partner serwisu

Gry Google Play i Android - niezbędnik dla mobilnego gracza

Gry Google Play i Android - niezbędnik dla mobilnego gracza
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
10 stycznia 2017, 13:41
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google, gry android, gry google play, nagrywanie gier android

Gry Google Play to aplikacja na pozór zupełnie zbędna. Mamy tu do czynienia z programem dla graczy, nie będącym jednak grą samą w sobie. Skoro gry możemy instalować bezpośrednio ze sklepu Google Play, to jaki sens ma w ogóle korzystanie z takiego programu? Tak zapewne myśli duża rzesza użytkowników Androida, którzy lubią mobilną rozrywkę, ale nie widzą sensu w korzystaniu z aplikacji Gry Google Play. To błąd. Program ten jest sporym ułatwieniem dla pasjonatów mobilnej rozrywki. Pozwala nie tylko na gromadzenie osiągnięć czy punktów doświadczenia, ale także umożliwia wznawianie rozgrywki od miejsca zakończenia na każdym urządzeniu z Androidem. A to zaledwie część możliwości tego programu.

Gry Google Play to jedna ze standardowych aplikacji Google przygotowanych z myślą o użytkownikach sprzętu mobilnego, pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Aplikacja umożliwia przede wszystkim utworzenie profilu gracza - użytkownika smartfonu lub tabletu. Dysponując własnym profilem mamy dostęp np. do informacji o wszystkich grach, które kiedykolwiek zainstalowaliśmy na naszych urządzeniach (oczywiście przy założeniu, że podczas korzystania z nich byliśmy zalogowani na nasze, zawsze to samo, konto Google). Oprócz tego - na podstawie wcześniej dokonywanych przez nas wyborów tytułów rozrywkowych, możemy otrzymywać sugestie nowych gier ze sklepu Google Play. Oczywiście powinny one być dopasowane do naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli, na przykład, lubujemy się w grach logicznych, aplikacja podpowie nowe, nieznane nam (najprawdopodobniej) tytuły właśnie z tej kategorii.

Polecamy
Gry Google Play

Aplikacja stanowi przydatne narzędzie dla wszystkich pasjonatów mobilnych gier na platformę Android. Umożliwia przechowywanie wyników w poszczególnych grach w chmurze Google, a także pozwala nagrywać wideo z prowadzonych rozgrywek oraz toczyć walki ze znajomymi z Sieci.

Gry Google Play to również swego rodzaju aplikacja kliencka sieci społecznościowej graczy. Możemy za pośrednictwem tego programu odnaleźć znajomych, a następnie wyzywać ich na pojedynki w wybranych grach, lub po prostu wspólnie z nimi grać (niekoniecznie walcząc, również kooperując). Wreszcie Gry Google Play ułatwia eksplorowanie gier dla Androida. Powiecie, że przecież równie łatwo można przeglądać gry w sklepie Google Play. Owszem, jednak aplikacja sklepu daje dostęp zarówno do gier, jak i do setek tysięcy innych aplikacji. Jeżeli w danym momencie jesteście zainteresowani wyłącznie grami, warto skorzystać z bohatera tej publikacji.

Gry Google Play - wszystkie Twoje gry na miejscu

Używając aplikacji po zalogowaniu na swoje konto Google, mamy dostęp do wszystkich gier, jakie kiedykolwiek zainstalowaliśmy w systemie Android - niekoniecznie na jednym urządzeniu.

Aplikacja Gry Google Play preinstalowana jest na smartfonach z nowszymi wersjami Androida - Marshmallow 6.x oraz Nougat 7.x. Jeżeli nie macie jej w swoim telefonie, to nic straconego - można ją zainstalować korzystając z powyższego linku. Po uruchomieniu aplikacja wyświetla menu, którego już pierwsza pozycja o nazwie Zagraj teraz zachęca do włączenia najczęściej uruchamianej przez nas gry. Z kolei po dotknięciu przycisku Moje gry otrzymamy dostęp do ostatnio zainstalowanych tytułów (kategoria Ostatnie gry), a także wszystkich gier, z których kiedykolwiek korzystaliśmy, będąc zalogowanym na swoje konto w systemie Android (grupa Wszystkie moje gry). Oprócz tego z ekranu Moje gry możemy wybrać również kategorię Zainstalowane, w której wyświetlone zostaną tylko produkcje aktualnie przechowywane w pamięci urządzenia.

Gry Google Play - nagraj osiągnięcia i zostań gwiazdą YouTube'a!

Gry Google Play umożliwia nagrywanie filmów z toczonych rozgrywek

Ekran Zagraj teraz skrywa ciekawostkę. Znajduje się na nim element o nazwie Nagrywanie gry. Tak, aplikacja Gry Google Play pozwala na rejestrowanie wideo z prowadzonych rozgrywek. Niestety, jest to możliwe tylko w niektórych tytułach obsługujących tę funkcję. Ułatwieniem jest to, że aplikacja Gry Google Play, automatycznie rozpoznaje tego typu produkcje i umieszcza je właśnie w grupie Nagrywanie gry. Chcesz nagrać swoje działania w grze? Nic prostszego - jeżeli gra obsługuje to rozwiązanie, to wystarczy w aplikacji Gry Google Play wskazać polecenie Nagrywaj grę. Spowoduje to wyświetlenie na ekranie smartfonu lub tabletu dwóch komunikatów, których treść jest widoczna na powyższej ilustracji.

Pierwszy, oprócz informacji o lokalizacji zapisywanych filmów zawiera również opcje wyboru jakości nagrania. Te są zależne od posiadanego smartfona. W naszym przypadku mogliśmy wybrać pomiędzy jakością HD (720p) i SD (480p). Warto zwrócić uwagę, że aplikacja automatycznie oblicza szacowany maksymalny czas nagrania zależny od wybranej jakości i dostępności wolnej przestrzeni w pamięci telefonu lub tabletu. Drugi komunikat jest również ważny, bo informuje o tym, że Gry Google Play podczas rejestrowania wideo z gry zapisuje nie tylko obraz z wyświetlanej na ekranie produkcji, ale też ten rejestrowany przez przednią kamerę smartfonu lub tabletu oraz dźwięk z otoczenia. Dlatego jeżeli zamierzamy później publikować nagranie, starajmy się unikać hm... pewnych zwrotów, które mogłyby nam się wyrwać w ferworze rozgrywki ;-) . 

Po nagraniu możemy obejrzeć zapisany film, edytować go i opublikować w serwisie YouTube.

Po akceptacji pokazanych wcześniej komunikatów wybrana gra jest uruchamiana. Oprócz jej standardowego interfejsu na ekranie zobaczymy cztery nowe kontrolki. W największym kółku wyświetlany jest obraz rejestrowany przez przednią kamerę naszego urządzenia mobilnego. Przycisk z ikoną mikrofonu pozwala na włączenie lub wyłączenie zapisywania dźwięku. Domyślnie nagranie będzie zawierać dźwięki z naszego otoczenia (np. to co mówimy podczas gry), jednak możemy z tego zrezygnować wskazując palcem ikonę mikrofonu. Analogiczną funkcję pełni kontrolka z symbolem kamery. Jest to przełącznik aktywności przedniego aparatu w naszym smartfonie lub tablecie.

Najważniejszy jest oczywiście przycisk z czerwonym kółkiem - jego dotknięcie rozpoczyna nagranie. Aby przerwać zapis w dowolnym momencie, wystarczy ponownie dotknąć tego elementu. Jeżeli w trakcie rejestrowanej gry uznamy, że kontrolki nagrania nam przeszkadzają, możemy wyłączyć ich wyświetlanie poprzez dotknięcie największego kółka. Ponowne dotknięcie tego elementu - przywraca widok przycisków. Proste? No pewnie. Po skończonym zapisie wideo, zobaczymy ramkę z dwiema opcjami: Zobacz w galerii (pozwala obejrzeć nagrane) oraz Edytuj i prześlij do YouTube (umożliwia usunięcie ewentualnych dłużyzn, a następnie publikację nagrania w serwisie YouTube). Opublikowane wideo możemy oczywiście udostępnić znajomym, a co do znajomych...

Gry Google Play - w co grają znajomi i nowe propozycje

Aplikacja automatycznie wyszuka naszych znajomych, którzy również korzystają z Gier Google Play. Jak? Analizując kontakty zapisane na naszym koncie Google.

Nie masz znajomych w Grach Google Play? Bardzo prawdopodobne, że to nieprawda. Jeżeli długo korzystasz z systemu Android, Gmaila i innych usług Google w kontaktach ze znajomymi, to na pewno wśród nich znajdą się osoby, które również używają Gier Google Play. Jak ich znaleźć? Nic prostszego - wystarczy z menu aplikacji wybrać polecenie Gracze. W wyświetlonym ekranie Polecamy aplikacja wyświetli awatary z pewnością dobrze znanych osób, z którymi kontaktowałeś się w przeszłości, choć - być może - nigdy z nimi nie grałeś. Wskazując dowolny awatar, możesz porównać swoje osiągnięcia z wynikami wybranej osoby i sprawdzić w co konkretny znajomy ostatnio grał - kto wie, może będzie to coś interesującego. Skoro mowa propozycjach gier, nie musisz ich szukać tylko poprzez znajomych. Wybierz z menu aplikacji polecenie Odkrywaj, a wyświetlone zostaną sugestie gier przygotowane przez sztuczną inteligencję Google, niestrudzenie analizującą Twoje preferencje, typ ulubionych gier, czas przy nich spędzony itp. Wszystkie te dane mogą skutkować naprawdę ciekawymi propozycjami.

Gry Google Play - podsumowanie

Jak widać, Gry Google Play to program przydatny dla każdego pasjonata gier na Androidzie. Zdobywanie punktów, doświadczeń, łatwiejsze wyszukiwanie gier, sprawdzanie w co grają znajomi, czy możliwość wspólnej rozgrywki, a wreszcie funkcja nagrywania własnych potyczek w formie komentowanego wideo i publikowanie tego typu nagrań na YouTube - wszystko to czyni Gry Google Play aplikacją godną polecenia. W końcu Felix Kjellberg, czyli PewDiePie - oficjalnie najlepiej zarabiający YouTuber świata (ponad 50 mln subskrybentów) - uczynił z nagrywania i komentowania gier właśnie sposób na życie. Bardzo bogate życie.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.