wyświetlenia informacji na temat producenta możemy łatwo stwierdzić gdzie faktycznie dany produkt powstał. Nie to, że mamy coś przeciwko Chińczykom, po prostu - z "własnego ogródka" zawsze zdrowsze :)

Podsumowanie

Podsumowując możemy powiedzieć tylko jedno słowo: BRAWO! Aplikacji, która byłaby prosta w użyciu, a jednocześnie w tak skuteczny sposób podnosiła narodową świadomość ekonomiczną podczas codziennych zakupów dotychczas po prostu nie było. Szkoda jedynie, że nie ma możliwości zapisania bazy informacyjnej lokalnie i podczas skanowania wymagany jest dostęp do łącza internetowego, jednak podczas skanowania ilość danych jest na tyle mała, że nawet niewielki pakiet internetowy powinien w zupełności wystarczyć do wygodnego korzystania z programu.

Zalety i wady

+ Banalnie prosta obsługa

+ Szybkość działania

+ Skondensowana, ale podana w czytelny sposób informacja

+ Idea programu

- Brak możliwości pobrania bazy offline

Program zdecydowanie zasługuje na nasze wyróżnienie, dlatego też przyznajemy:

dla programu mobilnego PolaZabierz ją na zakupy

 

Platforma testowa

Wersję programu Pola na platformę Android testowaliśmy za pomocą smartfonu model LG G Flex 2. Urządzenie wyposażone jest w układ Qualcomm Snapdragon 810, 2 GB RAM, 16 GB pamięci na dane i 5,5-calowy, charakterystyczny, wykrzywiony ekran P-OLED, całość pracuje pod kontrolą systemu Android Lollipop 5.1.1. 

Urządzenie dostarczył producent, firma LG.

Natomiast wersję przygotowaną dla mobilnego systemu operacyjnego Apple sprawdzaliśmy na iPhonie 5S. Sercem smartfonu jest chipset Apple A7 wspomagany przez 1 GB RAM DDR3. Wykorzystywany przez nas model dysponował 16 GB przestrzeni na dane, a efekty jego pracy i testowanego programu mogliśmy obserwować na 4-calowym ekranie LED IPS LCD o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli. Całość pracuje pod kontrolą najnowszego dostępnego systemu mobilnego iOS 9.2.1.

Urządzenie dostarczyła firma T-Mobile:

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.