partner serwisu

Intiaro - meblowanie mieszkania, czyli rozszerzona rzeczywistość w praktyce

Intiaro - meblowanie mieszkania, czyli rozszerzona rzeczywistość w praktyce
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
5 lutego 2015, 18:10
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, apple, ar, augmented reality, intiaro, ios, ipad, iphone, katalog z meblami, meble, rozszerzona rzeczywistość, smartfon, tablet

Mało rzeczy jest bardziej frustrujących niż fakt, iż wniesiony po schodach na czwarte piętro masywny kredens, stół czy łóżko nie pasuje w miejsce, w którym mebel planowaliśmy wstępnie umieścić. Dzięki nowoczesnej technologii, mobilnym urządzeniom, technice tzw. poszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality - AR) zastosowanej w aplikacji o nazwie Intiaro, nie musisz już ryzykować rozczarowaniem z powodu nieudanych meblarskich zakupów, czy nadwerężać mięśnie podczas targania ciężkich mebli do domu by przekonać się, że nie pasują. Wystarczy smartfon (choć lepiej spisze się tablet) z systemem Android lub iOS oraz wspomniana aplikacja, a łatwo sprawdzisz czy i jakie meble będą pasować do twojego domu. Uprzedzamy, ręce mogą omdleć... od długiego trzymania tabletu przed sobą :)

Aplikacja Intiaro, na którą zdecydowaliśmy się rzucić fachowym okiem to program w umiejętny sposób wykorzystujący sprzętowe możliwości urządzeń mobilnych, tj. fakt ich wyposażenia w czujnik położenia, żyroskop, akcelerometr, kamerę/aparat cyfrowy oraz całkiem przyzwoitą moc obliczeniową. Generalnie zadaniem programu jest wyświetlanie wirtualnych mebli na rejestrowanym przez optykę smartfona/tabletu obrazie pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Ot, taka wirtualna przymiarka mebli, tyle że nie poprzez szkicowanie na kartce i bieganie z linijką, lecz znacznie wygodniej: na ekranie widzimy doskonale znane pomieszczenia, ale z nałożonymi, nowymi wirtualnymi meblami. Oczywiście ich rozmiar, orientacja, położenie itp. jest automatycznie dopasowywane to danego pomieszczenia, a dzięki dotykowemu interfejsowi możesz przestawiać wirtualne meble naocznie wypróbowując różne aranżacje. Fajne? No jasne, że tak! Warto przy tym zaznaczyć, że Intiaro to nie tylko aplikacja w umiejętny sposób wykorzystująca technikę Augmented Reality w celu prezentacji wirtualnych obiektów 3D w rzeczywistym (rejestrowanym przez optykę urządzenia mobilnego) środowisku, ale również program posiadający wbudowany katalog mebli. No dobra, pochwaliliśmy się, że umiemy czytać informacje producenta i opisy w sklepie z aplikacjami. ;-) A jak jest naprawdę? :)

Aplikacja jest dostępna w wersji dla systemu Android, ale ucieszą się również posiadacze iPhone'ów i iPadów, którzy również mają możliwość pobrania edycji przeznaczonej dla systemu iOS. Użytkownicy Windows Phone... cóż, przemilczmy ten temat.

Pierwszy ekran programu zdradza, że jednak oprócz instalacji samej aplikacji będziemy musieli wykonać coś jeszcze. Chodzi o wydrukowanie specjalnego znacznika, który ułatwi aplikacji orientację w pomieszczeniu, w którym zamierzasz "przymierzać" wirtualne meble. Jak uzyskać ów znacznik. To bardzo proste, wystarczy po prostu kliknąć widoczny na ekranie przycisk Wyślij znacznik na e-mail (przy okazji doceniamy ciekawy sposób gromadzenia adresów mailowych ;-) ). Po krótkiej chwili na podany adres mailowy otrzymasz dokładne instrukcje dotyczące wydruku, którym jest jednostronicowy dokument w formacie PDF (należy pamiętać by wydrukować go w układzie poziomym, czyli horyzontalnie i nie przeskalowywać wydruku, zresztą - po prostu dokładnie przeczytaj otrzymanego maila).

Na powyższej fotografii widoczny jest wirtualny szklany stolik z drewnianą podporą i rzeczywiste elementy wyposażenia pomieszczenia. Pod stolikiem widoczny jest wydruk wspomnianego specjalnego znacznika przeznaczonego do orientacji aplikacji względem rejestrowanych obiektów. Program działa, a posługiwanie się nim jest dość proste. Zaznaczenie wirtualnego mebla to po prostu puknięcie na nim. Za pomocą gestu obracania dwoma palcami, obracamy wirtualny mebel w rzeczywistym pokoju. Gestów i akcji, które można wykonać jest oczywiście znacznie więcej.

Dodatkową zaletą jest wbudowany w program samouczek wyjaśniający tajniki manipulacji wirtualnymi meblami.

Oprócz trybu AR (rozszerzonej rzeczywistości) program oferuje również tryb 3D pozwalający na aranżację wielu mebli w pomieszczeniu. W tym trybie tłem dla aranżowanego zestawu mebli może być jedna z wbudowanych w program plansz z wirtualnymi pomieszczeniami (tak jak to przedstawiono na powyższej ilustracji), albo wykonane przez użytkownika zdjęcie jego własnego, oczywiście pustego (czekającego wszak na umeblowanie) pokoju. W naszym rzucie oka posłużyliśmy się wirtualnym pustym pomieszczeniem, ponieważ na próby oczyszczenia redakcyjnych pomieszczeń na tyle, by dało się zrobić zdjęcie "pustego pomieszczenia" żywo zareagowali koledzy z redakcji ;-).

O ile wizualizacja 3D jest przydatna, gdy trzeba nam ocenić aranżację z właściwej perspektywy, o tyle do układania mebli w wirtualnym pomieszczeniu znacznie lepiej nadaje się, również dostępny w programie, widok z góry. Gotową aranżację możemy nie tylko podziwiać na ekranie aplikacji wykorzystując jej bogate funkcje wizualizacji, ale również możemy podzielić się uzyskanym efektem ze znajomymi wysyłają z poziomu programu zdjęcie lub publikując posta na Facebooku czy Twitterze (obie sieci społecznościowe są bezpośrednio obsługiwane przez Intiaro.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Intiaro to również katalog meblarski, przy czym nie są to meble jakiegoś konkretnego producenta, lecz po prostu wiele różnych interesujących projektów meblarskich, jak na przykład widoczny na powyższej ilustracji fotel Ball Chair zaprojektowany w 1963 roku przez fińskiego designera Eero Aarnio, we współczesnych tego typu projektach niekiedy montuje się głośniki i odtwarzacze MP3. Sugerowane pomieszczenia dla tego mebla to sypialnia lub salon. Skąd to wiemy? Oczywiście również dzięki opisywanej aplikacji, która oprócz warstwy wizualnej zawiera również pokaźny kawał informacji i ciekawych historii związanych z konkretnymi projektami mebli oraz ich twórcami. Naturalnie każdy z mebli można obejrzeć wykorzystując do tego wspomniane wcześniej tryby AR lub 3D, możliwe jest również utworzenie grupy ulubionych mebli - wystarczy przy interesujących nas projektach puknąć w widoczny na ekranie symbol serduszka z plusem.

Na koniec muszę podzielić się osobistą refleksją, nie sądziłem, że z katalogu meblowego można stworzyć interaktywne dzieło, które potrafi zaspokoić głód wiedzy przekazanej w interesujący sposób, efektownie ukoić zmysł estetyczny, a przy tym naprawdę nowoczesną i co ważne, przystępną metodą rozwiązać palący problem wielu osób zmieniających/wprowadzających się do nowego lokum, pt. "Jak się tu urządzić?". 

2019.07.30, 17:24
Czy aplikacja pomoże mi w umeblowaniu salonu fryzjerskiego? Chciałabym w salonie meble tego typu: https://www.pro-sprzet.pl/category/wyposaz...u-fryzjerskiego Czy aplikacja pomoże?