partner serwisu

Jak blokować niechciane połączenia i SMS-y? Czy Sync.ME dla Androida poradzi sobie z tym zadaniem?

Jak blokować niechciane połączenia i SMS-y? Czy Sync.ME dla Androida poradzi sobie z tym zadaniem?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 stycznia 2017, 14:11
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
blokowanie niechcianych połączeń, blokowanie wiadomości sms, identyfikacja dzwoniącego, sync.me

Świat bez telefonicznych i SMS-owych reklam, telemarketerów, natrętów dzwoniących do nas z każdą możliwą ofertą, którą oczywiście absolutnie nie jesteśmy zainteresowani. Czy to nie piękne? Taki świat obiecują twórcy aplikacji Sync.ME - Caller ID & Block dostępnej w oficjalnym sklepie Google Play, czyli na każdy smartfon z Androidem. Program ten ma skutecznie wychwytywać niepożądane połączenia czy wiadomości SMS, a następnie umożliwiać ich trwałe zablokowanie. Piękne niczym bajka, tyle że piękne opowieści niekiedy mocno rozmijają się z prawdą. Sprawdziliśmy, co tak naprawdę potrafi bezpłatna wersja Sync.ME.

Sync.ME to aplikacja, obok której nie mogliśmy przejść obojętnie. Entuzjastyczne cytaty w opisie programu w sklepie Google Play, bardzo wysoka ocena (4,5 punkta w pięciopunktowej skali), a zwłaszcza obiecywana funkcja, czyli automatyczne identyfikowanie dzwoniącego lub smsującego do nas użytkownika, bądź firmę oraz możliwość trwałego zablokowania natręta, czynią z tego programu obiekt godny zainteresowania. Toteż zainteresowaliśmy się i efekt działania usługi - przynajmniej w naszym kraju - niestety cokolwiek rozczarowuje. Dlaczego? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Niezbyt przydatna
Sync.ME

Aplikacja ułatwiająca identyfikację dzwoniących do nas osób oraz umożliwiająca blokowanie niepożądanych połączeń, realizowanych np. przez telemarketerów, ankieterów, naciągaczy czy innych natrętów. Program blokuje również niepożądane SMS-y. 

Sync.ME to aplikacja kliencka usługi online o takiej samej nazwie. Jej twórcy chwalą się tym, że ich baza zawiera ponad miliard zsynchronizowanych numerów telefonów powiązanych z odpowiednimi profilami z sieci społecznościowych. Algorytm wykorzystywany przez Sync.ME ma efektywnie i skutecznie identyfikować nieznane nam połączenia (których nie mamy w książce adresowej, czyli w kontaktach w telefonie) właśnie poprzez odpowiednie połączenie numeru dzwoniącego z publicznie dostępnymi danymi na Facebooku, Twitterze, LinkedIn czy sieci VK.com (najpopularniejsza rosyjska sieć społecznościowa). W sytuacji, gdy okaże się, iż przychodzące połączenie jest wywołane przez niepożądaną osobę/firmę, program umożliwia zablokowanie dzwoniącego.

Teoretycznie, jeżeli skuteczność analizy dokonywanej przez Sync.ME opiera się na synchronizacji numerów telefonów z danymi pochodzącymi z sieci społecznościowych, aplikacja ta powinna uwolnić wszystkich, którzy właśnie zmieniają numer telefonu na nowy, od konieczności wysyłania masowej korespondencji elektronicznej, SMS-ów lub dzwonienia do znajomych z informacją o zmianie numeru. Gdyby Sync.ME działał poprawnie, wystarczyłoby powiązać nowy numer z istniejącym profilem danej osoby na Facebooku, Twitterze, LinkedIn czy innej obsługiwanej przez Sync.Me sieci, a wszyscy znajomi takiej osoby i tak będą wiedzieć, że to ona dzwoni - choć właśnie zmieniła numer. Fajne? Owszem - gdyby Sync.ME działał poprawnie...

Sync.ME - uprawnienia i demonstracja

Aplikacja Sync.ME potrzebuje dostępu do wielu danych, zanim cokolwiek nam wyświetli.

Sync.ME jest dostępny w Google Play za darmo, ale już sama usługa bezpłatna niestety nie jest. Co prawda można z niej korzystać bez uiszczania opłat, ale - jak przekonamy się o tym za chwilę - w ten sposób uzyskiwane dane będą jedynie fragmentaryczne. Demonstracyjna prezentacja uruchamiana automatycznie podczas pierwszego startu aplikacji zapowiada się obiecująco: program automatycznie rozpoznaje osobę dzwoniącą lub informuje o tym, że dzwoni telemarketer. Jednak od demonstracji do faktycznych możliwości aplikacji droga bywa daleka, kręta i wyboista.

Sync.ME - podziel się kontaktami i nie tylko

Aplikacja wymaga udostępnienia usłudze Sync.ME naszych kontaktów z telefonu. Na to nie każdy się zgodzi.

Z pierwszym poważnym hamulcem w użytkowaniu opisywanego programu stykamy się już na etapie wstępnej konfiguracji, kiedy to aplikacja Sync.ME najpierw prosi o wpisanie naszego kraju oraz numeru telefonu (dane te program odczytuje automatycznie z ustawień systemowych), po czym kolejnym etapem jest konieczność udostępnienia pełnej bazy kontaktów z telefonu serwerom usługi Sync.ME. Przesłane dane będą automatycznie porównane z dostępnymi w bazie profilami z sieci społecznościowych. Po co? Oficjalnie po to, aby funkcja Caller ID, czyli identyfikacja dzwoniącego lepiej spełniała swoje zadanie. W każdym razie po przesłaniu kontaktów otrzymamy komunikat informujący o aktywacji usługi Caller ID. Co ma polegać na rozpoznawaniu dzwoniącego również w sytuacji, gdy danego numeru nie posiadamy w naszej bazie kontaktów. Jeżeli jednak nie chcemy wysyłać do usługi Sync.ME naszych danych kontaktowych, to w tym momencie pozostaje nam jedynie usunąć aplikację z telefonu. Poświęciliśmy nasze kontakty na ołtarzu nauki i z badawczą zaciekłością sprawdzaliśmy dalej aplikację Sync.ME.

Sync.ME - wykrywanie telefonicznego spamu

Ekran główny to połączenie historii połączeń i SMS-ów z wyszukiwarką numerów.

Gdy już udostępnimy usłudze nasze kontakty, możemy wreszcie rozpocząć właściwe korzystanie z aplikacji Sync.ME. Wyświetlony zostaje wtedy ekran Lookup. Większą jego część zajmuje historia połączeń i wiadomości SMS, natomiast na samej górze znajduje się jeszcze pole tekstowe wyszukiwarki numerów. Przyjrzyjmy się najpierw liście. Można odnieść wrażenie, że identyfikatory osób dzwoniących pochodzą po prostu z wewnętrznej bazy kontaktów w naszym telefonie. Dla większości pozycji to prawda, ale niektóre elementy zostały faktycznie przez program zidentyfikowane mimo braku odpowiedniego rekordu w bazie kontaktów w telefonie.

Tak było w przypadku instytucji finansowej, która telefon testera co jakiś czas nęka kusząc ofertami na kredyty, lokaty, opiekę finansową i diabli wiedzą co jeszcze. Ta pozycja została oznaczona czerwonym napisem informującym, iż określona liczba użytkowników usługi zakwalifikowała połączenia z danego numeru jako spam. Również nazwa instytucji została poprawnie rozpoznana. W razie gdyby jednak tak nie było, aplikacja pozostawia użytkownikowi szansę naprawy tego problemu poprzez wprowadzenie korekt. Dotknięcie symbolu "+" powoduje wyświetlenie menu umożliwiającego zablokowanie przyszłych prób kontaktu z tego numeru lub dodanie numeru (i odczytanych danych) do bazy kontaktów w telefonie. Zestaw informacji na temat instytucji jest jednak bardzo ubogi w bezpłatnym wydaniu programu. Teoretycznie można uzyskać siedmiodniowy okres próbny premium za darmo, ale pod warunkiem, że skutecznie namówimy siedmiu znajomych do skorzystania z tej aplikacji. Darowaliśmy sobie to rozwiązanie - jednak osoby, które chciałyby wypróbować płatną wersję Sync.ME mają jeszcze jedną opcję - o czym za chwilę.

Blokowanie może być realizowane na dwa sposoby: odrzucanie połączeń lub ich wyciszanie.

Jeżeli zdecydujemy się na zablokowanie konkretnego numeru zidentyfikowanego jako spam, możemy to zrobić na dwa sposoby. Przy czym wyboru danej metody dokonujemy w ustawieniach aplikacji. Możemy wybrać albo opcję Reject Call, co oznacza automatyczne odrzucanie wszelkich połączeń i SMS-ów z zablokowanego numeru, albo opcję Mute Call. Ta druga z kolei oznacza, że w przypadku, gdy zablokowany numer będzie do nas dzwonił, dzwonek naszego telefonu będzie automatycznie wyciszany, co spowoduje, że po prostu nie odbierzemy takiego połączenia i nie będzie ono nam przeszkadzać.

Użytkownicy, którzy chcieliby wypróbować wersję premium tej aplikacji, mogą to zrobić. Wystarczy z menu programu wybrać pozycję Premium. Wyświetlony zostanie wtedy komunikat, w którym wskazujemy przycisk Try for Free. Spowoduje to aktywację płatnej subskrypcji usługi Sync.ME. Kosztuje to 49,62 zł za rok, przy czym opłata będzie naliczana dopiero po 30 dniach od momentu aktywacji wersji premium. Tym samym mamy miesiąc na wypróbowanie płatnego wydania Sync.ME. My skupiliśmy się na bezpłatnej wersji aplikacji.

Wskazanie wspomnianego wcześniej pola wyszukiwania powoduje wyświetlenie klawiatury numerycznej oraz mapki. Czas zatem na sprawdzenie funkcji odnajdywania danych na temat konkretnych numerów telefonów.

Sync.ME - szukajcie, ale ze znajdywaniem jest różnie 

Sync.ME potrafiło niekiedy powiązać numer z właściwą osobą, ale i tak dane zwracane przez usługę były w znacznym stopniu błędne.

Test wbudowanej w Sync.ME wyszukiwarki zaczęliśmy od wpisania jakiegoś nieznanego nam numeru na zasadzie "co się stanie?". Program zwrócił nam dziwną nazwę (nazwa firmy?) oraz wskazał na mapie jakąś lokalizację. Ponieważ użyliśmy nieznanego numeru nie mogliśmy zweryfikować podanych danych inaczej niż po prostu dzwoniąc pod dany numer, czego jednak woleliśmy uniknąć. Dlatego też kolejny test polegał na wpisaniu oficjalnego numeru kontaktowego Onetu. I cóż? No "prawie się udało", gdyby nie taki drobiazg, że zamiast siedziby krakowskiej Onetu aplikacja pokazała jakiś punkt pomiędzy Krakowem a Katowicami. Zamiast nazwy Onet zobaczyliśmy imię i nazwisko osoby nie powiązanej z firmą (jakiejś pani Anny), której awatar był zdjęciem osobnika płci męskiej. Po prostu "świetnie". Ostatnim testem była próba "wyszukania" numeru naszego naczelnego - Pawła Pilarczyka. W tym przypadku program przynajmniej prawidłowo wykrył imię i nazwisko powiązane z danym numerem. Jednak mapka pokazała, że siedzący, tak jak my w naszej warszawskiej redakcji szef, znajduje się tak naprawdę w Toruniu. Widoczne pod awatarami symbole sieci społecznościowych, w których aplikacja wykryła profil powiązany z wyszukiwanym numerem, są zablokowane w wersji bezpłatnej. Program, oprócz wspomnianej wcześniej subskrypcji kosztującej prawie 50 zł rocznie oferuje również płatne odblokowanie "pełnego zestawu informacji" o jednym kontakcie - kosztuje to jednak niemal 5 zł. Wobec takiej "dokładności" w wyszukiwaniach, za co tu płacić?

Podsumowując Sync.ME realizuje swoje zadania w mocno ograniczonym zakresie - przynajmniej w naszym kraju. Być może w Stanach Zjednoczonych i innych bardziej nasyconych technologiami krajach usługa działa lepiej, ale nie w Polsce. Teoretycznie potrafi wykryć niektóre niepożądane połączenia (jak w naszym przypadku spam z instytucji finansowej), ale ani dokładność danych (marna), ani wymagania (konieczność przesłania wszystkich kontaktów na serwery usługi) nie czynią z tego produktu aplikacji godnej polecenia.

Jasiecek
2017.02.03, 11:28
Nie, żebym reklamował, ale ... korzystam z aplikacji odebractelefon.pl Jak na polskie warunki działa podobnie i bardzo, bardzo sprawnie. Możliwość filtrowania, wiele ustawień, przez społeczność uaktualniana baza trefnych numerów. Duże możliwości konfiguracyjne chyba przewyższają Sync.Me
dareka
2017.02.03, 22:08
A po co tej aplikacji dostęp do zdjęć i multimediów?